دانشگاه سابانجی استانبول

دانشگاه سابانجی استانبول

در کشور ترکیه دانشگاه‌های زیادی وجود دارد که دانشگاه سابانجی یکی از دانشگاه های خصوصی در این کشور است. این دانشگاه در شهر استانبول واقع شده و سالیانه از سراسر جهان دانشجو جذب می‌کند.

حدود بیست سال از ساخت این دانشگاه می‌گذرد و مسئولان آن در طی این سال‌ها تلاش کرده‌اند که دانشگاه سابانجی در زمینه موضوعات مختلف و تحقیقات علمی رتبه بالایی را کسب کند. خوشبختانه در این امر موفق بوده‌اند. چرا که در حال حاضر دانشجویان زیادی تمایل دارند تا در این مرکز علمی ادامه تحصیل دهند.

دانشگاه سابانجی استانبول

در این مقاله تلاش کردیم تا به معرفی کامل این دانشگاه  بپردازیم و شرایط تحصیل در آن را بیان کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که ادامه مقاله را دنبال کنید تا بتوانید اطلاعات کافی در زمینه به دست آورید.

توضیحات موضوع
sabanci University نام دانشگاه به زبان انگلیسی
sabanci Üniversitesi نام دانشگاه به زبان ترکی
دانشگاه سابانجی نام دانشگاه به زبان فارسی
استانبول موقعیت
1994 تاریخ تاسیس
ترکی – انگلیسی زبان آموزشی
۴۰۱ تا 500 رتبه جهانی
https://www.sabanciuniv.edu سایت رسمی دانشگاه

 

آدرس دانشگاه سابانجی

این دانشگاه در منطقه توزلا قرار گرفته است و حدود ۱۵ کیلومتر با شهر استانبول فاصله دارد. ساختمان داخلی از۳ بخش مختلف تشکیل شده که عبارتند از:

·       بخش شمالی دانشگاه که شامل خوابگاه، مرکز بهداشتی، محوطه و سوئیت استادان است.

·       بخش مرکزی که مربوط به ریاست دانشگاه است

·        بخش جنوب غربی مربوط به امور رفاهی است.

 

شرایط پذیرش دانشگاه سابانجی

 

طبیعتا  پذیرش در هر دانشگاهی شرایط خاص خودش را دارد و سابانجی از این قاعده مستثنی نیست. اما پذیرش در تمام رشته‌های این دانشگاه راحت است و لازم نیست دانشجو کار چندان پیچیده‌ای انجام دهد.

تمامی شرایط پذیرش در وب‌سایت دانشگاه ذکر شده است اما ما به چند نمونه اشاره خواهیم کرد.

۱)لازم است تا دانشجو در یکی از آزمون‌ها مثل IB، GR ، SAT شرکت کند.

۲) ارائه یک‌سری مدارک مثل ویزا، مقاله،توصیه‌نامه، شناسنامه و موارد دیگر ضروری است.‌ لازم به ذکر است که تمام این مدارک برای ارائه به دانشگاه باید اسکن شوند.

۳)در داخل وب‌سایت دانشگاه یک فرم تحت عنوان فرم درخواست پذیرش وجود دارد که باید تکمیل شود.

رعایت چند نکته در هنگام ثبت‌نام ضروری است. در زمان پر کردن فرم‌های اینترنتی دقت کنید که تمامی اطلاعات اعم ازشماره تماس و…. به درستی وارد شوند. اصل مدارک اسکن شده در سایت را نیز به صورت حضوری نیز ارائه دهید.

بهترین دانشگاه های ترکیه را بشناسید:

دانشگاه اطلس، دانشگاه مدیپول، دانشگاه ایستینیه، دانشگاه بیکنت، دانشگاه یدی تپه، دانشگاه گلیشیم، دانشگاه ینی یوزییل، دانشگاه آیدین، دانشگاه گالاتا،

آزمون sat  دانشگاه سابانجی

آزمون sat  که مخفف Scholastic Aptitude Test است، یکی از مهمترین آزمون‌هایی است که دانشجویان  برای سنجش مدرک تحصیلی و استعداد خود باید در آن شرکت کنند. در غیر این صورت نمی‌توانند وارد دانشگاه شوند.

این آزمون شباهت زیادی به ازمون تافل دارد و سوالات آن به زبان انگلیسی طرح می‌شود. هم‌اکنون ۱۰۰ دانشگاه برتر در دنیا وجود دارد که این آزمون را به صورت عمومی و خصوصی برگزار می‌کنند و شرکت در آن برای ورود به دانشگاه ضروری است. قبولی در این آزمون هم نیازمند یک حد نصابی از نمره است.

هر دانشجو باید حداقل نمره ۱۱۰۰ از ۱۶۰۰ را کسب کند تا بتواند در سابانجی ثبت‌نام نماید. شایان ذکر است که مدت زمان اعتبار این نمره نیز ۲ سال می‌باشد. بعد از گذشت این مدت زمان، باید دوباره در آزمون شرکت کنید.

شهریه دانشگاه سابانجی ترکیه

یکی از موضوعات مهم برای اکثر دانشجویان، مسئله شهریه است. اما جالب است بدانید که  هزینه تحصیل در این دانشگاه  خیلی منلسب است. طبق برنامه‌ای که در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی ارائه شد، زبان انگلیسی نیز در دانشگاه تدریس می‌شد و هزینه بیشتری نیزبرای آن دریافت نمی‌شد.

شهریه مربوط به هر ترم جداست که دانشجویان در هنگام شروع هر ترم باید آن را پرداخت کنند. شهریه برای دانشجویان کارشناسی ۱۲۰ هزار لیر تعیین شده است. چنانچه اگر دانشجویی بخواهد از خدمات مربوط به خوابگاه استفاده کند، باید هزینه آن را جداگانه پرداخت نماید.

 بورسیه دانشگاه سابانجی مقطع لیسانس

این دانشگاه شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان مقطع کارشناسی بتوانند بورسیه شوند و ازهزینه‌های تحصیلی استفاده کنند. تمامی دانشجویان می‌توانند رزومه و اطلاعات خود را به دانشگاه ارسال کنند تا مسئولان مربوطه دانشجویان را مورد سنجش قرار دهند. از آن‌جایی که استفاده ازاین خدمات برای همه میسر نیست، بنابراین رقابت تنگانگی میان دانشجویان برقرار است.

اگر قصد دارید ازخدمات بورسیه استفاده کنید، می‌توانید در کنار درخواست خود برای اپلای، یک فرم دیگر نیز ارسال کنید. شما می‌توانید در این فرم بنویسید که چرا علاقه دارید بورسیه مربوط به این دانشگاه را به دست بیاورید.

شایان ذکر است که اگر دلایل خود را بنویسید درخواست شما به صورت دستی بررسی می‌شود و در غیر این صورت رسیدگی به درخواست شما خودکار خواهد بود. شما با نوشتن دلایل، شانس قبولی خود را افزایش می‌دهید.

یک سری عوامل وجود دارند که احتمال بورسیه شدن شما را افزایش می‌دهند. مثلا اگر شما در زمینه پژوهشی سوابق خوبی داشته باشید، احتمال قبول شدن شما افزایش می‌یابد. همچنین نتایج آزمون‌ها، مصاحبه‌ها، معرفی‌نامه‌ها ‌و موارد دیگر نیز اثر مثبتی خواهند داشت.

شایان ذکر است که شما باید تمام مدارک خود اعم از گواهی مربوط به المپیاد، مسابقه‌ها و…. را ارسال کنید. گاهی ارائه یک مدرک باعث می‌شود تا شما بتوانید به موفقیت نزدیک‌تر شوید.

 

بورسیه دانشگاه سابانجی مقطع ارشد و دکتری

دانشجویان می‌توانند بورسیه این دانشگاه در مقاطع بالاتر را نیز به دست بیاورند‌. در این صورت ارائه مدارکی مثل سوابق تمام سال‌های تحصیلی، معرفی‌نامه، نتایج آزمون‌ها و موارد دیگر الزامی است.

در صورتی که کارشناسان مربوطه مدارک شما را تایید کنند، می‌توانید بورسیه این دانشگاه را دریافت نمایید. لازم به ذکر است که شانس دانشجویان خارجی برای گرفتن بورسیه بالا است و هر سال تعداد زیادی از دانشجویان موفق می‌شوند ازمزایای بورسیه در کشور‌های مختلف استفاده کنند.

رشته های دانشگاه سابانجی

این دانشگاه رشته‌های مختلفی را ارائه داده که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند. رشته‌هایی مثل مهندسی کامپبوتر،‌مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی نانو، اقتصاد، زبان،  مدیریت و موارد دیگر در این دانشگاه تدریس می‌شوند. تمام دانشجویان می‌توانند تحصیل در رشته مورد نظر خود را شروع کرده و با موفقیت آن را به پایان برسانند.

سخن پایانی

دانشگاه سابانجی یک دانشگاه خصوصی است. بنابراین هزینه تحصیل در آن بیشتر از دانشگاه‌های دولتی می‌باشد. دانشجویان می‌‌توانند رشته ‌مورد علاقه خود را انتخاب کنند و از شرایط مربوط به بورسیه دانشگاه نیز استفاده نمایند. در نهایت بعد از پایان تحصیل می توانید در ترکیه مشغول به کار شوید. اگر می خواخید اطلاعات بیشتری در زمینه کار در ترکیه برای ایرانیان بدانید کلیک کنید و بخوانید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید پاسخ سوالات خود در زمینه شهریه، رشته‌های تحصیلی، شرایط بورسیه و مواردی از این قبیل به دست آورید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *