دانشگاه چوکوروا ترکیه

پذیرش دانشگاه چوکوروا ترکیه

دانشگاه چوکوروا ترکیه از جمله دانشگاه های معتبری است که تا کنون فارق التحصیلان زیادی را در رشته‌ها و مقاطع مختلف وارد جامعه کرده است. دلیل تقاضای حجم بالای دانشجویان خارجی و داخلی برای این دانشگاه، کسب بهترین افتخارات و وجود بالاترین امکانات در بین بیشتر دانشگاه برتر ترکیه قرار گرفت. اگر شما هم تمایل دارید در این دانشگاه ادامه ی تحصیل نمایید، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

توضیحات عنوان
Cukurova university نام دانشگاه به زبان انگلیسی
Çukurova Üniversitesi نام دانشگاه به زبان ترکی
دانشگاه چوکوروا نام دانشگاه به زبان فارسی
ترکیه _ آدانا موقعیت جغرافیایی
دولتی نوع فعالیت
ترکی _ انگلیسی زبان آموزشی

 

دانشگاه چوکوروا را بیشتر بشناسیم

دانشگاه چوکوروا ترکیه در سال ۱۹۷۳ با ترکیب دو دانشگاه در شهر آدانا ترکیه احداث شد. فعالیت این دانشگاه در طبقه دولتی بوده و دو دانشکده کشاورزی (۱۹۶۷) و اتاتورک (۱۹۷۲) سبب تشکیل آن شده است. به دلیل دارا بودن قسمتهای وسیع علمی و دستاوردهای نوین در بسیاری از دانشگاههای دنیا به اعتبار فراوانی دست پیدا کرده است. از جمله بخش‌های دانشگاه چوکوروا میتوان به  ۱۷ دانشکده،  یک هنرستان دولتی، ۴ مدرسه، ۱۲ مدرسه حرفه‌ایی، ۳ موسسه ۲۵ مرکز تحقیق و کاربرد بلاشک اشاره کرد. مساحت کل دانشگاه بیست هزار هکتار می‌باشد و در فاصله پانزده کیلومتری از مرکز شهر ادانا، قسمت شرقی دریاچه سیهان قرار گرفته است.  ریاست این دانشگاه بر عهده ی دکتر مریم تونسل می‌باشد.

دانشگاه چوکوروا ترکیه

رنکینگ دانشگاه چوکوروا

این دانشگاه با توجه به دارا بودن کادر آموزشی و علمی با تجربه، محیط آموزش حرفه‌ای و پیروی از سیستم جهانی توانسته در بین دانشگاههای مطرح، به رتبه‌ی خوبی دست یابد. تا جایی که کسب مقام هجدهمین دانشگاه برتر را در ترکیه به کارنامه خود افزوده است. علاوه بر رنکینگ داخلی، دانشگاه چوکوروا ترکیه در سطح جهانی نیز رتبه ۱۷۴۲ را بدست آورده است. از همین رو میتوانید مدرک فارق التحصیلی کسب شده از این دانشگاه را در سطح بین المللی بدانید.

از دیگر رتبه های این دانشگاه میتوان از رتبه بین ۳۵۰ تا چهارصد در بین دانشگاههای جوان، بالای ۱۰۰۱ از طرف پایگاه THE، رتبه ی هشتصد تا هزار از طرف QS و رتبه ۳۵۰ تا چهارصد از طرف QS WRU نیز نام برد.

پیشنهاد می کنیم از دانشگاه های زیر نیز غافل نشوید و شرایط پذیرش آن را مقایسه کنید.

دانشگاه آتاتورک ارزروم، دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر، دانشگاه دولتی مارمارا ترکیه، دانشگاه اژه ترکیه، دانشگاه استانبول ترکیه، دانشگاه حاجت تپه آنکارا و دانشگاه آنکارا، دانشگاه ساکاریا ترکیه، دانشگاه مرسین ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه چوکوروا در ترکیه

از جمله شرایط ورود به دانشگاه چوکوروا ترکیه، آزمون ورودی YOS و SAT می‌باشد. پس از تکمیل فرم کامل ثبت نام از طریق سایت و قبولی در آزمون های ورودی، میبایست مدارک کامل را به دانشگاه تحویل نمایید و منتظر نتایج بررسی بمانید. اگر شرایط لازم را دارا باشید علاوه بر پذیرش توسط مجموعه، میتوانید از انواع بورسیه نیز برخوردار گردید.

دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه از قرار زیر است:

کاردانی به مدت دو سال، کارشناسی به مدت چهار سال، کارشناسی ارشد به مدت دو سال، دکترا به مدت چهار سال

زبان آموزشی علاوه بر ترکی، در برخی رشته‌ها انگلیسی می‌باشد و همانند بسیاری از دانشگاه‌ها دارای دو ترم بهار و پاییز است.

مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه چوکوروا ترکیه

همان گونه که ذکر شد، مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه هر سال در سایت رسمی قرار داده میشود. از جمله مدارک کلی پذیرش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت با حداقل اعتبار تعیین شده
 • مدارک دیپلم به همراه ریز نمرات ترجمه شده
 • کپی مدارک دانشگاهی در صورت طی نمودن به همراه ریز نمرات ترجمه شده
 • مدرک زبان ترکی یا انگلیسی
 • اثبات بیمه درمانی
 • متن کامل درخواست و رزومه
 • حداقل نمره ۱۰۰۰ در ازمون SAT یا حداقل نمره ۵۰ در ازمون YOS
 • چند قطعه عکس جدید از فرد متقاضی

هزینه و شهریه دانشگاه چوکوروا در ترکیه

دانشگاه چوکوروا ترکیه دولتی می‌باشد پس از شهریه‌های بالا خبری نیست. البته مزیت دیگری که در قسمت هزینه ها میتوانید برخوردار گردید، بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه میباشد. علاوه بر این هزینه های جانبی در این کشور ر بسیار مناسب هستند و قطعا این مورد از دیدگاه بسیاری از دانشجویان اهمیت بالایی دارد. سالانه شهریه دانشگاه چوکوروا ترکیه با توجه به رشته تحصیلی و مقطع آموزشی در سایت رسمی قرار داده میشود. اگر برایتان دشوار است به این بخش دسترسی پیدا کنید میتوانید از مشاوران ما کسب اطلاعات دقیق نمایید.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه چوکوروا ترکیه

همان گونه که در بخش‌های قبل ذکر کردیم، دانشگاه چوکوروا ترکیه بخش‌های آموزشی مختلف با فراوانی رشته‌های تحصیلی دارد. پس انتخاب رشته مورد علاقتان در این دانشگاه همواره مقدور است. رشته‌های تحصیلی این مجموعه عبارت است از :

رشته الکترونیک، رشته صنایع، رشته زمین شناسی، رشته معدن، رشته معماری، رشته نساجی، رشته اقتصاد، رشته مدیریت، رشته زبان انگلیسی، رشته زبان فرانسه، رشته شیمی، پزشکی، دندان پزشکی، دانشکده دامپزشکی ،داروسازی، حقوق، کشاورزی، شیلات، مهندسی کامپیوتر، مهندسی بیومدیکال، مهندسی عمران، مهندسی محیط زیست، مهندسی معدن و مهندسی صنعتی، علوم و ادبیات شامل باستان‌ شناسی، زیست ‌شناسی، آمار، شیمی، تاریخ، حسابرسی عمومی، مدیریت اجرایی، پرستاری، شنوایی ‌سنجی، تغذیه و رژیم ‌درمانی، فیزیوتراپی و بسیاری موارد دیگر.

اسامی دانشکده های چوکوروا

دانشکده کشاورزی

دانشکده پزشکی

دانشکده علوم و ادبیات

دانشکده مهندسی

دانشکده علوم مدیریتی و اقتصاد

دانشکده آموزش

دانشکده شیلات

دانشکده الهیات

دانشکده علوم سلامت

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده ارتباطات

دانشکده حقوق

دانشکده مهندسی CEYHAN

دانشکده داروسازی

دانشکده مدیریت کسب و کار کوزان

دانشکده دامپزشکی CEYHAN

دانشکده معماری

دانشکده علوم ورزشی

امکانات دانشگاه چوکوروا ترکیه

یکی از دلایل وجود امکانات فراوان در مجموعه‌ی چوکوروا وجود فضای بزرگ آن است. این فضا باعث شده که توانایی دانشگاه برای ایجاد مکان‌های مختلف اموزشی، تفریحی، ورزشی چه برای پرسنل اموزشی و چه برای دانشجویان همواره فراهم باشد. از جمله:

 • کتابخانه‌های بزرگ و غنی با کتابهای چاپی و الکترونیکی برای انواع رشته‌ها
 • زمین سبز و ازاد ورزشی
 • سالن‌های سرپوشیده ورزشی با تنوع امکانات
 • رستوران و سالن‌های غذاخوری
 • خوابگاه‌ها و مهمان‌خانه‌ها برای اسکان دانشجویان
 • باشگاه سوارکاری تفریحی و آموزشی
 • امفی تئاتر و سالنهای همایش
 • بیمارستان و کلینیک درمانی
 • استخرهای شنای سرپوشیده

و بسیاری موارد دیگر.

جمع بندی

اگر به دنبال مسیر آموزشی و علمی بسیار مطلوبی هستید، پیشنهاد ما دانشگاه چوکوروا ترکیه است. امکانات آموزشی و پرورشی عالی در کنار رنکینگ فوق العاده، میتواند برای هر دانشجویی ایده آل باشد. ارتباطات علمی خاص با برترین کشور‌های اروپایی از دیگر مزیتهای این مجموعه نامدار است. اگر هر گونه سوال دیگری مرتبط با این دانشگاه دارید میتوانید از راهنمایان و مشاوران مجموعه ما جویا گردید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *