دوره تومر چیست؟ اخذ مدرک تومر

اخذ مدرک تومر

سوال مهم بسیاری از افراد که می خواهند در ترکیه تحصیل کنند این است که دوره تومر چیست؟ یا چگونه می توان اخذ مدرک تومر داشته باشند؟ از جمله مقصدهای برتر برای ادامه ی تحصیل، کشور ترکیه است. دلیل این که بسیاری از دانشجویان ایرانی ترجیح میدهند در این کشور تحصیل کنند، عدم نیاز به ویزای تحصیلی و مناسب بودن هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل در ترکیه می‌باشد.

قطعا هر کجا نامی از پذیرش دانشگاه های ترکیه شنیده اید، از اهمیت دوره ی تومر نیز سخنی بوده است. شاید بتوان این آزمون را از جمله مهمترین آزمونهای ورودی برای بسیاری از دانشگاههای خصوصی و دولتی این کشور دانست. زمانی اهمیت کلاسها و دوره های تومر برایتان مشهودتر میشود که بخواهید در یکی از رشته های آموزش به زبان ترکی این کشور تحصیل کنید.

در این مقاله از سایت یوس مگ می خواهیم درباره ی تحصیل رایگان بعد از دوره ی تومر در کشور ترکیه صحبت کنیم. پس اگر می خواهید بدانید دوره تومر چیست و اهمیت آن به چه دلیل است؟ تا انتها با ما همراه باشید.

دوره تومر
اخذ مدرک تومر

آزمون تومر چیست؟

تومر یا Tomer در واقع اختصار شده ی Türkçe Öğretim Merkezi است که معنی آن آموزش زبان ترکی میباشد. از جمله آزمونهای ورودی که اغلب دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه برای دانشجویان خارجی برگزار میکنند، آزمون تومر است. در واقع شما با این آزمون نشان میدهید که از نظر زبان ترکی در چه سطحی قرار دارید.در واقع نوعی ارزیابی زبان ترکی یک دانشجوی بین المللی می‌باشد که برای اخذ پذیرش از دانشگاه کشور ترکیه بسیار مهم است. همان گونه که در جریان هستید در این کشور امکان تحصیل بیشتر به دو زبان ترکی و انگلیسی ممکن میباشد و اهمیت این آزمون نیز به همین جهت است.

دوره ی تومر Tomer در واقع مخفف Türkçe Öğretim Merkezi ، به معنای مرکز آموزش زبان ترکی میباشد. در واقع به امتحانی اشاره دارد که جهت تعیین سطح زبان ترکی، از شما گرفته میشود. اگر خواهان اطلاعات بیشتری در این خصوص هستید، تا انتها از مطالعه لذت ببرید.

دلیل اهمیت اخذ تومر

از جمله پیش نیازهای ورود به بخش عظیمی از دانشگاه های دولتی و برخی دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه، گذراندن دوره تومر میباشد. دلیل اهمیت اخذ تومر، این است که در این دانشگاه ها تدریس به زبان ترکی است. همان گونه که برای دانشگاه هایی که تدریس به زبان انگلیسی دارند و ارائه ی مدرک تافل و آیلتس الزامی است، برای دانشگاه های ترکی زبان نیز ارائه ی مدرک تومر ضروری می‌باشد. در واقع دانشجو چاره ای جز داشتن دانش ترکی یا انگلیسی برای ادامه تحصیل در این کشور ندارند. داشتن مدرک تومر تنها مختص دانشجویان نیست، بلکه برای افرادی که قصد مهاجرت کاری یا حتی زندگی دارند نیز لازم است.

انواع دوره تومر

دوره ی تومر به دو نوع ارائه میگردد که در ادامه توضیح هر کدام را ارائه خواهیم داد:

گواهی‌نامه تومر (Sertifika): این گواهینامه به زمان زیادی برای دریافت نیاز ندارد. در واقع گواهینامه ی تومور دریافت مدرک سطح مقدماتی A٢، سطح متوسط B٢ و سطح پیشرفته C١ می‌باشد که اعتباری ۲ ساله دارد.

دیپلم تومر (Diploma): این مدرک نشان می‌دهد که شما تسلط کافی به زبان ترکی دارید. دیپلم تومر محدودیت زمانی نداشته و سطوح مختلف می‌توانند در آن شرکت نمایند. کسب این دیپلم به منزله ی کسب اجازه برای تحصیل یا کار در کشور ترکیه است.

دیپلم تومر خود به چند بخش تقسیم میگردد:

Elementary Certificate: مدرک ابتدایی

Intermediate Certificate: گواهینامه متوسط

Upper Intermediate Certificate: مدرک فوق متوسط

Diploma: مدرک دیپلم

دو مدرک Elementary Certificate و Intermediate Certificate، نیز نشان میدهد که فرد در سطح مقدماتی تا متوسط دارای مهارت است. بعد از این دو مدرک، مدارک  Upper Intermediate Certificate و Diploma می‌باشد که سطح پیشرفته ی داوطلب را نشان میدهد.

مراحل اخذ تومر

مراحل اخذ تومر به ۴ بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن تقسیم میگردد. برای اخذ مدرک دیپلم گذراندن هر چهار دوره الزامی است. عدم توانایی در گذراندن هر دوره به شرکت در آزمون جبرانی ختم خواهد شد. اگر در دو با بیشتر دوره ها توانایی پاس کردن وجود نداشته باشد باید مجددا در دوره شرکت نماید.

ویژگی های گذراندن دوره تومر

در ادامه ی مقاله ی دوره تومر ترکیه میخواهیم از ویژگیهای این آزمون سخن بگوییم.

۱- مدت زمان پاسخگویی به آزمون تومر: داوطلبان حدود ۲۴۰ دقیقه فرصت دارند که به صد سوال این آزمون پاسخ دهند. پس از آن باید ده تا پانزده روز صبر کنند نتایج آزمون اعلام گردد.

۲- سطح‌های آزمون تومر: آزمون تومر به شش سطح، دو سطح مبتدی، دو سطح متوسطه و دو سطح پیشرفته تقسیم شده است.

سطح A١: سطح مقدماتی

سطح A٢: نشان از توانایی داوطلب در درک مسائل و مباحث

سطح B١: سطح متوسط

سطح B٢: نشان از ‌دانش مطلوب داوطلب

سطح C١: سطح پیشرفته

سطح C٢: بالاترین سطح در حد زبان مادری

دوره های آنلاین تومر

کلاسهای تومر همگی به صورت آنلاین انجام میگیرد. در واقع آموزش، پاسخ و جواب، رفع اشکال و غیره تماما به شکل آنلاین خواهد بود. شاید بتوان گفت که زیر ساخت های نرم افزاری و سخت افزاری این کلاسها به گونه است که قابلیت رفع اشکال نیز دارید. در کنار این کلاس، شما میتوانید از کلاسهای انگیزشی و مشاوره ای نیز بهره مند گردید.

مزیت انجام کلاس آنلاین تومر

قطعا برقراری کلاسهای تومر مزیت های متفاوتی را دربردارد که در مقاله ی هزینه دوره تومر قصد داریم به آن هم بپردازیم. اگر سوالاتی خارج از آنچه بیان می شود، درباره ی آزمونهای تومر و برگزاری آن دارید میتوانید به کارشناسان متخصص ما مراجعه کنید.

 • قطعا زمانی که قرار نباشد مسافت کلاس تا مبدا را طی کنید، در وقت شما صرفه جویی بسزایی خواهد شد.
 • محیط کلاس در امن ترین فضای وب برگزار میشود.
 • این دوره ها به دلیل کیفیت صدا و تصویر بسیار مورد توجه قرار دارد.
 • هزینه مقرون به صرفه تر نسبت به کلاس‌های حضوری
 • امکان پرسش و پاسخ و رفع مشکلات درس
 • امکان بازخوانی مجدد
 • حذف هزینه های اضافی

دانستنیهای هزینه دوره تومر

موسسه ها معمولا در هزینه دوره تومر اندکی اختلاف قیمت دارند. اما در واقع مهم یافتن موسسه ای است که از نظر کیفیت کلاسها بتوانید به آنها اعتماد کنید. در کشور ترکیه هزینه دوره تومر از هزینه ی سایر کلاسها مجزا می‌باشد و حتما باید این مسئله را مد نظر داشته باشید. شما در دوره های تومر میتوانید حضوری و غیرحضوری شرکت نمایید که پیش تر مزیت کلاسهای غیر حضوری یا آنلاین را ذکر کردیم.

همان گونه که گفتیم هزینه دوره تومر در کلاسهای حضوری و غیرحضوری از نظر سطوح مبتدی، متوسطه و پیشرفته متفاوت است. همین طور دوره ها از لحاظ خصوصی و غیرخصوصی نیز بر نرخ موثر هستند. برای اطلاع از نرخ روز لازم است با مشاوران یوس مگ ارتباط برقرار کنید.

محتوای آزمون تومر

در مبحث آزمون دوره تومر لازم است شما را با محتوای آزمون تومر نیز آشنا کنیم. این آزمون دارای صد سوال چهار گزینه ای میباشد که جزئیات آن به شرح زیر است:

 • بخش شنیداری Listening با بالاترین نمره ۲۵, کمترین نمره ۱۵
 • بخش خواندن و درک مطلب Reading با بالاترین نمره ۲۵ و کمترین نمره ۱۵
 • بخش نوشتاری Writing با بالاترین نمره ۲۵ و کمترین نمره ۱۵
 • بخش صحبت کردن Speaking، مهارت کلمه ۱۰, مهارت برقراری ارتباط ۱۵

در نهایت صد امتیاز دارد که برای قبولی کسب نمره ی حداقل شصت الزامی است.

هزینه دوره تومر

هر ساله با یک تفاوت جزیی نسبت به سال های قبل نرخ اخذ تومر از طرف دولت برای نوع مقدماتی و دیپلم اعلام میگردد. زمانی فرایند ثبت نام شما تکمیل شده تلقی میگردد که هزینه های مربوط به ثبت نام را تسویه نمایید. از جمله عواملی که در میزان پرداخت هزینه های ثبت نام موثر است، مبدأ متقاضی و مرکزی که میخواهد در آن آزمون تومر دهد، می‌باشند.

نحوه ی ثبت نام در دوره تومر

مدارک کلی برای ثبت نام جهت اخذ تومر:

 • دو قطعه عکس جدید
 • پاسپورت با حداقل اعتبار تعیین شده
 • ارائه ی فرم تکمیل شده ی درخواست
 • ارائه ی رسید پرداخت هزینه شرکت در آزمون

نکات مهم در خصوص دوره مدرک تومر:

 • حضور داوطلب سی دقیقه قبل از شروع آزمون
 • به همراه داشتن مدرک هویتی مانند شناسنامه یا پاسپورت به همراه کارت ورود به جلسه
 • عدم همراه داشتن هرگونه وسایلی مانند موبایل، کتاب، کیف و غیره
 • ورود افراد به غیر از متقاضی به سالن امتحان ممنوع
 • رایانه ها شماره گذاری شده اند و داوطلب مجاز به استفاده از رایانه ی تعیین شده می‌باشد.
 • دریافت کمک از سرپرست در صورت بروز هرگونه نقص فنی در زمان برگزاری آزمون بلامانع است.

مدت زمان برگزاری آزمون به فعال بودن کاربر در رایانه بستگی دارد.

آیا تحصیل رایگان بعد از دوره تومر صحت دارد؟

در کشور ترکیه شهریه تحصیل به زبان ترکی عموما رایگان و یا به میزان قابل توجهی کمتر از شهریه ی تحصیل به زبان انگلیسی می‌باشد. برای همین منظور بسیاری از داوطلبان که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، به یادگیری زبان ترکی پرداخته و در آزمون تومر برای بیان سطح دانششان شرکت میکنند. در واقع تسلط بر زبان ترکی و در اختیار داشتن مدرک اخذ تومر می تواند شرایط تحصیل رایگان بعد از دوره تومر را برای شما فراهم نماید و یا این که هزینه ها را تا سطح قابل توجهی کاهش دهد.

مزیت اخذ تومر در کشور ترکیه

قطعا وقتی صحبت از تحصیل در یک کشور خارجی می شود، بحث هزینه ها به طور جدی مورد توجه متقاضی قرار خواهد گرفت. کشور ترکیه برای دانشجویان بین الملل خود شرایطی را در نظر گرفته است که در صورت قبولی در آنها، امکان تحصیل رایگان با امکان دریافت تخفیفات ویژه در هزینه های تحصیل و جانبی را خواهید داشت. از جمله مزایای دریافت امکان تحصیل رایگان در ترکیه عبارتند از:

*  استفاده از با کیفیت ترین نوع آموزش در مقطع مورد نظر

*  کاهش فشار پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی پس از مهاجرت به این کشور

*  دریافت مدرک تحصیلی مورد تایید بسیاری از کشورهای جهان به دلیل عضویت ترکیه در پیمان بولونیا

*  پرداخت هزینه های زندگی کمتر در مقابل دریافت امکانات مطلوب و باکیفیت تر

* امکان داشتن کار پاره وقت در کنار تحصیل

*  دریافت مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت های بهداشت و علوم ایران

* میزان اعتبار دوره تومر در دانشگاه های ترکیه

مدارک نهایی مقدماتی و دیپلم آزمون تومر، همانند باقی آزمونهای زبان معتبر جهان، در دانشگاه های کشور ترکیه مورد تایید است. فردی که میخواهد در دانشگاه های این کشور علی الخصوص از نوع دولتی شرکت نماید، باید علاوه بر آزمونهای ورودی، یکی از مدارک نهایی اخذ تومر را نیز ارائه دهد.

داشتن مدرک دیپلم تومر نه تنها میتواند سبب تحصیل رایگان در ترکیه شود که برای ورود به بازار کار و بهره گیری از مزیت‌های کار حین تحصیل نیز دارای مزیت های بسیاری است.

کلاس حضوری تومر در ترکیه

برخی از شرکت کنندگان در دوره ی تومر شرایط شرکت آنلاین را ندارند و ترجیح میدهند از کلاسهای حضوری بهره مند گردند. برخی دیگر نیز معتقد هستند که بازدهی بهتری از دوره های حضوری دریافت میکنند. این گروه می‌توانند در کلاس حضوری تومر در ترکیه استفاده نمایند. این کلاسها در سطوح مختلف مبتدی تا پیشرفته و به شکل خصوصی و غیرخصوصی برگزار میگردد. برای ثبت نام با ما تماس بگیرید.

مباحث دوره تومر

برگزار کننده ی این آزمون موسسه UST یا همان Uzaktan Türkçe Sınavı می‌باشد. مباحث دوره های تومر به این منظور طراحی می گردد که شما از نظر سطح دانایی زبان ترکی بالاتر بروید. برای این که پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود را به دست بیاورید باید در زمان ۲۴۰ دقیقه ای بتوانید از میان صد سوال پیش رو به شصت مورد پاسخ صحیح بدهید.

تعداد دوره ی کلاس های تومر

سطوح مختلف دوره ی تومر به سطح اطلاعات متقاضی بستگی دارد. به عبارت دیگر این که متقاضی در چه حدی به زبان ترکی تسلط دارد میتواند سطح شروع او را مشخص کند. بر همین اصل مشخص میشود که در دوره ی مبتدی، متوسط و پیشرفته شرکت کند.

 مهارت های دوره تومر

در مقاله ی هزینه دوره تومر سعی کردیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه نیز می خواهیم مهارتهای این دوره را نیز خاطرنشان کنیم. این مهارتها عبارتند از:

صحبت کردن, خواندن، ساختن، شنیدن، نوشتن، تلفظ کردن و تعامل

شما میتوانید از موسسه ی ما منابع معتبر این آزمون را دریافت کرده و اطلاعات خود را بالاتر ببرید.

شرایط لازم جهت اخذ اقامت ترکیه از راه دوره تومر

۱. به کشور ترکیه ورودی قانونی داشته باشید.

۲. داشتن پاسپورت با حداقل اعتبار تعیین شده

۳. معرفی خودتان به اداره امنیت پیش از آن که مدت نود روزه ی ویزای توریستی شما به اتمام برسد.

۴. داشتن میزان سن مشخص شده

جمع بندی

در این مقاله از سایت یوس مگ تحصیل در ترکیه بعد از دوره تومر را برایتان شرح دادیم. این سوال مطرح می گردد که آیا نوع رشته ی تحصیلی به سطوح مختلف تومر مرتبط است. در پاسخ باید گفت،بله. در واقع طبق صلاحدید دپارتمان تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بر اساس رشته و مقطع تحصیلی، سطح مورد درخواست تومر متفاوت می‌باشد.

به عنوان نمونه برای تحصیل در رشته های مختلف پزشکی می بایست سطح C1، برای رشته های مهندسی در برخی موارد سطوح B1 و B2 لازم است.

همان طور که ذکر شد، هزینه دوره تومر دارای تنوع بسیار است و عواملی مانند نوع خدمات، سطوح، تجربه اساتید و مکان برگزاری بر روی نرخ نهایی تاثیر گذار خواهد بود. این دوره ها ممکن است خصوصی یا غیر خصوصی برگزار گردند و انتخاب هر نوع به بازدهی یادگیری شما بستگی دارد. موسسه ی ما مفتخر است که با بهره گیری از اساتید بسیار مجرب توانسته محتوای آموزشی را به بالاترین کیفیت برساند. در این مسیر هزینه ی شما بسیار مقرون به صرفه خواهد شد.

سخن آخر اینکه تحصیل کم هزینه و رایگان بعد از دوره تومر مسأله ی وسوسه انگیزی میباشد که امروزه متقاضیان زیادی را به فکر گذراندن دوره تومر فرو برده است. اگر میخواهید از مزیت تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه و دریافت امکان تحصیل رایگان در این کشور برخوردار شوید، توصیه میکنیم دیپلم آزمون تومر را با بهترین نمره کسب نمایید. برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ترکیه با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Rate this post

2 پاسخ

  1. سلام
   وقت شما بخیر
   شما میتونید در دانشگاه های مختلف آزمون بدین و مدرک تومر رو دریافت کنید
   برای اطلاعات بیشتر با کارشناسامون تماس بگیرید و راهنمایی بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *