تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

سر فصل های این مطلب :

شرایط تحصیل در ترکیه

چکیده مطلب:

تحصیل در ترکیه در دنیای امروزه که علم و دانش حرف اول را می زند، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از دلایل و انگیزه های تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی به هزینه های نسبتا ارزان و کیفیت بالا اشاره کرد. موسسه مهاجرتی یوس مگ در این مطلب تصمیم دارد تا به تمام سوالات شما از قبیل تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی، هزینه تحصیل در ترکیه به تومان، شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم، هزینه تحصیل در ترکیه دندانپزشکی، شرط معدل برای تحصیل در ترکیه و… پاسخ دهد.

مزایای تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه

 

 

مشاوره و خدمات پذیرش  100% رایگان 
ما هیچ هزینه ای برای گرفتن پذیرش از شما دریافت نمی کنیم
برای ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 

 

کشور ترکیه دارای تاریخی کهن است و با کشورهای غربی دیگر روابط خوبی برقرار کرده، همچنین با اتخاذ سیستم اقتصادی لیبرالی، به کشوری پیشرفته و رو به رشد تبدیل شده است. سیستم آموزشی دانشگاه‌ دارای سبکی مدرن است که به ترکیه اعتبار بین‌المللی بخشیده است. زبان آموزش در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکی است؛ و آموزش زبان برای هر دانشجوی پذیرفته‌شده ارائه می‌گردد و پس از کلاس‌های آماده‌سازی، انتقال به دپارتمان‌های دانشگاه صورت می‌گیرد. از طرفی تحصیل در ترکیه در مقایسه با تحصیل در انگلستان یا سایر کشورهای اروپایی، به هزینه‌ کمتری نیاز دارد.

معتبر بودن مدارک دانشگاهی در ترکیه

 

تحصیل در ترکیه به دلیل اعتبار بالای دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان ایرانی با ادامه تحصیل و فارغ التحصیل شدن از این دانشگاه‌ها، فرصت‌های شغلی زیادی در کشورهای دنیا دارند.

کیفیت آموزشی بالا در ترکیه

ترکیه یکی از ده قطب برتر تحصیلی در دنیا است. طبق رنکینگ METU، در حال حاضر ۱۹ دانشگاه کشور ترکیه در بین 1000 دانشگاه برتر دنیا هستند.

امکان اقامت پس از تحصیل در کشور ترکیه

دانشجویان بین المللی می‌توانند بعد از اتمام تحصیل در ترکیه، یکسال اقامت خود را برای یافتن کار مناسب این کشور تمدید نمایند. البته شرایط لازم برای کسب این اقامت عبارت است از: داشتن مجوز کار قانونی از وزارت کار و امور اجتماعی، مدارک تحصیلی مناسب، رزومه کاری موجه و تسلط به زبان ترکی.

رفت و آمد آسان

ترکیه از نظر جغرافیایی به ایران نزدیک است. همچنین تشابه فرهنگ، دین بیشتر مردم و آب و هوا، رفت و آمد آسان را برای ایرانیان فراهم کرده است. بنابراین نزدیکی به ایران از دلایل مهم افرادیست که تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند.

عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی

برای تحصیل در ترکیه، دانشجو ملزم به ارائه مدرک آکادمیک زبان انگلیسی نیست. دانشجو با حضور در کالج و گذراندن دوره‌های آماده‌سازی یکساله زبان ترکی استانبولی تومر، می‌تواند در دانشگاه‌های ترکیه به ادامه تحصیل بپردازد.

هزینه‌های تحصیلی مناسب

تحصیل در ترکیه، هزینه‌های مناسب و پایین‌تری نسبت به کشورهای دیگر دارد. میانگین شهریه دانشگاه‌های دولتی این کشور برای دانشجویان خارجی، حدوداً ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در هر ترم است. هزینه ماهانه زندگی برای هر دانشجوی خارجی نیز حدوداً ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است.

عدم نیاز به ویزا برای تحصیل

برای ادامه تحصیل در ترکیه نیازی به دریافت ویزای تحصیلی نیست. ایرانیان می‌توانند به مدت سه ماه به طور قانونی در ترکیه اقامت داشته باشند. ترکیه کیفیت آموزشی را مثل سیستم آموزشی دانشگاه‌های آمریکا و اروپا بالا برده و با برداشتن موانع، متقاضیان خارجی را برای تحصیل در ترکیه جذب می‌کند.

 

مشاوره و خدمات پذیرش  100% رایگان 
ما هیچ هزینه ای برای گرفتن پذیرش از شما دریافت نمی کنیم
برای ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 

اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

علاوه بر اینکه دانشجویان بین المللی شرایط مناسبی برای تحصیل در ترکیه دارند، این کشور بورس‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. به دست آوردن بورسیه تحصیلی ترکیه بیشتر به صورت رقابتی است و به پژوهشگران و دانشجویان برجسته اختصاص دارد.

بورسیه تحصیل در ترکیه دارای انواع تمام وقت، پاره‌وقت، تحقیقاتی، پژوهشی و طرح‌های مشارکتی است. بورس تحصیلی دانشجویان از نظر دانشگاه مورد نظر، مقطع تحصیلی و نمرات، متفاوت است؛ یعنی هزینه تحصیل در بعضی دانشگاه‌ها کاملاً رایگان است و در بعضی دانشگاه‌ها ممکن است هزینه تا ۵۰ درصد کمتر شود.

یکی دیگر از شرایط اخذ بورسیه تحصیل در ترکیه، این است که دانشجو باید یک مقطع قبل را گذرانده باشد تا بتواند برای دریافت بورس تحصیلی ترکیه ثبت نام کند. یعنی اگر فردی قصد اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا را دارد، باید کارشناسی ارشد را کامل گذرانده باشد. دانشجویی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارد، باید نمره قبولی آزمون تومر را دریافت کند تا با زبان ترکی استانبولی نیز آشنا شود.

چنانچه در آزمون‌ها نمره قبولی را کسب کنید اما شرایط سنی مناسب برای بورس تحصیلی ترکیه را نداشته باشید، نمی‌توانید بورسیه را دریافت کنید. سن مناسب برای دریافت بورس تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف عبارت است از:

 • مقطع دکتری: زیر ۳۵ سال(حداکثر ۳۴ سال)
 • مقطع لیسانس(کارشناسی): زیر ۲۱ سال(حداکثر ۲۰ سال)
 • مقطع فوق لیسانس(کارشناسی ارشد): زیر ۳۱ سال(حداکثر ۳۰ سال)

بورسیه های تحصیلی در ترکیه 

 • بورس های تحصیلی پژوهشی
 • اراسموس
 • بورس های تحصیلی موفقیت
 • بورسیه مولانا
 • بورس توبیتاک
 • بورس KATIP (برای مقامات خارجی، دولتی، دانشگاهیان، محققان و دیپلمات ها)
 • بورسیه تورک بورسلاری

بورسیه تورک بورسلاری، یکی از بهترین و جامع ترین بورسیه های تحصیل در ترکیه است که سالانه 5 هزار دانشجوی خارجی از آن استفاده می کنند. این بورسیه کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش داده و متقاضی با اخذ این بورس می تواند از کمک هزینه ماهانه، معافیت از شهریه، خوابگاه رایگان، بلیت رفت و برگشت و… استفاده کند همچنین اغلب دانشگاه های برتر ترکیه این بورسیه را ارائه می دهند.

 

مشاوره و خدمات پذیرش  100% رایگان 
ما هیچ هزینه ای برای گرفتن پذیرش از شما دریافت نمی کنیم
برای ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 

 

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه مانند دیگر کشور های جهان، محدودیت هایی در زمینه تحصیل دانشجویان وجود دارد. البته کشور ترکیه نسبت به دیگر کشور ها سخت گیری کمی دارد اما باز هم باید دانشجویان معدل بالایی داشته باشند. به طور مثال برای تحصیل در زمینه پزشکی، دانشجویان باید در نظام آموزشی ایران معدل ۱۶ به بالا کسب کرده باشند. در دیگر رشته های تحصیلی ترکیه نیز چنین شرایطی وجود دارد و دانشجویان باید خود را ابات کنند. محدودیت معدل در رشته های پزشکی بیشتر از دیگر رشته ها است و حدود معدل ۱۴.۵ برای سایر رشته ها قابل قبول است. البته تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور راحت تر بوده و محدودیت کمی دارد.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

یکی از مزایای تحصیل در ترکیه این است که می توانید به زبان انگلیسی آموزش ببینید. برخی از کشور ها فقط به زبان رسمی خود توجه می کنند و به زبان انگلیسی که زبان رسمی در سراسر دنیا است هیچ توجهی ندارند. اما در ترکیه، بر خلاف کشور فرانسه به یادگیری زبان انگلیسی توجه می شود به همین علت افراد این کشور انگلیسی را به خوبی بلدند. همانطور که میدانید کشور ترکیه، یک کشور توریستی به شمار می آید و مردم آن باید بتوانند با توریست ها ارتباط بگیرند. این مسئله، یکی از مهم ترین علت های اهمیت دولت ترکیه به آموزش زبان انگلیسی است. راه های مختلفی برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد اما همه آن ها به آسانی به دست نمی آیند. بی دغدغه ترین  راحت ترین راه برای اخذ اقامت این کشور با تحصیل در ترکیه به دست می آید. امکان تحصیل به زبان انگلیسی یکی از بزرگترین مزیت های دانشگاه های کشور ترکیه است.

دانشگاه های مورد تایید ترکیه در ایران

دانشگاه و مؤسسات آموزشی دولتی و خصوصی در ترکیه در سال‌های گذشته توانسته‌اند در سطح بین المللی اعتبار بالایی را کسب نمایند؛ به گونه‌ای که مدارک این دانشگاه‌ها در جهان شناخته شده است. ۱۷ دانشگاه ترکیه توسط وزارت علوم ایران به عنوان  دانشگاه ردیف اول معرفی شده‌اند. وزارت بهداشت ایران نیز، مدارک ۱۷ دانشگاه پزشکی ترکیه را تایید کرده است.

بعد از بعضی از دانشگاه‌های اروپایی، اغلب دانشگاه‌های ترکیه سطح بالایی بین دانشگاه‌های اروپایی دارند. دانشگاه‌های ترکیه برای ارتقای علمی خود با دانشگاه‌های معتبر دنیا همکاری دارند؛ برای مثال، دانشگاه حاجت تپه ترکیه با دانشگاه هاروارد ارتباطی مستقیم دارد.

لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت 2023

نام دانشگاهرتبه QS در سال ۲۰۲۳
دانشگاه کوچ۴۷۷
دانشگاه قاضی۱۰۰۱-۱۲۰۰
دانشگاه فنی خاورمیانه۵۰۱-۵۱۰
دانشگاه فنی استانبول۶۰۱-۶۵۰
دانشگاه فنی استانبول۶۰۱-۶۵۰
دانشگاه سابانچی۵۳۱-۵۴۰
دانشگاه حاجت تپه۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه بیلکنت۵۶۱-۵۷۰
دانشگاه بغازیچی۷۰۱-۷۵۰
دانشگاه استانبول۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه اژه۱۲۰۱-۱۴۰۰
دانشگاه آنکارا۱۰۰۱-۱۲۰۰
دانشگاه آنادولو۱۲۰۱-۱۴۰۰

اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه (مدارک مورد نیاز تحصیل در ترکیه)

ایرانیانی که قصد دارند برای نود روز وارد خاک ترکیه شدند نیاز ندارند ویزا تهیه کنند. اما چون تحصیل در هر مقطعی بیش از این مدت است پس تهیه ی ویزا الزامی خواهد بود.

در راه اول ،برای پیشبرد هدف تحصیلی تان بهتر است یک اقامت نود روزه گردشگری اخذ نمایید و در این مدت دانشگاه مورد نظرتان را گزینش و در آزمون ورودی شرکت نمایید. در نهایت با ثبت نام در دانشگاه و کسب کارت دانشجویی، میتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

در راه دوم شما میتوانید ترتیب ثبت نامتان در دانشگاه های ترکیه را به کارگزارانی که در این زمینه تخصص دارند بسپارید. این موسسات کارت دانشجویی شما را با توجه به تخصص خود، در کمترین زمان و هزینه برای شما ارسال می کنند و پس از آن میتوانید با مراجعه به سفارت، در جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

برای دریافت ویزای تحصیل در ترکیه لازم است مدارک زیر را ارائه دهید:

 •   پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار به همراه کپی
 • عکس پرسنلی جدید از متقاضی
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • فیش واریز شهریه ی تعیین شده
 • پرینت از فرم تکمیل تقاضای ویزای دانشجویی
 • ارائه ی گواهی سلامت پزشکی و بیمه درمانی
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه

 

مشاوره و خدمات پذیرش  100% رایگان 
ما هیچ هزینه ای برای گرفتن پذیرش از شما دریافت نمی کنیم
برای ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 

 

لیست رشته های پرتقاضا برای تحصیل در ترکیه

لیست رشته های پرتقاضا برای تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و نزدیکی به آسیا و اروپا، مرکز توجه دانشجویان بین‌المللی زیادی قرار گرفته بنابراین اخذ پذیرش در رشته های پرطرفدار ترکیه به سادگی امکان پذیر نیست. برخی از رشته های پرطرفدار ترکیه عبارتند از:

 • تحصیل در رشته مامایی ترکیه
 • تحصیل در رشته پرستاری ترکیه
 • تحصیل در رشته معماری ترکیه
 • تحصیل در رشته فیزیوتراپی ترکیه
 • تحصیل در رشته مهندسی صنایع ترکیه
 • تحصیل در رشته حقوق ترکیه
 • تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر ترکیه
 • تحصیل در رشته علوم و ارتباطات ترکیه
 • تحصیل در رشته مهندسی برق در ترکیه

 

چنانچه رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی خود را در ترکیه انتخاب کردید، ابتدا به دانشگاه انتخابی مورد نظر رفته و مدارک درخواستی را تکمیل کنید. اکنون برای اخذ پذیرش در ترکیه موسسه مهاجرتی یوس مگ با تسلط بر قوانین و شرایط اخذ پذیرش بهترین داشنگاه های ترکیه می تواند بهترین گزینه را به شما پیشنهاد دهد.

تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه

 

مشاوره و خدمات پذیرش  100% رایگان 
ما هیچ هزینه ای برای گرفتن پذیرش از شما دریافت نمی کنیم
برای ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 

 

انواع مدارس در ترکیه به شرح زیر است که به بررسی هر کدام می پردازیم:

 • مدارس دولتی
 • مدارس خصوصی
 • مدارس بین المللی
 • مدارس ایرانی

مدارس در ترکیه به سه دسته بندی اصلی خصوصی، دولتی و بین المللی تقسیم می شوند. برای تحصیل در ترکیه در هر کدام از این مدارس ابتدا باید وضعیت اقامت شما مشخص شده باشد. اگر شما اقامت دائم در ترکیه دارید ثبت نام در مدارس خصوصی یا دولتی ترکیه بهترین انتخاب است. ولی اگر ترکیه پلی برای مهاجرت شما به کشور دیگری است ما ثبت نام در مدارس بین المللی را پیشنهاد می دهیم.

جالب است بدانید که تعدادی مدارس ایرانی در ترکیه برای ایرانی ها وجود دارد که سیستم آموزشی این مدارس مطابق با سیستم آموزشی ایران است. دو نمونه از معروف ترین آن ها عبارتند از:

 • مدرسه بهمن؛ این مدرسه در شهر آنکارا قرار دارد.
 • مدرسه فجر؛ این مدرسه در شهر استانبول قرار دارد و دارای دو شعبه است. شعبه اصلی آن در منطقه سلطان احمد و شعبه دیگر آن در استانبول (توپکاپی) قرار دارد.

شرایط تحصیل در مدارس ترکیه و نحوه ثبت نام 

 • ابتدا والدین برای ثبت نام فرزندان خود در مدارس ترکیه باید اجازه ی اقامت در ترکیه را داشته باشند.
 • فرزندان زیر 18 سال سن داشته باشند.
 • اگر تازه مهاجرت کرده‌اید و می‌خواهید فرزند شما در ترکیه ادامه تحصیل دهد، ارائه آخرین سوابق تحصیلی وی برای ثبت‌نام الزامی است.
 • متقاضی برای ثبت‌نام فرزند خود در کلاس اول، باید با استفاده از کارت اقامت خود به نزدیک‌ترین مدرسه محل سکونت خود برود و نامه‌ای از شهرداری بگیرد که در آن آدرس محل سکونت وی ثبت شده باشد.
 • اسناد باید به همراه نسخه اصلی گذرنامه، ترجمه محضری شوند.

اگر قصد دارید که فقط فرزندتان را برای تحصیل در مدارس ترکیه بفرستید دیگر نیازی به ویزای همراه تحصیلی ترکیه ندارید، باید از مدارس شبانه روزی استفاده کنید. زیرا این مدارس مستقیما قیومیت دانش آموزان را قبول کرده و تنها هزینه تحصیل، هزینه خوراک و اقامت دانش‌آموزان را از والدین دریافت می‌کنند.

در نظر داشته باشید که مقدار شهریه این مدارس بالا است. این مدارس سالانه حدود ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار هزینه دریافت می‌کنند. برای استفاده از این مدارس، دانش‌آموز باید بالای ۱۲ سال، سن داشته باشند.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم، ابتدا باید در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه قبول شوید و با ارائه مدارک ثابت کنید که به زبان های انگلیسی و ترکی مسلط هستید. همانطور که برای تسلط به زبان انگلیسی نیاز به آزمون TOFEL یا IELTS می باشد برای تسلط به زبان ترکی نیاز به آزمون تومر دارید که شامل بخش های مختلفی برای سنجش مهارت های زبان ترکی داوطلبان می باشد.

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

 • ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم (دبیرستان) به زبان ترکی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات پیش دانشگاهی به زبان ترکی (در صورتی که پیش دانشگاهی را گذرانده باشید)
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم به زبان ترکی
 • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی به زبان ترکی (در صورتی که پیش دانشگاهی را گذرانده باشید)
 • کپی پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی (ارائه این مدرک اجباری نیست)
 • پرداخت هزینه اپلیکیشن دانشگاه (در صورت وجود هزینه)
 • فرم تکمیل شده اپلیکیشن (نامه پذیرش اولیه)
 • پرداخت شهریه دانشگاه (حداقل یک ترم)
 • عکس بیومتریک
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
 • و یا قبولی در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی و یا ترکی دانشگاه مورد نظر
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها (دانشگاه های دولتی)

 

مشاوره و خدمات پذیرش  100% رایگان 
ما هیچ هزینه ای برای گرفتن پذیرش از شما دریافت نمی کنیم
برای ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 

 

تحصیل در ترکیه برای مدرک کارشناسی

تحصیل کارشناسی در ترکیه انتخاب بسیاری از دانشجویانی است که قصد تحصیل دوره کارشناسی در خارج از کشور را دارند. زیرا هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکایی پایین تر بوده و از کیفیت بالا آموزش برخوردار است. همچنین دانشجویان می توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمایند که علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه مسکن، بیمه و هزینه های حمل و نقل را نیز شامل می شود.

از آنجایی که ترکیه از سال 2001 عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا شده، مدارک تحصیلی کارشناسی اخذ شده از دانشگاه های ترکیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی می باشد. همچنین دانشگاه های ترکیه با بسیاری از دانشگاه های جهان همکاری علمی و پژوهشی داشته بنابراین دانشجویان می توانند در طرح های تبادل دانشجو بین دانشگاه های همکار با دانشگاه های ترکیه شرکت کرده و چند ترم در این دانشگاه ها طی کنند.

معمولا مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه به مدت چهار سال طول می کشد اما در بعضی از رشته ها مانند پزشکی تقریبا 6 سال زمان می برد.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

 • شناسنامه و اسکن از پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات مقطع دبیرستان به صورت معادل سازی شده
 • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی

تحصیل در ترکیه برای مدرک کارشناسی ارشد

برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه علاوه بر صلاحیت های لازم در مقاطع تحصیلی قبلی، اغلب متقاضان باید در آزمون ها ورودی نیز شرکت کنند. آزمون تحصیل ارشد در ترکیه (ALES) است که متقاضی ملزم به کسب نمره حداقل 50-55 می باشد و نمرات بالاتر شانس پذیرش شما به دانشگاه های رقابتی تر و یا برخورداری از بورسیه را افزایش می دهد.

برخی از موسسات ممکن است آزمون هایی بین المللی مانند GMAT یا GRE را به جای ALES بپذیرند. به عنوان یک قاعده، نمرات 450 یا 610 به ترتیب معادل با گذراندن ALES شناخته می شوند.

مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه معمولاً دو سال زمان می برد و 120 واحد ECTS است. اغلب برنامه های مقطع ارشد در ترکیه دانشجو را ملزم به ارائه پایان نامه فردی در پایان ترم دوم در سال دوم می کنند. معمولاً این پایان نامه به صورت یک ارزیابی یعنی به سبک دفاعیه از دکترا و به صورت شفاهی برگزار می شود.

تحصیل در ترکیه برای مقطع دکترا

تحصیل دکترا در ترکیه با کیفیت بسیار بالایی ارائه می شود و کشور ترکیه برای متقضیان دکترا فرصت های منحصر به فردی عرضه می کند. از مهم ترین مزایای تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری تحصیل به زبان انگلیسی بوده که چشم انداز پایدار بین‌المللی دانشگاه‌های ترکیه، ایجاب می کند که بسیاری از دوره‌های دکترا به زبان انگلیسی تدریس شود.

از طرفی قیمت مناسب و هزینه‌های پایین زندگی و شهریه مناسب ترکیه را به مقصد ارزشمند تحصیلی در مقطع دکترا تبدیل ساخته است. همچنین این کشور با در دست داشتن دومین نرخ رشد اقتصادی در جهان، بازارهای در حال توسعه و نفوذ سیاسی، بهترین مکان مناسب برای ادامه تحصیل می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ترکیه 

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • CV
 • کپی گذرنامه به همراه انگیزه نامه و توصیه نامه

تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران

تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران

این سوال که تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران، تقریبا برای بسیاری از افرادی که می‌خواهند برای ادامه تحصیلشان تصمیم بگیرند، مطرح می‌باشد. برای پاسخ به سوال شما، این مقاله را گردآوری کردیم تا با بررسی معایب و مزایای تحصیل در هر دو کشور بتوانید مهم‌ترین تصمیم خود را با آگاهی بیشتری بگیرید. قبل از هر چیز لازم است بدانید که قطعا هر کشور علاوه بر ضوابط خاص خود در زمینه ی آموزش، نسبت به دیگر کشورها دارای برتری‌ها و کاستی‌هایی خواهد بود. در اینجا ما تنها دو کشور ایران و ترکیه را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

این که تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران در مرحله ی اول به شرایط شما بستگی دارد. شاید برای برخی دوری و دلتنگی از خانواده نسبت به تحصیل در کشور بیگانه به همراه بهترین امکانات رفاهی و بالاترین سطح علمی قابل پذیرش نباشد.

این افراد قطعا ایران را برای تحصیل برتر میدانند. برخی دیگر علاقه به مهاجرت دارند و ممکن است حتی با وجود چندین دانشگاه معتبر در ایران، ضعیف ترین دانشگاههای ترکیه را انتخاب کنند. پس تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران در درجه‌ی اول به فکر و عقاید شما بستگی دارد. میتوانید با مشاوره‌ی متخصصان ما، در این زمینه به بهترین نتیجه برسید.

تفاوت تحصیل در ترکیه با ایران

مورد بعدی که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم تا به پاسخ سوال تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران برسیم، تفاوت‌های مشهود میان دو کشور است. به عنوان نمونه میتوانید مواردی چون هزینه‌های تحصیل و زندگی، رتبه بندی دانشگاه‌ها، امکانات رفاهی هر کشور و دیگر تفاوت ها را مقایسه کنید. در ادامه به چند تفاوت مهم این دو کشور برای تشخیص این که تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران؟

 عضویت در برنامه‌های انتقال دانشجو

برخی از دانشگاههای ترکیه با توجه به قوانین حاکم، بعد از یک یا دو ترم تحصیل دانشجو، در صورت دارا بودن شرایط، ویزا برای انتقال به دانشگاه های معتبر اروپایی یا آمریکایی معرفی میکند. این نکته به عنوان مهمترین تفاوت میان تحصیل در ترکیه و ایران می‌باشد.

به هر حال این حق هر انسان است که برای تحصیل دانشگاههای برتر با امکانات رفاهی بیشتر را انتخاب کند. در این تفاوت، میتوان ترکیه را پلی به سوی بهترین دانشگاه‌های دنیا دانست. برای دریافت لیست دانشگاههای عضو برنامه‌های تبادل دانشجو با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.

بورسیه در دانشگاههای ترکیه و ایران

تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران؟ بسیاری از دانشجویان به بورسیه به عنوان یکی از مسائل مهم تحصیلی می نگرند. در ترکیه دانشگاههای فراوانی وجود دارند که بورسیه‌های خوبی به دانشجویان میدهند. این بورسیه‌ها بسیاری از هزینه‌های تحصیل، از جمله شهریه دانشگاه، خوابگاه دانشجو، خدمات درمانی و هزینه‌های رفت‌وآمد و خرید لوازم جانبی مانند کتاب  را پوشش میدهد؛. این در حالی است که در ایران شاهد چنین بورسیه‌های قوی نیستیم.

رتبه‌بندی دانشگاه های ترکیه

تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران؟ شاید گفتار درباره‌ی این موضوع چندان نیاز نباشد. چون با یک جستجوی ساده در گوگل متوجه رنکینگ دانشگاههای ترکیه و ایران خواهیم شد. شاید در ایران هم دانشگاه‌های معتبر داشته باشیم اما در مقایسه با دانشگاه‌های ترکیه تعداد کمتری می‌باشند. پس منطق نشان میدهد تصمیم به انتخاب تحصیل در ترکیه ارجح‌تر است.

شرایط پذیرش دانشگاه

تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران؟ در ایران راه ورودی به دانشگاه، سوابق تحصیلی درخشان یا قبولی در آزمون سراسری می‌باشد. شرط قبولی در ورود به دانشگاه‌های ترکیه نیز کسب نمره قبولی در آزمون yos و sat است. طی بررسی‌های انجام شده، کنکور در ایران دارای سطح بالاتری نسبت به دو آزمون ورودی ترکیه است اما شرایط روحی سخت داوطلبان، باعث کاهش بازدهی در ایران شده است. در این مورد باز هم شما تصمیم گیرنده هستید. اگر توانایی رفع تردید تان را ندارید به مجموعه‌ی ما مرتبط شوید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی ترکیه در ایران

1. مدارک Ön Lisans Diplomasi با دو سال‌ تحصیل‌ و كلیه‌ مدارك‌ و تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ دانشگاهي‌ (آكادمیك) با دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ در موسسات معتبر در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان، “كاردانی” ارزشیابی‌ می‌شود.

2. بعد از دیپلم‌ دبیرستان، مدارک Lisans Diplomasi (Bachelor)“كارشناسی” ارزشیابی‌ می‌شود.

3. از دانشگاه‌های‌ گروه‌ یك‌ با شرط‌ داشتن‌ مدرك‌ كارشناسی، مدارک Yuksek Lisans Diplomasi (Master) “كارشناسي‌ ارشد” ارزشیابی می‌شود.

4.  با پنج‌ سال‌ تحصیل‌ پیوسته‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان، مدارک Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi از مراکز آموزش عالی که نامشان در فهرست گروه يک آورده شده است “كارشناسی‌ ارشد” در دامپزشكی‌ ارزشیابی‌ می ‌شود.

5. از دانشگاه‌های‌ گروه‌ یك‌ با شرط‌ دارا بودن‌ مدرك‌ كارشناسی ارشد، مدارک Doktora (Ph.D.)  “دكترا” ارزشیابی‌ می‌ شود.

کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویان خارجی برای کار در ترکیه ابتدا باید از دولت ترکیه مجوز کار بگیرند. اما برای پیدا کردن شغل در ترکیه باید زبان ترکی بلد باشید زیرا بیشتر کارفرمایان برای مشاغل پاره وقت به دنبال نیروی ترک زبان هستند. همچنین مجوز کار در ترکیه فقط برای دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکتری امکان پذیر است و برای دانشجویان سال اول مقطع کاردانی یا کارشناسی وجود ندارد.

خوابگاه دانشجویی در ترکیه

دانشجویان بین المللی در ترکیه، می‌توانند در خوابگاه‌های واقع در پردیس دانشگاه‌ها، در خوابگاه‌های ایالتی تحت مدیریت موسسه‌های اعتباری آموزش عالی و یا در خوابگاه‌های خصوصی اقامت داشته باشند. در مجموع گزینه های متنوعی برای اقامت دارند همچنین می توانند آپارتمان‌های کوچک دانشجویی را در این کشور اجاره کنند.

تسهیلات خوابگاه در ترکیه

تامین غذا، امکانات اقامتی و حمل و نقل از نیازهای اساسی دانشجویان است که در سیستم پیشرفته تحصیل در ترکیه تامین می شود. بیشتر دانشگاه ها خدمات بهتر و ویژه ای ارائه می دهند تا دانشجویان سریعتر با تحصیل درترکیه سازگار شوند. همچنین دانشجویان می توانند به جای اقامت در خوابگاه، خانه های دانشجویی با قیمت مقرون به صرفه اجاره کنند.

دانشجویان برای حمل و نقل در شهر می توانند در کارت های دارای تخفیف استفاده نمایند همچنین در هر دانشگاه سالن های غذا خوری تمیز وجود دارد که غذاهایی با کیفیت بالا در اختیار دانشجویان قرار می دهد. با تمام این موارد انتخاب محل و سبک زندگی در ترکیه در نهایت هزینه های شما را مشخص می کند.

معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

وزارت آموزش و پرورش ترکیه مدارک تان را معادل سازی کرده تا بتوانید از آن ها استفاده نمایید و این فرایند برای مدارک دانشگاهی زیر نظر شورای آموزش عالی ترکیه YOK انجام می شود. توجه داشته باشید که نظام آموزشی ترکیه 12 ساله است. به این صورت که اگر در نظام قدیم تحصیل کرده اید باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را ارائه و اگر مطابق با نظام جدید تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اید ارائه مدرک و ریز نمرات پایه ۱۲‌ام برای معادل‌سازی کافی است. زمان معادل سازی مدارک این پروسه بسته به رشته تحصیلی انتخابی شما متفاوت می باشد به طور معمول برای مدارک پزشکی حدوداً یکسال و برای سایر رشته‌ها معمولاً ۳ تا ۶ ماه خواهد بود.

 

مشاوره و خدمات پذیرش  100% رایگان 
ما هیچ هزینه ای برای گرفتن پذیرش از شما دریافت نمی کنیم
برای ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 

 

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه رایگان نیست و قعا باید شهریه دانشگاه خصوصی یا دولتی را پرداخت کنید. توجه داشته باشید که دانشگاه‌های خصوصی در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی هزینه بیشتری را دریافت می‌کنند. رشته و مقطع تحصیلی شما مقدار شهریه پرداختی را مشخص می کند. با این حال تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا ایالات متحده بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند.

زبان تحصیل شما بر هزینه تحصیل در ترکیه تاثیر بسزایی دارد. متوسط شهریه در مقاطع مختلف عبارتند از:

زبان تحصیلیمقطع تحصیلیدانشگاه هزینه تحصیلی
زبان ترکیکارشناسیدولتی۲۴۰ – ۷۵۰ دلار
زبان انگلیسیکارشناسیدولتی۴۵۰ – ۱,۵۰۰ دلار
-کارشناسیخصوصی۵۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار
زبان ترکیتحصیلات تکمیلیدولتی۳۰۰ – ۶۰۰ دلار
زبان انگلیسیتحصیلات تکمیلیدولتی۶۰۰ – ۹۰۰ دلار
-تحصیلات تکمیلیخصوصی۵۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار

سوالات متداول درباره تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه چقدر طول می‌کشد؟

دوره استاندارد تحصیل در ترکیه مثل سایر کشورها در بیشتر مقاطع کارشناسی ۴ ساله است.

تحصیل در ترکیه چه شرایطی دارد؟

برای تحصیل در این کشور باید در آزمون YOS شرکت نمایید. ۲۰ درصد از پذیرش دانشگاه‌های ترکیه توسط آزمون YOS از افراد خارجی است.

بورسیه تحصیل در ترکیه شامل چه مقاطعی است؟

بیشتر مقاطع تحصیلی از دبیرستان تا کارشناسی ارشد، دکتری و… شامل بورسیه در این کشور هستند.

درخواست بورسیه تحصیلی باید در چه بازه زمانی باشد؟

بازه زمانی درخواست شما برای دریافت بورسیه به نوع بورسیه درخواستی بستگی دارد.

مزایای بورسیه تحصیل در ترکیه چیست؟

اقامتگاه رایگان، عدم نیاز به پرداخت شهریه، پوشش هزینه‌های سفر، پوشش هزینه‌های خدمات درمانی، حقوق ماهانه دانشجویی و دوره‌های آماده‌سازی رایگان زبان ترکی.

سخن پایانی

این که تحصیل در ترکیه بهتر است یا ایران قطعا دغدغه‌‌ی بزرگ بسیاری از دانشجویانی است که به آینده‌ی خود اهمیت میدهند. گرفتن تصمیم درست میتواند در زندگی فرد تاثیرات فوق العاده ای اعمال کند که در مقابل انتخاب نادرست خواهد بود. اگر به دنبال موفقیت های بیشتر و موقعیت های بهتر هستید، پیشنهاد ما به شما انتخاب ترکیه است.

البته اگر معایب تحصیل در ترکیه بر تصمیم شما تاثیر گذار نیست. در غیر این صورت میتوان با اهداف بزرگتر و تحصیل باکیفیت تر در ایران نیز به موفقیت لازم دست یابید. به هرحال هدف ما از ارائه ی این مقاله کمک به تصمیم‌گیری درست‌تر است. پس در مرحله اول به عقل و دلتان رجوع کنید و در مرحله بعد با مشاوران ما مشاوره نمایید. از این که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم. سوال های خود را درباره مهاجرت تحصیلی به ترکیه از ما بپرسید تا کارشناسان یوس مگ در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ شما را بدهند.

مشاوره و خدمات پذیرش  100% رایگان 
ما هیچ هزینه ای برای گرفتن پذیرش از شما دریافت نمی کنیم
برای ارتباط با ما اینجا کلیک کنید

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *