دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم ترکیه

در این مقاله از سایت یوس مگ می خواهیم دانشگاه گلیشیم استانبول را معرفی کنیم پس در ادامه همراهمان باشید. در کشور ترکیه دانشگاه های معتبر زیادی وجود دارد که در میان آنها میتوان به عنوان بهترین دانشگاه گلیشیم اشاره کرد. این دانشگاه به این دلیل برتری دارد که در پیشرفت فرهنگی و توسعه در موارد مختلف این کشور نقشی مهم داشته است. در ترکیه به دانشگاه گلیشیم، دانشگاه توسعه استانبول نیز میگویند.

معتبر بودن این دانشگاه فقط به درون کشوری ختم نمیشود بلکه به واسطه ی ارتباطات وسیع با صد دانشگاه مطرح جهانی، در کشورهای دیگر نیز از آن یاد خواهد شد. در این مقاله سعی خواهیم کرد اطلاعات مفید و کافی از معرفی دانشگاه گلیشیم ترکیه و جزییات ثبت نام و دریافت پذیرش از این دانشگاه را خدمت شما ارائه دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

دانشگاه خصوصی در استانبول

اطلاعات مربوط به معرفی دانشگاه گلیشیم ترکیه

دانشگاه گلیشیم یا IGU که از جمله دانشگاه های خصوصی ترکیه میباشد در سال ۲۰۰۸ در منطقه ی جهانگیر Cd Cihangir شهر استانبول  تحت عنوان مدرسه ی حرفه ای تاسیس شد. اما در سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۱ تصمیم بر این شد که جایگاه خود را به یک موسسه آموزش عالی ترفیع دهد.

هم اکنون این موسسه دارای شش دانشکده و دو مدرسه ی حرفه ای میباشد. ضمن داشتن بیست و دو مرکز خدماتی و شصت و سه باشگاه دانشجویی، شرایط برای دانشجویانی که قصد دارند در بیرون از کلاس فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، علمی، پژوهشی و ورزشی انجام دهند، فراهم است.

همان گونه که پیش تر هم ذکر کردیم، این دانشگاه ارتباطات ویژه ای با بیش از صد دانشگاه معتبر خارجی از جمله آمریکا، کره و ژاپن دارد که همین امر بر کیفیت سطح آموزشی و نحوه ی ارائه ی خدمات آن نقشی در رنگ داشته است. ضمنا دانشجویان دانشگاه گلیشیم ترکیه می‌توانند از مزیت برنامه ی تبادل دانشجویی استفاده نموده و شانس خود را برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپایی و آمریکایی امتحان نمایند.

معرفی دانشگاه گلیشیم ترکیه عنوان
İstanbul Gelişim Üniversitesi نام به ترکی
Gelisim university نام به لاتین
Istanbul Developmental University لقب
استانبول شهر
خصوصی نوع دانشگاه
۲۰۰۸ سال تاسیس
انگلیسی و ترکی زبان تدریس
۴۱۳۲ رتبه جهانی
۷۸ رتبه بندی ملی
۲۳۰۰۰ تعداد دانشجویان
https://gelisim.edu.tr/en وب سایت رسمی
بالای ۱۵ معدل پذیرش رشته ها
۶ تعداد کالج کارشناسی
۲ تعداد کالج کارشناسی ارشد
۳ تعداد کالج دکترا

 

محل دانشگاه گلیشیم ترکیه

این دانشگاه در واقع در محلی تحت عنوان جهانگیر شهر استانبول بنا شده است. محله ی جهانگیر از محله های بسیار قدیمی و با فرهنگ اروپایی می‌باشد که از موارد دیگر اهمیت آن، نزدیکی با میدان تکسیم، فرودگاه آتاتورک و خیابان استانبول است. همین مورد سبب دسترسی دانشجویان به کلیه ی امکانات شهری و رفاهی و علاقه ی دانشجویان خارجی به پذیرش در دانشگاه گلیشیم ترکیه شده است.

گلیشیم استانبول

آدرس دانشگاه گلیشیم ترکیه

Cihangir Dist. Sehit Jandarma Komando Er Hakan Oner Str. No:1 Avcılar / İstanbul, TURKEY

رتبه بندی در معرفی دانشگاه گلیشیم استانبول

این دانشگاه این افتخار را دارد که دارای با تجربه ترین کادر علمی، جدیدترین تجهیزات و به روزترین شیوه های آموزشی باشد. همین امر باعث شده که دانشگاه گلیشیم ترکیه در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان دارای رنکینگ بالا و مطلوبی باشد.  در رتبه بندی شاهد اعداد زیر از این دانشگاه هستیم:

در رتبه بندی جهانی: ۴۱۳۲

در رتبه بندی  ترکیه: ۷۸

در رتبه بندی جهانی از بابت کیفیت آموزشی: ۲۴

در رتبه بندی سطح کیفیت زندگی: ۴

شرایط تحصیل در دانشگاه گلیشیم ترکیه

دانشگاه گلیشیم از میان دانشجویان خارجی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو میکند برای این که وارد دانشگاه های ترکیه شوید می بایست در آزمونهای yos و SAT نمره ی قبولی دریافت کنید و همچنین ریز نمرات تحصیلی قابل قبول داشته باشید. دانشگاه گلیشیم توجیه نیز از این امر مستثنی می باشد. برای پذیرش در این دانشگاه باید در آزمون yos حداقل نمره ی چهل، در آزمون SATترکیه نمره ی هزار از ۱۶۰۰ و معدل دیپلم حداقل پانزده داشته باشید.

در مورد زبان نیز باید به انگلیسی یا ترکی تسلط کافی داشته و دارای یکی از مدارک تافل، آیلتس یا تومر باشید. برای دانشجویانی که مدرک زبان ندارند یک دوره ی آموزشی برگزار میگردد که نمره ی قبولی شما در آزمون آن، نباید کمتر از هشتاد و پنج باشد.

بورسیه در دانشگاه گلیشیم ترکیه به سوابق تحصیلی، نتایج آزمون و رشته ی تحصیلی منتخب شما بستگی دارد. به عنوان نمونه رشته ی پزشکی و یا مهندسی برای بورسیه گرفتن از این دانشگاه باید علاوه بر داشتن سوابق تحصیلی درخشان با ریز نمرات مطلوب، می بایست در آزمون های ورودی نیز بالاترین نمرات را کسب نمایند. در غیر این صورت قطعا نخواهند توانست هیچ سهمیه ای دریافت کنند. موسسه مهاجرتی یوس مگ می‌تواند در این خصوص اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهند.

مدارک ثبت نام برای دانشگاه گلیشیم

تقریبا تمام دانشگاه های ترکیه از نظر مدارک مورد نیاز جهت پذیرش یکسان هستند. برای انجام روند درخواست پذیرش در قدم اول باید از تمام مدارک مورد نیاز، یک نسخه ی الکترونیکی در قالب پی دی اف تهیه کرده و در سایت دانشگاه آپلود نمایید. در ادامه مدارک کلی مورد نیاز را معرفی خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز برای مقطع کاردانی و کارشناسی

 • پاسپورت دارای اعتبار با مدت زمان مشخص و کپی از صفحه ی اطلاعات شخصی
 • مدرک دیپلم یا نامه ی تحصیل در سال آخر دبیرستان
 • ریز نمرات مربوط به دوره ی تحصیل دبیرستان

مدارک مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه گلیشیم ترکیه

 • پاسپورت دارای اعتبار با مدت زمان مشخص و کپی از صفحه ی اطلاعات شخصی
 • مدرک کارشناسی یا نامه ی رسمی مشغول به تحصیل در ترم نهایی
 • رونوشت از مدارک تحصیلی

در کنار مدارک هر مقطع تحصیلی پر کردن فرم درخواست آنلاین نیز لازم است. پس از این که دانشگاه، نامه ی پذیرش مشروط صادر کرد میبایست در مدت زمان مشخص، مبلغ تعیین شده پرداخت گردد. در نهایت می توان با اخذ ویزای تحصیلی به ترکیه مهاجرت کرد و در دانشگاه مورد نظر ضمن ارائه ی اصل مدارک، مشغول به تحصیل شد.

حتما بخوانید: دانشگاه عثمان قاضی

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نهایی دانشگاه گلیشیم ترکیه

 • ارائه ی فرم درخواست پذیرش تحصیلی
 • ترجمه ی مدارک تحصیلی به زبان ترکی یا انگلیسی
 • گواهی قبولی در آزمونهای ورودی
 • پاسپورت با اعتبار لازم
 • چند قطعه عکس
 • رسید پرداخت فیش هزینه ی تحصیلی

مبلغ شهریه در معرفی دانشگاه گلیشیم ترکیه

این که شما در چه رشته ای قصد ادامه ی تحصیل دارید، چه زبانی تسلط دارید و آیا بورسیه هستید یا خیر در تعیین نهایی شهریه شما تاثیر خواهد داشت. در سایت رسمی دانشگاه، مبالغ مربوط به شهریه ی هر رشته ی تحصیلی قید شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هزینه های دانشگاه مقاله هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه را حتما مطالعه کنید.

رشته های تحصیلی در دانشگاه گلیشیم ترکیه

در ابتدای مقاله هم ذکر کردیم که دانشگاه گلیشیم دارای چند دانشکده و مدرسه حرفه ای میباشد. در هر قسمت دانشجویان می‌توانند رشته های مختلف تحصیلی را آموزش ببینند.

از جمله رشته های تحصیلی که در این دانشگاه تدریس میشود میتوان به مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، راهنمای گردشگری، فیزیوتراپی، پرستاری، بانکداری، تجارت بین الملل، معماری، روانشناسی و غیره اشاره کرد.

امکانات و خدمات رفاهی دانشگاه گلیشیم ترکیه

چندین دانشگاه معتبر و فعال قطعا از نظر امکانات و خدمات نیز در مرتبه ی مطلوبی قرار دارد. از جمله امکانات پژوهشی و آکادمیک ارائه شده در این دانشگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

امکانات ورزشی: در دانشگاه گلیشیم ترکیه میتوان شاهد حضور امکانات ورزشی متعدد و متنوع برای دانشجویان بود. دلیل وجود این حجم وسیع از امکانات ورزشی، افزایش سطح سلامت دانشجویان و ایجاد لحظات مفرح می‌باشد. از جمله ی امکانات میتوان به زمینهای بازی، باشگاه بدنسازی، فضاهای سرپوشیده ی ورزشی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

حتما بخوانید: دانشگاه چوکوروا

آزمایشگاه و کارگاه های مختلف: گلیشیم از جمله دانشگاههایی است که برای ارتقاء مهارتها و سطوح علمی، قریب به ۱۲۰ آزمایشگاه و کارگاه در درون خود جای داده است. از جمله می توان به کارگاه های سیستم هواپیما، نقاشی، کامپیوتر و آزمایشگاه های سلامت دهان و دندان، آناتومی و غیره اشاره کرد.

کتابخانه دانشگاه گلیشیم

دانشگاه گلیشیم نیز مانند بسیاری از دانشگاههای معتبر کشور ترکیه از نظر امکانات تحصیلی و رفاهی در مرتبه ی خوبی قرار گرفته است. از جمله ی این امکانات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کتابخانه ی دانشگاه: کتابخانه ای که به این دانشگاه تعلق دارد از جمله بزرگترین کتابخانه های ترکیه محسوب میگردد که شامل بیش از پنجاه هزار کتاب چاپی و ۱۸۰ هزار کتاب الکترونیکی می‌باشد که بسیار غنی و متناسب با تمام رشته های آموزشی دانشگاه است. کتابخانه ی بسیار بزرگ و پربار این دانشگاه علاوه بر کتابهای متنوع چاپی، دارای بیش از هجده هزار کتاب الکترونیکی می‌باشد.

امکانات ورزشی دانشگاه: توجه به سلامت روحی و جسمی دانشجویان از جمله مواردی است که از سوی دانشگاه گلیشیم ترکیه بسیار مورد توجه می‌باشد. به همین دلیل است که سعی کرده تا سالنهای مجهز ورزشی برای انواع سلایق ایجاد کند. از جمله می توان به زمینهای تنیس، فوتبال، والیبال، بدنسازی و غیره اشاره کرد.

خوابگاه دانشجویی دانشگاه گلیشیم

در این دانشگاه برای هر دو جنسیت دختر و پسر، خوابگاههای جداگانه ای تحت عناوین  Enis Çebigül برای دختران و Eniz Çebişah برای پسران وجود دارد. این خوابگاه ها از نظر امکانات داخلی در حد بسیار مطلوبی هستند. علاوه بر این از نظر مسافتی در فاصله ی بسیار نزدیکی به دانشگاه قرار دارند. اتاق ها در تعداد دو تا چند تخته هستند که با توجه به انتخاب شما هزینه ممکن است بیشتر یا کمتر شود. به عبارت واضح تر اتاقهای دو نفره گران تر از چهار و شش نفره می‌باشد.

خوابگاه دانشجویی: در دانشگاه گلیشیم، خوابگاه ها به صورت تک نفره تا پنج نفره به دانشجویان ارائه می گردد. خوابگاه دخترانه تحت عنوان Enis Çebigül و خوابگاه پسرانه تحت عنوان Eniz Çebişah هستند که معمولا در نزدیکترین فاصله تا دانشگاه قرار دارند.

سایر امکانات دانشگاه: هدف دانشگاه گلیشیم ترکیه همواره تهیه ی تجهیزات و امکاناتی بوده است که برای تعلیم دانشجویان نمونه لازم می‌باشد. وجود حدود دویست آزمایشگاه و و کارگاه برای هر رشته و مقطعی گویای نمونه ای از این هدف است.

بهترین دانشگاه ای خصوصی ترکیه را بشناسید: دانشگاه آیدین، دانشگاه گالاتا، دانشگاه اطلس، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه یدی تپه، دانشگاه ینی یوزییل،  دانشگاه مدیپول، دانشگاه ایستینیه

بورسیه دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم در زمینه ی بورسیه نیز برنامه های مختلفی دارد که عوامل متفاوتی در دریافت آن تاثیر گذار می‌باشد. از جمله ی این عوامل میتوان به نوع رشته، سوابق تحصیلی متقاضی، نتایج آزمون های ورودی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. درصد بورسیه ها میتواند از صد در صد یا بورسیه ی کامل تا درصد های کمتر باشد. لازم به ذکر است بدانید که بورسیه های این دانشگاه فقط هزینه های تحصیل را در برمی‌گیرد.

به عبارت دیگر هزینه های جانبی مانند محل اقامت، هزینه های مربوط به خوراک، حمل و نقل، خرید تجهیزات آموزشی و غیره را شامل نمیشود. بورسیه زمانی که به دانشجو اعطا می شود دیگر قابل استرداد و لغو شدن نخواهد بود مگر این که فرد دریافت کننده، درگیر اخطارهای انضباطی شود. در چنین حالتی، این هیئت اجرایی دانشگاه است که میتواند تصمیم گیری نماید. یکی دیگر از مواردی که مانند بورسیه به هزینه های دانشجو کمک میکند تخفیفاتی است که دانشگاه گلیشیم به برخی متقاضیان میدهد.

بورسیه ی تحصیلی فقط منوط به اول ترم و زمان ثبت نام نیست بلکه در طول ترم نیز توسط دانشگاه به عنوان پاداش به دانشجویان تعلق داده میشود.

نکته: اگر خواهر یا برادر تان در این دانشگاه تحصیل کرده باشد یا مشغول به تحصیل باشد، شما میتوانید پنج درصد از میزان شهریه را به عنوان تخفیف دریافت نمایید. این تخفیف در طول دوره تحصیل معتبر خواهد بود.

دانشکده های دانشگاه گلیشیم ترکیه

این دانشگاه دارای ده دانشکده برای رشته های تحصیلی مختلف است که در ادامه به همراه زیر مجموعه های هر یک، نام خواهیم برد:

دانشکده اقتصاد ، علوم اداری و اجتماعی: اقتصاد و دارایی، روابط عمومی، زبان و ادبیات انگلیسی، مدیریت، مدیریت حمل و نقل هوایی، مدیریت هوانوردی، مدیریت بازرگانی، روانشناسی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه شناسی، راهنمای گردشگری، زبان و ادبیات ترکی، مدیریت و تجارت بین‌الملل، لجستیک و حمل و نقل بین‌المللی، رسانه جدید، روابط عمومی و تبلیغات

دانشکده هنرهای زیبا: غذا و هنر آشپزی، معماری داخلی و طراحی محیطی، طراحی ارتباطات، طراحی مد و پارچه، سینما و تلویزیون

دانشکده فنی، مهندسی و معماری: مهندسی های کامپیوتر، برق و الکترونیک، صنایع، عمران، مکاترونیک، معماری

دانشکده علوم بهداشتی: تغذیه و رژیم غذایی،در رشد کودک ، کاردرمانی، فیزیوتراپی و توانبخشی، پرستاری، خدمات اجتماعی

دانشکده علوم کاربردی: بانک و بیمه، مدیریت اطلاعات و کسب و کار، رسانه و ارتباطات، مرمت و حفاظت، اخبار و برنامه‌های تلویزیونی، تعمیر و نگهداری بدنه و نیروگاه

دانشکده تربیت بدنی و ورزش: آموزش مربیگری، ورزش و علوم ورزشی، ورزش و علوم ورزشی برای معلولین، مدیریت ورزشی

دانشکده زبان های خارجی

دانشکده علم و صنعت

دانشکده  علوم اجتماعی

دانشکده علوم بهداشتی

 

سخن آخر

برای مشاهده و اطلاع از دانشگاه های برتر ترکیه حتما مقاله آن را مطالعه کنید. در معرفی دانشگاه گلیشیم ترکیه به عنوان یک دانشگاه خصوصی که توانسته جایگاه علمی و پژوهشی بالایی کسب کند میتوان گفت که علاوه بر کیفیت بالای آموزشی، از امکانات رفاهی فراوان، بورسیه های متنوع و رشته های تحصیلی زیادی برخوردار است. اگر به اطلاعاتی بیش از آنچه بیان شده در خصوص این دانشگاه نیاز داشتید میتوانید با موسسه مهاجرتی یوس مگ مشاوره تخصصی در این زمینه داشته باشید تا بهترین راه را انتخاب کنید.

 

 

 

Rate this post

8 پاسخ

  1. سلام
   وقت بخیر
   اولین مدارک برای اخذ پذیرش دیپلم و ریز نمرات دیپلم و اگر نظام قدیم هستید،مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن هم،نیاز است
   برای اطلاع از بورسیه ها و تخفیف های شهریه دانشگاه گلیشیم با کارشناسان ما تماس بگیرید

  1. سلام
   وقت شما بخیر
   دانشگاه های دولتی صرفا به خاطر دولتی بودنشون برتری نسبت به دانشگاه های خصوصی ندارند
   دانشگاه گلیشیم انتخاب مناسبی برای تحصیل رشته پزشکی محسوب میشه
   اما گزینه های مناسب دیگه ای هم وجود داره که برای اطلاع بیشتر، از طریق فرم درخواست تماس ،از مشاوره رایگان ما استفاده کنید

  1. بله دانشگاه گلیشیم انتخاب بسیار مناسبی برای رشته های مهندسیه
   مورد تایید وزارت علوم ایران هم هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *