دانشگاه بیلکنت آنکارا

دانشگاه بیلکنت آنکارا

دانشگاه بیلکنت آنکارا از دانشگاه‌های سرشناس و معتبر ترکیه می باشد که امکان تحصیل برای دانشجویان را فراهم کرده است.

دانشگاه بیلکنت که از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است سالانه بسیاری از دانشجویان داخلی و خارجی را پذیرش می‌کند.

در این مقاله جهت آشنایی بیشترشما با دانشگاه بیلکنت، اطلاعاتی در خصوص این دانشگاه، نحوه پذیرش و هزینه‌های تحصیل را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی دانشگاه بیلکنت آنکارا

نام دانشگاه :  Bilkent university
سال تاسیس : ۱۹۸۴
نوع دانشگاه : خصوصی (غیرانتفاعی)
موقعیت مکانی :آنکارا
سایت دانشگاه : bilkent.edu
دانشگاه Bilkent یکی از دانشگاه‌های برتر خصوصی ترکیه می باشد که در شهر آنکارا واقع شده است. در این مقاله سعی داریم با دانشگاه Bilkent که در حال حاضر بهترین دانشگاه ترکیه می باشد را بیشتر بشناسیم.
این دانشگاه درشهر آنکارا ترکیه، پایتخت ترکیه با حدود ۵.۵ میلیون نفر جمعیت، قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ تاسیس و اولین دانشگاه خصوصی ترکیه می باشد. برای مشاهده برترین دانشگاه های ترکیه کلیک کنید.

آموزش در دانشگاه بیلکنت آنکارا

دانشگاه Bilkent در حال حاضر دارای بیش از ۱۵۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و در حدود ۱۲۰۰ پرسنل دانشگاهی، شامل استادان، اعضای هیئت علمی و کادر اداری، می باشد.

 

دانشکده های دانشگاه بیلکنت آنکارا

دانشگاه بیلکنت آنکارا دارای دانشکده های مختلفی می باشد که هرکدام از این دانشکده ها رشته های مربوط به خود را به دانشجویان ارائه می دهند. برخی از دانشگاه های کوچک دانشگاه بیلکنت آنکارا را در ادامه معرفی می کنیم:

 

دانشکده هنر، طراحی و معماری:

این دانشکده دارای رشته های معماری، ارتباطات و طراحی هنرهای زیبا ،طراحی گرافیک، معماری داخلی، طراحی محیط زیست، طراحی شهری و معماری منظر می باشد.

دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی

این دانشکده دارای رشته های اقتصاد، تاریخ، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی ، مدیریت دولتی و روانشناسی می باشد.

دانشکده آموزش و پرورش:

دارای رشته های کامپیوتر و فناوری آموزشی،آموزش معلمی، علوم تربیتی و معلم آموزش زبان انگلیسی(کارشناسی ارشد) می باشد.

دانشکده فنی مهندسی:

دارای رشته های مهندسی کامپیوتر مهندسی برق ، الکترونیک ، مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک می باشد.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی:

دارای رشته های فرهنگ آمریکایی ، ادبیات زبان و ادبیات انگلیسی ، فلسفه ترجمه و تفسیر ادبیات ترکیه می باشد.

دانشکده حقوق:

دارای رشته حقوق است.

دانشکده علوم:

دارای رشته های شیمی ، ریاضیات ، زیست مولکولی و ژنتیک است.

 

دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی:

دارای رشته های موسیقی و هنرهای نمایشی می باشد.

دانشکده علوم کاربردی :

دارای رشته های سیستم های اطلاعاتی و فناوری، گردشگری و مدیریت هتل داری می باشد.

 

ویژگی تحصیل در دانشگاه بیلکنت

یکی از نکات مثبت دانشگاه بیلکنت آنکارا جذب دانشجویان، اساتید و اعضای هیأت علمی بدون در نظر گرفتن دین، نژاد، ملیت، قومیت، رنگ و… می باشد.
همه‌ی این افراد از قوانین، امکانات و امتیازات برابری بهره‌مند می‌شوند در واقع در Bilkent تبعیض معنایی ندارد.

یوس مگ- تحصیل در دانشگاه بیلکنت
همچنین این دانشگاه روابط بسیارخوب و نزدیکی با بهترین دانشگاه‌های اروپا و آمریکا از طریق برگزاری سمینار، تبادل دانشجویان و استادان، برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های علمی و تحقیقاتی و… دارد.

از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه کالیفرنیا، موسسه‌ی آموزشی جورجیا، دانشگاه میشیگان در آمریکا و دانشگاه منترال و دانشگاه مک گیل در کانادا اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در یوس مگ در ارتباط باشید.

 

زبان تحصیل در دانشگاه بیلکنت

زبان تدریس دورس در اینجا زبان بین المللی انگلیسی است. از این رو دانشجویان سطح بالا و برتر ترکیه مجذوب این دانشگاه می شوند. جالب است بدانید سالانه دانشجویان بیش از 50 کشور دنیا به این دانشگاه می روند. برای اخذ مدرک تومر و اطلاع از شرایط آن حتما مقاله آن را مطالعه کنید.
به طور مثال هر ساله دانشجویانی از کشورهای: استرالیا، بلغارستان، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ژاپن، اردن، انگلستان، آمریکا، روسیه، اکراین، تونس و … دانشگاه Bilkent را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب می‌کنند.

اساتید و هییت علمی دانشگاه بیلکنت بهترین، پویاترین و فعال‌ترین‌ نیروهای بیش از۴۵ کشور دنیا هستند و همین امر باعث شده دانشگاه Bilkent از لحاظ سطح علمی، از برترین دانشگاه های ترکیه و یکی از بهترین‌ها دانشگاه ها در جهان باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله آزمون تافل را مطالعه کنید.

آزمون ورودی دانشگاه بیلکنت

برای تحصیل در دانشگاه بیلکنت لازم هست که نمره یکی از آزمون های زیر را ارائه دهید:

ALES وGRE و GMAT و SAT و GCE

امکانات دانشگاه بیلکنت آنکارا

Bilkent از دو واژه ی Bilimو Kent تشکیل شده است و به معنای شهر دانش می باشد. این دانشگاه جزو برترین های آنکارا می باشد و از نام آن نیز می توان به این مورد پی برد.

۷ دانشکده
۲ مدرسه ی عالی
۳ مدرسه ی عالی شغلی
یک مرکز آموزش فنون موسیقی.

بطور مثال بعضی از دانشکده‌های این دانشگاه شامل علوم پایه، هنرهای زیبا، علوم اقتصادی و اجتماعی، علوم انسانی و ادبیات، مدیریت و مهندسی است و رشته‌هایی مثل شیمی، فیزیک، ریاضی، مهندسی، اقتصاد، زبان‌های خارجی، ادبیات و… را در غالب ۳۲ رشته‌ی کارشناسی و ۵۱ رشته‌ی تحصیلات تکمیلی ارایه می‌شود.

دانشگاه Bilkent یک دفتر روابط عمومی در شهر نیویورک دارد که بسیاری از ارتباطات و دور‌ه‌ها از طریق ارتباط ویدیویی، به کمک امواج ماهواره از این دفتر با دانشگاه برقرار می‌شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشگاه Bilkent که آن را از بسیاری از دانشگاه‌های هم‌تراز خود متمایز می‌سازد، امکان پشتیبانی مالی از دانشجویان و فارغ التحصیلان است.

 

افتخارات دانشگاه :

این دانشگاه یکی از قطب‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی ترکیه است.
دانشگاه Bilkent بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ از طرف روزنامه‌ی تایمز رتبه‌ی ۲۰ را از میان بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داد و در همین سال موفق به کسب عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه شد.

این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ موفق به کسب رتبه‌ی ۲۰۷ بهترین دانشگاه خاورمیانه از موسسه‌ی QS شد و هم اکنون به عنوان بهترین دانشگاه کشور ترکیه شناخته می‌شود.

همچنین این دانشگاه در بین برترین دانشکده‌های شیمی، برترین دانشکده‌های مهندسی و بهترین دانشکده‌های فیزیک در دنیا قرار دارد که این از دیگر افتخارات دانشگاه Bilkent است.
قابل ذکر است که بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه موفق به کسب بهترین عناوین شغلی در سرتاسر جهان می‌شوند و عده‌ی بسیار زیادی از آنها نیز جذب دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در نقاط مختلف دنیا می‌شوند.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

در حال حاضر در حدود ۸۰ درصد از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه Bilkent بورسیه می باشند. جهت اطلاع از بورسیه های تحصیلی ترکیه مقاله آن را مطالعه کنید.

بورس تحصیلی به دوصورت به متقاضیان ارایه می‌شود :

معافیت از پرداخت شهریه
کمک هزینه‌ی تحصیلی به صورت ماهیانه.
به صورت سالیانه به دانشجویان بورسیه تحصیلی می دهند تا کمک حال آن ها در تامین هزینه های تحصیلی و زندگی شان باشد.

بورس تحصیلی با توجه به جایگاه علمی دانشجویان و بدون در نظر گرفتن سن، ملیت، رنگ، نژاد و معلولیت، اعطا می‌شود.

شرایط پذیرش دانشگاه بیلکنت آنکارا

دانشجویان نخبه و با‌استعداد سرتاسر دنیا می‌توانند در دانشگاه Bilkent درخواست پذیرش دهند و در صورت دارا بودن شرایط لازم، عضو این دانشگاه شوند و از امکانات علمی و آموزشی بی‌نظیر آن بهره ببرند.

هرچند دانشکده‌ها به صورت مستقل شرایط پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی را تدوین و اعلام می‌کنند، با این وجود در ادامه به شرایط عمومی پذیرش در Bilkent می‌پردازیم.

یکی از کارهایی دانشجو باید انجام دهد، شرکت در آزمون آکادمیک پرسنل و تحصیلات تکمیلی ورودی دانشگاه است.

این آزمون، یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه است و شامل سه بخش ریاضیات، هوش یا GMAT و زبان ترکی استانبولی ست. متقاضیان رشته‌های مهندسی، ریاضیات و مدریت باید نمره ی بالایی در ریاضیات و GMAT کسب کنند.
بهتره بتونیم که برای ورود به دانشگاه Bilkent باید حداقل نمره‌ی ۵۵ در آزمون ALES را کسب کرد.

این آزمون دوبار در سال و در ماه‌های نوامبر و مارچ، برگزار می‌شود.

برای گرفتن پذیرش این دانشگاه نیاز هست تا به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید. این توانایی از طریق آزمون زبان انگلیسی سنجیده می‌شود و حداقل نمره برای رشته‌های مختلف، به آیین نامه‌های مصوب در دانشکده‌ها بستگی دارد.

چگونگی اخذ ویزا برای دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان کشور‌هایی که از ارائه‌ی ویزا در ترکیه معاف هستند، می‌توانند به راحتی و بدون ارایه‌ی هرگونه ویزایی، اعم از دانشجویی، وارد ترکیه شوند.

چگونگی پرداخت شهریه

همه‌ی دانشجویان خارجی که بورسیه‌ی این دانشگاه نیستند ملزم به پرداخت شهریه می باشند. این شهریه به صورت دلار اخذ می‌شود و در شروع هر ترم یعنی در پاییز و بهار، شهریه‌ها دریافت می‌شود.

با تحصیل در دانشگاه بیلکنت آنکارا علاوه بر بهره‌مندی از امکانات بی‌نظیر علمی، آموزشی و رفاهی روز دنیا، می‌توانید به سادگی با فرهنگ و ملیت‌های گوناگون در ارتباط باشید.
پس اگر شما هم جزو دانشجویان با استعداد و نخبه هستید و آرزوی تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی خاور میانه را در سر دارید، همین الان آماده شوید و به دانشگاه بیلکنت به عنوان یک گزینه‌ی جدی برای تحصیل فکر کنید.بی شک دانشگاه بیلکنت آنکارا یکی از بهترین دانشگاه‌های خاورمیانه در ارایه‌ی هر آنچه که می‌خواهید، است. پس فرصت زمان را از دست ندهید.

 

بورسیه های تحصیلی دانشگاه بیلکنت آنکارا

درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت آنکارا در دو گام انجام می شود.
که اولین گام مرتبط با بررسی شرایط دانشجو و دومین گام مرتبط با ملاقات حضوری با دانشجو می باشد.

در اولین گام، دانشگاه بیلکنت شرایط درخواست بورسیه تحصیلی از سمت دانشجو را با دقت مورد بررسی قرار می دهد که این شرایط شامل بررسی معدل دیپلم متقاضی ، معدل آزمون ورودی دانشگاه و معدل امتحان بین المللی می باشد.

علاوه بر این موفقیت آکادمیک دانشجوی متقاضی را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد.
ارزیابی تمامی این موارد برای دوره کارشناسی به میزان ۷۰ درصد، برای دوره کارشناسی ارشد و همچنین دکترا به میزان ۷۵ درصد و برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی به میزان ۹۰ درصد می باشد.

گام دوم: از طرف دانشگاه بیلکنت آنکارا درخواست حضور می گیرید تا با شما مصاحبه حضوری انجام شود.

لازم به ذکر است ملاقات با دانشجویان متقاضی که در کشور آنها نمایندگی های جمهوری ترکیه وجود دارد به صورت حضوری می باشد و در کشورهایی که فاقد این نمایندگی ها هستند دیدار با دانشجو از طریق وسایل ارتباطی تصویری می باشد.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه بیلکنت آنکارا متناسب با نمرات دوره دبیرستان دانشجو، نمرات امتحانی ملی یا بین المللی دانشجو و معیار های آکادمیکی دانشگاه می باشد. کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه بیلکنت در ۵ سطح متفاوت: ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد،۶۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد به دانشجویان ارائه می گردد.

در رابطه با کمک هزینه خوابگاه های دانشجویی دانشگاه بیلکنت قابل ذکر است با توجه به اینکه این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی می باشد تنها به شاگردین ممتاز در این دانشگاه کمک هزینه خوابگاه داده می شود و این طرح شامل تمامی دانشجویان نمی شود.

یکی دیگر از ویژگی های بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت این است که دانشجویان می توانند به مدت زمان ۲ سال از بورس تحصیلی خود در این دانشگاه برای گذراندن دوره مقدماتی زبان انگلیسی و به مدت زمان ۵ سال برای مقطع کارشناسی استفاده نمایند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *