۰۰۹۰۵۳۵۷۴۸۸۱۳۰

هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

یکی از سوالاتی که هر دانشجو جهت مهاجرت تحصیلی به ترکیه در ذهن دارد، اطلاع از  هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد. از جمله دغدغه های که متقاضیان حضور در دانشگاه های خصوصی ترکیه دارند، بحث شهریه و سایر هزینه های تحصیل است. همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم، شهریه دانشجویان در دانشگاه های خصوصی بیش از دانشگاه های دولتی می‌باشد، اما بخشی از این اضافه شهریه، مربوط میشود به مزایای بیشتر که در اختیار دانشجو قرار می گیرد.

در این مقاله از سایت یوس مگ می خواهیم همه موارد را در این زمینه مورد بررسی قرار دهیم و به سوالات ذهن شما پاسخ دهیم. پس در ادامه همراه مان باشید. در مقابل شهریه یا همان هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه، سایر هزینه‌های اقامتی، تحصیلی و زندگی در ترکیه بسیار پایین است و از این طریق تا حدودی خیال دانشجویان راحت تر میشود. قطعا دانستن ایم موارد برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند بسیار حائز اهمیت است.

هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

هر دانشگاه خصوصی در ترکیه با توجه به عوامل مختلفی از نظر شهریه با یکدیگر دارای تفاوت هایی هستند. این نکته حائز اهمیت است که در ترکیه شهریه ها به صورت سالانه می باشد و در دانشگاه های دولتی ترکیه به لیر و در دانشگاه های خصوصی به دلار محاسبه می شود. در ادامه راجع به این عوامل بیشتر سخن خواهیم گفت.

بررسی هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

  • خط مشی دانشگاه: هر دانشگاه با توجه به خط مشی و سیاست هایی که دارد و همچنین اهدافشان برای تحصیل در سال جاری، شهریه تعیین میکنند. برخی دانشگاه ها در این راستا یا از دولت و یا از دیگر شرکتها کمکهای مالی دریافت میکنند و به همین جهت شهریه ی ارزان تری دارند. در یک دانشگاه ممکن است جذب نیروی بیشتر تحصیلی و پیشرفت رده بندی از طریق فارغ التحصیلان ارشد و دکتری و حجم بیشتر تحقیقاتی ملاک باشد.
  • مورد بعدی که در هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه نقش دارد کیفیت خدمات دانشگاه است: ارائه خدمات در هر دانشگاهی نسبت به دیگری متفاوت است. متناسب با خدماتی که با کیفیت بالاتری ارائه می شود قطعا شهریه نیز بیشتر می‌شود. لزوما ارزانترین دانشگاه خصوصی انتخاب مناسبی برای هر فرد نخواهد بود. در این مورد پیشنهاد می کنیم حتما از مشاوران متخصص ما در یوس مگ مشورت بگیرید.

مزایای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

۱- در بسیاری از دانشگاههای خصوصی ترکیه، زبان آموزشی انگلیسی می‌باشد. اما از شما مدرکی دال بر تسلط بر زبانهای انگلیسی و ترکی تقاضا نمی‌گردد.

۲- در دانشگاه های خصوصی مگر در موارد خاص، نیازی به پذیرش در آزمون های ورودی نمیباشد.

۳- دانشجویان خارجی این امکان را دارند که از کمک هزینه ی تحصیل یا خدمات تخفیفی این نوع دانشگاه ها نیز برخوردار شوند.

۴- دانشگاه های خصوصی ترکیه بیشتر در شهرهای بزرگ واقع شده اند و به همین جهت امکانات رفاهی نیز به وفور فراهم است.

۵- تمام دانشگاه های خصوصی ترکیه به کتابخانه و لابراتوار های پیشرفته مجهز هستند.

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه و هزینه تحصیل در این دانشگاه ها

چیزی که مشخص است این مطلب است که بنا به رتبه و رنکینگ هر دانشگاه و رشته ای که انتخاب می کنید شهریه ها متفاوت است اما اگر بخواهیم به یک جمع بندی کلی در این زمینه برسیم هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه در سال 2022 به صورت سالانه حدود 2،000 دلار تا  30،0000 دلار می باشد. اما همانطور که گفته شد این هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به صورت تقریبی می باشد. برای اطلاع دقیق از شهریه ها پیشنهاد می کنیم از مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی یوس مگ استفاده کنید.

دانشگاه خصوصی بیلکنت :

این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا تأسیس شد. به دلیل قدمت بالا و سابقه ی درخشان، عنوان قدیمی ترین و برترین دانشگاه خصوصی ترکیه را از آن خود کرده است. تیم آموزشی این دانشگاه به دو گروه بومی و بین المللی تقسیم شده اند و با بسیاری از پروژه های دانشگاه های سایر کشورها نیز همکاری میکنند.

( ظرفیت دانشجو پانزده هزار نفر)

دانشگاه کوچ:

این دانشگاه در سال ۱۹۹۲ در شهر استانبول تاسیس شد. از جمله بهترین دانشگاه مخصوصا در زمینه ی پزشکی محسوب شده و از سه دانشکده و یک دانشگاه اختصاصی تشکیل گشته است. با توجه به وب سایت QS این دانشگاه برترین در ترکیه میباشد. با توجه به امکانات زیاد و کیفیت آموزش بسیار عالی، دریافت پذیرش از این دانشگاه آسان نخواهد بود. هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه مانند پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه هزینه بالاتری دارد.

( ظرفیت دانشجو ده هزار نفر)

دانشگاه سابانجی:

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ در شهر استانبول تاسیس شد. در رتبه بندی مجله ی تایمز، دانشگاه سابانجی در رتبه ی چهل و سوم واقع میباشد. تعداد توافق های این دانشگاه با دویست دانشگاه معتبر جهانی، امکان انتخاب رشته ی تحصیلی بعد از یک یا دو سال اول تحصیل، اجازه ی شرکت همزمان در رشته های تخصصی دیگر، همگی از مزایای این دانشگاه هستند.

دانشگاه باشکنت:

این دانشگاه در سال ۱۹۹۴ در شهر آنکارا تاسیس شد. از مزایای آن دارا بودن مراکز تحقیقاتی در شهرهای مختلف ترکیه است. بهترین رشته در دانشگاه باشکنت پزشکی می‌باشد با این که بسیار سخت و طولانی است.

دانشگاه یدی‌تپه:

از دیگر دانشگاه های خصوصی برتر ترکیه، یدی تپه است که در سال ۱۹۹۶ در شهر استانبول تاسیس شد. در تمام برنامه های این دانشگاه زبان انگلیسی اولویت دارد. توافق هفتصد تایی همکاری این دانشگاه با دیگر دانشگاه های بین المللی، از افتخارات دانشگاه یدی تپه است. هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه مانند یدی تپه به نسبت کمی بالاتر می باشد.

دانشگاه بیلگی:

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ در شهر استانبول تاسیس شد. با رتبه ی ۱۳۷ بنیاد بین المللی کیو اس، جزو بهترین ها طبقه بندی شده است. از جمله رشته های محبوب در دانشگاه بیگلی، مهندسی و روانشناسی می‌باشد.

سخن پایانی:

یکی از سوالات مهم برای دانشجویان هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد. این هزینه ها بسته به رنکینگ دانشگاه و رشته انتخابی دانشجو متفاوت است. بنا بر این هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه یک بازه متغیری برای هر دانشگاه و رشته دارد. اما به طور مختصر برای هریک از دانشگاه ها در بالا توضیح دادیم. دانشجویان بین المللی با تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه از مزایای زیادی برخوردار می‌شوند. عدم نیاز به مدرک زبان و آزمون ورودی از آپشن های این نوع دانشگاه است. هزینه دانشگاه های دولتی ترکیه به نسبت هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه کمتر است. اما شرایط ورودیه سخت تری نیز دارند.

با توجه به کیفیت بالای آموزشی، ارتقاء رتبه ی آکادمیک بین المللی و امکانات ویژه، هزینه های تحصیلی چندان گرانی ندارد.

اگر میخواهید در یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه ادامه تحصیل بدهید حتما در مورد دانشگاه و شرایط ورودی و هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه با متخصصین  ما در سایت یوس مگ در این حوزه مشورت نمایید. مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ترکه در یوس مگ برای شما همراهان عزیز تا در مسیر درست قرار بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا دانشگاه آیدین استانبول محبوب ترین دانشگاه ایرانیان است؟