آزمون یوس ترکیه

آزمون yös

آزمون یوس که مخفف کلمه‌ «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» است، آزمونی است که هرسال از سمت دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور ترکیه برگزار می ­‌شود. این آزمون مختص دانشجویان خارجی یا به عبارت دیگر معیاری برای سنجش علمی دانشجویان غیر بومی می باشد که قصد دارند در دانشگاههای کشور ترکیه و به زبان ترکی تحصیل کنند. در ادامه مقاله به معرفی آزمون یوس، منابع و همچنین شرایط ثبت‌نام خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

اگر فرصت خواندن مقاله را ندارید پیشنهاد میکنیم این صوت را پلی کنید. فایل صوتی این مقاله و زمان لازم برای شنیدن این فایل صوتی حدود 3 دقیقه و 30 ثانیه می باشد.

مقدمه ای برای آزمون یوس 

آزمون YOS

در کشور ترکیه وظیفه ی گزینش دانشجو در دانشگاه ها به عهده ی سازمانی تحت عنوان OSYM است. دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند باید در آزمون یوس که توسط همین سازمان و به صورت سالانه برگزار میگردد شرکت نمایند. برای قبولی در این آزمون باید حداقل نمره ی تعیین شده را اخذ نماید. طراحی و برگزاری این آزمون در بیشتر دانشگاه های دولتی این کشور به صورت اختصاصی انجام میگیرد.

آزمون یوس به صورت پنج گزینه ای بوده و زبان آن ممکن است انگلیسی، ترکی یا موارد دیگر باشد. این که پاسخ نادرست شما به عنوان امتیاز منفی محسوب گردد یا خیر به دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد.

در بیشتر موارد نسبت نمرات منفی آزمون یوس چهار به یک می‌باشد. به عبارت واضح تر هر چهار سوال غلط یک پاسخ درست را از بین خواهد برد.

این آزمون دارای سه بخش هوش، ریاضی و هندسه می‌باشد که بر همین اساس به عنوان مهمترین آزمون ورودی تحصیل در ترکیه نامیده میشود.

آزمون SAT

این آزمون در ترکیه معمولا در پایان دوران دبیرستان برای دانش آموزان برگزار می گردد و به عنوان یک آزمون استعداد تحصیلی شناخته میشود. طراحی این آزمون توسط College Board انجام گرفته و دارای دو قسمت استدلالی و موضوعی است. اگر شما در این آزمون شرکت و نمره ی خوبی کسب کرده باشید میتوانید در بسیاری از دانشگاههای دنیا پذیرفته شوید. سوالات چهار گزینه ای و بدون محدودیت سنی می‌باشد. آزمون سات بایوس در یک روز قابل انجام میباشد.

معرفی آزمون یوس

آزمون yös تا سال ۲۰۱۰به صورت سراسری و توسط نظام آموزشی کشور ترکیه برگزار می‌ گردید و نتایج توسط سازمان سنجش و آموزش ترکیه اعلام می‌ شد. از سال ۲۰۱۲، طبق قوانین تصویب شده، این آزمون به صورت جداگانه توسط خود دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.اما برخی دانشگاه‌ها این آزمون را برگزار نمی‌کنند و باتوجه‌به نتیجه آزمون بقیه دانشگاه‌ها، دانشجویان را پذیرش می‌کنند. دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه ابتدا باید دانشگاه خود را انتخاب کرده و باتوجه‌به تاریخ مقررشده توسط دانشگاه و آزمون‌های مورد تایید هر کدام، در آزمون YOS شرکت کنند.

برای اطلاع از شرایط پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه کلیک کنید.

همان طور که گفته شد، چنانچه شخصی قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه را دارد، برای پذیرش در اکثر دانشگاه‌ها، باید در آزمون یوس شرکت کند. دانشگاه‌های ترکیه موظف هستند تا باتوجه‌به ظرفیت در نظر گرفته شده برای دانشجویان در مقطع لیسانس برای رشته­‌های دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، مهندسی و علوم‌انسانی، نسبت‌به پذیرش آنان بر اساس نتایج آزمون YOS اقدام نمایند. دانشجویانی که در آزمون YOS نمره قبولی را کسب کنند علاوه‌بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته­‌های گفته شده، شهریه­‌ تحصیلی کم‌تری نیز پرداخت می‌ نمایند.

برای اطلاع از شرایط پذیرش دانشگاه های خصوصی ترکیه کلیک کنید.

سختی آزمون یوس

YOS استانداردترین آزمون برگزارشده در سطح کشور ترکیه می باشد و تنها هدف سؤالات آزمون YOS سنجش میزان هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط شما نسبت‌ به زبان ترکی است. شرایط و میزان آمادگی شما تعیین می­‌کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت است؛ ولی اگر بخواهیم به سؤال فوق بسیار کوتاه جواب دهیم باید بگوییم خیر YOS ،خیلی هم سخت نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در سایت یوس مگ مهاجرت تحصیلی به ترکیه در ارتباط باشید.

 

اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره‌­ دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می­‌توانید در آزمون YOS شرکت کنید.

 

شرایط سنی شرکت در آزمون یوس

در برخی مواقع بیان می‌شود که محدودیت سنی برای آزمون yös داشتن حداقل ۱۶ سال می باشد. در واقع آزمون YOS برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی در واقع یک توصیه است؛ زیرا هیچ فایده­‌ای برای افراد زیر ۱۶ سال ندارد و تا ۱۸ سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد. با توجه به مدت زمان اعتبار این آزمون که ۲ سال است، فرد باید مجدد در آزمون شرکت کند پس برای این افراد شرکت در آزمون YOS منطقی نیست.نکته ی مهم دیگر این است که در صورتی که دو و یا چند نفر نمره ی برابری در آزمون یوس یک دانشگاه داشته باشند،الویت با فردی است که سن کمتری دارد.

 

زمان برگزاری آزمون یوس

آزمون یوس از لحاظ زمان برگزاری مقداری محدود است و برخلاف آزمون آیلتس و تافل ، فرصت شرکت زیادی در طول یک سال وجود ندارد. هرسال به ماه شمسی در ماه بهمن ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی برای آزمون YOS شروع می‌شود و سال بعد از اردیبهشت تا تیر ماه زمان برگزاری آزمون ها می باشد.

برای ثبت‌نام می­‌توان طبق تاریخ تعیین شده توسط خود دانشگاه در بازه­‌ ی زمانی اعلام شده اقدام به ثبت‌نام کرد. نکته‌ حائز اهمیت این است که اگر شخص مایل باشد تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت‌نام آزمون YOS نماید مشکلی وجود ندارد؛ زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه‌ها با هم تداخلی نخواهند داشت.

توجه داشته باشید که زمان ثبت‌نام قابل تمدید نیست؛ لذا از قبل نسبت‌به تهیه­‌ مدارک و هزینه­ ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین‌شده، ثبت‌نام کنید.
 

شرایط شرکت در آزمون یوس

آزمون yös همانند تمامی آزمون­‌های بومی و بین‌المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آن‌ها می باشد. آزمون YOS  برای تمامی سنین است؛ به شرط اینکه قوانین لازم در آن رعایت شود.

 

مواردی که در آزمون یوس باید به آن توجه داشت

  • همراه داشتن اصل پاسپورت ضروری است.
  • خارج کردن برگه­ امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
  • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
  • به‌هیچ‌وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
  • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر و مدادرنگی اکیداً ممنوع است.
  • همراه داشتن ساعت‌مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیداً ممنوع است.
  • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده خواهد شد و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی به دیگران برعهدۀ­ خود فرد است.
  • درب حوزه­ امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی عودت داده نخواهد شد.
  • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی‌برداری اکیدا ممنوع است و در صورت مشاهده توسط دوربین مداربسته، از جلسه­ امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.

 

زمان اعلام نتیجه­‌ آزمون یوس

در صورتی که در آزمون yös شرکت کردید اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد. در آزمون YOS با توجه به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده اید، زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود و باید به زمانبندی داده شده در فرم تأییدیه­ ثبت‌نام توجه کنید.معمولا مدت زمانی که طول می­‌کشد تا نمرات دانشجویان شرکت‌کننده در آزمون YOS منتشر شود در حدود ۲ الی ۳ هفته و گاهی تا یک ماه می باشد. برای مشاهده نتایج آزمون YOS هر دانشجو باید به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه کرده و در صفحه­ مربوط به آزمون YOS نتایج آن را مشاهده کند.

اعتراض به نتیجه آزمون یوس

در آزمون YOS همانند هر آزمون دیگری فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت‌به نمره خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین‌شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت‌ به نمره خود اعتراض می‌کنند. دانشگاه مربوطه پس از دریافت فرم اعتراض، بررسی های لازم را انجام می دهد.

در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه پرداختی عودت داده می‌شود و در غیر این صورت بازگشت پول را نخواهید داشت. نکته‌ای که در مورد اعتراض نسبت‌به نتیجه­ آزمون YOS وجود دارد این است که چون این آزمون توسط هر دانشگاهی جداگانه طراحی و برگزار می‌­ شود زمان اعتراض نسبت‌به آن همانند روز برگزاری آزمون می‌تواند متفاوت بوده و یکسان نباشد.

 

اعتبار آزمون یوس

همان طور که در بالا اشاره کردیم، آزمون یوس، آزمونی است که تنها در کشور ترکیه و توسط دانشگاه­‌ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می­‌گردد و اعتبار آن ۲ سال و تنها نزد دانشگاه انتخابی معتبر می باشد.

لذا همان طور که از گفته­‌ها مشخص است آزمون یوس اعتبار بین‌المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون داخلی تلقی می شود.

 

ثبت‌نام آزمون یوس

همان طور که عنوان گردید آزمون yös توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ترکیه طراحی و اجرا می­‌گردد. معمولا هرسال در ماه های­ بهمن و اسفند زمان ثبت‌نام این آزمون شروع می‌­ شود که به دلیل طراحی سؤال توسط دانشگاه‌­های مختلف زمان ثبت‌نام و روز برگزاری آزمون ها متفاوت است؛ اما معمولا تاریخ ثبت‌نام‌­ها در بهمن ماه آغاز و گاها تا یک ماه صورت می­‌گیرد و تنها در روز ثبت‌نام با یکدیگر متفاوت هستند.

هزینه آزمون یوس

هزینه آزمون یوس بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد و از طریق سایت دانشگاه پرداخت می شود. این هزینه در سال ۲۰۲۱ حدود ۵۰۰ لیر است که بسته به دانشگاه و شرایط آن ممکن است مقداری کم یا زیاد باشد.

 

مراحل ثبت‌نام آزمون یوس

ابتدا برای ثبت‌نام آزمون YOSوارد سایت دانشگاه یا مؤسسه مربوطه ­‌شوید و پس از تکمیل فرم ثبت‌نام و انتخاب شهر مدنظر، اسکن صفحه­ اول پاسپورت را آپلود کنید. بعد از اینکه فرم را ارسال کردید ایمیل تأییدیه را دریافت خواهید نمود که در آن شماره­ درخواست وجود دارد و از طریق آن حساب کاربری شما در دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید فعال می‌­گردد.

نام کاربری و کلبمه عبور خود را تأیید و اطلاعات درخواستی را تکمیل ­کنید که وقتی ایمیل تأییدیه­­ اطلاعات واردشده برای شما ارسال گردید، بقیه­ روند آزمون YOS را طی کنید. بعد از مرحله اول، در سایت دانشگاه ثبت‌نام کنید و تمامی اطلاعات را تکمیل و مدارک لازم را ارسال نمایید. در نهایت باید منتظر دریافت کارت ورود به جلسه ­امتحان تا حدود ۱الی ۲ هفته قبل از برگزاری آزمون YOS باشید.

موارد آزمون و نمرات هر بخش

همان طور که در مطالب قبلی عنوان گردید بخش‌های مختلف آزمون YOSبه شرح زیر است: دفترچه­ سؤالات آزمون YOS متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول مربوط به آزمون هوش و ریاضی است و بخش دوم آن متشکل از سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه­ زبان ترکی است.

بخش‌های مختلف آزمونسوالات بخش‌های مختلف آزمون
بخش اول و اصلی آزمون درزمینۀ هوش و ریاضی است.۸۰ سؤال سؤالات بخش ریاضی ۳۰ عدد و در حوزه­ مباحثی همچون ریاضیات عمومی و مثلثات است و ۵رسؤال را هندسه تشکیل می­‌دهد. بخش هوش شامل ۴۵ذسؤال است که در حوزه­ تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است.
بخش دوم آزمون YOS جهت سنجش میزان تسلط داوطلب در زبان ترکی است.برخلاف بخش اول نمرات به صورت کیفی بیان شده و معیار قبولی داوطلب نیست. نمره­ این بخش به صورت کیفی یعنی B,A وC تعیین می­‌گردد و برای پاسخ دهی به سؤالات این بخش ۶۰ دقیقه زمان دارید و بسته به نوع دانشگاه هم، زمان این بخش می‌­تواند متفاوت باشد. ممکن است به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی بنویسید.

تعداد سؤالات بخش اول آزمون YOS بسته به دانشگاه متغیر است و می­‌تواند بین ۸۰ تا ۱۰۰ باشد؛ همچنین نسبت سوالات نیز می‌تواند بسته به صلاحدید دانشگاه موردنظر متفاوت باشد.

مدت زمان آزمون یوس

آزمون یوس بسته به دانشگاه انتخابی می‌تواند زمان‌بندی متفاوتی داشته باشد. زمان بخش دوم آزمو که تسلط بر زبان ترکی است، ۶۰ دقیقه است. اما زمان بخش اول بسته به تعداد سوالات، بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه متفاوت است. برای اطلاع دقیق از تعداد و زمان پاسخگویی به سؤالات بخش اول آزمون YOS باید به سایت دانشگاه منتخب خود مراجعه نمایید.

 

کتاب‌های مناسب برای آزمون یوس

در مجموع کتاب­‌هایی که برای آزمون yös مورد استفاده قرار می‌­گیرند شامل ۳ دسته کلی هستند که به شرح زیر است:

موضوع کتابمحتوای کتاب
کتاب­‌هایی که در زمینه­ تست­ های هوش یا IQ هستند در گروه اول قرار می‌گیرند.در این کتاب­‌ها به شکل­‌های مختلف شما را با ۴۵ تست بخش هوش آزمون YOS آشنا می‌­سازند.
کتاب­‌هایی که در زمینه ریاضیات هستند در گروه دوم قرار می­‌گیرند.در این مجموعه کتاب­‌ها تمامی تست­‌های ریاضیات در مباحث مورد نظر طراحان آزمون قرار داده شده که به شما کمک می‌­کنند با این نوع سؤالات کاملا آشنا گردید.
کتاب‌هایی که در زمینه­ سؤالات بخش دوم (تسلط به زبان ترکی) آزمون YOS فعالیت دارند.

تمامی نمونه سؤالات آزمون زبان ترکی را گردآوری نموده‌­اند.

 

 

 

نمونه سؤالات آزمون­‌‌های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می‌کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون yös بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ بهتری را کسب کنید؛ لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می‌­پردازیم.

نمونه سوالاتمحتوای کتاب
مجموعه سؤالات کتاب «YOS Practice Exam» شامل ۵۰ آزمون و نمونه سؤال آزمون YOS است.
مجموعه سؤالات کتاب «YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams»دارای صدها نمونه سؤال هوش آزمون YOS است.
کتاب «YOS Questions and Answers Between 1981 and 2018»تمامی نمونه سؤالات آزمون را در بازه­ زمانی مشخص‌شده گردآوری نموده است.
نمونه سؤالات «YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions»منبع خوبی برای آزمون YOS است.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *