دانشگاه یدی تپه ترکیه

دانشگاه یدی تپه ترکیه

دانشگاه یدی تپه یا Yeditepe University از جمله برترین دانشگاه های خصوصی در ترکیه است که بزرگترین هدفش را تربیت دانشجویان واحد صلاحیت علمی – فنی و تامین آینده ی شغلی آنها دانسته است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ میلادی و در شهر استانبول تاسیس شد. امروزه دانشجویان خارجی زیادی، من جمله دانشجویان ایرانی، از جمله متقاضیان تحصیل در این دانشگاه هستند.

از جمله افتخارات دانشگاه یدی تپه ترکیه کسب رتبه رضایتمندی دانشجویان در سال ۲۰۱۸ میلادی است.

معرفی جامع دانشگاه یدی تپه

این دانشگاه در زبان ترکی به Yeditepe Üniversitesi شناخته شده و دارای تعداد کلی حدود بیست هزار دانشجو میباشد.   چشم انداز علمی دانشگاه یدی تپه افزایش کیفیت تحصیل و آموزش، و بهبود صنعت و جامعه است. حدود چهارصد پذیرش دانشجوی بین المللی در سیزده دانشکده موجود در این دانشگاه، باعث شده تا متقاضیان بیشتری به سمت آن روی بیاورند.

در ضمن زبان های مورد استفاده در این دانشگاه، انگلیسی، فرانسوی، ترکی و ایتالیایی می‌باشد. از نظر رتبه ی جهانی در سال اخیر این کشور عدد ۱۹۱۶ و از نظر ملی رتبه بندی ۵۳ را از آن خود کرده است.

دانشگاه یدی تپه ترکیه به صورت پردیس‌های مختلف در منطقه هایی از جمله کاش داغی و تا شهیر شهر استانبول واقع شده و دارای امکانات فراوانی برای دانشجویان دختر و پسر خود میباشد.

اگر به دنبال دانشگاه خوب در ترکیه هستید پیشنهاد می کنیم از دانشگاه های زیر نیز دیدن کنید. البته دانشگاه یدی تپه نیز جزو بهترین های ترکیه است.

دانشگاه باهچه شهیر استانبول، دانشگاه آیدین، دانشگاه گالاتا، دانشگاه ایستینیه، دانشگاه گلیشیم، دانشگاه بیکنت، دانشگاه اطلس،

آدرس دانشگاه یدی تپه

İnönü Mah, Kayışdağı Cd. No:326A, 34755 Ataşehir/İstanbul, Turkey

آدرس وب سایت دانشگاه: https://yeditepe.edu.tr/en

رتبه دانشگاه یدی تپه ترکیه

دانشگاه یدی تپه در زمره ی بهترین دانشگاه های کشور ترکیه قرار دارد و به همین دلیل توانسته در مجله ی رسمی تایمز رتبه ی جهانی ۱۰۰۱ و رتبه ی ملی ۱۹ و رتبه ی عملکرد پژوهشی ۱۸۵۶ را کسب نماید. کسب چنین رتبه های برای یک دانشگاه خصوصی واقعا عالی محسوب میگردد.

دلیل درخشان تر بودن نام دانشگاه یدی تپه در ترکیه، تعامل و تبادل آن با بیش از هفتصد دانشگاه معتبر در سطح جهان است.

حتما بخوانید: دانشگاه سابانجی

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه یدی تپه

هر دانشگاهی با توجه به شرایط خود، مراحل مختلفی برای پذیرش در نظر میگیرد. این دانشگاه نیز دو مرحله ی جداگانه برای پذیرش و اپلای دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

دانشگاه یدی تپه ترکیه

آزمون زبان دانشگاه یدی تپه

پذیرش بدون آزمون ورودی: بیشتر دانشجویان خارجی این دانشگاه از طریق این شرایط، ورودی خود را اخذ نموده اند. از جمله مدارک مورد نیاز، مدرک دیپلم  و ریز نمرات به همراه ترجمه ی آن، ترجمه پاسپورت و مدارک هویتی می توان نام برد.

پذیرش با آزمون ورودی: در این مورد، دانشجویان واجد شرایط با ثبت نام و تکمیل مدارک، خود را برای آزمون ورودی آماده میکنند. در تقویم دانشگاه، زمان آزمون، میزان شهریه و مدارک مورد نیاز مشخص شده است.

پس از قطعی شدن ثبت نام باید قسمتی از شهریه به عنوان دیپوزیت به دانشگاه پرداخت شود.

حتما بخوانید: دانشگاه دوکوز ایلول

مدارک کلی برای ثبت نام در دانشگاه یدی تپه

 • مدرک دیپلم به همراه ترجمه
 • مدرک زبان ترکی یا انگلیسی
 • ترجمه ریز نمرات تحصیلی
 • پاسپورت دارای مدت اعتبار
 • عکس ۴×۳ با پشت زمینه ی سفید
 • مدرک مشخص کننده ی انگیزه
 • مدرک قبولی در آزمون ورودی

شهریه دانشگاه یدی تپه ترکیه

به دلیل خصوصی بودن و داشتن امکانات منحصر به فرد این دانشگاه، شهریه ای که دانشجویان ملزم به پرداخت آن هستند، اندکی بالاتر از دیگر دانشگاه ها است. از دیگر دلایل گرانی تحصیل در دانشگاه یدی تپه، تدریس به زبان انگلیسی است. در ترکیه مراکز و دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می کنند قیمتی پایین تر دارند. برای کسب اطلاع از هزینه شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه روی آن کلیک کنید.

در مورد امکانات خاص این دانشگاه بعدتر اشاره خواهیم کرد.

بورسیه دانشگاه یدی تپه

کسب بورسیه این دانشگاه مستلزم داشتن یک رزومه ی قدرتمند با نمرات بالا است. برای این که بتوانید بورسیه شوید باید علاوه بر رزومه ی قوی، در آزمون این دانشگاه نیز نمره ی مطلوبی کسب نمایید. برخی مجموعه ها توانسته اند با توجه به قوانین حاکم، ظرفیتی محدود را بورسیه کنند. برای اطلاع از شرایط میتوانید با مشاوران سایت یوس مگ در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ترکیه استفاده نمایید.

در ضمن رشته های پزشکی و دندان پزشکی نمی‌توانند از این دانشگاه بورسیه دریافت نمایند.

رشته های دانشگاه یدی تپه

از جمله رشته های دانشگاهی که جزو موارد تاب دسته بندی می شوند، مانند پزشکی و دندانپزشکی، مهندسی، حقوق، هنر، علوم و غیره، در این دانشگاه تدریس می شود. دوره های آکادمیک دانشگاه در قالب علوم کاربردی ارائه می گردد. در دانشگاه یدی تپه برای کاردانی چهار برنامه، برای کارشناسی ۷۷ برنامه، برای کارشناسی ارشد ۸۱ برنامه و جهت دکتری نیز ۴۱ برنامه موجود است. غالب زبان آموزشی انگلیسی بوده اما به زبانهای ترکی، آلمانی و فرانسوی نیز برخی دوره ها ارائه می گردد.

برای مشاهده لیست دانشگاه های ترکیه اینجا را کلیک کنید.

یازده دانشکده های دانشگاه یدی تپه

 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده تربیت معلم
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده علوم مدیریتی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم سلامت
 • دانشکده پزشکی

از جمله رشته های که در این دانشگاه تدریس می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه یدی تپه

رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی پزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، ژنتیک و مهندسی زیستی، مهندسی تغذیه، روانپزشکی، مهندسی شیمی، روانشناسی، فلسفه، اقتصاد، تاریخ، مشاوره روانشناختی، جامعه شناسی، انسان شناسی، ریاضیات، معماری، مهندسی برق، روزنامه نگاری، مدیریت، روابط عمومی، معماری داخلی، مهندسی سازه، عکاسی، نقاشی، خوشنویسی، تصویرسازی، مطالعات ترجمه، علم تبلیغات و ارتباطات  رادیو، تلویزیون و سینما، زبان و ادبیات انگلیسی، روابط بین الملل، مدیریت گردشگری و هتل داری

امکانات دانشگاه یدی تپه ترکیه

همان گونه که ذکر کردیم، امکانات و نقطه مثبت های این دانشگاه بسیار زیاد است. در ادامه تعدادی از این ویژگی و امکان فوق العاده را خدمتتان معرفی میکنیم:

ویژگی ها:

*  امکان تحصیل همزمان در دو رشته ی مختلف

*  آموزش تمامی رشته ها مطابق استانداردهای جهانی

امکانات:

*  دارا بودن چهل و چهار کلوب دانشجویی

*  دارا بودن مراکز تحقیقاتی متعدد و متنوع

*  وجود مهمانسراهای تمیز و با کیفیت

*  وجود چندین بیمارستان و آزمایشگاه

*  مشغول فعالیت بودن ۱۷۵ لابراتوار که وسعتی بیش از دو زمین  فوتبال دارند

*  وجود ۴۶ کارگاه علمی و پژوهشی

*  دارا بودن دوازده مرکز تحقیقات در زمینه ی بهداشت و علوم اجتماعی

*  دارای ظرفیت بیش از ۴۰۰۰ نفر خوابگاه دانشجویی

*  چهل و دو تیم ورزشی و بنیاد دانشگاهی که در مسابقه های ورزشی بیشترین مشارکت را دارند.

*  همکاری صنعتی با حدود 45 شرکت مختلف

و موارد بسیار دیگر.

دانشگاه یدی تپه مورد تایید وزارت بهداشت

جالب است بدانید که این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت است.

محوطه دانشگاه یدی تپه

پردیس آگوستوس ۲۶ به عنوان پردیس اصلی دانشگاه یدی تپه در بخش آسیایی شهر استانبول (Kayisdagi) قرار گرفته که بسیاری از قسمت‌های دانشگاه را نیز در خود جای داده است. برای ورود به محوطه ۱۲۵ هزاری پردیس Kayisdagi باید از ورودی با ارتفاع ۲۲ متر عبور کرد. شکل اصلی این پردیس متشکل از یک ساختمان با مساحت حدود ۲۳۵ متر می‌باشد که بر پایه معماری دوران سلجوقی ساخته شده است.

این ساختمان دارای ۳۱۹ کلاس درس، ۲۲ سالن همایش، ۳۲ پژوهشگاه رایانه ‌ای و ۷۴ آزمایشگاه مجهز و دو استودیوی حرفه ای عکاسی برای دانشجویان رشته‌های هنری، معماری، ارتباطات، مهندسی و علوم می‌باشد. دانشکده پزشکی و دندانپزشکی نیز در خارج از این پردیس واقع شده اند. سالنهای اقامت دانشجویان نیز در دو فاز، برای دانشجویان آقا و خانم در این پردیس قرار دارند.

در نمای ساختمان از سنگهای yenye و پلای اورتان استفاده شده که نقشی مهم در حفظ خنکی در تابستان و حفظ گرما در زمستان دارد. انرژی مورد نیاز دانشگاه نیز تنها از طریق پنلهای خورشیدی تعبیه شده تامین می گردد و از همین رو یدی تپه موفق شده عنوان یکی از بهترین‌های جهان را در خصوص پایداری و آگاهی از محیط زیست کسب نماید.

تحصیل پزشکی در دانشگاه یدی تپه

دریافت پذیرش پزشکی از دانشگاه یدی تپه نیازمند طی نمودن یک رقابت دشوار در پذیرش و کسب بورسیه تحصیلی خواهد بود. تحصیل پزشکی در این دانشگاه شش سال به طول می‌انجامد. دانشجویان پزشکی در این مدت به مجهزترین بیمارستان ها، بهترین خدمات پزشکی، لابراتوارهای بالینی، آزمایشگاههای علوم پایه و سیستم وایرلس اینترنت ۲۴ ساعته دسترسی دارند. علاوه بر این دانشجویان پزشکی می‌توانند از کتابخانه ملی پزشکی موجود که دارای بهترین کتب در زمینه تحصیل آنها است نیز بهره‌مند گردند.

دانشگاه یدی تپه توانسته در رشته پزشکی موفقیت‌های جهانی زیادی کسب کند. از جمله می توان به دریافت برنامه های مربوط به پزشکی، ایجاد بیمارستان مجهز و با استانداردهای روز و کسب اعتبار از JCI به عنوان ارگانی مهم در زمینه تعیین استاندارد جهانی بهداشت اشاره کرد.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه یدی تپه

یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دانشگاه یدی تپه، دندانپزشکی است که در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می گردد. مدرک تحصیلی کسب شده در دانشکده دندانپزشکی یدی، علاوه بر بسیاری از کشورهای جهان، از طرف وزارت بهداشت ایران نیز مورد تایید میباشد.

از جمله موفقیت‌های علمی دانشکده دندانپزشکی یدی تپه میتوان به کسب جواز جهانی کمیسیون مشترک، گواهینامه تضمین کیفیت BS EN ISO 9001، کسب اعتبار از سوی انجمن دندانپزشکان امریکا، ایزو 9001 جهت تعلیم و ارائه خدمتهای نگهداری از بیمار، گواهی اتحادیه آموزشی اروپا، کسب اعتبار از سازمان EFP و دریافت اعتبار JCI برای مرتبه سوم اشاره کرد.

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در یدی تپه پنج سال است و غالبا دروس به زبان انگلیسی و ترکی تدریس می گردد.

اعتبار دانشکده داروسازی یدی تپه

دانشکده داروسازی یدی تپه با کسب گواهی اعتبار سنجی کامل از ECZAK به عنوان هیئت ملی و برنامه‌های آموزشی داروسازی توانست در میان دانشکده های طرح خیریه، عنوان اولین را کسب نماید.

وضعیت خوابگاه در دانشگاه یدی تپه

این دانشگاه برای آسایش و اقامت دانشجویان خود، خوابگاه های با ظرفیت کلی ۴۲۵۰ نفر را در پردیس آگوستوس ۲۶ و آتاشهیر ایجاد کرده است. دانشجویان در یک نظر سنجی، نسبت به کیفیت خوابگاه‌ها اعلام رضایت زیادی داشتند. امکاناتی چون اتاقهای بسیار تمیز به همراه امکانات کامل با حجم دوتا چند نفره، اینترنت ۲۴ ساعته، میز تحریر اختصاصی، اتاق تلویزیون و بسیاری دیگر.

2 پاسخ

  1. سلام
   خوابگاه دانشگاه های خصوصی با توجه به امکانات و محل قرارگیری آنها،هزینه های متفاوتی دارند و بسیار محدود ارائه میشن
   حتما مقاله خوابگاه های دانشجویی رو در سایت مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا دانشگاه آیدین استانبول محبوب ترین دانشگاه ایرانیان است؟