زندگی ترکیه یا قبرس؟ کدام بهتر است؟

ترکیه یا قبرس

تحصیل در ترکیه دغدغه خیلی از افراد است که می خواهند به یک کشور نزدیک ایران مهاجرت کنند. زندگی در ترکیه یا قبرس؟ کدوم شرایط بهتری دارد ترکیه یا قبرس؟  اگر بخواهیم دو کشور نزدیک به ایران را نام ببریم که از جمله مقاصد مهاجرتی ایرانیان به شمار می آید، قبرس و ترکیه هستند. این دو کشور شرایط بسیار ویژه ای نسبت به سایر کشورهای نزدیک دارند.

از جمله میتوان به هزینه ی زندگی در ترکیه و تحصیل مناسب، شرایط جوی مطبوع، امنیت اجتماعی و سیاسی، اعطای آسان ویزای اقامتی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که قصد مهاجرت دارید و بین زندگی در ترکیه یا قبرس دچار تردید هستید، تا انتهای این مقاله با ما در سایت  yosmag همراه باشید.

مقایسه ی زندگی در ترکیه یا قبرس

اگر بخواهید یکی از این دو کشور یعنی ترکیه یا قبرس؟ را برای مهاجرت انتخاب کنید، اولین قدم، شناخت کلی از دو کشور، است.

مشخصات کلی کشور قبرس

این کشور با پایتخت نیکوزیا و جمعیت حدود چهارصد هزار نفری خود در شرق دریای مدیترانه و جنوب ترکیه واقع شده است. از نظر زبان و واحد پولی با ترکیه اشتراک دارد، به عبارت دیگر واحد پولی لیر و زبان رسمی ترکی میباشد.

مشخصات کلی کشور ترکیه

این کشور با پایتختی آنکارا در واقع پل ارتباطی بین دو قاره ی آسیا و اروپا میباشد. جمعیت قریب به هشتاد و پنج میلیون نفر این کشور در مساحتی حدود ۷۶۹۶۳۰ کیلومتر مربع پراکنده شده اند. واحد پول لیر و زبان رسمی ترکی استانبولی است و مانند کشور قبرس، درصد بالای جمعیت ان پیروان مذهب اسلام میباشند.

ترکیه یا قبرس برای زندگی و مهاجرت

همان گونه که ذکر شد کشور ترکیه و قبرس از نظر موارد بسیاری مشابه یکدیگر هستند. دلیل این موضوع هم، حمایت دولت ترکیه از قسمت شمالی کشور قبرس می‌باشد. قبرس با این که جزو کشورهای کوچک طبقه بندی میشود اما از نظر امنیت و شرایط زندگی در موقعیت مطلوبی قرار دارد. اما از نظر امکانات و حضور دانشگاههای معتبر، به گرد پای ترکیه هم نخواهد رسید. بنظرم برای درک بهتر شرایط بهتر است تجربه من از زندگی در ترکیه را مطالعه کنید.

کدام بهتر است، زندگی در ترکیه یا قبرس؟

هر فردی برای مهاجرت به یک کشور خارجی فواید و انگیزه های شخصی خود را دارد. قصد از مهاجرت قطعا تغییر مسیر زندگی برای دستیابی به شرایطم بهتر است . در ادامه ابتدا روشهای مهاجرت به ترکیه و قبرس را بیان میکنیم تا پاسخ خود را راجع به انتخاب ترکیه یا قبرس بیابید.

توضیحات کلی در مورد روش های مهاجرتی به ترکیه یا قبرس

چیزایی که برای مهاجرت به قبرس نیاز دارید، ویزای فرودگاهی است که به محض ورود میتوانید اقدام نمایید. اما برای ترکیه به ویزای مرتبط با هدفتان و طی کردن پروسه ی سفارت نیاز می‌باشد.

مقایسه ترکیه و قبرس از نظر تحصیل

این ویزا از جمله موارد بسیار پرطرفدار است. در هر دو کشور شاهد وجود دانشگاه های معتبری هستیم اما مسلمان با توجه به وسعت و جمعیت، تعداد دانشگاه در ترکیه بیشتر است. تفاوت دیگر این دو کشور در روند آموزشی می‌باشد که در قبرس، بر اساس روند آموزشی آمریکا و در ترکیه براساس روند آموزشی معاهده ی بولونیا انجام میگیرد.

در کل هزینه های دانشجویی در دو کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است و از طرفی بورسیه های فراوانی نیز اعطا میکنند.

نکته ی قابل توجه این که برای تحصیل در قبرس نیاز به ارائه ی مدرک زبان ندارید.

مقایسه ترکیه و قبرس از نظر کار

برای داشتن شرایط مناسب زندگی در ترکیه یا قبرس باید حرفه یا شغلی را برای خود برگزینید. با پایین بودن نرخ بیکاری، می توان شرایط کار را مساعد نام برد و قطعا با داشتن تخصص لازم، مهارت کافی و تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی، شغل مناسب خود را خواهید یافت.

از مزایای ترکیه در این مبحث، داشتن جاب آفر های فراوان است که قبرس از داشتن آن بی بهره میباشد. به این ترتیب دولت قبرس برای جذب نیروی انسانی، حداقل دستمزد بیشتری نسبت به ترکیه پرداخت میکند.

از نظر سرمایه گذاری: در ترکیه برای کسب تابعیت می بایست ابتدا یکی از انواع  از روشهای سرمایه گذاری را انتخاب نمایید سپس در صورت موفقیت بین پنج تا هشت سال تابعیت این کشور را کسب خواهید کرد. اما در قبرس اگر میزان سرمایه گذاری شما به حداکثر مبلغ تعیین شده برسد، تابعیت را در مدت زمان کوتاه‌تری دریافت میکنید.

مقایسه ترکیه و قبرس از نظر خرید ملک

شرایط خرید ملک در هر دو کشور تقریبا یکسان است با این تفاوت که برای خرید ملک در قبرس نسبت به ترکیه، مبلغ تعیین شده در حد نصف خواهد بود.

مقایسه ترکیه و قبرس از نظر ازدواج و تولد

برای قبرس راحت ترین راه مهاجرت انجام ازدواج با تبعه ی این کشور است. بردن فرزندان و حتی پدر و مادر با این ویزا بلامانع است و پس از سه سال میتوانید اقامت دائم بگیرید. در ترکیه نیز شرایط تقریبا مشابهی حاکم است.

از نظر تولد: در قبرس قانون اخذ اقامت از طریق تولد وجود ندارد. در ترکیه نیز این مسئله بر اساس خون قابل حل است، به عبارت دیگر الزام است یکی از والدین شهروند این کشور باشند یا این که پدر و مادر کودک نامشخص باشند.

مقایسه هزینه‌های زندگی در ترکیه و قبرس

قطعا در شهر کوچکی مانند قبرس هزینه های زندگی پایین تر است. البته این قضیه در مورد پوشاک کاملا برعکس می‌باشد. دلیل این امر نیز تولید کم و واردات بیشتر در زمینه ی لباس می‌باشد.

فرهنگ و تاثیر آن بر زندگی در ترکیه یا قبرس

دو شباهت میان این دو کشور و ایران وجود دارد، یکی دین اسلام و دیگری تشابهات فرهنگی از شباهت های فرهنگی می توان به خونگرم بودن، پایبندی به سنت و خانواده، مهمان نوازی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. اما تفاوت های میان آداب و رسوم دو کشور وجود دارد که می بایست توسط شما پذیرفته شود.

امنیت و تاثیر آن بر زندگی در ترکیه یا قبرس

در دو کشور ترکیه و قبرس امنیت زیادی بر قرار است تا جایی که حتی مهاجران و مسافران بین المللی با خیال آسوده پا به خاک این کشورها قرار میدهند. قوانین حاکم همواره برای تمام افراد حاضر الزامی است و با خاطی برخورد جدی خواهد شد.

جذابیت های تفریحی و تاثیر آن بر زندگی در ترکیه یا قبرس

قطعا ترکیه از نظر قدمت و تاریخ، سابقه ی بیشتری نسبت به قبرس دارد و همین امر باعث شکل گیری تنوعات بیشتری در این کشور شده است. البته ویژگی قبرس نیز احاطه شدن توسط دریای مدیترانه و دارا بودن خط ساحلی با وسعت بسیار زیاد می‌باشد.  تفریحات ترکیه نسبت به قبرس در حالت مدرن تری قرار دارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که اطلاعات کافی در خصوص زندگی در ترکیه یا قبرس در اختیار شما قرار دهیم. این شما هستید که با توجه به شرایط و موقعیت خودتان تصمیم میگیرد کدام یک بر دیگری برتری دارد. در هر صورت اگر سوالات بیشتری در این خصوص دارید با مشاوران مجموعه های مهاجرتی معتبر مشورت نمایید.

زندگی در ترکیه یا قبرس

قبرس و ترکیه دو کشور مستقل در منطقهٔ خاورمیانه هستند. هر دو این کشورها دارای فرهنگ و تاریخی متفاوت هستند و در نتیجه زندگی در هر کدام از آنها نیز متفاوت است. در ادامه به مقایسهٔ برخی جنبه‌های زندگی در این دو کشور پرداخته خواهد شد:

اقتصاد: اقتصاد ترکیه بزرگتر و پویاتر از اقتصاد قبرس است. ترکیه دارای صنایع بزرگ و متنوعی مانند صنایع خودروسازی، الکترونیک، نساجی و… است. همچنین ترکیه تولید کنندهٔ محصولات غذایی متنوعی مانند غلات، میوه‌ها، گوشت و… است. قبرس همچنین دارای صنایعی مانند تولید پوشاک، لوازم خانگی و غذایی است، اما به نسبت ترکیه کوچکتر است.

فرهنگ و تاریخ: هر دو کشور دارای فرهنگ و تاریخی متفاوتی هستند. قبرس دارای یک تاریخ باستانی غنی است و دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی بسیاری دارد. ترکیه همچنین دارای تاریخی باستانی و فرهنگی بسیار غنی است و برای گردشگران یک مقصد جذاب است.

سیاست: قبرس به دو بخش یونانی و ترکی تقسیم شده است و این تقسیم‌بندی باعث تنش‌هایی بین این دو گروه شده است. ترکیه همچنین با چالش‌هایی در خصوص حقوق بشر و دموکراسی مواجه است.

زندگی شهری: شهرهای ترکیه مانند استانبول و آنکارا دارای ترافیک سنگینی هستند و همچنین مشکلات مربوط به آلودگی هوا و صدمات مربوط به سیل

تشابه و تفاوت زندگی در ترکیه و قبرس

زندگی در قبرس یک تجربهٔ جالب و دوست داشتنی است. قبرس یک جزیرهٔ زیبا با مناظر طبیعی زیبا، دریا، شهرهای تاریخی و متنوعی از فعالیت‌های گردشگری است. همچنین، این جزیره با تاریخی بسیار باستانی، میراث فرهنگی غنی و همچنین زبان و فرهنگ خاص خود، به گردشگران ارائه می‌دهد.

شهرهای قبرس دارای مراکز خرید بزرگی هستند که در آنجا می‌توانید محصولات متنوعی مانند لباس، الکترونیک، لوازم خانگی و غذا خریداری کنید. همچنین، قبرس دارای رستوران‌ها و کافه‌های فوق‌العاده‌ای هست که غذاهای محلی، اروپایی و آسیایی را ارائه می‌دهند. با وجود قیمت بالای برخی از محصولات، زندگی در قبرس نسبتاً گران است، به خصوص در شهرهای بزرگ.

در زمینهٔ سرگرمی و تفریح، قبرس به گردشگران انواع فعالیت‌ها را ارائه می‌دهد. مراکز تفریحی، باشگاه‌های ورزشی، سالن‌های سینما و تئاتر و سایر فعالیت‌های شهری و بدنی در دسترس هستند. همچنین، شما می‌توانید به سمت شهرهای ساحلی جزیره بروید و از فعالیت‌هایی مانند شنا، قایقرانی، ورزش‌های آبی و غواصی لذت ببرید.

در کل، زندگی در قبرس برای کسانی که به دنبال یک سبک زندگی آرام، معمولاً گرم و خشک، با مناظر طبیعی زیبا و فعالیت‌های گردشگری جذاب هستند، مناسب است.

5/5 - (1 امتیاز)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *