هزینه‌ تحصیل در ترکیه

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

 

چکیده مطلب:

تحصیل در ترکیه یکی از سوالاتی که هر دانشجو جهت مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه در ذهن دارد، اطلاع از  هزینه‌ تحصیل در ترکیه می باشد. از جمله دغدغه های که متقاضیان حضور در دانشگاه های خصوصی ترکیه دارند، بحث شهریه و سایر هزینه های تحصیل است. همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم، شهریه دانشجویان در دانشگاه های خصوصی بیش از دانشگاه های دولتی می‌باشد، اما بخشی از این اضافه شهریه، مربوط میشود به مزایای بیشتر که در اختیار دانشجو قرار می گیرد.

 

در این مقاله از سایت یوس مگ می خواهیم همه موارد را در این زمینه مورد بررسی قرار دهیم و به سوالات ذهن شما پاسخ دهیم. پس در ادامه همراه مان باشید. در مقابل شهریه یا همان هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه، سایر هزینه‌های اقامتی، تحصیلی و زندگی در ترکیه بسیار پایین است و از این طریق تا حدودی خیال دانشجویان راحت تر میشود. قطعا دانستن ایم موارد برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی ترکیه را دارند بسیار حائز اهمیت است.

هزینه‌ تحصیل در ترکیه

هر دانشگاه خصوصی در ترکیه با توجه به عوامل مختلفی از نظر شهریه با یکدیگر دارای تفاوت هایی هستند. این نکته حائز اهمیت است که در ترکیه شهریه ها به صورت سالانه می باشد و در دانشگاه های دولتی ترکیه به لیر و در دانشگاه های خصوصی به دلار محاسبه می شود. در ادامه راجع به این عوامل بیشتر سخن خواهیم گفت.

بررسی هزینه‌ تحصیل در ترکیه

  • خط مشی دانشگاه: هر دانشگاه با توجه به خط مشی و سیاست هایی که دارد و همچنین اهدافشان برای تحصیل در سال جاری، شهریه تعیین میکنند. برخی دانشگاه ها در این راستا یا از دولت و یا از دیگر شرکتها کمکهای مالی دریافت میکنند و به همین جهت شهریه ی ارزان تری دارند. در یک دانشگاه ممکن است جذب نیروی بیشتر تحصیلی و پیشرفت رده بندی از طریق فارغ التحصیلان ارشد و دکتری و حجم بیشتر تحقیقاتی ملاک باشد.
  • مورد بعدی که در هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه نقش دارد کیفیت خدمات دانشگاه است: ارائه خدمات در هر دانشگاهی نسبت به دیگری متفاوت است. متناسب با خدماتی که با کیفیت بالاتری ارائه می شود قطعا شهریه نیز بیشتر می‌شود. لزوما ارزانترین دانشگاه خصوصی انتخاب مناسبی برای هر فرد نخواهد بود. در این مورد پیشنهاد می کنیم حتما از مشاوران متخصص ما در یوس مگ مشورت بگیرید.

مزایای تحصیل در دانشگاه های خصوصی و هزینه‌ تحصیل در ترکیه

۱- در بسیاری از دانشگاههای خصوصی ترکیه، زبان آموزشی انگلیسی می‌باشد. اما از شما مدرکی دال بر تسلط بر زبانهای انگلیسی و ترکی تقاضا نمی‌گردد.

۲- در دانشگاه های خصوصی مگر در موارد خاص، نیازی به پذیرش در آزمون های ورودی نمیباشد.

۳- دانشجویان خارجی این امکان را دارند که از کمک هزینه ی تحصیل یا خدمات تخفیفی این نوع دانشگاه ها نیز برخوردار شوند.

۴- دانشگاه های خصوصی ترکیه بیشتر در شهرهای بزرگ واقع شده اند و به همین جهت امکانات رفاهی نیز به وفور فراهم است.

۵- تمام دانشگاه های خصوصی ترکیه به کتابخانه و لابراتوار های پیشرفته مجهز هستند. بیشتر بدانید: بیمه دانشجویی ترکیه

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه

چیزی که مشخص است این مطلب است که بنا به رتبه و رنکینگ هر دانشگاه و رشته ای که انتخاب می کنید شهریه ها متفاوت است اما اگر بخواهیم به یک جمع بندی کلی در این زمینه برسیم هزینه‌ تحصیل در ترکیه در سال 2022 به صورت سالانه حدود 2،000 دلار تا  30،0000 دلار می باشد. اما همانطور که گفته شد این هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به صورت تقریبی می باشد. برای اطلاع دقیق از شهریه ها پیشنهاد می کنیم از مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی یوس مگ استفاده کنید.

دانشگاه بیلکنت :

این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا تأسیس شد. به دلیل قدمت بالا و سابقه ی درخشان، عنوان قدیمی ترین و برترین دانشگاه خصوصی ترکیه را از آن خود کرده است. تیم آموزشی این دانشگاه به دو گروه بومی و بین المللی تقسیم شده اند و با بسیاری از پروژه های دانشگاه های سایر کشورها نیز همکاری میکنند.

( ظرفیت دانشجو پانزده هزار نفر)

دانشگاه کوچ:

این دانشگاه در سال ۱۹۹۲ در شهر استانبول تاسیس شد. از جمله بهترین دانشگاه مخصوصا در زمینه ی پزشکی محسوب شده و از سه دانشکده و یک دانشگاه اختصاصی تشکیل گشته است. با توجه به وب سایت QS این دانشگاه برترین در ترکیه میباشد. با توجه به امکانات زیاد و کیفیت آموزش بسیار عالی، دریافت پذیرش از این دانشگاه آسان نخواهد بود. هزینه‌ تحصیل در ترکیه مانند پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه هزینه بالاتری دارد.

( ظرفیت دانشجو ده هزار نفر)

دانشگاه سابانجی:

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ در شهر استانبول تاسیس شد. در رتبه بندی مجله ی تایمز، دانشگاه سابانجی در رتبه ی چهل و سوم واقع میباشد. تعداد توافق های این دانشگاه با دویست دانشگاه معتبر جهانی، امکان انتخاب رشته ی تحصیلی بعد از یک یا دو سال اول تحصیل، اجازه ی شرکت همزمان در رشته های تخصصی دیگر، همگی از مزایای این دانشگاه هستند.

دانشگاه باشکنت:

این دانشگاه در سال ۱۹۹۴ در شهر آنکارا تاسیس شد. از مزایای آن دارا بودن مراکز تحقیقاتی در شهرهای مختلف ترکیه است. بهترین رشته در دانشگاه باشکنت پزشکی می‌باشد با این که بسیار سخت و طولانی است.

دانشگاه یدی‌تپه:

از دیگر دانشگاه های خصوصی برتر ترکیه، یدی تپه است که در سال ۱۹۹۶ در شهر استانبول تاسیس شد. در تمام برنامه های این دانشگاه زبان انگلیسی اولویت دارد. توافق هفتصد تایی همکاری این دانشگاه با دیگر دانشگاه های بین المللی، از افتخارات دانشگاه یدی تپه است. هزینه‌ تحصیل در ترکیه مانند یدی تپه به نسبت کمی بالاتر می باشد.

دانشگاه بیلگی:

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ در شهر استانبول تاسیس شد. با رتبه ی ۱۳۷ بنیاد بین المللی کیو اس، جزو بهترین ها طبقه بندی شده است. از جمله رشته های محبوب در دانشگاه بیگلی، مهندسی و روانشناسی می‌باشد.

شهریه 2023 دانشگاه ترکیه و هزینه‌ تحصیل در ترکیه

اگر برای استعلام هزینه‌ تحصیل در ترکیه شهریه دقیق 2023 دانشگاه های زیر را می خواهید بدانید کلیک کنید.

دانشگاه آیدین، دانشگاه اطلس، دانشگاه گلیشیم، دانشگاه گالاتا، دانشگاه بیکنت، دانشگاه آجی بادام، دانشگاه ایستینیه، دانشگاه مدیپول، دانشگاه ینی یوزییل

هزینه‌ تحصیل در ترکیه به تومان

یکی از سوالات مهم برای دانشجویان هزینه‌ تحصیل در ترکیه به تومان چقدر می باشد. این هزینه ها بسته به رنکینگ دانشگاه و رشته انتخابی دانشجو متفاوت است. بنا بر این هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه یک بازه متغیری برای هر دانشگاه و رشته دارد. اما به طور مختصر برای هریک از دانشگاه ها در بالا توضیح دادیم. دانشجویان بین المللی با تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه از مزایای زیادی برخوردار می‌شوند. عدم نیاز به مدرک زبان و آزمون ورودی از آپشن های این نوع دانشگاه است. هزینه دانشگاه های دولتی ترکیه به نسبت هزینه‌ تحصیل در ترکیه برای دانشگاه های خصوصی کمتر است. اما شرایط ورودیه سخت تری نیز دارند.

با توجه به کیفیت بالای آموزشی، ارتقاء رتبه ی آکادمیک بین المللی و امکانات ویژه، هزینه های تحصیلی چندان گرانی ندارد.

اگر میخواهید در یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه ادامه تحصیل بدهید حتما در مورد دانشگاه و شرایط ورودی و هزینه‌ تحصیل در ترکیه با متخصصین  ما در سایت یوس مگ در این حوزه مشورت نمایید. مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ترکه در یوس مگ برای شما همراهان عزیز تا در مسیر درست قرار بگیرید

همه اینها ترکیه را به یک مقصد تحصیلی جذاب برای دانشجویان بین المللی تبدیل می کند. البته دلایل بسیار خوبی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه وجود دارد. امروزه بسیاری از داوطلبان ایرانی دانشگاه های مختلف ترکیه را به عنوان محل تحصیل انتخاب می کنند.

بیشتر بدانید: بورسیه تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است؟ این سوالی است که اغلب افراد برای مهاجرت تحصیلی در ذهن دارند. در اینجا می خواهیم به سوالات ذهن شما در این زمینه پاسخ دهیم.

ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر دنیا که از نظر سطح آموزشی و اعتبار مدرک هم رده هستند، از هزینه‌های تحصیل مقرون به صرفه‌تری برخوردار است. علاوه بر هزینه‌هایی که بابت تحصیل در این کشور میپردازید، هزینه‌های زندگی در ترکیه نیز برای شما سنگین نخواهد بود. اگر برای شما این سوال مطرح می‌باشد که برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است؟ ادامه ی مطلب را از دست ندهید.

برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است

قبل از پاسخ به این سوال لازم است خاطرنشان کنیم که تنها تحصیل در کشورهایی مانند کانادا، آمریکا، استرالیا و انگلیس، داشتن مدرکی معتبر، کاری با درآمد بالا و ایجاد یک زندگی ایده آل در آینده را تضمین نمی‌کند. شاید مقاصد تحصیلی دیگری نیز بتوانند شما را راحت‌تر به این آرزوهای بزرگ برسانند. دانشگاه های معتبری در سراسر دنیا وجود دارند که شاید در کشورهایی نظیر کانادا نباشند اما با سختگیری‌های کمتر، هزینه‌های مناسب‌تر و همان کیفیت، شما را به درجه که میخواهید، می‌رسانند.

از بین آنها میتوان به ترکیه اشاره کرد که در طی این چند سال اخیر توانسته متقاضیان زیادی از سراسر دنیا از جمله ایران را به سمت خود بکشاند.

هزینه تحصیل در ترکیه چگونه است؟

از مهمترین عواملی که برای دانشجویان خارجی در انتخاب ترکیه به عنوان مقصد تحصیلی بسیار مهم است، هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه می‌باشد. در ادامه با جزییات بیشتری برایتان توضیح خواهیم داد تا به پاسخ سوال  برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است برسید.

تحصیلات عالی در کشور ترکیه

در ترکیه دانشگاه‌ها به دو دسته ی دولتی و خصوصی تقسیم میگردند. در قسمت دولتی، دولت با ارائه ی بودجه، سعی در تامین تمام یا بخشی از هزینه‌های دانشگاه میکند. در این حالت دانشگاه نیز به طبع شهریه های دانشجویان را رایگان یا بسیار ناچیز دریافت می‌کند.

در مقابل دانشگاه‌های خصوصی قرار دارند که از جانب دولت پشتیبانی نمی‌شوند. این گروه برای کسب مخارج دانشگاه نیاز به دریافت شهریه از دانشجویان خود دارند. این مراکز با توجه به امکانات، موقعیت دانشگاه، تنوع رشته‌های تحصیلی، زبان آموزشی و بسیاری موارد دیگر، هزینه‌های متفاوتی خواهند داشت. با یک مقایسه ی ساده پی بردید که اگر بتوانید پذیرش دانشگاه دولتی در ترکیه را کسب نمایید، لازم نیست پول زیادی همراه داشته باشید.

اگر این سوال راجه به پیرامون  برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است؟ برای شما مطرح است که چرا بسیاری از دانشجویان با وجود هزینه‌های ناچیز یا رایگان دانشگاههای دولتی، باز هم متقاضی تحصیل در دانشگاههای خصوصی ترکیه هستند، یا ادامه مقاله را با دقت مطالعه فرمایید یا برای کسب اطلاعات لازم با مشاوران ما در یوس مگ تماس بگیرید.

تفاوت تحصیل در دانشگاه خصوصی و دولتی ترکیه

در بحث هزینه‌های تحصیل در ترکیه لازم است یک بررسی کلی در خصوص شرایط عمومی و تفاوت میان دو دانشگاه خصوصی و دولتی کشور ترکیه داشته باشیم.

برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است؟ در مقاطع تحصیلی دانشگاههای دولتی علی الخصوص کارشناسی، زبان آموزشی رشته‌ها، ترکی میباشد. از همین رو برای اخذ پذیرش دانشگاه، میبایست مدرک مهارت زبان ترکی از طریق شرکت در آزمون تومر ارائه کنید. علاوه بر این انجام آزمونهای ورودی در بسیاری موارد الزامی می‌باشد. پس در مقابل هزینه‌های کم و رایگان دانشگاههای دولتی ترکیه، شما برای کسب مدرک زبان ترکی و آماده شدن برای امتحانات ورودی میبایست در قسمت‌های دیگر وقت و هزینه صرف نمایید.

برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است؟ و اما دانشگاههای خصوصی ترکیه، که به مراتب دارای هزینه‌های تحصیل بیشتری هستند. اما صرف نظر از هزینه‌هایی که هرچند بسیار گران هم نیستند، دیگر نیازی به صرف وقت و هزینه‌ی اضافه برای کسب مهارت زبان ترکی و گذراندن آزمون تومر و آزمون های ورودی نظیر آزمون YOS نخواهید داشت.

دو واقع شما به جای پرداخت هزینه‌های جانبی دانشگاه دولتی که قطعا وقت و انرژی شما را هم درگیر میکند، میتوانید آن را برای دانشگاه خصوصی خرج نمایید. البته از این نکته غافل نشوید که تحصیل در هر دانشگاهی، اعتبار خود را خواهد داشت.

تاثیر مقطع دانشگاهی در هزینه تحصیل در ترکیه

در ادامه‌ی مبحث برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است، بر آن شدیم که تاثیر مقاطع مختلف را نیز در تخمین هزینه‌ها بررسی کنیم. در ترکیه چه در دانشگاه خصوصی و چه در دولتی، یک عامل مهم تاثیر گذار بر روی هزینه‌های تحصیل در مقاطع مختلف، زبان آموزشی میباشد. تدریس یک رشته به زبان ترکی یا انگلیسی برای شما نرخ‌های متفاوتی خواهد داشت.

مقاطع تحصیلی در ترکیه کارشناسی چهار سال، ارشد دو سال و دکتری سه سال به طول می‌انجامد. هر کدام با توجه به رشته‌های انتخابی، زبان آموزشی و نوع دانشگاه باید مبالغ متفاوتی پرداخت نمایند. البته نگران نباشید، برخی دانشگاه ها با بورسیه‌های مختلف کمک فراوانی به دانشجویان بین المللی خود میکنند.

تا اینجا پاسخ هایی برای سوال برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است؟ به شما ارائه کردیم در ادامه دقیق تر راجع به جزئیات  برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است به شما می گوییم.

سایر هزینه‌ تحصیل در ترکیه

از جمله پاسخ سوال برای تحصیل در ترکیه چقدر پول لازم است؟ با این که متداولترین نوع هزینه برای دانشجویان خارجی در ترکیه، شهریه دانشگاه است. اما نمیتوان از دیگر هزینه‌های تحصیل نیز غافل شد. هزینه های زندگی در ترکیه از جمله اقامتگاه مسکونی، بیمه، خوراک، هزینه‌های جانبی مانند خرید کتاب و لوازم التحریر، هزینه‌های رفت و آمد، و بسیاری موارد دیگر.

این هزینه‌ها با توجه به انتخاب‌هایی که میکنید متغیر خواهد بود. به عنوان نمونه، نوع اقامتگاه انتخابی شما( خوابگاه دولتی، خوابگاه دانشگاه، خوابگاه خصوصی و یا اتاقهای آپارتمانی) میتواند هزینه‌های متفاوتی برای شما داشته باشند. یا بیمه سلامت که برای استفاده از خدمات پزشکی و درمانی به آن نیاز دارید و باید هزینه‌ی آن را سالانه پرداخت کنید.

سخن پایانی

با توجه به محبوبیت تحصیل در ترکیه در بین دانشجویان ایرانی، انتخاب دانشگاه و مقصد مناسب به شما کمک می کند تا تحصیلات خود را با هزینه کمتری تکمیل کنید.

هزینه تحصیل در ترکیه علاوه بر شهریه دانشگاه، دانشجویان بین المللی باید هزینه زندگی دانشجویی در شهری که در آن تحصیل می کنند نیز در نظر بگیرند. به طور کلی می توان گفت ترکیه یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل است.

هزینه تحصیل در ترکیه دانشگاه های مختلف بسته به دانشگاه، رشته و سطح تحصیلی دانشجویان متفاوت خواهد بود. با این حال، به طور متوسط، دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند بین 100 تا 600 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند.

به عنوان مثال، دانش آموزان می توانند با پخت و پز در سلف و کافه های دانشجویی که غذای مقرون به صرفه ای را در اختیار دانشجویان قرار می دهند، در هزینه های زندگی دانشجویی صرفه جویی کنند. بنابراین،جهت بررسی هزینه تحصیل در ترکیه قبل از انتخاب دانشگاه برای تحصیل، خوب است نگاهی به امکانات ارائه شده توسط دانشگاه داشته باشید. به عنوان مثال، اطلاعات دقیق در مورد در دسترس بودن اقامتگاه های دانشجویی به دست آورید.

در کل میتوان به مواردی چون عدم نیاز به اخذ ویزای تحصیلی، عدم اجبار به ارائه مدرک زبان انگلیسی و ترکی، هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی، امکان فعالیت شغلی در حین تحصیل، امکان دریافت اقامت دائم، تجربه کار در بازارهای بین‌المللی، سابقه تحصیل معتبر دانشگاهی، همسایگی با ایران، تشابهات اقلیمی و فرهنگی، جاذبه‌های تفریحی و بسیاری موارد دیگر، اشاره کرد. برای تحصیل در ترکیه و تعیین تقریبی هزینه‌های آن حتما با مشاوران ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *