دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر

پذیرش دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر

در شهر ازمیر ترکیه، دانشگاه های قدیمی و جدید بسیاری وجود دارد که در سطح جهانی بسیار معتبر و نام آشنا هستند. از میان آنها میتوان به دانشگاه دوکوز ایلول اشاره کرد که در سال ۱۹۸۲ به عنوان یک دانشگاه دولتی، فعالیت خود را آغاز نمود. این دانشگاه به دلیل فراوانی و تنوع رشته های تحصیلی، همواره از سوی دانشجویان داخلی و خارجی بسیار مورد توجه و درخواست بوده است.

شاید با بررسی سوابق تحصیلی بسیاری از افراد مشهور و نامدار متوجه این شوید که فارغ التحصیل دانشگاه دوکوز ایلول بوده اند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که میخواهید یک دانشگاه خوب برای ادامه ی تحصیلات در ترکیه بیابید، تا انتهای مقاله با ما در یوس مگ همراه باشید.

توضیحات عنوان
Dokuz eylul University نام دانشگاه به زبان انگلیسی
Dokuz Eylül üniversitesi نام دانشگاه به زبان ترکی
دوکوز ایلول نام دانشگاه به زبان فارسی
ازمیر موقعیت
دولتی نوع دانشگاه
ترکی- انگلیسی زبان آموزشی
هفده مورد تعداد دانشکده
 https://www.deu.edu.tr/en/ وب سایت رسمی

 

دانشگاه دوکوز ترکیه را بیشتر بشناسیم

این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۸۲ در شهر ازمیر ترکیه فعالیت خود را آغاز نمود. از جمله عواملی که به معروفیت این مجموعه از همان نقطه ی آغاز افزود، وجود تنوع بسیار بالایی از رشته‌های مختلف در مقاطع مختلف بود. افراد سرشناس بسیاری در رشته‌های سلامت، هنر، مهندسی و اقتصاد و غیره، از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. در این مجموعه تعداد ۱۶۹۱ نفر تحت عنوان اعضای هیئت علمی، ۳۳۴۳ نفر اعضای آکادمی، ۵۱۶۷ نفر پرسنل اداری و حدود هشتاد هزار دانشجو فعالیت میکنند. تمام مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه دوکوز ترکیه درخواست پذیرش دهند.

از نظر موقعیت جغرافیایی، شهر ازمیر جزو بزرگترین شهرهای ترکیه با موقعیت بندری است که علاوه بر آب و هوای مدیترانه‌ای، دارای نقاط مهم گردشگری و تفریحی نیز می‌باشد.

رنکینگ دانشگاه دوکوز ترکیه

پیشرفتی که این دانشگاه به سمت شکوفا و کارآمد شدن در طی این چند سال نموده است، بقدری چشمگیر می‌باشد که باعث شده در سطح جهان نیز به اعتبار بسیار بالایی دست یابد. از همین رو میتوان شاهد رنکینگ های مناسبی از این دانشگاه در سطح ملی و جهانی بود

شاید در بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان، شاهد پذیرش دانشگاه دوکوز ایلول به عنوان یکی از پیشرفته ترین دانشگاه ها باشید. نشانه ی این ادعا نیز رنگینک دانشگاه است که در سطح ملی و جهانی، سالانه ارزیابی شده و در بهترین رتبه قرار می‌گیرد.

رتبه بندی دانشگاه دوکوز ایلول

قطعا ازمیر با موقعیت جغرافیایی بی نظیر و آب و هوای مدیترانه ای که دارد در کنار جو علمی بسیار مطلوب و کادر علمی سطح بالای دانشگاه دوکوز ایلول، همگی عاملان موثری در این رتبه بندی هستند. اگر می خواهید یک دانشگاه معال دانشگاه دوکوز ایلول که پذیرش آسان تری دارد به شما معرفی کنیم نام دانشگاه آیدین تنها نامی است که می توان از آن یاد کرد. برای اطلاع از شرایط پذیرش دانشگاه آیدین روی آن کلیک کنید.

از نظر پایگاه رتبه بندی THE، این دانشگاه در رتبه مثبت ۱۰۰۱ در دنیا قرار دارد. علاوه بر این، دانشگاه دوکوز ایلول به عنوان  اولین دانشگاه در کل ترکیه توانسته با به کارگیری متد یادگیری از طریق حل مسئله به شهرت بالا برسد. به گونه ای که با حدود شصت دانشگاه از ۲۵ کشور دنیا، پروژه‌های همکاری مختلفی داشته باشد. هر کدام از این پروژه‌ها مزیت‌ها و فرصت‌های زیادی  را برای دانشجویان به همراه داشته است.

شرایط تحصیل در دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر

شرایط ورود به دانشگاه‌های ترکیه چه در بخش دولتی و چه خصوصی، پیرو قوانین و قواعد خاصی است. در ابتدا لازم است که وارد سایت رسمی دانشگاه شوید و فرم درخواست پذیرش را به طور دقیق تکمیل و ارسال نمایید. پس از آن مدارک مورد نیاز را به همراه ترجمه های مورد نظر در سایت دانشگاه آپلود کنید. پس از این که درخواست شما بررسی شد و نتیجه ی مثبت آن اعلام گردید، میبایست خودتان را برای شرکت در آزمونهای ورودی آماده نمایید. این آزمون در خود دانشگاه برگزار میگردد و تنها قبولی در آنها میتواند سبب ورود شما به دانشگاه دوکوز ایلول گردد.

برخی از مدارک لازم برای انجام ثبت نام عبارتند از:

مدرک دیپلم به همراه ترجمه ی معتبر آن

مدارک مربوط به تحصیل در دوران متوسطه و ارائه ی ریز نمرات مربوطه

ارائه ی پاسپورت با حداقل اعتبار تعیین شده

تعداد عکس استاندارد و جدید از متقاضی

مدرک زبان تعیین کننده ی سطح انگلیسی یا ترکی از جمله

تومر، تافل یا آیلتس

نکات مهمی که در مورد آزمون پذیرش دانشگاه دوکوز ایلول باید مد نظر داشته باشید این است که این دانشگاه فقط نتایج آزمون یوس خود و چهار دانشگاه دیگر را مورد قبول دارد. (دانشگاه های ارجیس، تن مایس، سامسون، اولوداغ )

اگر به دنبال دانشگاه معتبر و دولتی خوب در ترکیه هستید پیشنهاد می کنیم که مقاله جامع دانشگاه آتاتورک ارزروم  را مطالعه کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر

از آنجایی که این دانشگاه در بخش دولتی فعال است، بیشتر هزینه‌های تحصیل را از طریق دولت دریافت میکند. با توجه به این که دانشگاه دوکوز ایلول یک دانشگاه دولتی است پس نسبت به دانشگاه های خصوصی این کشور از شهریه کمتری برخوردار می‌باشد. علاوه بر شهریه ی کم، دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از برنامه های اراسموس، مولانا و فارابی نیز کمال استفاده را ببرند. به عبارت دیگر این برنامه ها به دانشجویان کمک میکند که برای یک یا دو ترم، طبق مقررات خاص در سایر دانشگاه های معتبر اروپایی به ادامه ی تحصیل بپردازند.

بورسیه دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر

میتوانید شرایط و میزان بورسیه های اعلام شده را از متخصصین تیم یوس مگ بپرسید و مطلع شوید. این سهمیه از طرف سازمان  ترکیه بورسلاری مشخص میگردد. برای دستیابی به بورسیه ی هر مقطع تحصیلی باید از مقطع قبل فارغ التحصیل شده باشید

. همان طور که مستحضر هستید با توجه به نوع درخواست و رزومه ای که در اختیار دارید، شانس شما برای دریافت بورسیه متفاوت خواهد بود. یا به عبارتی شما بر اساس شرایطی مانند رزومه ی تحصیلی قبل، نوع درخواست، مقالات و افتخارات، سطح زبان و غیره میتوانید از میزان متفاوتی بورسیه بهره مند گردید.

داشتن مقالات پذیرش شده در ژورنالهای معتبر یا حتی ریوایس خورده سبب بالاتر رفتن رتبه شما در قسمت اعطای بورسیه می گردد. از جمله عواید بورسیه میتوان به مواردی چون بورسیه کامل برای طول دوره تحصیل، بورسیه ماهانه، اقامت رایگان، کمک هزینه زندگی، مخارج مربوط به سلامتی، دوره های رایگان یک ساله ترکی و بلیط رفت به ترکیه اشاره کرد.

پذیرش دانشگاه ازمیر ترکیه

برای درخواست بورسیه تحصیلی ارائه ی مدارک زیر مورد نیاز می‌باشد:

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بورسیه های تحصیلی ترکیه حتما مقاله کامل آن را مطالعه کنید.

 • مدارک تحصیلی گذشته به همراه ریز نمرات و ترجمه به زبان ترکی یا انگلیسی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • رزومه ی مربوط به پژوهش ها، مقالات و افتخارات
 • پاسپورت با حداقل اعتبار تعیین شده
 • ویزای تحصیلی
 • چند قطعه عکس جدید و پاسپورتی از فرد متقاضی

مزایای گرفتن بورسیه دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر

کاهش مخارج تحصیل به طور کامل یا درصدی

دریافت اقامت رایگان یا کمک هزینه ی زندگی

دریافت کلاس رایگان زبان یا کمک هزینه ی آن

کمک هزینه ی رفت و آمد درون شهری و مبدأ

رشته های دانشگاه دوکوز ایلول

این دانشگاه از هفده دانشکده، ده موسسه آموزشی، یک هنرستان موسیقی، سه دبیرستان، ۶۱ مرکز تحقیقاتی و شش هنرستان فنی تشکیل شده است. این حجم زیاد از قسمت های مختلف دانشگاه سبب شده است تا شاهد حضور رشته های فراوان و متنوعی نیز بود. از جمله می توان به رشته های تحصیلی زیر اشاره کرد:

مهندسی های عمران، الکترونیک EN، کامپیوتر EN، نساجی، معدن، صنایع، ژئوفیزیک

پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول و دامپزشکی دانشگاه دوکوز ایلول

پرستاری، فیزیوتراپی، فیزیک، معماری، روابط بین‌الملل EN، مدیریت، روانشناسی، جامعه شناسی ، زیست، ریاضی EN، شیمی، دبیری فیزیک، تاریخ، باستان شناسی و غیره

نکته جالب در مورد این دانشگاه این است که در زمان تاسیس،  دانشکده‌هایی چون هنرهای زیبا، حقوق، علوم اقتصاد، مهندسی معماری، پزشکی، تکنولوژی و علوم دریایی، از دانشگاه اژه، رشته‌های توریسم و هتل‌داری از دانشگاه آیدین و دانشکده آموزشی BUCA و تعدادی دانشکده و رشته دیگر نیز از وزارت ورزش و جوانان به آن منتقل شده‌اند.

امکانات دانشگاه دوکوز ایلول در ترکیه

با توجه به وسعت دانشگاه طبیعتاً میتوان شاهد امکانات رفاهی، علمی، آموزشی و خدمات فراوانی بود. از جمله می توان از کتابخانه ی دانشگاه نام برد که بسیار غنی، مجهز و با تعداد زیادی صندلی می‌باشد.

از سایر امکانات میتوان به سالنهای سرپوشیده و زمین های مخصوص ورزشی و بازی، محل های مربوط به خوردن و نوشیدنی، سالنهای پرورش اندام، درمانگاه و بیمارستان، خوابگاه دانشجویی مجهز و مجزا و خانه های مسکونی متعلق به دانشگاه، باشگاه و کلوپ های دانشجویی، آزمایشگاه، بانک، بوفه، خدمات حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

سخن آخر

همان گونه که اشاره شد دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر از جمله دانشگاه های دولتی باسابقه و معتبر در کشور ترکیه است که توانسته تا به امروز عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه امکانات دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر را بگوییم:

 • پروژه‌های همکاری با ۵۹ دانشگاه از ۲۵ کشور مختلف که هر کدام از این پروژه‌ها مزیت‌ها و فرصت‌های خاصی برای دانشجویان به همراه دارد.
 • فعال بودن در برنامه‌های تبادل دانشجو مانند اراسموس، فارابی و مولانا
 • قرارداد برچسب مکمل دیپلم با دیگر دانشگاه های اروپایی
 • کتابخانه‌های مجهز و غنی دانشگاه دوکوز با بیش از ۲۱۵ هزار جلد کتاب و نشریه چاپی و الکترونیکی
 • امکانات کامل ورزشی از جمله سالن‌های ورزشی، زمین‌های فوتبال، تنیس، والیبال، سالن بدنسازی و تجهیزات ورزشی
 • درمانگاه‌ها و بیمارستان دانشگاه با هزینه های درمانی رایگان یا بسیار کم
 •   سه خوابگاه دخترانه با اسامی اداره فرهنگ و ورزش، کرما و فوچا
 •   خانه‌های مسکونی نزدیک به دانشگاه و خوابگاه‌های مجهز دیگر
 •   رستوران‌ها و سالنهای غذاخوری
 • کلوب های دانشجویی
 •   مراکز خرید، فروشگاه‌ها، بوفه‌ها
 •   بانک
 • خدمات حمل‌ونقل
 • آزمایشگاه‌های مجهز
 • کلاسهای مدرن برای تمامی رشته‌های تحصیلی

اگر شما هم ترجیح میدهید این دانشگاه را برای ادامه تحصیل برگزینید، توصیه میکنیم که حتما با مشاوران متخصص مجموعه ی ما مشاوره نمایید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *