هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

مهاجرت به ترکیه هواداران زیادی پیدا کرده چون که هزینه های زندگی در ترکیه در برخی موارد مثل اجاره خانه حتی از ایران نیز کمتر هست. کشور ترکیه به دلیل نزدیکی تقریبی هزینه های زندگی به ایران مورد استقبال درصدی از افراد در سال های متوالی قرار گرفت. هزینه های تحصیل و زندگی نیز در این کشور پایین می باشد که باعث شده برای خیلی از افراد گزینه ایده‌آلی شود.

خانه در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه به تومان

یکی از مزایا و دلایل زندگی در ترکیه برای شهروندان خارجی، هزینه های زندگی در ترکیه می باشد که پایین و ایده آل زندگی است. به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز هزینه های به روز را به لیر می گوییم و شما آن را به نرخ روز تبدیل کنید. هزینه های زندگی در ترکیه به تومان برای یک ماه به شرح زیر است:

برای مثال هزینه قبض آب ماهانه برای یک خانواده در حدود 150 لیر هست. هزینه بنزین هر لیتر در سال 2023 مبلغ حدود 22لیر (قیمت بنزین و گازوئیل در هر جایگاه بسته به آفری که به مشتری می دهند اندکی تفاوت دارد) و هزینه تاکسی در مسافت 5 دقیقه ای بازه 50 الی 70 لیر محاسبه می شود.

هر بار استفاده از مترو یا اتوبوس حدود 15 لیر هزینه بلیط شما است. یک وعده غذا در رستوران متوسط تا عالی به عنوان مثال یک پیتزای بزرگ یا یک ساندویچ خوب و یا یک وعده غذای سنتی مانند کوفته خوشمزه حدود 50 الی80 لیر هزینه دارد. هر نان (اکمک) قیمتش از 5 لیر تا 8 لیر متغیر است. هر کیلو میوه از 13 لیر تا 30 لیر بسته به نوع میوه و مغازه ای که از آن خرید می کنید قیمت دارد. قیمت بطری 20 لیتری آب تسویه شده 20 لیر است. قیمت بستنی بسته بندی شده (مگنوم) 25 لیر است.

قیمت پوشاک مختلف است اما یک تی شرت ساده که مارک نباشد قیمتش از 80 لیر شروع می شود. قیمت لب تاپ و موبایل هم مانند ایران البته کمی بالاتر است.

هزینه خرید خانه در ترکیه یا اجاره خانه در ترکیه و هزینه خرید ماشین در ترکیه از جمله هزینه های زندگی در ترکیه محسوب می شود که بیشتر سرمایه افراد صرف این موارد می شود که البته خرید خانه و ماشین نوعی سرمایه گذاری نیز محسوب می شود.

هزینه زندگی در ترکیه 1402

هزینه اجاره مسکن در ترکیه برای یک ماه حدود 10 هزار لیر اگر به طور سالانه اجاره کنید. ماهانه اجاره کردن این مبلغ را افزایش می دهد.

هزینه خورد و خوراک در ترکیه برای یک ماه حدود 5 هزار لیر تا 10 هزار لیر، بستگی به تعداد نفرات خانواده و سبک زندگی شما دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله تجربه زندگی در ترکیه را مطالعه کنید.

بازارهای ترکیه

کار در ترکیه

شرایط کار و هزینه های زندگی در ترکیه برای ایرانیان ایده‌آل هست چون که پس از مدتی می‌توانند برای مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا برنامه ریزی بکنند. برای مهاجرت به ترکیه از راه کار باید ابتدا ویزای کاری ترکیه را دریافت کنید و سپس برای دریافت اجازه کار درخواست بدهید. با گرفتن اقامت کاری ترکیه و پس از حداقل 5 سال کار می‌توانید تابعیت این کشور را نیز به دست بیاورید.

بیشتر بدانید: مهاجرت پزشکان

 

کار در ترکیه
بازار کار ترکیه

نکات لازم برای یافتن شغل مورد نظر جهت تامین هزینه های زندگی در ترکیه :

آگهی‌های استخدام اینترنتی را دنبال شود.

آگهی‌های استخدام روزنامه‌ها را دنبال شود.

در شرکت‌های مشاوره کاریابی ثبت نام شود.

به طور مستقیم به نهادها و یا موسسات پیگیری شود.

به عنوان یکی از قابل اعتمادترین روش‌ها می‌توانید با ثبت‌نام در سازمان کار ترکیه (İŞKUR) شانس پیدا کردن کار را افزایش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شرایط مهاجرت به ترکیه می توانید با مشاوران ما در یوس مگ در ارتباط باشید.

سازمان کار ترکیه (ایشکور)

سازمان کار ترکیه (İŞKUR) یک سازمان دولتی است که فعالیت هایی را در زمینه پیدا کردن کار و آموزش های حرفه ای انجام می‌دهد. اتباع خارجی هم می توانند مانند شهروندان ترک در سیستم سازمان کار ترکیه ثبت نام بکنند. برای پیدا کردن کار و گرفتن کار در کشور ترکیه به یاد داشته باشید باید به زبان ترکی تسلط داشته باشید تا بتوانید با دیگر افراد ارتباط برقرار کنید.

بیشتر بدانید: آموزش زبان ترکی استانبولی

گذراندن دوره آکادمیک زبان ترکی استانبولی در دانشگاه هم اقتصادی تر و هم معتبر تر است که در پایان به شما مدرک تومر از دانشگاه داده می شود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که دارای شماره هویت مخصوص اتباع خارجی بشوید، می توانید از طریق شبکه اینترنتی ایشکور و یا با مراجعه حضوری به اداره استانی سازمان کار و اشتغال ثبت نام کنید و از خدماتی که توسط سازمان کار ترکیه ارائه می شود استفاده کنید.

در صورتی که در چارچوب حمایت موقت در ترکیه ساکن شوید، پس از سپری کردن 6 ماه در این چارچوب می توانید در برنامه ها و کلاس های آموزش حرفه ای تشکیل شده از سمت سازمان کار ترکیه شرکت کنید و در این چارچوب در آموزش های حرفه ای و آموزش های برای خدمت در محل کار شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس اینترنتی www.iskur.gov.tr سر بزنید.

 

هزینه های زندگی در ترکیه

خدمات اصلی ارائه شده از سوی سازمان کار ترکیه به این صورت است:

کمک کردن به ثبت نام برای پیدا کردن کار

ارائه خدمات مشاوره کاری و شغلی برای تامین هزینه های زندگی در ترکیه

تخصیص حقوق در چارچوب بیمه بیکاری برای افرادی که از کار بیکار می‌شوند‌.

فراهم کردن شغل برای معلولین و افراد سابقه دار

دادن  آموزش های حرفه ای برای معلولین

برگزاری کلاس های آموزش حرفه ای، کلاس های کارآفرینی و کلاس های شروع به کار برای بیکاران و کسانی که می خواهند در زمینه شغلی خود را ارتقا دهند.

نمایی از کشور ترکیه _ استانبول

فرصت های شغلی در ترکیه

فرصت‌های شغلی در ترکیه خیلی متنوع و پرطرفدار است به طوریکه اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، اصلا در این کشور بیکار نمی‌مانید. انواع راه‌های کاریابی در ترکیه و موسسه‌های مشاور فرصت‌های شغلی در ترکیه به شما در این مسیر کمک می‌کنند.

به عنوان مثال اگر علاقه مند به رشته های هنری مانند طراحی لباس در ترکیه هستید می توانید به راحتی استخدام شوید.

حداقل حقوق در ترکیه 2023

حتی بدون سرمایه هم می‌توانید صاحب شغل در ترکیه بشوید. درآمد شغل‌های مختلف نیز بسته به میزان توانایی شما و سابقه کارتان متفاوت است. اما می‌توانید در کل حداقل حقوق 9000 لیر در سال 2023 را پیش بینی‌کنید.

این مطلب را همیشه به خاطر داشته باشید که کارفرمای ترک برای به‌کارگیری هر خارجی باید 5 شهروند ترک را استخدام کند. در همان حال برای کارمند استخدامی خارجی خود باید حقوق و مزایای قانونی را درنظر‌بگیرد. شاید این کار، کارفرماهای ترک را به سمت استخدام اتباع خارجی در مشاغل غیر قانونی متمایل کند.

منظور ما از فرصت‌های شغلی غیرقانونی در ترکیه، نداشتن اجازه کار هست. اما دقت کنید، کاریابی از طریق موسسه‌های کاریابی و داشتن اجازه کار، حق شما هست و ا ز طریق کار کردن باید هزینه های زندگی در ترکیه را پرداخت کنید و بسیاری از شرکت‌های ترکیه به دنبال این هستند که دعوت نامه کاری ارسال کنند و نیروی متخصص و کاربلد خارجی استخدام کنند.

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

اولین شرط مهم کار در ترکیه برای ایرانی‌ها، داشتن مجوز کاری هست. این اجازه نامه را به شکل حضوری و آنلاین می‌توانید از کارفرماهای طرف قرارداد خود بگیرید. ایرانیان زیادی هر ساله به کشورهای اروپایی مهاجرت می‌کنند. در این بین، کشور ترکیه یک کشور اروپایی است که مزیت های خاص خود را برای مردم کشور ایران دار می‌باشد.

از جمله اینکه یک کشور نزدیک به ایران هست، رفت و آمد به آن آسان هست. بدون‌داشتن ویزا می‌توانید به مدت 3 ماه به این کشور به صورت توریستی سفر کنید. اما در طول دوره سفر خود حق کار کردن و تحصیل نخواهید‌داشت. اینجاست که اهمیت پیدا کردن فرصت‌های شغلی در ترکیه برای ایرانی‌ها، مشخص می‌گردد. داشتن اجازه کار برای شروع به کار و داشتن گواهی قبولی دانشگاه‌های ترکیه برای ویزای تحصیلی، ضروری هست.

مزیت‌های زندگی در ترکیه

مزایای زندگی در ترکیه برای متقاضیان شامل موارد زیر می شود:

امکان افتتاح حساب بین المللی

هزینه های زندگی در ترکیه به قدر مشابه ایران است که اگر شما هزینه یک ماه زندگی خود در ایران را محاسبه کنید و اندکی به آن بیفزایید مطابق هزینه های زندگی در ترکیه برای شما می شود.

ترکیه برخلاف ایران دارای بانکداری بین المللی و وصل به شرکت های بانکی بزرگی نظیر ویزاکارت و مسترکارت می‌باشد، به همین دلیل شما می توانید با زندگی در ترکیه از طریق یکی از بانکهای معروف زراعت و یا ایش بانک به افتتاح حساب بین المللی اقدام بکنید و از یک مسترکارت معتبر به نام و 3 ساله برخوردار‌بشوید. البته در حال حاضر در سال 2023 برای ایرانیان فقط حساب ارزی لیری و یورویی باز می شود و حساب دلاری نمی توانید داشته باشید.

آب و هوای ترکیه

یکی از دلایل اصلی اینکه ترکیه به یکی از محبوب ترین و پولسازترین مقاصد توریستی دنیا تبدیل‌شده‌است، داشتن آب و هوای مطبوع و بسیار معتدل هست.

 

شبکه حمل و نقل ترکیه

یکی دیگر از مواردی که هزینه های زندگی در ترکیه را پایین می آورد و از مزایای شایان توجه زندگی در ترکیه، دسترسی راحت درون شهری و برون شهری به دلیل وجود انواع وسایل نقلیه هست. برای استفاده از شبکه حمل ونقل عمومی در هر شهر باید کارت حمل و نقل همان شهر را تهیه کنید. اگر در استانبول هستید باید استانبول کارت بگیرید.

هزینه های زندگی در ترکیه
هزینه تاکسی در ترکیه

اقامت دائم ترکیه

در شرایطی که در حال تحصیل و زندگی در ترکیه باشید، به طور خودکار شما صاحب کارت اقامت یکساله می‌شوید، تا زمان پایان تحصیلات و فارغ التحصیلی از دانشگاه های ترکیه کارت اقامت شما قابل تمدید هست.

اما در عین حال، این شرایط را دارید تا پس از فارغ التحصیلی در ترکیه برای یک کارت اقامت یکساله دیگر درخواست بدهید و به جای کار دانشجویی، کار تمام وقت در بازار کار ترکیه را داشته باشید تا هزینه های زندگی در ترکیه را بتوانید پاسگو باشید. در آخر با گذشت 5 سال از اقامت قانونی شما در ترکیه و کار و تحصیل در این کشور، می‌توانید برای کارت اقامت دائم ترکیه اقدام‌کنید.

مزایای شهروندی ترکیه

اگر دارای تمکن مالی کافی هستید و می‌توانید یک خانه با مجموع ارزش 400 هزار دلار آمریکا در کشور ترکیه تهیه‌کنید، از مزایای دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای خود و خانواده بهره‌مند می‌شوید و می توانید به صورت شهروندی دو تابعیتی در ترکیه زندگی‌کنید و با اجاره آنها هزینه های زندگی در ترکیه را تامین کنید. ثبت شرکت در ترکیه نیز یکی از راه های دریافت اقامت ترکیه است، که بعد از گذشت چند سال شهروندی ترکیه را اخذ میکنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *