تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه

تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه

تحصیل در رشته ی زبان انگلیسی در ترکیه

چکیده مطلب:

تحصیل در ترکیه به دلیل کیفیت بالای آموزش و برخورداری از استانداردهای اروپایی در بین دانشجویان بین المللی بسیار پرطرفدار می باشد. در سال های اخیر رشته زبان انگلیسی در ترکیه به دلیل توریستی بودن این کشور و در نهایت کسب درآمد بیشتر بسیار پرطرفدار شده است. همچنین بورسیه رشته زبان انگلیسی، بورسیه بورسلاری مسیر تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه را برای دانشجویان بین المللی تسهیل می کند. در ادامه با یوس مگ همراه باشید تا هزینه دوره زبان انگلیسی در ترکیه تا حقوق معلم زبان انگلیسی در ترکیه را بیان کرده تا به چشم انداز روشن آینده تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه پی برده تا بهترین انتخاب را برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه انجام دهید. 

رشته زبان انگلیسی در ترکیه

رشته زبان انگلیسی در ترکیه به دلایل متعددی مانند فراهم بودن موقعیت‌های شغلی متنوع و امکان ارتباط با سایر مردم جهان مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. آموزش به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ترکیه به دانشجوان این فرصت را می‌دهد که زبان انگلیسی خود را بهبود دهند و در محیطی بین‌المللی تحصیل کنند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا برای شغل‌های جهانی آماده شوند و در بازار کار بین‌المللی رقابت کنند.

اکثر دانشگاه‌های ترکیه بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی ممتاز در نظر گرفته‌اند که بر اساس عوامل مختلفی مانند دستاوردهای علمی، پژوهشی و ورزشی اعطا می‌شود. این بورسیه‌ها به دانشجوان اجازه می‌دهند تا بدون نگرانی از بار مالی، تحصیلات خود را در ترکیه ادامه دهند. این فرصت برای دانشجویان بین‌المللی بسیار ارزشمند است و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که در یک محیط تحصیلی بین‌المللی به یادگیری و تحقیقات بپردازند.

دانشجویان بین‌المللی در کشور ترکیه که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند شرایط کار همزمان با تحصیل را دارند. این امکان به آن‌ها می‌دهد تا در دوره دانشجویی خود هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند و از طریق کار به تجربه‌های عملی در زمینه تخصصی خود دست پیدا کنند. همچنین، کار در دوره دانشجویی علاوه‌بر پوشش برخی هزینه‌های زندگی امکان دریافت جاب آفر پس از دوره تحصیلی را افزایش می‌دهد.

آزمون های رشته زبان انگلیسی در ترکیه

آزمون های رشته زبان انگلیسی در ترکیه

کشور ترکیه به منظور کنترل و بهبود کیفیت دانشجویان وارداتی، اقدام به برگزاری آزمون‌های ورودی متنوعی نموده است. یکی از آزمون‌های اصلی که برای تحصیل در رشته‌های زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه‌های ترکیه الزامی است، آزمون MYOS است. این آزمون به دانشجویان متقاضی مهارت‌های زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند و به عنوان یکی از مراحل مهم برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود. با قبولی در آزمون MYOS، دانشجویان به مرحله بعدی از فرآیند پذیرش ادامه می‌دهند.

برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه دارند، آزمون‌های ALES و GRE الزامی است. این آزمون‌ها به عنوان معیارهای ارزیابی توانایی‌های علمی و تحصیلی دانشجویان در مقاطع پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. با نتایج موفق در این آزمون‌ها، دانشجویان می‌توانند به تخصص خود در مقاطع بالاتری ادامه دهند و در دوره‌های تحصیلی پیشرفته شرکت کنند.

از آنجایی که دانشگاه‌های ترکیه به تحصیلات بین‌المللی توجه ویژه‌ای دارند، سیستمی برای معادل‌سازی مدارک تحصیلی بین‌المللی ایجاد کرده‌اند. متقاضیان می‌توانند مدارک تحصیلی خود را به کنوانسیون به رسمیت شناختن اسناد آموزش عالی ترکیه (eddenklik) ارسال کنند. سازمان مربوطه پس از بررسی‌های لازم، نتیجه معادل‌سازی را اعلام می‌کند. گاهی اوقات برای اثبات دانش و صلاحیت متقاضیان، آزمون‌های شفاهی یا کتبی در حوزه تخصصی مدرک تحصیلی طراحی می‌شود تا از صلاحیت افراد اطمینان حاصل شود.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه

رشته زبان انگلیسی در بهترین دانشگاه های ترکیه تدریس می شود که در جدول زیر به معرفی تعدادی از آن ها پرداختیم:

دانشگاهرتبه QSشهریه سالانه
دانشگاه بغآزچی۷۵۰_۷۰۱۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار
دانشگاه کوچ۴۷۷۲۱۵۰۰ دلار
دانشگاه بیلکنت۵۷۰_۵۶۱۱۴۷۰۰ دلار
دانشگاه بیلگی۱۴۰۰_۱۲۰۱۸۱۰۰ دلار
دانشگاه حاجت تپه۱۰۰۰_۸۰۱۳۷۰۰ دلار

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی زبان انگلیسی در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی زبان انگلیسی در ترکیه

پس از اخذ پذیرش تحصیلی و اپلای ترکیه، نوبت به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می رسد که باید مدارک زیر را به سفارت ترکیه ارسال نمایید.

 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
 • ارائه 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه پاسپورت با 90 روز اعتبار
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه
 • ارائه گواهی بیمه سلامت
 • اثبات تمکن مالی (حداقل 6000 دلار سالانه)
 • گواهی رزرو بلیط هواپیما
 • ارائه مدارک اقامت در ترکیه
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • ارائه مدارک تحصیلی قبلی

هزینه دوره زبان انگلیسی در ترکیه

هزینه دوره زبان انگلیسی در ترکیه

هزینه تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه متناسب با موارد مختلفی می‌تواند متغیر باشد. این هزینه‌ها به عواملی مانند شهر مقصد، نوع مؤسسه آموزشی، مدت زمان تحصیل، سطح دوره، و تسهیلات ارائه شده توسط مؤسسه بستگی دارد. به طور معمول، شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا نسبت به شهرهای کوچک‌تر هزینه‌های بیشتری دارند.

با این حال حدود 200 دانشگاه در ترکیه فعال هستند که بیشتر آنها دولتی بوده به همین دلیل شهریه دوره های تحصیلی این کشور نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی دیگر مقرون به صرفه تر است. یکی از بهترین دانشگاه های دولتی برای تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه دانشگاه METU می باشد که شهریه یکسال تحصیلی آن 183 یورو است که در دسته دانشگاه های ارزان قیمت قرار می گیرد. در ادامه به برخی از شهریه های دانشگاهی رشته زبان انگلیسی در ترکیه اشاره می کنیم:

 • شهریه یکسال کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه Yasar برای دوره کارشناسی حدود 7.500 یورو برای کارشناسی ارشد مبلغ 3.750 یورو می باشد.
 • شهریه یکسال کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه Atilim برای دوره کارشناسی حدود 7.600 یورو می باشد.
 • شهریه یکسال کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه Bilkent برای دوره کارشناسی حدود 12.000 یورو می باشد.
 • شهریه یکسال کارشناسی آموزش دبیری زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه Aydin برای دوره کارشناسی حدود 5.000 یورو می باشد.
 • شهریه یکسال کارشناسی ادبیات تطبیقی انگلیسی دانشگاه Koc برای دوره کارشناسی حدود 16.100یورو می باشد.

کار برای رشته زبان انگلیسی در ترکیه

کار برای رشته زبان انگلیسی در ترکیه

دانشجویان زبان انگلیسی که تحصیلات خود را در ترکیه یا کشورهای دیگر انجام داده‌اند، می‌توانند با طی کردن مراحل خاصی اجازه کار در ترکیه را دریافت کنند. مهاجرت کاری به ترکیه به دلیل عوامل متعددی از جمله فرآیند یافتن شغل، نسبت به مهاجرت تحصیلی به این کشور دشوارتر است. در ادامه، مراحل مهاجرت به عنوان متخصص زبان انگلیسی به ترتیب شرح داده شده است:

 1. معادل‌سازی مدارک تحصیلی: برای افرادی که مدرک تحصیلی خود را خارج از ترکیه دریافت کرده‌اند، نیاز به معادل‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه دارند. این مرحله معمولاً توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه انجام می‌شود.
 2. یافتن پیشنهاد کار: برای مهاجرت کاری، شما باید یک پیشنهاد کاری معتبر در ترکیه پیدا کنید. این می‌تواند توسط کارفرمایان محلی یا از طریق جستجوی فرصت‌های شغلی انجام شود.
 3. تاییدیه پیشنهاد کار: پس از دریافت پیشنهاد کار، آن را باید به وزارت کار ترکیه ارائه دهید تا تاییدیه لازم را دریافت کنید. این تاییدیه نشان می‌دهد که کارفرما به شما اجازه کار در ترکیه داده است.
 4. دریافت ویزا کاری: بعد از دریافت تاییدیه پیشنهاد کار، شما باید مدارک مورد نیاز را به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود ارسال کنید تا ویزا کاری ترکیه را دریافت کنید.
 5. ویزای کاری ترکیه: پس از پرداخت مقررات و تکمیل مراحل موردنیاز، شما می‌توانید ویزای کاری ترکیه خود را دریافت کنید.

در نهایت، متخصصان زبان انگلیسی بین‌المللی می‌توانند با استفاده از ویزای کاری خود در ترکیه کار کنند و از مزایای اجتماعی و اقتصادی این کشور بهره‌مند شوند. همچنین، برای تدریس این رشته به توانایی دریافت گواهی مدارک تدریس زبان مانند TESOL یا CELTA نیز نیاز است، و موسسات مهاجرتی معتبر می‌توانند در این زمینه کمک کنند.

حقوق معلم زبان انگلیسی در ترکیه

حقوق معلم زبان انگلیسی در ترکیه

درآمد متخصصان زبان انگلیسی در ترکیه باتوجه به محل کار آنها می‌تواند متفاوت باشد ولی در جدول زیر میانگین درآمد آنها بر اساس مدرک تحصیلی و سوابق کاری بررسی شده است.

سابقه کاریحقوق ماهانه
متخصصان زبان انگلیسی در ترکیه با ۲ سال سابقه کار۳۰۳ دلار
متخصصان زبان انگلیسی در ترکیه با ۲ الی ۵ سال سابقه کار۴۰۵ دلار
متخصصان زبان انگلیسی در ترکیه با ۵ الی ۱۰ سال سابقه کار۵۹۸ دلار
متخصصان زبان انگلیسی در ترکیه با ۱۰ الی ۱۵ سال سابقه کار۷۲۸ دلار
متخصصان زبان انگلیسی در ترکیه با ۱۵ الی ۲۰ سال سابقه کار۷۹۶ دلار
متخصصان زبان انگلیسی در ترکیه با بیش از ۲۰ سال سابقه کار۸۵۸ دلار
متخصصان ارشد زبان انگلیسی در ترکیه۳۵۲ دلار
متخصصان دکترا زبان انگلیسی در ترکیه۶۸۱ دلار

سخن پایانی

اگر تصمیم به تحصیل رشته زبان انگلیسی در ترکیه دارید باید بگوییم فرصت تحصیلی و آینده درخشانی بسیار خوبی پیش روی شما قرار گرفته فقط کافیست برای شروع این مسیر با مشاوران موسسه مهاجرت تحصیلی به ترکیه یوس مگ تماس گرفته تا مطمئن ترین و بهترین راه را برایتان انتخاب کنند. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاس گزاریم. منتظر خواندن نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *