دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ در سال 1993 به‌عنوان یک دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی در استانبول ترکیه تأسیس شد. در مدت‌زمان بسیار کوتاه، دانشگاه کوچ به یکی از دانشگاه‌های پیشرو در ترکیه تبدیل‌شده است که با کمک‌های قابل‌توجه در ارتقای سطح آموزش، دانش و خدمات در داخل و خارج از کشور همراه است. به‌طورکلی دانشگاه کوچ به‌عنوان مرکز برتر جهانی در علم و آموزش ظاهرشده و موقعیت‌های منحصربه‌فردی برای کشف استعدادهای افراد در اختیارشان قرار می‌گیرد. دانشجویان دانشگاه کوچ آموزش می‌بینند تا در رشته‌های خود موفق باشند.

 

رنکینگ دانشگاه کوچ ترکیه

 

 

معرفی دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ در سال 1993 در ترکیه با کمک‌های خانواده کوچ در تپه‌های ساریایر تأسیس شد. دانشگاه کوچ ترکیه خصوصی بوده و ازنظر رتبه‌بندی می‌توان آن را یکی از برترین و بهترین دانشگاه‌های این کشور دانست. دانشگاه کوچ از زمان تأسیس خود تلاش کرده تا در همه زمینه‌ها پیشرو باشد و آموزش عالی را در سطح جهانی به دانشجویان خود ارائه دهد.

دانشگاه کوچ به دلیل دارا‌ بودن اساتید برتر با سطح علمی بالا، تعهد در مسئولیت‌ها دانشجویان را بدون کنکور پذیرش می‌کند. دانشگاه کوچ در 25 سال گذشته با موفقیت‌های چشمگیری روبه‌رو بوده و در حال حاضر دومین دریافت‌کننده کمک‌های مالی از اتحادیه اروپا و دولت ترکیه است.

جدول اطلاعات دانشگاه کوچ

نام دانشگاه Koc University
نام دانشگاه به ترکی Universitesi koc
نوع دانشگاه خصوصی
تاریخ تأسیس 1993
زبان تحصیل انگلیسی و ترکی
موقعیت استانبول
رتبه جهانی دانشگاه ازنظر کیفیت آموزشی 501-600
آدرس وب‌سایت دانشگاه www.ku.edu.tr/en

رتبه جهانی دانشگاه کوچ

ورود‌ به دانشگاه کوچ ترکیه قاعده و قوانین خاصی دارد و متقاضیانی که از ایران قصد ورود به این دانشگاه را دارند می‌توانند در آزمون sat شرکت کنند که به‌مراتب بسیار آسان‌تر از آزمون ACT می‌باشد. در این آزمون‌ها نمره قبولی برای تمام رشته به‌جز پزشکی 1180 از 1600 است. برای رشته‌های پزشکی هم همان‌طور که می‌دانید رتبه بهتری نیاز است و متقاضی باید حداقل نمره 1410 را دریافت کند تا بتواند در این دانشگاه پذیرش بگیرد.

اگر بخواهیم در رابطه با رتبه جهانی دانشگاه کوچ صحبت کنیم باید بگوییم‌ که این دانشگاه خصوصی یکی از برترین دانشگاه‌ها در استانبول است و رتبه جهانی QS 2021 در رتبه 465 را دارا می‌باشد. درواقع رتبه‌بندی QS World دانشگاه‌ها یکی از برترین رتبه‌ها در سطح بین‌المللی است و عملکرد و درنتیجه محبوبیت دانشگاه‌های سراسر ایران را اندازه‌گیری می‌کند. درواقع اعتبار دانشگاه بر اساس شرکت‌هایی که فارغ‌التحصیلان این دانشگاه را استخدام می‌کنند، کارشناسان آموزش عالی و کیفیت تدریس  می‌باشد.

دانشگاه Koç یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه می باشد و دانش آموخته های بسیاری را از معتبرترین دبیرستان‌های ترکیه مثل: دبیرستان استانبول،آکادمی آمریکایی اسکودار،کالج رابرت، دبیرستان Koç و… را به خود جذب می‌کند.

آموزش در دانشگاه کوچ ترکیه

این دانشگاه تاکنون دارای  ۱۴ هزار فارغ التحصیل از ترکیه و سایر کشور‌های جهان می باشد. ۸۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه Koç، با فاصله‌ای کمتر از یک سال از فارغ‌التحصیلی، در مشاغل خوب و تمام وقت مشغول به هستند. این ویژگی خوب این دانشگاه، دانشجویان بسیاری را از سرتاسر دنیا برای تحصیل در Koç علاقه مند کرده است.

دانشکده‌ های دانشگاه کوچ

در دانشگاه کوچ ترکیه دانشکده‌های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام رشته های مربوط به خود را ارائه می دهند. دانشکده‌های دانشگاه کوچ را در زیر میبینیم :

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده ارتباطات و علوم اجتماعی

دانشکده علوم و مهندسی

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم بهداشت

کالج مهندسی

کالج علوم

دانشکده حقوق

دانشکده پزشکی

دانشکده پرستاری

همچنین این دانشگاه شامل۳ مدرسه‌ی فارغ التحصیلان با نام‌های:

آموزش مشاغل، علوم و مهندسی، ارتباطات و علوم اجتماعی و یک انستیتو علوم بهداشتی می باشد.

بیشتر رشته‌های دانشگاه کوچ ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند (تقریبا همه‌ی رشته‌ها به جز حقوق و پرستاری) . بنابراین داشتن سواد زبان انگلیسی برای کلیه دانشجویان متقاضی به تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه الزامی ست.

رشته‌های دانشگاه کوچ استانبول

آموزش در دانشگاه کوچ استانبول به صورت دانشجو محور می باشد و همین امر مهم باعث شده است که رشته‌های علوم انسانی که از طریق تحقیق و پژوهش کسب می شوند، پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

هرساله دانشجویان بسیاری به علت آوازه‌ی جهانی رشته‌های علوم انسانی دانشگاه کوچ، به این دانشگاه جذب می‌شوند.

از  رشته‌های این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود

رشته‌های مهندس،جامعه‌ شناس، فلسفه، تاریخ ،اقتصا، حقوق ،روابط بین المل،ریاضیات ،شیمی ،مدیریت ،زیست مولکولی و زیست ژنتیکی، پزشکی، پرستاری، روانشناسی و …..

به طور کلی این دانشگاه با سطح علمی بالا و امکانات خوب، دانشگاه پر طرفدار در میان افرادی است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند.

آزمون ورودی دانشگاه کوچ استانبول

دانشجویان برای ورود به دانشگاه کوچ ترکیه باید در دو آزمون SAT و ACT شرکت کنند. برای شرکت در یکی از این دو آزمون می توان به کشورهای همسایه رفت و یا از طریق کشور ترکیه اقدام کرد . آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا ، کانادا ، انگلیس و …  نیز مورد قبول می باشد. برای قبولی در این آزمون نیاز است، منقاضی حداقل نمره ۱۲۰۰  از ۱۶۰۰ را کسب کند. این نمره عموما برای رشته‌های مختلف ، متغیر می باشد.

زبان تحصیل در دانشگاه کوچ استانبول

زبان آموزشی در این دانشگاه انگلیسی می باشد. از آن جایی که اغلب رشته‌های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، دانشجویان باید به زبان انگلیسی تسلط کامل را داشته باشند. به همین منظور موسسه‌ی آموزش زبان در محل دانشگاه برگزار می شود تا دانشجویان به راحتی زبان انگلیسی را یاد بگیرند تا در آینده دچار مشکل نشوند. اما چند رشته ای هم به زبان ترکی تدریس می شوند. به طور مثال دروسی از رشته های پرستاری و حقوق به زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شوند .

بورسیه در دانشگاه کوچ ترکیه

دانشجویانی که می‌خواهند در ترکیه تحصیل کنند می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از بورسیه‌های مختلف استفاده کنند. گزینه‌های مختلف بورس تحصیلی در ترکیه از جمله بورس تحصیلی ارائه شده توسط جمهوری ترکیه ، بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط ایالت‌های خود دانشجویان ، بورس تحصیلی ارائه شده توسط موسسات و سازمان‌های مختلف ملی و بین المللی و بورسیه‌های دانشگاه وجود دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به بورسیه دانشگاه های خصوصی کلیک کنید و بخوانید.

برخی از این موسسات هزینه حمل و نقل از کشور شما به ترکیه را نیز تأمین می‌کنند. میزان بورسیه‌های ماهانه نیز با توجه به سطح تحصیلات دانشجویان بین‌المللی متفاوت است . از آن جایی که دانشگاه Koç به یادگیری خلاق و آموزش دانشجو محور باور دارد و آن را به خوبی اجرا می کند ، بنابراین در راستای حمایت از پروژه‌های علمی و پژوهشی دانشجویان، تلاش بسیار زیادی می‌کند. این دانشگاه، بهترین دانشجویان هر رشته‌ای را فارغ از جنسیت، سن، نژاد، مذهب و ملیت بورسیه می‌کند.

فرصت ها و مبالغ ارائه شده توسط موسسات بورس تحصیلی با یکدیگر متفاوت است. می توانید بورسیه های موجود  در سایت دانشگاه را بررسی کرده و اطلاعات عمومی را در صفحه جزئیات دریافت کنید. علاوه بر این ، برنامه‌های بورس تحصیلی ارائه شده توسط بورس‌های تحصیلی ترکیه و شورای آموزش عالی (CoHE) نیز در آن وجود دارد. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه تنها باید از طریق وب سایت دانشگاه کوچ اقدام کرد.

بورسیه دانشگاه کوچ ترکیه شامل موارد زیر است :

امکان تحصیل رایگان یا تخفیف بخشی از شهریه دانشگاه

ارائه کارت تغذیه

ارائه کمک هزینه اجاره خوابگاه یا مسکن

پشتیبانی مالی برای انجام تحقیقات علمی و پژوهشی

پرداخت حقوق به صورت ماهانه برای مقاطع ارشد و دکتری

ارائه بیمه درمانی

 

امکانات دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ استانبول دارای ۲۳ تیم ورزشی ، ۶۶ انجمن دانشجویی ، ۲۳۹ آزمایشگاه و ۱۳ مکان ورزشی می باشد. به علت متمرکز بودن همه‌ی پردیس‌های دانشگاه در شهر استانبول، دانشجویان می‌توانند از امکانات بسیاری در یک مکان واحد بهره مند شوند. تحصیل در ترکیه شامل ۶۲ ساختمان است که به صورت هماهنگ در سطح شهر استانبول پراکنده شده و دسترسی به همه‌ی امکانات بدون تردد در شهر را، برای دانشجویان امکان پذیر کرده است. دانشگاه کوچ با استقرار مرکز مشاوره‌ای در دانشگاه ، سلامت روان دانشجویان به صورت مداوم مورد ارزیابی قرار می دهد

این ساختمان‌ها شامل:

دانشکده‌ها، مراکز بهداشتی، مراکز ورزشی، ساختمان‌های اداری، مراکز علمی و تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها و کتابخانه و خوابگاه‌ها و … است.

دانشگاه کوچ ترکیه ، ۲۲ رشته در مقطع کارشناسی، ۶۸ برنامه در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۸ برنامه در مقطع دکتری را  ارایه می‌کند.

رتبه دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه از  دانشگاه‌های برتر ترکیه می باشد که در موسسات رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان بهترین رتبه و امتیازها را هر ساله کسب می کند. در ادامه رتبه این دانشگاه در معتبرترین سایت رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌ها بررسی می‌کنیم :

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی Qs  در سال ۲۰۲۱ : رتبه ۴۶۵

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی در سال ۲۰۲۱ :رتبه ۴۰۱-۵۰۰ ام

رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهانی در سال ۲۰۲۱: رتبه ۷۰۰

رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS بر اساس موضوع ، دانشگاه کوچ ترکیه را در ۲ حوزه از ۵ موضوع گسترده قرار داده است: مهندسی و فناوری (۴۰۱-۴۵۰ ام ) و علوم اجتماعی و مدیریت (۳۰۹ام ) .

رتبه بندی های رشته های تحصیلی در سال ۲۰۲۱ ، در دانشگاه کوچ ترکیه به شرح زیر است:

باستان شناسی:  ۱۵۱ – ۲۰۰

اقتصاد و اقتصاد سنجی: ۲۰۱ – ۲۵۰

حسابداری و امور مالی: ۲۵۱ – ۳۰۰

مطالعات بازرگانی و مدیریت: ۲۰۱ – ۲۵۰

علوم کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی: ۳۵۱ – ۴۰۰

مهندسی – برق و الکترونیک: ۳۵۱ – ۴۰۰

مهندسی – مکانیک ، هوانوردی و ساخت: ۲۵۱ – ۳۰۰

مهندسی – شیمیایی :۳۵۱ – ۴۰۰

فیزیک و نجوم : ۵۰۱ – ۵۵۰

ریاضیات :۳۰۱ – ۳۵۰

علوم بیولوژیکی : ۵۰۱ – ۵۵۰

دارو : ۵۰۱ – ۵۵۰

هزینه تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه

هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی برای سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ در زیر نشان داده شده است.

هزینه ها که در ادامه به آن اشاره می کنیم شهریه ۱ سال تحصیلی و ثبت نام را پوشش می دهد و همچنین امکان استفاده کامل از کتابخانه ، آزمایشگاه های رایانه و خدمات درمانی را فراهم می کند. این خدمات دیگر پردیس مانند خوابگاه را پوشش نمی دهد. شهریه ممکن است هر ساله متناسب با تورم افزایش یابد.

شهریه دانشکده های دانشگاه کوچ ترکیه: شهریه به دلار در سال برای شهروندان غیرترکیه و شهریه سالانه به لیر برای متقاضیان پذیرفته شده که تابعیت ترکیه را دارند به صورت زیر است :

دانشکده علوم:  ۱۹۵۰۰ دلار آمریکا

دانشکده مهندسی: ۱۹۵۰۰ دلار آمریکا

دانشکده علوم اداری و اقتصادی: ۱۹۵۰۰ دلار آمریکا

دانشکده علوم اجتماعی و انسانی: ۱۹۵۰۰ دلار آمریکا

دانشکده پرستاری: ۱۹۵۰۰ دلار آمریکا

دانشکده حقوق: ۱۹۵۰۰ دلار آمریکا

مدرسه پزشکی: ۲۶۵۰۰  دلار آمریکا

برنامه آمادگی زبان انگلیسی (که فقط برای دانشجویان پذیرفته شده در دسترس است) ۱۹۵۰۰ دلار آمریکا

اخذ پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه

برای اخذ پذیرش در دانشگاه کوچ ترکیه نیاز است که مدارک مورد نیاز که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم را ارائه دهید. در اقدام کردن برای تحصیل در این دانشگاه باید به این نکته توجه داشته باشید که این دانشگاه با وجود اینکه از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است، اما دانشجویانی با رزومه درخشان را پذیرش می‌کند.

شرایط اخذ پذیرش در این دانشگاه به صورت زیر است :

شرکت در آزمون SAT و  ACT و  کسب حداقل نمره قبولی

ارائه مدرک زبان TOFEL ، PTE و یا YDS و یا شرکت در دوره‌های کالج زبان انگلیسی

ارائه نمره اصلی آزمون مهارت زبان ترکی برای داوطلبان تحصیل در رشته حقوق یا پرستاری

ارائه  اصل شناسنامه به همراه کپی آن

ترجمه‌ی رزومه‌ی کامل تحصیلی

ارائه دیپلم ۱۲ ساله با حداقل معدل ۱۴ (برای تحصیل در رشته پزشکی حداقل نمره ۱۷ است)

ارائه انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه اساتید (در صورت نیاز برای مقطع تحصیلات تکمیلی )

ارائه مقالات بین‌المللی (در صورت نیاز برای مقطع تحصیلات تکمیلی )

ذکر این نکته ضروری است که برای تحصیل در کشور ترکیه به عنوان دانشجوی خارجی نباید تبعه‌ی ترکیه باشید، همچنین پناهجویان نیز می‌توانند در آزمون ورودی این دانشگاه شرکت کنند.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به ترکیه

جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه‌ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به ترکیه اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در رابطه با مهاجرت به ترکیه دارید با مشاورین ما در yosmag  تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *