دانشگاه مارمارا استانبول

دانشگاه مرمره استانبول ترکیه

تمام توجه خود را به ما بدهید زیرا می خواهیم در مورد دومین دانشگاه بزرگ ترکیه و از  دانشگاه‌های برتر ترکیه یعنی دانشگاه مارمارا استانبول صحبت کنیم. مارمارا یک دانشگاه دولتی سطح بالا است که تمام دانشجویان ترکیه و سایر کشورها آرزوی حضور در کلاس های آن را دارند. بنابراین اصلا تعجب آور نیست که افراد زیادی برای تحصیل در ترکیه به این دانشگاه مراجعه کنند.

تاسیس دانشگاه دولتی مارمارا ترکیه

دانشگاه مارمارا ترکیه در بین دانشگاه های ترکیه رتبه یازدهم را به خود اختصاص داده است و این موضوع نشان دهنده سطح علمی بالای آن و پیشتازی این دانشگاه در زمینه تحقیقات است. در ادامه با ما همراه باشید تا همه آنچه را که باید در  مورد دانشگاه مارمارا ترکیه بدانید به شما بگوییم.

دانشگاه مارمارا استانبول

 • نام دانشگاه به انگلیسی : Marmara University
 • نام دانشگاه به فارسی: دانشگاه مارمارا
 • نوع دانشگاه: دانشگاه دولتی
 • زبان تدریس در دانشگاه: ترکی و انگلیسی
 • سال تأسیس: ۱۸۸۳
 • موقعیت مکانی : استانبول
 • تعداد هیئت علمی: ۲۹۰۰
 • تعداد دانشجویان در سال ۲۰۲۱ : ۵۷۰۰۰
 • تعداد دانشکده‌ها: ۱۷
 • تعداد موسسه آموزشی: ۱۱
 • تعداد مدرسه: ۹
 • رنکینگ جهانی QS دانشگاه: ۱۵۷
 • آدرس وب‌سایت دانشگاه: http://www.marmara.edu.tr

دانشگاه مارمارا در ترکیه کجاست؟

پردیس های مختلف دانشگاه مارمارا ترکیه در مکان های مختلفی در شهر زیبای استانبول واقع شده اند. همانطور که می دانید استانبول زیباترین شهر ترکیه است که سالانه میلیون ها گردشگر از آن بازدید می کنند. محل این دانشگاه در منطقه فاتح استانبول می باشد. برخی از پردیس های دانشگاه در منطقه آسیا و برخی در منطقه اروپایی این شهر هستند. مساحت کل پردیس های مختلف 6177829 متر مربع است. یکی از پردیس های این دانشگاه تنها 170 متر مربع مساحت دارد و شیشلی نام دارد.

رنکینگ دانشگاه مارمارا استانبول

دانشگاه مارمارا ترکیه

آیا می دانستید که دانشگاه مارمارا استانبول چند زبانه است و می توانید به زبان های ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی در آن تحصیل کنید؟ ترکی و انگلیسی زبان های تخصیل در رشته‌های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی هستند. زبان های دیگر نیز برای بخش اقتصاد و علوم اداری  اختصاص داده شده اند. چند زبانه بودن دانشگاه نشانه قدرت و رهبری دانشگاه مارمارا است. مسابقات زیادی بین دانشجویان و اساتید این دانشگاه در رشته های مختلف علمی برگزار می شود که به همین دلیل می توانیم هر ساله مقالات علمی زیادی از این دانشگاه انتظار داشته باشیم.

یکی از سیاست های غالب دانشگاه مارمارا توسعه و اهمیت ارتباطات بین المللی است. همکاری این دانشگاه با بسیاری از دانشگاه های دنیا ستودنی است و شامل فرصت هایی است تا دانشجویان بتوانند زندگی در یک کشور خوب و در یک دانشگاه خوب را در قالب برنامه های تبادلی یا دوره های آموزشی تجربه کنند.

اگر به دنبال دانشگاه با رنکینگ بالا هستید پیشنهاد می کنیم از دانشگاه های زیر نیز دیدن کنید.

دانشگاه ییلدیز تکنیک، دانشگاه عثمان قاضی، دانشگاه چوکوروا، دانشگاه دوکوز ایلول، دانشگاه ساکاریا، دانشگاه آیدین، دانشگاه ایستینیه، دانشگاه هالیچ، دانشگاه اطلس، دانشگاه یدی تپه، دانشگاه مدیپول، دانشگاه ینی یوزییل

خوابگاه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا دارای دو خوابگاه به نام های Ozmen Aktar و Handan Ertugral برای پذیرش دانشجویان دختر است. خوابگاه اوزمان اکتار ظرفیت 336 دانشجو را دارد و 72 دانشجو می توانند در خوابگاه هاندان ارطغرول زندگی کنند. تمامی اتاق های خوابگاه دارای حمام، توالت، آب گرم 24 ساعته، مطالعه، اسنک بار، اتاق تلویزیون، خشکشویی، مرکز کامپیوتر با اینترنت رایگان، آرایشگاه، اتاق مهمان و 3 خدمتکار می باشند.

دانشگاه مارمارا خوابگاه جداگانه ای برای دانشجویان پسر فراهم نکرد. با این حال، آنها قادر به اقامت در خوابگاه های متعلق به موسسه اعتباری آموزش عالی هستند. قیمت این اتاق ها با توجه به نوع اتاق انتخابی، شرایط اتاق خواب ها و متریال آن متغیر بوده و در هنگام ثبت نام در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

شرایط پذیرش دانشگاه مرمره استانبول

مدارک مورد نیاز را در بازه زمانی مشخص شده به دانشگاه مارمارا ارسال کنید. منظور از مدارک، دیپلم و ترجمه معتبر آن به ترکی یا انگلیسی، ریز نمرات، انگیزه نامه، معرفی نامه، پاسپورت معتبر، عکس و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه (نتایج آزمون SAT و YS) است. نکته مهم برای پذیرش در این دانشگاه آزمون YS می باشد. همانطور که می دانید این آزمون برای سنجش میزان مهارت زبان ترکی دانش آموزان طراحی شده است.

دانشگاه مارمارا استانبول

از آنجایی که بسیاری از رشته های دانشگاه مارمارا به ویژه دروس مقطع کارشناسی به زبان ترکی ارائه می شود، این آزمون و قبولی در آن بسیار حائز اهمیت است. برای مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکتری بهتر است علاوه بر آزمون، نمرات قبولی تافل یا آیلتس برای دانشگاه ارسال شود.

 

زمان ثبت نام دانشگاه مارمارا

به طور معمول، هر دانشگاه زمان پذیرش خاصی را برای دوره های مختلف خود منتشر می کند. برای درخواست پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی، شرکت در برنامه اراسموس و یا شرکت در برنامه کار دانشجویی، باید ثبت نام و مدارک را در تاریخ مشخص شده ارسال کنید. به طور کلی ثبت نام در شهریور و مرداد انجام می شود. البته، شما می توانید هر یک از این رویدادها را در تقویم دانشگاه مرمره در https://takvim.marmara.edu.tr/en پیدا کنید.

آزمون یوس دانشگاه مرمره

همانطور که گفته شد، آزمون ورودی دانشگاه مرمره استانبول، آزمون یوس است. این آزمون دارای سه بخش اصلی است. در واقع مهارت ها و استعدادهای متقاضی در سه حوزه هوش، ریاضی و هندسه آزمایش می شود. به طور معمول تعداد سوالات 80 سوال است.

بورسیه دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه است که بیش از 115 بورسیه به دانشجویان خود ارائه می دهد. این دانشگاه در قالب حقوق ماهانه، غذا و خدمات رایگان، بیمه درمانی و … به دانشجویان بورسیه می دهد و ممکن است تمام یا بخشی از شهریه دانشجو را پوشش دهد. علاوه بر این، موسسه آموزش عالی مارمارا در قالب برنامه های تبادلی بسیاری مانند اراسموس، مولانا، فارابی و … به دانشجویان بورسیه های زیادی ارائه می دهد. تحت این نوع بورسیه ها، دانشجویان این دانشگاه می توانند در معتبرترین دانشگاه های اروپا و آمریکا ادامه تحصیل دهند.

بیشتر بدانید: بورسیه تحصیلی ترکیه

بیشتر بدانید: بیمه دانشجویی ترکیه

لازم به ذکر است که ظرفیت بورسیه تحصیلی این دانشگاه در سال 2021 افزایش یافته است، تمامی دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی نیز مشمول دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه هستند. شهریه دانشگاه مارمارا در ترکیه

دانشگاه مارمارا شهریه

در دانشگاه مرمره ترکیه، هر سال تحصیلی شامل دو ترم است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته های مختلف در این دانشگاه حدود 5000 دلار در سال خواهد بود. شما همچنین 5000 دلار در سال برای تحصیلات تکمیلی هزینه خواهید کرد. اما فراموش نکنید که بورسیه، کمک هزینه و کار دانشجویی  به شما کمک می کند.

بیشتر بدانید: دوره تومر

دانشگاه مارمارا پزشکی انگلیسی

رشته پزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته های ارائه شده در دانشگاه مارمارا است. هزینه تحصیل در این رشته در همه کشورها نسبت به سایر رشته بیشتر است. برای تحصیل در این رشته باید سالانه حدود 30000 پوند به دانشگاه پرداخت کنید. البته علاوه بر این می توانید درخواست بورسیه خود را به دانشگاه ارسال کنید. مارمارا اخیراً ظرفیت بورسیه خود را افزایش داده است و این خبر خوبی است که برای شما آورده ایم.

رشته های دانشگاه مارمارا

در دانشگاه مارمارا ترکیه 17 دانشکده و پردیس بزرگ وجود دارد. در هر یک از این دانشکده ها رشته های تحصیلی خاصی ارائه می شود. از جمله این دانشکده ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشکده آموزش آتاتورک
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده مدیریت کسب و کار
 • دانشکده علوم سلامت
 • دانشکده آموزش فنی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده تکنولوژی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده ورزش و فیزیک
 • دانشکده پزشکی

دانشگاه مارمارا دوره های بسیار عالی و پرطرفداری را در گروه های مختلف دروس مانند ریاضیات، فیزیک، عملی و علوم انسانی ارائه می دهد. از جمله این رشته ها می توان در  پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، اقتصاد، معماری، عمران، مهندسی صنایع، برق، آموزش ورزش، روابط بین الملل، علوم سیاسی، جامعه شناسی، بانکداری، مامایی، بیمه، بازار سرمایه، سینما و تلویزیون، اطلاعات، مدیریت عملیات، گروه آموزش دینی، روزنامه نگاری، آرشیو، زیست شناسی، مهندسی مکانیک، گروه نساجی و غیره تحصیل نمود.

دانشگاه مارمارا دندانپزشکی

دندانپزشکی یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه مارمارا است که هر ساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می کند. متقاضیان دانشجو در این رشته ابتدا باید دوره یک ساله آمادگی ورود به دانشگاه را با موفقیت طی کنند. ضمناً باید در آزمون یوس این دانشگاه شرکت کرده و حداقل 470 امتیاز از 500 امتیاز این آزمون را کسب کنند. مدت تحصیل در دانشگاه مرمره 5 سال است و به دو دوره 2 ساله و 3 ساله تقسیم می شود. دانشجویان در طول 2 سال دروس و تمرینات لازم را به صورت تئوری – عملی فرا می گیرند. در طول 3 سال، دروس دانشگاهی به صورت عملی و با ورود دانشجو به محیط بیمارستان تدریس می شود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *