پس از گم شدن مدارک در کشور ترکیه چه کنیم؟

 گم شدن مدارک در کشور ترکیه

گم شدن مدارک در کشور غریب یکی از اتفاقات سخت و ناگوار به شمار می‌آید.

اولین اقدامی که باید پس از گم شدن مدارک در کشور ترکیه و سفر و یا هنگام دزدیده شدن آن‌ها باید انجام دهید این است که، به پلیسی که در نزدیکی محل حادثه قرار دارد و یا اینکه نزدیک به محل اقامتتان‌ است مراجعه کنید.

با مراجعه به پلیس، گزارشی برای گم شدن و یا دزدیده شدن مدارک‌تان ثبت خواهند کرد تا شما بتوانید بدون دردسر در شهر رفت و آمد کنید.

دومین اقدام پس از مراجعه به پلیس، رفتن به کنسولگری است؛ هر کشوری دارای کنسولگری است که متعلق به کشور فرد است، شما با مراجعه به آن‌جا ابتدا گزارش ثبت شده و سپس آدرس و مشخصات لازم را به آن‌ها تحویل ‌می‌دهید در نتیجه مجوز بازگشت به کشورتان صادر خواهد شد.

در صورت تمایل راجع به مهاجرت تحصیلی ترکیه کلیک کنید.

روزهای تعطیل در ترکیه

در هر کشوری یکسری تعطیلات رسمی وجود دارد به عنوان مثال ایران دارای تعطیلات مختلفی همچون نوروز، شهادت‌ها و غیره است و در کل ۲۸ روز تعطیلی رسمی دارد.

کشور ترکیه نیز به دلیل اینکه دین رسمی اسلام را دارند، تعطیلات ملی و مذهبی دارند که در ادامه آن‌ها را برایتان شرح خواهیم داد.

از جمله روزهای تعطیل در ترکیه عبارتنداز: روز حاکمیت ملی و کودک، روز کار، تعطیلی سال نو، عید رمضان، بزرگداشت آتاترک، عید قربان که طولانی ترین و بزرگترین عید آن‌ها است و ۹ روز تعطیل رسمی به آن تعلق دارد، روز دموکراسی، پیروزی و روز جمهوری.

در کل ترکیه دارای ۱۹ روز تعطیلی رسمی ملی و مذهبی است و باتوجه به این که روزهای شنبه و یکشنبه در تقویم کشورشان تعطیل است، در یک سال ۱۲۳ روز آن تعطیل است.

اگر در روزهای تعطیل گم شدن مدارک در کشور ترکیه را خواستید اعلام کنید مانعی ندارد و همانطور که در بالا گفتیم به اداره پلیس بروید و بعد در اولین فرصت به کنسولگری مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: رومینگ در ترکیه 

تمدید پاسپورت در ترکیه

افرادی که مقیم ترکیه هستند باید برای تمدید گذرنامه یا پاسپورت خود تعدادی از مدارک خود را به سفارت ایران ارائه دهند که عبارتند از:

در ابتدا باید فرم صدور گذرنامه را با دقت پرکنید و سپس  باید هم گذرنامه و هم کپی از تمامی صفحات آن را تحویل دهند.

توجه کنید که در آخرین صفحه گذرنامه مهر خروج وجود دارد که باید حتما کپی شود؛ارائه دادن اصل کارت ملی و شناسنامه و کپی از همه صفحات آن.

و در آخر تحویل دادن یک عکس بیومتریک که رنگی و جدید باشد.

شما باید هر ۶ ماه یکبار برای تمدید گذرنامه خود اقدام کنید و به کنسولگری‌های مربوطه بروید که قبل از رفتن به کنسولگری باید از طریق سامانه میخک نوبت گرفته باشید.

گم شدن پاسپورت در ترکیه

همانطور که در ابتدای بحث صحبت شد، درصورتی که افراد مدارکی همچون پاسپورت،  کارت کیملیک‌ و غیره را گم کنند باید در ابتدا به پلیس برای ثبت گم شدگی مراجعه کنند و پس از آن این گزارش ثبت شده را به سفارت و کنسولگری کشورشان ببرند تا برایشان اقدامات لازم را انجام دهند و افراد بتوانند بدون داشتن مشکل و دردسر در شهر رفت و آمد داشته باشند.

گم شدن کیملیک در ترکیه

درصورتی که شما کارت کیملیک‌تان را گم کنید در ابتدا باید به اداره پلیس مراجعه کنید و پس از اینکه برای شما گزارشی مبتنی بر گم شدن این کارت ثبت کردند، این گزارش را به اداره مالیات کشور ترکیه می‌برید و هزینه گم شدن آن را واریز می‌کنید و در نهایت پس از طی کردن این مراحل، قبضی که از اداره مالیات دریافت کرده‌اید به اداره مهاجرت تحویل می‌دهید.

سفارت ایران در ترکیه

به دلیل سفر و مهاجرت زیاد این روزهای ایرانیان به ترکیه نیاز است که شما با سفارت ایران در ترکیه آشنا شوید؛ سفارت ایران در شهر آنکارا و استانبول قرار دارد که پایتخت کشور ترکیه است.

 گم شدن مدارک در کشور

یکی ازمهم‌ترین و بهترین خدمات سفارت ایران در ترکیه، تمدید گذرنامه افراد است که پس از ۶ ماه افراد باید اقدام به این کار کنند.

کارها و وظایف مهم سفارت ایران به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از: امور دانشجویی، امور مربوط به گذرنامه و اسناد، امور تابعیت، کارهای مربوط به شناسنامه و غیره.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *