چک لیست مهاجرت به ترکیه

چک لیست مهاجرت به ترکیه

وسایل مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

چکیده مطلب:

تحصیل در ترکیه انتخاب بسیاری از دانشجویان ایرانی است بنابراین باید یک چک لیست وسایل مهاجرت به ترکیه داشته باشید. افزایش مهاجرت ایرانیان به ترکیه باعث شده که حتما لیستی از وسایل مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه در اختیار داشته باشند. شاید بپرسید چک لیست سفر به ترکیه چیست؟ باید بگوییم در واقع چک لیست، فهرست بسیار ویژه ای از کلیه وسایل و مدارک مورد نیاز قبل از مهاجرت به ترکیه است تا با خیالی آسوده سفر کنید. چک‌لیست می‌تواند شامل موارد مختلفی همچون مدارک لازم، پوشاک، داروها و موارد دیگر باشد که بر اساس نیازهای هر فرد تهیه می شود، اما به طور کلی می‌توان برخی موارد را به صورت استاندارد در این چک‌لیست‌ها ذکر کرد. در ادامه، یوس مگ مهم‌ترین مفاد موجود در چک‌لیست وسایل مهاجرت به ترکیه را با شما در میان می‌گذارد.

چک لیست وسایل مهاجرت به ترکیه

چک لیست وسایل مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه امری پرچالش‌ است در هر صورت مهاجرت به کشوری دیگر به دور از خانواده به اندازه کافی استرس و هیجان دارد پس بهتر است قبل از سفر تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کرده تا با خیال آسوده مهاجرت کنیم.

1. پاسپورت

پاسپورت، مدرک اساسی برای مهاجرت به ترکیه است. پیش از هر اقدامی، اعتبار و تمدید پاسپورت خود را بررسی کنید. به‌یاد داشته باشید که پاسپورت حتماً باید معتبر و به تاریخ باشد.

2. بلیط مخصوص رفت

تهیه بلیط رفت به ترکیه نیز از مراحل ضروری مهاجرت است. اطمینان حاصل کنید که بلیط شما به مقصد دلخواهتان صادر شده باشد.

3. کارت واکسن

در زمان شیوع ویروس کرونا، داشتن کارت واکسن ضروری است. این کارت نشان دهنده وضعیت واکسیناسیون شماست و ممکن است در ورود به ترکیه مورد بررسی قرار گیرد.

4. سوابق پزشکی

تمامی مدارک مربوط به سوابق پزشکی شما، از جمله گزارش‌ها و نتایج آزمایش‌ها باید در چک لیست مهاجرتی شما داشته باشید.

5. گواهینامه رانندگی

در صورتی که دارای گواهینامه رانندگی هستید، این مدرک نیز باید در چک لیست شما قرار گیرد.

6. اسناد مالی

تمامی اسناد مرتبط با دارایی‌های مالی خود، از جمله حساب بانکی و گزارش مالی، باید به دقت جمع‌آوری شوند.

7. مدارک تحصیلی

مدارک تحصیلی شما اساسی هستند. گواهینامه‌ها، دیپلم‌ها و مدارک تحصیلی دیگر باید در چک لیست مهاجرتی شما آماده باشند.

8. مدارک تحصیلی فرزندان

اگر دارای فرزندان هستید، مدارک تحصیلی آن‌ها نیز باید به همراه شما باشد.

9. شناسنامه

شناسنامه شما به عنوان یکی از مدارک اساسی مهاجرتی محسوب می‌شود. اطمینان حاصل کنید که شناسنامه‌تان به تاریخ باشد و در وضعیت خوبی قرار دارد.

10. مدارک ازدواج و طلاق

اگر در گذشته ازدواج کرده یا طلاق گرفته‌اید، مدارک مربوط به این موضوعات نیز در چک لیست مهاجرتی شما باید درج شوند.

11. مدارک منتقل شدن سرپرستی فرزندان

در صورتی که سرپرست فرزندان هستید یا سرپرستی فرزندان به شما منتقل شده است، مدارک مربوط به این موضوع باید در چک لیست شما قرار گیرد.

به‌طور کلی، این موارد تنها بخشی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه هستند. در صورتی که به عنوان کارمند یا کارآفرین به ترکیه مهاجرت می‌کنید، رزومه کاری و سوابق شغلی خود را نیز به همراه داشته باشید.

چک لیست مهاجرت به ترکیه برای لوازم برقی و الکترونیکی

چک لیست مهاجرت به ترکیه برای لوازم برقی و الکترونیکی

لوازم برقی و الکتریکی در زندگی روزمره ما جایگاه ویژه‌ای دارند. از ابزارهای شارژ کننده گوشی تا وسایلی که برای زیبایی و مراقبت از خودمان بهره می‌بریم، همه این وسایل به راحتی قابل دسترسی هستند و نقش مهمی در تسهیل زندگی ما ایفا می‌کنند.برخی از ضروری ترین وسایل برقی و الکترونیکی برای مهاجرت به ترکیه که باید همراه خود داشته باشیم عبارتند از :

 • گوشی موبایل
 • ایرپاد
 • شارژر موبایل
 • پاور بانک
 • لپ تاپ
 • آیپد یا تبلت
 • ساعت هوشمند
 • هندزفری
 • سشوار
 • ماشین اصلاح
 • چراغ قوه

چک لیست مخصوص لباس برای مهاجرت به ترکیه

چک لیست مخصوص لباس برای مهاجرت به ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه حتما با خودتان لباس برای تمام فصول ببرید زیرا اوایل مهاجرت ممکن است سختی هایی داشته باشید که توانایی خرید یا فرصت کافی برای خرید لباس نداشته باشید. از طرفی در ترکیه آزادی پوشش وجود دارد و دست شما برای انتخاب لباس باز است. در ادامه مطلب به برخی از رایج‌ترین البسه مورد نیاز برای مهاجرت به کشور ترکیه برای فصول مختلف سال می‌پردازیم.

لباس‌های مناسب برای مهاجرت به ترکیه در فصول گرم

اگر در فصل تابستان و بهار به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنید، چک لیست مد نظرتان باید بر اساس آب و هوای این دو فصل باشد. در بهار و تابستان آب و هوای ترکیه کاملاً متعادل است، بنابراین بهتر است پوشاک و البسه زیر را به همراه داشته باشید:

 • لباس‌های تابستانی (تی‌شرت، شلوارک، نیم تنه، سارافون و…)
 • کلاه و عینک آفتابی
 • صندل یا کفش‌های تابستانی
 • لباس‌های شنا یا استخر (اگر نیاز دارید)
 • محافظ خورشیدی (به خصوص برای کودکان)

لباس‎های مناسب برای مهاجرت به ترکیه در فصول سرد

خوشبختانه در فصل زمستان دمای هوای ترکیه خیلی کاهش نمی‌یابد و به همین دلیل، نیاز نیست که لباس‌های گرم بسیاری را در چک لیست وسایل مهاجرت به ترکیه خود بگنجانید. برخی از مهم‌ترین لباس‎ها مورد نیاز در این فصول عبارت‌اند از:

 • کاپشن یا پالتو
 • کت و بارانی
 • کلاه و دستکش
 • کفش‌های گرم و ضدآب مانند بوت
 • کاورهای گرم برای بدن (مثلاً لباس داخلی گرم)
 • شال گردن یا شال گرم
 • جوراب زمستانی

لطفاً توجه داشته باشید که این لیست چک تنها یک راهنماست و به شرایط شخصی و فصل مهاجرت شما بستگی دارد. همچنین، بهتر است برای مهاجرت به ترکیه لباس‌هایی باشد که به راحتی با محیط و فصل مقصدتان سازگار باشند.

چک لیست مهاجرت به ترکیه مخصوص والدین

برای تهیه چک لیست وسایل مهاجرت به ترکیه برای والدین که همراه با نوزادان خود هستند، باید مواردی را در نظر بگیرید که نیازهای کودکان کوچک تان را پوشش دهد. این نیازها به سن و جنسیت نوزاد شما بستگی دارد. اگر سن کودک شما بیش از دوازده سال است، معمولاً نیازی به نگرانی خاصی نیست زیرا می‌توانند وسایل شخصی خود را انتخاب کنند. در ادامه، برخی از مهم‌ترین وسایل مورد نیاز برای نوزادان در چک لیست والدین آورده شده است:

 • شیشه شیر: برای تغذیه نوزاد به شیشه شیر نیاز دارید. مطمئن شوید که از شیشه‌های بهداشتی و مناسب برای کودکان استفاده می‌کنید.
 • ظروف غذای کودک: برای تهیه و نگهداری غذاهای کودک، ظروف غذای کودکی مانند بشقاب و کاسه‌ها را بردارید.
 • پوشک به میزان لازم: اگر کودک شما هنوز پوشک مصرف می‌کند، تعداد کافی از پوشک‌های لازم را برای مهاجرت بردارید.
 • لوازم بهداشتی: صابون، خمیر دندان کودکانه و مسواک مناسب جهت بهداشت دهان کودک.
 • سبد مخصوص حمل نوزاد: یک سبد یا کیف کوچک مخصوص حمل کودک شامل وسایل مورد نیاز نوزاد در طول سفر و مهاجرت.
 • پستانک: اگر کودک شما از پستانک استفاده می‌کند، حتماً چند عدد پستانک اضافی همراه داشته باشید.
 • ابزارهای اضافی برای نگهداری و تغذیه نوزاد: از جمله دستمال‌های مرطوب، دستمال کاغذی، پد تعویض پوشک و بطری‌های آب یا شیر.

برای تهیه این وسایل، بهتر است قبل از مهاجرت یک لیست خرید تهیه کرده و مطمئن شوید که همه موارد ضرور را در اختیار دارید تا در طول سفر به کودکانتان راحتی و امنیت را ارائه دهید.

چک لیست وسایل آشپزخونه برای مهاجرت به ترکیه

چک لیست وسایل آشپزخونه برای مهاجرت به ترکیه

شاید بپرسید که آیا قرار دادن وسایل آشپزخانه در چک لیست وسایل مهاجرت به ترکیه ضروری است؟ در پاسخ باید بگوییم که اگرچه امکان خرید کلیه وسایل آشپزخانه در ترکیه وجود دارد، اما آیا واقعاً حاضر هستید وقت و پول با ارزش خود را صرف خرید دوباره این وسایل کنید، آن هم در شرایطی که احتمالاً‌ در گذشته این وسایل را با کیفیت بسیار مناسبی خریداری کرده‌اید؟

در این بین، نیاز نیست که کلیه وسایل آشپزخانه را به همراه خود به ترکیه ببرید. منظور ما از وسایل آشپزخانه مواردی هستند که واقعاً به آن‌ها نیاز دارید. از جمله این وسایل می‌توان به ماهیتابه یا قابلمه اشاره کرد. علاوه بر این موارد، باید محصولاتی را که ممکن است به سختی در ترکیه به آن‌ها دسترسی داشته باشید، به همراه خود ببرید.

ادویه‌‌های مختلف جزء این محصولات هستند. بهتر است محصولاتی همچون زردچوبه، نعناع، زعفران، زرشک و … را به همراه داشته باشید تا در زمان پخت غذای دلخواه خود با مشکل خاصی روبه‌رو نشوید. علاوه بر این موارد، می‌توانید سبزیجات خاصی همچون سبزیجات مخصوص آش یا قرمه سبزی را نیز به همراه داشته باشید.

چک لیست دارو برای مهاجرت به ترکیه

چک لیست دارو برای مهاجرت به ترکیه

همگی ما می‌دانیم که چک لیست وسایل مهاجرت به ترکیه بدون ذکر داروهای مورد نیاز کامل نمی‌شود. داروها نیز بخش مهمی از چک لیست مهاجرت به این کشور را تشکیل می‌دهند. داروهای مسکن و داروهایی که معمولاً جهت درمان بیماری‌های رایج استفاده می‌شوند، می‌توانند به راحتی وارد کشور ترکیه شوند.

این داروها نه تنها در کشور ترکیه بلکه در هنگام مهاجرت به سایر کشورهای جهان نیز مشکلی ندارند و می‌توان آن‌ها را به همراه داشت. شاید بپرسید که چه داروهایی ممنوعیت حمل به کشور ترکیه را دارند؟ باید گفت که لیست داروهای غیر مجاز به صورت مداوم در سایت مهاجرت کشور ترکیه ذکر می‌شود. علاوه بر این، موسسه مهاجرتی منتخب تان به شما راهنمایی‌های لازم را در این زمینه ارائه می‌دهد. بنابراین، نیاز نیست که نگرانی خاصی در این رابطه داشته باشید.

سخن پایانی

تهیه چک لیست مهاجرت به کشور ترکیه می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های زندگی شما باشد، زیرا دیگر استرس گم کردن یا جا گذاشتن بسیاری از وسایل خود را نخواهید داشت. چک لیست وسایل مهاجرت به ترکیه که در این مقاله به آن اشاره شد، باید شامل مواردی همچون پوشاک، دارو و … باشد. معمولاً توصیه می‌شود که سه الی چهار ماه پیش از مهاجرت نسبت به تهیه این چک لیست اقدام کنید. با این کار از نظر تأمین و جمع‌آوری کلیه مدارک و وسایل مورد نیاز خود آسوده خواهید شد. یک چک لیست مناسب به شما اجازه می‌دهد که با اطمینان کامل به سفر خود بروید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید بسیار سپاس گزاریم. منتظر نظرات، تجربیات و سوالات شما هستیم کارشناسان یوس مگ در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *