تجربه من از زندگی در ترکیه

تجربه من از زندگی در ترکیه

سر فصل های این مطلب :

هر کسی برای مهاجرت به کشوری مانند ترکیه، دلایل و انگیزه های متفاوتی دارد. این که به اکثر این دلایل و انگیزه‌ها دست یابد، مهاجرتی موفق را تجربه نموده است. در مقابل ممکن است این کشور با اهداف و افکار شما همخوانی نداشته باشد و یک مهاجرت ناموفق را تجربه کنید.

این توضیح را دادیم که بدانید یک کشور میتواند برای هر مهاجری، تجربه‌های متفاوتی داشته باشد. پس نمیتوان در مورد آن کشور صفت خوب یا بد را مطلقا اطلاق داد. هدف از این مقاله یوس مگ هم مشخص کردن مناسب یا نامناسب بودن ترکیه برای مهاجرت نیست بلکه تنها، تجربه من از زندگی در ترکیه است.

در ادامه چند عنوان مهم را که طی زندگی در کشور ترکیه تجربه نموده ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

تجربه زندگی در ترکیه

زندگی در استانبول برای ایرانیان

زندگی در استانبول برای ایرانیان از جهت زیاد ازدیاد مهاجران ایرانی خوب است زیرا احساس غربت نمیکنید. از لحاظ ساختار شهری و شلوغی شهر و همچنین امکانات شهری مانند تهران است بلکه بسیار پیشرفته تر و افراد با فرهنگ بالاتر هستند. به عنوان مثال زمانی که شما می خواهید از روی خط عابر پیاده رد شوید خودرو ها می ایستند تا شما رد شوید. یا هنگام سوار شدن در اتوبوس یا مترو شما را هول نمی دهند.

چیزی که شاید شما را آزار دهد صدای بلند آمبولاس های سطح شهر است که در اغلب خیابان ها به گوش می خورد. اما در کل برای زندگی کردن استانبول یکی از بهترین شهرهای ترکیه است که موقعیت های مناسب کاری، تحصیلی و زندگی برای ایرانیان دارد. با اندکی سرمایه می توانید خانه در استانبول بخرید و ماشین با امکانت فول از هر مدل و برندی که بخواهید داشته باشید. در یک جمله می توان گفت که ترکیه کشور تنوع ها است.

بهترین تجربه من از زندگی در ترکیه این بود که از هر آنچه که فکر بکنید در کشور ترکیه انواع مختلف وجود دارد و شما حق انتخاب فراوان دارید. از حق انتخاب پوشش شخصی بگیرید تا انواع غذا و ماشین و حتی انتخاب بین انواع شکلات… برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به خرید خانه و خرید ماشین کلیک کنید.

زندگی در ترکیه نظرات

به نظر من اولین چیزی که بعد از وارد شدن یه کشور ترکیه احساس میکنید، تفاوت زبان ترکی استانبولی با ترکی آذری در ایران است. برای برقراری ارتباط با دیگران هم نیاز دارید که زبان ترکی استانبولی بدانید. اغلب مردم در ترکیه فقط می توانند به زبان ترکی استانبولی با شما صحبت کنند و انگلیسی و دیگر زبان ها برای شما کاربرد زیادی نخواهد داشت. اگر زبان ترکی آذری بدانید کارتان راحت تر است زیرا شباهت های زیادی بین این دو زبان وجود دارد.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مدرک زبان ترکی استانبولی را مطالعه کنید. با گذراندن دوره تومر یا دوره حاضرلیک هم به صورت آکادمیک می توانید مدرک زبان ترکی استانبولی بگیرید.

زندگی در ترکیه برای ایرانیان
شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید باید بگویم که این کشور خدمات خوبی برای دانشجویان خود ارائه می دهد، از جمله این خدمات بیمه دانشجویی ترکیه است که شامل مهاجران دانشجو نیز می شود.

 

اقتصاد ترکیه و تجربه من از زندگی در ترکیه

تجربه من از زندگی در ترکیه این است که بر خلاف ایران که از استراتژی اشتباه برای رشد اقتصاد خود بهره برده و با شکست مواجه شده است، ترکیه سعی کرده با تعامل اقتصادی جهانی، پیشرفت‌های بزرگتر را به دست بیاورد. به عنوان نمونه ایران سعی کرده در صنعت خودرو برندسازی ملی نماید در حالی که در این خصوص بسیار شکننده است. اما در مقابل ترکیه با مونتاژ خودروهای برندهای معروف مانند فورد و بنز  و صادر کردن آنها به اروپا و سایر کشورهای جهان، از لحاظ اقتصادی در موقعیت خوبی قرار بگیرد.

هزینه زندگی در ترکیه
نان اکمک ترکیه نان رایج در ترکیه است

 

تجربه من از زندگی در ترکیه و اقتصاد ترکیه این است، ولی خب از تورم بالای این کشور هم نباید غافل شد که باعث بالا رفتن یک تا چند برابری قیمتها گشته است. قبل از کرونا تورم به حد مناسبی بود اما در حال حاضر که در ابتدای سال 2023 هستیم تورم به نسبت زمان قبل از کرونا 99 درصد بوده است. این یعنی به طور مثال اگر در گذشته یک نان (اکمک) 1 لیر می خریدیم الان همان نان را 7 لیر می خریم. اما هنوز به نسبت به بسیاری کشورهای بزرگ اروپایی هزینه‌ها در حد مقرون به صرفه‌تر و درآمدها نیز پایین‌تر از حقوق پایه‌ی این کشورها قرار دارد.

زندگی در ترکیه یا ایران؟

بر اساس تجربه من از زندگی در ترکیه، راجع به هزینه های زندگی و درآمد در کشور ترکیه در حال حاضر اینطور باید بگم که به طور مثال اگر یک خارجی با حقوق پایین تر از حقوق رسمی کار می کرد می توانست یک خانه اجاره کند و هزینه های زندگی را بگذراند. اما در حال حاضر همچین امکانی وجود ندارد. حداقل اجاره خانه 6000 لیر است و این مبلغ برای کسی که با حداقل حقوق 10000 لیر دریافت می کند سخت است.
افزایش تورم بر تمام جوانب تاثیر گذاشته و خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل، پوشاک، بیمه و سلامت را هم بالا برده است. این در حالی است که شرایط در ایران عزیزمان نیز به همین صورت است بلکه تورم به نسبت بالاتر است چون با حداقل حقوق وزارت کار در کشور نمی توان کرایه یک خانه کوچک را پرداخت کرد چه برسد به اینکه بخواهید خرج خوراک و هزینه های دیگر را بدهید. حداقل در ترکیه جای پیشرفت زیاد تری خواهید داشت و به دلیل ارتباط با دنیا فرصت های شغلی بیشتری دارید و آینده روشن تری خواهید داشت.

تجربه زندگی در ترکیه
تجربه من از زندگی در ترکیه

اگر علاقه مند هستید از شرایط مهاجرت به ترکیه مطلع شوید مقاله جامع آن را مطالعه کنید.

ترکیه کشور خوبی برای مهاجرت است؟

به جواب درست این سوال هرگز نمیرسید چون این موضوع به شدت نسبت به هر خانواده و حتی هر شخص متفاوت است.
ولی چندتا نکته اساسی وجود دارد؛

اگر توقع امکانات اجتماعی مثل کشورهای مهاجرپذیر مثل سوئد و کانادا و نروژ را دارید ترکیه اصلا چنین امکاناتی به مهاجر نمیدهد.

اگر سرمایه ی مناسب زندگی با تورم بالا رو ندارید ، اینجا مناسب نیست.

اگر فکر میکنید که زندگی مردم عادی مدل سریالهاست که خب بسیاااااااار متفاوت است.

در کل ترکیه جای بسیار خوبیه برای کسانی که درآمدکافی به لیر یا دلار داشته باشند و نگران حقوق شهروندیِ متفاوتی نباشند.

تجربه من از زندگی در ترکیه
ترکیه کشور خوبی برای زندگیه؟

زندگی در ترکیه خوبه؟

خوب یا بد بودن به شرایط و تفاوت های فردی افراد برمی گردد. باید قوانین و شرایط را بدانید تا بتوانید تشخیص دهید که زندگی در ترکیه برای شما خوب است یا خیر. از جمله کشورهایی که میتوانید شاهد مالیات بسیار بالا در بخش‌های مختلف باشید، ترکیه است. تجربه من از زندگی در ترکیه این است، شاید جالب باشد که حتی در این کشور از مالیات هم مالیات گرفته میشود. البته شدت مالیات در برخی موارد شدیدتر و در برخی دیگر ملایم‌تر است. برخی کالاها مانند خودرو، در ترکیه علاوه بر زمان خرید، شش ماه یک بار هم نیاز دارد که برای داشتنش مالیات پرداخت کنید.

مالیات ها سه دسته هستند:

1- مالیت بر درآمد

مالیات بر درآمد به صورت یالانه برای هرفرد سنجیده می شود و در صد های مختلفی را شامل می شود و بر اساس چارت بندی اعلام شده گرفته می شود. به طور مثال درآمد ساله 24،000 لیر که پایین ترین درآمد در نظر گرفته می شود 15%  است و درآمد بالای 650،0000 لیر مالیات 40% محاسبه می شود.

برای شرکت ها مالیات بین 20 تا 25% از سود محاسبه می شود. در ترکیه اجاره یک مغازه یا دفتر کار یا هتل آپارتمان باشد. هم نیاز به ثبت شرکت دارد و شامل مالیات می شود. این مالیات را حسابدار محاسبه می کند و فرد موظف است که آن را پرداخت کند. معمولا مالیات یک سوم اجاره آن محل نیز باید پرداخت شود. یا به عبارتی هر سه ماه یکبار یک اجاره به مالیات داده می شود.

2- مالیات بر هزینه

به طور مثال من دیروز رفتم پمپ بنزین و فاکتور خرید بنزین من 500لیر پول بنزین بود و 70لیر نیز پول مالیات برای من محاسبه شد.

3-مالیات بر دارایی

مالیات بر دارایی شامل مالیات نگهداری ماشین و … می شود. مالیات بر دارایی خودرو در ترکیه 2 بار در سال به صورت شش ماهه از افراد گرفته می شود.

تجربه من از زندگی در ترکیه فرهنگ اجتماعی در ترکیه

شاید در کتابها، معیارهای زیادی برای سنجش فرهنگ اجتماعی یک کشور بیان شده باشد. تجربه من از زندگی در ترکیه و فرهنگ اجتماعی در ترکیه این است که به فرهنگ ایران بسیار نزدیک است. اما ساده‌ترین مشخصه‌های فرهنگ اجتماعی را میتوان در مواردی مانند رانندگی، رعایت حق تقدم و درک متقابل نشان داد. در ترکیه هم مانند کشور خودمان تعداد افراد قانونمند انگشت شمار هستند. جامعه‌ی ترکیه برخلاف تصورات جامعه ای سنتی و مذهبی میباشد. در کل میتوان گفت فرهنگ و رفتار اجتماعی در ترکیه بستگی به محله‌ای دارد که شما در آن زندگی میکنید.

سیستم اداری ترکیه

بنا به تجربه من از زندگی در ترکیه بر خلاف ایران، سیستم اداری کار راه اندازتری را شاهد خواهیم بود. در این کشور مثل بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان،  یک سایت جامع دولتی الکترونیک به نام  e-devlet.gov.tr وجود دارد که تمام سازمان‌ها و اداره‌ها به آن وصل می‌باشد. همه کارهای اداری با این سایت قابل انجام است و همین باعث تسریع فرآیند کاغذ بازی های اداری میشود.

اگر علاقه مند هستید راجع به هزینه های زندگی در ترکیه بدانید مقاله جامع آن را حتما مطالعه کنید.

اگر علاقه مند هستید راجع به شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان بدانید مقاله جامع آن را حتما مطالعه کنید.

بر خلاف ایران که هر اداره یک سایت داره، در ترکیه فساد کمتر می‌باشد و بسیاری فعالیتها از طریق اینترنت انجام میگیرد.

شهرسازی در ترکیه

بنا به تجربه من از زندگی در ترکیه دو بافت شهری را مشاهده میکنید که یکی خانه های شخصی ساز با قیمت پایین‌تر، فرهنگی ضعیف‌تری آلودگی صوتی بیشتر و منطقه های ناهموارتر و دیگری مناطق مدرن‌تر با ساختمانهای برج مانند است. مورد دوم اصولاً دارای گرانی بیشتر، بافت جدیدتر و فرهنگ بالاتر می‌باشد. دو. نوع دیگر هم بافت وجود دارد که اولی کنار ساحل است و گران قیمت، بعدی ویلاهای خارج شهر با ویوی طبیعت که قیمت معمولی دارند. برای سکونت در این بافت باید حتما یا وسیله شخصی داشته باشید یا برای استفاده از حمل و نقل عمومی برنامه‌ریزی کنید، چرا که از شهر عموما فاصله زیادی دارند.

خانه های ترکیه

تجربه من از زندگی در ترکیه و امکانات شهری در ترکیه

در این کشور عموما امکانات شهری و رفاهی در وضعیت خوبی وجود دارد. البته موارد مختلفی از تجهیزات شهری جای افزایش دارند. مثلا سطل زباله های عمومی مناسب و با فاصله‌ی از هم قرار دارند. پارکها مساحت بالا، حالت جنگلی و با امکانات خوب هستند. مثل زمین بازی، تجهیزات ورزشی، میز و صندلی ناهارخوری، نیمکت و غیره.

از نظر مرکز خرید که محل قرارگیری شعبه‌های برندهای بین المللی هستند، کلاس‌های رایگان در زمینه‌های مختلف، مکانهای مخصوص حیوانات مخصوصا سگها و موارد خاص دیگر، تنها بخشی از امکانات شهری در ترکیه هستند.

این کشور با حدود هشتاد و سه میلیون جمعیت، که حدود پنج میلیون آن را ایرانیان تشکیل داده است، قطعا از بسیاری مراتب مانند آداب و رسوم، دین و مواردی دیگر محیط امنی برای زندگی ایرانی ها می‌باشد. اگر شما هم قصد دارید به ترکیه مهاجرت کنید اما قبل از آن ترجیح میدهید از شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان مطلع گردید.

سوال خیلی از افراد این است که زندگی در ترکیه بهتر است یا قبرس؟ برای پاسخ به این سوال کافیست مقاله زندگی در ترکیه یا قبرس را مطالعه کنید.

مزیت زندگی در ترکیه برای ایرانیان

ترکیه به دلیل دارا بودن مزایای مختلفی که دارد همواره مورد توجه ایرانیان است. از جمله مزایای این کشور میتوان به موقعیت جغرافیایی مناسب، وضعیت اقتصادی پر رونق، فرصتهای رشد، جمعیت جوان، امید به زندگی بالا و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. در واقع ترکیه امروزه روزهای اوج خود را در شرایط اقتصادی و تجاری مطلوب سپری میکند.

همین امر به ایرانیان به عنوان همسایگان نزدیک این کشور، نوید گسترش تجارتی سودمند میدهد.  از این رو  مهاجرین زیادی علی الخصوص سرمایه گذاران ایرانی برای مهاجرت به ترکیه اقدام نمایند.

هزینه ها و شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

قطعا برای زندگی در هر کشوری از جمله ترکیه، اصلی ترین موردی که ما را متوجه خود میکند، بحث هزینه ها می‌باشد. اگر در این کشور مشغول به کار هستید باید متناسب با درآمدی که دارید، برای هزینه ها برنامه ریزی کنید.

در هر کشور و هر شرایطی هزینه‌ها اصلی‌ترین موضوع در یک زندگی هستند. باتوجه‌به درآمد ماهانه، هزینه‌ها باید با اصول و برنامه‌ریزی انجام شوند. درآمد در کشور ترکیه بالا نیست و شما باید هزینه‌های ضروری و اساسی زندگی را بدانید. خوشبختانه هزینه خوراک در ترکیه تقریباً با تهران برابر است. درآمد در ترکیه چندان بالا نیست و برای ایرانیانی که بدون فکر اقدام به مهاجرت می کنند، کار سخت تر است. اما اگر مدیریت مناسبی داشته باشید میتوانید با شرایطی که بی شباهت به تهران نیست بهتر کنار بیایید. هزینه های نه چندان بالای ترکیه، قطعا از نظر معیشتی، شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان را راحت تر میکند.

از آن جایی که دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های مختلف ترکیه می‌توانند پس از دریافت مدرک به انجام کار بپردازند، شرایط زندگی در ترکیه برای این قشر نیز سخت نخواهد بود.

نقش مردم و شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

مردم ترکیه پیچیدگی خاصی در زندگی شان ندارند و اغلب ساده و بدون حاشیه زندگی میکنند. ماهیت اخلاقی مردمان این کشور بسیار به ایرانیان مشابه می‌باشد. طبقات اجتماعی مردم ترکیه با یک دیگر در اختلاف نه چندان زیادی است و همین امر شرایط را در حد مطلوبی برای تمامی اقشار فراهم کرده است.

شرایط کاری در ترکیه

در ترکیه شرایط کاری میان اتباع خارجی و شهروندان ترکیه ای متفاوت است. ایرانیانی که به این کشور مهاجرت میکنند عموما در یافتن شغلی مناسب دچار مشکل می‌شوند به همین جهت به کارگری روی می آورند و باید بدانید کمترین حقوق دریافتی در این کشور متعلق به همین قشر و بیشترین حقوق نیز مربوط به مشاغل مربوط به پزشکی، خلبانی، مهندسین کامپیوتر، مهندسان معماری و نفتی میباشد.

قبل از هر اقدامی شرایط مهاجرت به ترکیه را بخوانید که قطعا کمک بسیاری برای تصمیم گیری شما میکند. پس در واقع شرایط کاری برای ایرانیان زمانی در ترکیه قابل قبول است که یا از طریق مدرک تحصیلی یا سابقه ی کاری باشد و یا این که با داشتن سرمایه ی مناسب قصد سرمایه گذاری داشته باشند.

مهاجرت یک پروسه ی حساس و سرنوشت ساز است پس پیشنهاد میکنیم قبل از مهاجرت به ترکیه حتما با یک مجموعه ی مهاجرتی مشورت نمایید تا راه حل مناسبی برای کاریابی در آن بیابید.

تاثیر اقتصاد بر شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

بررسی شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان از نظر اقتصادی: طبق سنجش اخیر، ترکیه را در وضعیت بسیار مناسب اقتصادی قرار داده اند. دلیل اقتصاد پویای این کشور علاوه بر شرایط مناسب کشاورزی و تجاری، فعالیت های دریایی و نساجی می‌باشد. قرار گیری در رتبه ی بیستم صنعتی جهان باعث شده که ایرانیان زیادی این کشور را پله ی پیشرفت خود بدانند. اگر توانایی اقتصادی دارید و قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید  حتما با متخصصین این حوزه مشورت نمایید.

مسکن و شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

بررسی شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان از نظر مسکن: در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته ی جهان، ترکیه هزینه های زندگی کمتری  دارد. تورم پایین این کشور، آن را به بهترین کشور مهاجرتی برای خارجی ها از جمله ایرانیان تبدیل کرده است. تهیه ی مسکن نیز در ترکیه آسان و با قیمتهای مقرون به صرفه ممکن می‌باشد. این شرایط روز به روز در حال بهبود است و ایرانیان در این مورد مشکل چندانی نخواهند داشت.

در ترکیه هم میتوانید خانه اجاره کنید و هم نسبت به خرید آن اقدام نمایید. در این کشور چیزی به عنوان رهن وجود ندارد و کافیست دو تا سه اجاره بها را به صورت پیش پرداخت بپردازید.

تاثیر حمل و نقل بر شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

ترکیه این پتانسیل را دارد که از کشورهای خارجی، علی الخصوص ایران مهاجر بپذیرد. در واقع توریستها و مهاجران نقطه ی عطفی در رونق صنعت گردشگری هستند. در این کشور میتوانید به راحتی و با داشتن یک کارت اعتباری قابل شارژ، از سیستم حمل و نقل ارزان استفاده نمایید. سیستم حمل و نقل ترکیه شامل اتوبوسرانی شهری و خارج شهر، کشتی های حمل و نقل عمومی و  تاکسی است.

بهتر است بدانید: ثبت شرکت در ترکیه

 دریافت گواهینامه و خرید ماشین برای ایرانیان در ترکیه

ایرانیانی که قبل از مهاجرت به ترکیه گواهینامه رانندگی گرفته اند می‌توانند به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه مراجعه کنند و نسبت به ترجمه ی گواهینامه شان اقدام نمایند. در واقع با این ترجمه کارتی را دریافت میکنید که به مدت سه ماه در این کشور دارای اعتبار است.بعد از آن با مراجعه به مراکز مربوطه باید نسبت به دریافت گواهینامه رسمی کشور ترکیه اقدام کنید. برای خرید اتومبیل نیز میتوانید ماشین‌هایی خریداری کنید که دارای پلاک ترک هستند، این اتومبیل ها قیمت ارزان تری دارند.

 

حمل و نقل عمومی در ترکیه

این موضوع در ترکیه فوق العاده است. هر نوع وسیله ی حمل و نقل در این کشور پیدا میشود مانند اتوبوس، مترو، متروبوس، اسکوترهای برقی عمومی، تراموای، کشتی و غیره. شما حتی با وسایل نقلیه عمومی میتونید به دور افتاده ترین قسمت‌ها، دسترسی داشته باشید. طی تجربه من از زندگی در ترکیه، اصلا لازم نیست حتما وسیله نقلیه شخصی داشته باشید چون هم بهای خدمات عمومی مناسب و به صرفه‌تر است و هم سرعت مناسبی دارند.کشور ترکیه گسترده است اما در استانبول که شهر تپه هاست اگر بخواهید مسافت های طولانی را پیاده روی کنید باید حسابی ورزشکاری آماده پیاده روی باشید زیرا سربالایی های بسیار تندی دارد.

همه وسایل نقلیه بالا را در استانبول، فقط با داشتن استانبول کارت و شارژ کردن آن به راحتی می توانید استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به استانبول کارت می توانید مقاله جامع آن را مطالعه کنید.

وضعیت زبان انگلیسی در ترکیه

نمونه‌ی دیگه‌ی تجربه من از زندگی در ترکیه این است که متاسفانه در ترکیه کمتر کسی رو پیدا میکنید که به زبان انگلیسی مسلط باشند. پس تنها زبانی که می‌تونه به دردتان بخورد زبان ترکی میباشد. مگر این که یک همراه مسلط به زبان ترکی داشته باشید. اگر برای سفر کوتاه مدت می خواهید به ترکیه بروید نیازی به تسلط کامل بر زبان ترکی ندارید. ضمن اینکه ایرانیان زیادی را در شهرهای مختلف کشور ترکیه می بینید که احساس غربت نمی کنید.

ارزش پاسپورت کشور ترکیه

حتما آگهی های تبلیغاتی مهاجرت به ترکیه را، شما هم دیدید. با پاسپورت ترکیه میتوان به کشورهای زیادی در اروپا و آمریکا سفر کرد. برخی کشورها به ویزا نیاز دارند و برخی دیگر به اعتبار ترکیه، ویزا طلب نمی‌کنند. بر اثر تجربه من از زندگی در ترکیه این را فهمیدم که پاسپورت ترکیه دارای ارزش زیادی است اما با آن به همه کشورها نمی توان سفر کرد.

قوانین مهاجرتی و ویزای ترکیه

بنا به تجربه من از زندگی در ترکیه، این کشور دو رویکرد جداگانه برای مهاجران دارد. اگر بخواهید توریستی سفر کرده و پول خرج کنید، به راحتی آب خوردن ویزا میدهند. اما اگر بدانند برای کار قصد مهاجرت دارید سختگیرانه ترین کشور میشود. پس حتما قبل از هرگونه اقدام برای هر نوع مهاجرتی با مشاوران ما مشورت کنید تا بهترین راه را انتخاب کنید.

زندگی در ترکیه یا مالزی

زندگی در ترکیه و مالزی هر دو با توجه به ویژگی‌های مختلفشان جذابیت‌های خود را دارند. اما انتخاب بهترین کشور برای زندگی، بستگی به نیازها، سلیقه‌ها، و شرایط شخصی شما دارد. در زیر به برخی از ویژگی‌های هر کشور اشاره خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم تصمیم بهتری بگیرید.

درباره زندگی در ترکیه:

ترکیه کشوری با تاریخ غنی و فرهنگ گسترده است که در میانه شرق و غرب جهان قرار دارد.
ترکیه به لحاظ جغرافیایی بین اروپا و آسیا قرار دارد و این باعث شده تا فرهنگ مختلفی در این کشور وجود داشته باشد.
اقتصاد ترکیه در حال رشد است و این باعث شده تا برای کسب و کارهای بین المللی جذاب باشد.
ترکیه دارای مناطق زیبایی نظیر استانبول، آنتالیا، کاپادوکیا و … است.

درباره زندگی در مالزی:

مالزی یک کشور آسیایی است که با مساجد قدیمی، تپه های سبز، جنگل‌های بارانی و سواحل زیبایش شهرت دارد.
مالزی دارای اقتصاد پویاست و با توسعه فناوری ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات میان مردم بهتر شده است.
بیشترین مردم مالزی به زبان مالایی صحبت می‌کنند و در کشور مالزی مذهب اسلام پراکنده است.
هوا و اقلیم مالزی بسیار دلپذیر است و با داشتن چندین جزیره زیبا، مالزی یک مقصد گردشگری محبوب است.
بنابراین، بهترین کشور برای زندگی به شدت به شرایط شما بستگی دارد.

زندگی در ترکیه یا دبی

زندگی در ترکیه و دبی دارای ویژگی های خاص خود است. هر یک از این کشورها دارای فرهنگ، اقتصاد، جامعه و شرایط زندگی متفاوتی هستند. در ادامه به برخی از ویژگی های این دو کشور می پردازیم:

دبی یکی از قویترین اقتصادهای منطقه است و در حال توسعه است، بنابراین فرصت های شغلی بسیار زیادی در آن وجود دارد.
دبی شهری مدرن است که با ساختمان های بلند، فروشگاه های لوکس، شهربازی ها و شرایط خوب زندگی، به یکی از جذاب ترین مقاصد جهان برای سفر تبدیل شده است.
هزینه های زندگی در دبی بالاست و اجاره مسکن، آموزش و خدمات پزشکی بسیار گران است.
در دبی امنیت خوبی وجود دارد و جمعیت آن از مختلف کشورها جذب می شود.
با توجه به موارد فوق، تصمیم گیری بین زندگی در ترکیه و دبی به عوامل مختلفی بستگی دارد

مقایسه زندگی در ترکیه و دبی

هزینه زندگی در دبی بسته به نوع زندگی و سبک مصرف فردی متفاوت است، با این حال در مقایسه با بسیاری از شهرهای جهان، هزینه زندگی در دبی بالاست. برای مثال، هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در مرکز شهر دبی بین ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ درهم اماراتی (حدود ۱۶۳۰ تا ۳۲۶۰ دلار آمریکا) در ماه است. اما در مناطقی کمتر مرکزی هزینه اجاره مسکن کمتر است.

هزینه غذا، لباس و سایر اقلام خریداری شده در دبی نیز بالاست. با این حال، وجود بازارهای محلی، فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های تخصصی، امکان خرید کالاهای با کیفیت و ارزان تر را فراهم می کند.

همچنین باید توجه داشت که دولت دبی به عنوان یکی از پیشرفته ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان، با ارائه خدمات و تسهیلاتی مانند سلامت، آموزش، حمل و نقل و خدمات ارتباطی بسیار عالی، هزینه های زندگی را به میزانی بالاتر می برد.

 

سخن آخر

در این مقاله از سایت یوس مگ سعی کردم به بیان تجربه من از زندگی در ترکیه بدون هیچ گونه تعصبات شخصی اشاره کنم. با این که ترکیه مقصد مهاجرتی مطلوبی برای بسیاری است اما نسبت به بسیاری کشورهای دیگر دارای نقاط قوت و ضعف فراوانی می‌باشد. اما در نهایت این خواسته‌های شماست که تعیین میکند چه تجربه‌ای از زندگی در این کشور داشته باشید. با تمام تورم و سیاست های نادرست و درستی که این کشور دارد مردم در جامعه از حداقلی ها  برخوردار هستند و به قول معروف اگر به زبان ترکی مسلط باشی و به یک تخصص داشته باشی خرج و دخل باهم جور در می آید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *