۰۰۹۰۵۳۵۷۴۸۸۱۳۰

تجربه من از زندگی در ترکیه

تجربه من از زندگی در ترکیه

هر کسی برای مهاجرت به کشوری مانند ترکیه، دلایل و انگیزه های متفاوتی دارد. این که به اکثر این دلایل و انگیزه‌ها دست یابد، مهاجرتی موفق را تجربه نموده است. در مقابل ممکن است این کشور با اهداف و افکار شما همخوانی نداشته باشد و یک مهاجرت ناموفق را تجربه کنید.

این توضیح را دادیم که بدانید یک کشور میتواند برای هر مهاجری، تجربه‌های متفاوتی داشته باشد. پس نمیتوان در مورد آن کشور صفت خوب یا بد را مطلقا اطلاق داد. هدف از این مقاله یوس مگ هم مشخص کردن مناسب یا نامناسب بودن ترکیه برای مهاجرت نیست بلکه تنها، تجربه من از زندگی در ترکیه است.

در ادامه چند عنوان مهم را که طی زندگی در کشور ترکیه تجربه نموده ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

 

اقتصاد ترکیه و تجربه من از زندگی در ترکیه

تجربه من از زندگی در ترکیه این است که بر خلاف ایران که از استراتژی اشتباه برای رشد اقتصاد خود بهره برده و با شکست مواجه شده است، ترکیه سعی کرده با تعامل اقتصادی جهانی، پیشرفت‌های بزرگتر را به دست بیاورد. به عنوان نمونه ایران سعی کرده در صنعت خودرو برندسازی ملی نماید در حالی که در این خصوص بسیار شکننده است. اما در مقابل ترکیه با مونتاژ خودروهای برندهای معروف مانند فورد و بنز  و صادر کردن آنها به اروپا و سایر کشورهای جهان، از لحاظ اقتصادی در موقعیت خوبی قرار بگیرد.

هزینه زندگی در ترکیه
نان اکمک ترکیه نان رایج در ترکیه است

 

تجربه من از زندگی در ترکیه و اقتصاد ترکیه این است، ولی خب از تورم بالای این کشور هم نباید غافل شد که باعث بالا رفتن یک تا چند برابری قیمتها گشته است. قبل از کرونا تورم به حد مناسبی بود اما در حال حاضر که در ابتدای سال 2023 هستیم تورم به نسبت زمان قبل از کرونا 99 درصد بوده است. این یعنی به طور مثال اگر در گذشته یک نان (اکمک) 1 لیر می خریدیم الان همان نان را 7 لیر می خریم. اما هنوز به نسبت به بسیاری کشورهای بزرگ اروپایی هزینه‌ها در حد مقرون به صرفه‌تر و درآمدها نیز پایین‌تر از حقوق پایه‌ی این کشورها قرار دارد.

 

بر اساس تجربه من از زندگی در ترکیه، راجع به هزینه های زندگی و درآمد در کشور ترکیه در حال حاضر اینطور باید بگم که به طور مثال اگر یک خارجی با حقوق پایین تر از حقوق رسمی کار می کرد می توانست یک خانه اجاره کند و هزینه های زندگی را بگذراند. اما در حال حاضر همچین امکانی وجود ندارد. حداقل اجاره خانه 9000 لیر است و این مبلغ برای کسی که با حداقل حقوق 10000 لیر دریافت می کند در تضاد است.
افزایش تورم بر تمام جوانب تاثیر گذاشته و خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل، پوشاک، بیمه و سلامت را هم بالا برده است.

تجربه زندگی در ترکیه
تجربه من از زندگی در ترکیه

اگر علاقه مند هستید از شرایط مهاجرت به ترکیه مطلع شوید مقاله جامع آن را مطالعه کنید.

ترکیه کشور خوبی برای مهاجرت است؟

به جواب درست این سوال هرگز نمیرسید چون این موضوع به شدت نسبت به هر خانواده و حتی هر شخص متفاوت است.
ولی چندتا نکته اساسی وجود دارد؛

اگر توقع امکانات اجتماعی مثل کشورهای مهاجرپذیر مثل سوئد و کانادا و نروژ را دارید ترکیه اصلا چنین امکاناتی به مهاجر نمیدهد.

اگر سرمایه ی مناسب زندگی با تورم بالا رو ندارید ، اینجا مناسب نیست.

اگر فکر میکنید که زندگی مردم عادی مدل سریالهاست که خب بسیاااااااار متفاوت است.

در کل ترکیه جای بسیار خوبیه برای کسانی که درآمدکافی به لیر یا دلار داشته باشند و نگران حقوق شهروندیِ متفاوتی نباشند.

تجربه من از زندگی در ترکیه
ترکیه کشور خوبی برای زندگیه؟

انواع مالیات در ترکیه

از جمله کشورهایی که میتوانید شاهد مالیات بسیار بالا در بخش‌های مختلف باشید، ترکیه است. تجربه من از زندگی در ترکیه این است، شاید جالب باشد که حتی در این کشور از مالیات هم مالیات گرفته میشود. البته شدت مالیات در برخی موارد شدیدتر و در برخی دیگر ملایم‌تر است. برخی کالاها مانند خودرو، در ترکیه علاوه بر زمان خرید، شش ماه یک بار هم نیاز دارد که برای داشتنش مالیات پرداخت کنید.

مالیات ها سه دسته هستند:

1- مالیت بر درآمد

مالیات بر درآمد به صورت یالانه برای هرفرد سنجیده می شود و در صد های مختلفی را شامل می شود و بر اساس چارت بندی اعلام شده گرفته می شود. به طور مثال درآمد ساله 24،000 لیر که پایین ترین درآمد در نظر گرفته می شود 15%  است و درآمد بالای 650،0000 لیر مالیات 40% محاسبه می شود.

برای شرکت ها مالیات بین 20 تا 25% از سود محاسبه می شود. در ترکیه اجاره یک مغازه یا دفتر کار یا هتل آپارتمان باشد. هم نیاز به ثبت شرکت دارد و شامل مالیات می شود. این مالیات را حسابدار محاسبه می کند و فرد موظف است که آن را پرداخت کند. معمولا مالیات یک سوم اجاره آن محل نیز باید پرداخت شود. یا به عبارتی هر سه ماه یکبار یک اجاره به مالیات داده می شود.

2- مالیات بر هزینه

به طور مثال من دیروز رفتم پمپ بنزین و فاکتور خرید بنزین من 500لیر پول بنزین بود و 70لیر نیز پول مالیات برای من محاسبه شد.

3-مالیات بر دارایی

مالیات بر دارایی شامل مالیات نگهداری ماشین و … می شود. مالیات بر دارایی خودرو در ترکیه 2 بار در سال به صورت شش ماهه از افراد گرفته می شود.

تجربه من از زندگی در ترکیه فرهنگ اجتماعی در ترکیه

شاید در کتابها، معیارهای زیادی برای سنجش فرهنگ اجتماعی یک کشور بیان شده باشد. تجربه من از زندگی در ترکیه و فرهنگ اجتماعی در ترکیه این است که به فرهنگ ایران بسیار نزدیک است. اما ساده‌ترین مشخصه‌های فرهنگ اجتماعی را میتوان در مواردی مانند رانندگی، رعایت حق تقدم و درک متقابل نشان داد. در ترکیه هم مانند کشور خودمان تعداد افراد قانونمند انگشت شمار هستند. جامعه‌ی ترکیه برخلاف تصورات جامعه ای سنتی و مذهبی میباشد. در کل میتوان گفت فرهنگ و رفتار اجتماعی در ترکیه بستگی به محله‌ای دارد که شما در آن زندگی میکنید.

سیستم اداری ترکیه

بنا به تجربه من از زندگی در ترکیه بر خلاف ایران، سیستم اداری کار راه اندازتری را شاهد خواهیم بود. در این کشور مثل بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان،  یک سایت جامع دولتی الکترونیک به نام  e-devlet.gov.tr وجود دارد که تمام سازمان‌ها و اداره‌ها به آن وصل می‌باشد. همه کارهای اداری با این سایت قابل انجام است و همین باعث تسریع فرآیند کاغذ بازی های اداری میشود.

اگر علاقه مند هستید راجع به هزینه های زندگی در ترکیه بدانید مقاله جامع آن را حتما مطالعه کنید.

اگر علاقه مند هستید راجع به شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان بدانید مقاله جامع آن را حتما مطالعه کنید.

بر خلاف ایران که هر اداره یک سایت داره، در ترکیه فساد کمتر می‌باشد و بسیاری فعالیتها از طریق اینترنت انجام میگیرد.

شهرسازی در ترکیه

بنا به تجربه من از زندگی در ترکیه دو بافت شهری را مشاهده میکنید که یکی خانه های شخصی ساز با قیمت پایین‌تر، فرهنگی ضعیف‌تری آلودگی صوتی بیشتر و منطقه های ناهموارتر و دیگری مناطق مدرن‌تر با ساختمانهای برج مانند است. مورد دوم اصولاً دارای گرانی بیشتر، بافت جدیدتر و فرهنگ بالاتر می‌باشد. دو. نوع دیگر هم بافت وجود دارد که اولی کنار ساحل است و گران قیمت، بعدی ویلاهای خارج شهر با ویوی طبیعت که قیمت معمولی دارند. برای سکونت در این بافت باید حتما یا وسیله شخصی داشته باشید یا برای استفاده از حمل و نقل عمومی برنامه‌ریزی کنید، چرا که از شهر عموما فاصله زیادی دارند.

خانه های ترکیه

تجربه من از زندگی در ترکیه و امکانات شهری در ترکیه

در این کشور عموما امکانات شهری و رفاهی در وضعیت خوبی وجود دارد. البته موارد مختلفی از تجهیزات شهری جای افزایش دارند. مثلا سطل زباله های عمومی مناسب و با فاصله‌ی از هم قرار دارند. پارکها مساحت بالا، حالت جنگلی و با امکانات خوب هستند. مثل زمین بازی، تجهیزات ورزشی، میز و صندلی ناهارخوری، نیمکت و غیره. اگر علاقه مند به دانستن شرایط زندگی در ترکیه هستید حتما مقاله جامع آن را مطالعه کنید.

از نظر مرکز خرید که محل قرارگیری شعبه‌های برندهای بین المللی هستند، کلاس‌های رایگان در زمینه‌های مختلف، مکانهای مخصوص حیوانات مخصوصا سگها و موارد خاص دیگر، تنها بخشی از امکانات شهری در ترکیه هستند.

حمل و نقل عمومی در ترکیه

این موضوع در ترکیه فوق العاده است. هر نوع وسیله ی حمل و نقل در این کشور پیدا میشود مانند اتوبوس، مترو، متروبوس، اسکوترهای برقی عمومی، تراموای، کشتی و غیره. شما حتی با وسایل نقلیه عمومی میتونید به دور افتاده ترین قسمت‌ها، دسترسی داشته باشید. طی تجربه من از زندگی در ترکیه، اصلا لازم نیست حتما وسیله نقلیه شخصی داشته باشید چون هم بهای خدمات عمومی مناسب و به صرفه‌تر است و هم سرعت مناسبی دارند.کشور ترکیه گسترده است اما در استانبول که شهر تپه هاست اگر بخواهید مسافت های طولانی را پیاده روی کنید باید حسابی ورزشکاری آماده پیاده روی باشید زیرا سربالایی های بسیار تندی دارد.

همه وسایل نقلیه بالا را در استانبول، فقط با داشتن استانبول کارت و شارژ کردن آن به راحتی می توانید استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به استانبول کارت می توانید مقاله جامع آن را مطالعه کنید.

وضعیت زبان انگلیسی در ترکیه

نمونه‌ی دیگه‌ی تجربه من از زندگی در ترکیه این است که متاسفانه در ترکیه کمتر کسی رو پیدا میکنید که به زبان انگلیسی مسلط باشند. پس تنها زبانی که می‌تونه به دردتان بخورد زبان ترکی میباشد. مگر این که یک همراه مسلط به زبان ترکی داشته باشید. اگر برای سفر کوتاه مدت می خواهید به ترکیه بروید نیازی به تسلط کامل بر زبان ترکی ندارید. ضمن اینکه ایرانیان زیادی را در شهرهای مختلف کشور ترکیه می بینید که احساس غربت نمی کنید.

ارزش پاسپورت کشور ترکیه

حتما آگهی های تبلیغاتی مهاجرت به ترکیه را، شما هم دیدید. با پاسپورت ترکیه میتوان به کشورهای زیادی در اروپا و آمریکا سفر کرد. برخی کشورها به ویزا نیاز دارند و برخی دیگر به اعتبار ترکیه، ویزا طلب نمی‌کنند. بر اثر تجربه من از زندگی در ترکیه این را فهمیدم که پاسپورت ترکیه دارای ارزش زیادی است اما با آن به همه کشورها نمی توان سفر کرد.

قوانین مهاجرتی و ویزای ترکیه

بنا به تجربه من از زندگی در ترکیه، این کشور دو رویکرد جداگانه برای مهاجران دارد. اگر بخواهید توریستی سفر کرده و پول خرج کنید، به راحتی آب خوردن ویزا میدهند. اما اگر بدانند برای کار قصد مهاجرت دارید سختگیرانه ترین کشور میشود. پس حتما قبل از هرگونه اقدام برای هر نوع مهاجرتی با مشاوران ما مشورت کنید تا بهترین راه را انتخاب کنید.

سخن آخر

در این مقاله از سایت یوس مگ سعی کردم به بیان تجربه من از زندگی در ترکیه بدون هیچ گونه تعصبات شخصی اشاره کنم. با این که ترکیه مقصد مهاجرتی مطلوبی برای بسیاری است اما نسبت به بسیاری کشورهای دیگر دارای نقاط قوت و ضعف فراوانی می‌باشد. اما در نهایت این خواسته‌های شماست که تعیین میکند چه تجربه‌ای از زندگی در این کشور داشته باشید. با تمام تورم و سیاست های نادرست و درستی که این کشور دارد مردم در جامعه از حداقلی ها  برخوردار هستند و به قول معروف اگر به زبان ترکی مسلط باشی و به یک تخصص داشته باشی خرج و دخل باهم جور در می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا دانشگاه آیدین استانبول محبوب ترین دانشگاه ایرانیان است؟