دانشگاه های برتر ترکیه کدامند؟

دانشگاه های برتر ترکیه

ترکیه از جمله کشورهایی است که دانشجویان زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. شاید برای شما سوال باشد که دانشگاه های برتر ترکیه کدام اند؟ از جمله ویژگی های این کشور موقعیت جغرافیایی آن است که به بین قاره ای معروف میباشد. به عبارت دیگر ترکیه هم آسیایی محسوب میشود و هم اروپایی. در حال حاضر چیزی قریب به پنجاه هزار دانشجو از سراسر دنیا مخصوصاً کشورهای همسایه، در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که این رقم با توجه به تاسیس دانشگاه های بزرگ و مدرن، در حال افزایش است.

در این مقاله از سایت یوس مگ تصمیم داریم دانشگاه های برتر ترکیه بپردازیم. اگر قصد دارید این کشور را برای ادامه ی تحصیل انتخاب کنید تا انتها با ما همراه باشید.

دانشگاه های برتر ترکیه

پیشنهاد میکنیم حتما قبل از مطالعه این مقاله صوت زیر را گوش کنید

دلیل معروفیت دانشگاه های برتر ترکیه

معروفیت دانشگاه های ترکیه چیز تعجب آوری نیست، چرا که اغلب، بر اساس استاندارد های آموزشی در سطح جهانی تاسیس میگردند و ادامه ی فعالیت آنها نیز با توجه به به روز ترین تغییرات آموزشی می‌باشد.

ترکیه در فعالیت بلونیا مشارکت دارد و به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی از هزینه های کمتری برای تحصیل و زندگی برخوردار است. در واقع برای تحصیل در باکیفیت ترین و معتبرترین دانشگاه ها، قرار نیست مبالغ هنگفت پرداخت نمایید. از جمله این دانشگاه ها میتوان به دانشگاه بیکنت، گلیشیم، گالاتا، باهچه شهیر، یدی تپه، اطلس، ایستینه، ینی یوزیل، مدیپل، سبانجی، حاجت تپه، کوچ، دانشگاه آیدین، بغازیچی و بیلکنت و بسیاری دیگر اشاره کرد.

ویژگی های دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های ترکیه مانند تمام دنیا دارای دو نوع دولتی یا خصوصی و متداول ترین زبان آموزشی مدارس و دانشگاه ها ترکی و انگلیسی است‌. بسیاری از قرارداد بولونیا پیروی میکنند که بر اساس آن تمام برنامه های آموزشی اروپا یکسان سازی می گردد. از دیگر ویژگی های دانشگاه های ترکیه میتوان به فعالیت اشتراکی آنها با سایر موسسه های آموزشی در سراسر دنیا اشاره کرد. پیروی این موسسات از طرح اراسموس پلاس باعث شده که دانشجویان این قابلیت را داشته باشند با سایر دانشگاه های مطرح دنیا تبادل گردند.

بعد از اطلاعات مختصری که لازم دانستیم در مورد ترکیه و دانشگاه های آن بدانید، در ادامه می خواهیم به معرفی دانشگاه های برتر ترکیه بپردازیم.

دانشگاه کوچ Koç  یکی از دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه ، این دانشگاه خصوصی در سال ۱۹۹۳ در شهر استانبول تاسیس شد و با فعالیتهای آموزشی خود توانست خیلی زود به دسته ی برترین ها بپیوندد. بر اساس رنکینگ جهانی در رتبه ی ۴۵۲ قرار داشته و زبان آموزشی رشته های تحصیلی آن اغلب انگلیسی میباشد. از مزایای این دانشگاه می توان به عضویت در معاهده ی آلانیا و اراسموس، اعطای بورسیه های مختلف، هیئت علمی سطح بالا، تضمین آینده ی شغلی دانشجویان، تامین امکانات فراوان رفاهی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

دانشگاه سابانجی یکی دیگر از دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه سابانجی ترکیه نیز از دانشگاه های برتر ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه خصوصی در سال ۱۹۹۴ در شهر استانبول بنیان گذاری شد. بر اساس رنکینگ جهانی این دانشگاه در رتبه‌ ی ۵۱۰ قرار گرفته و در سطح ملی جزو پنجاه موسسه آموزشی برتر است. زبان آموزشی اغلب رشته های این دانشگاه انگلیسی می‌باشد و در پذیرش دانشجو تعصبات ملیتی و مذهبی را لحاظ نمیکند. از ویژگیهای این دانشگاه می توان اعطای خوابگاه مجزا، بیمه ی دانشجویی، امکانات رفاهی وسیع، آموزش نوآورانه و موارد دیگر نام برد.

دانشگاه بیلکنت از دیگر دانشگاه های برتر ترکیه

این دانشگاه در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا  به عنوان نخستین دانشگاه خصوصی تاسیس شد. زبان آموزشی انگلیسی می‌باشد و با بسیاری از دانشگاههای معتبر جهان قرارداد تبادل دانشجو دارد. از موقعیتهای ویژه ی این دانشگاه، هیئت علمی به شدت فعال، دارا بودن وسیع ترین کتابخانه ی کشور و برترین تیم های ورزشی، تایید توسط وزارت علوم ایران، ارائه خوابگاه و بورسیه های مختلف به دانشجویان بین الملل و بسیاری موارد دیگر است.

دانشگاه بغازیچی  ترکیه از دانشگاه های برتر ترکیه

این دانشگاه دولتی در سال ۱۸۶۳ در شهر استانبول و تحت مدیریت ایالات متحده آمریکا تاسیس شد. در حال حاضر مدیریت این دانشگاه به دولت ترکیه سپرده شده است. در سطح جهانی رنکینگ این دانشگاه ۲۳۹ می‌باشد و در سطح ملی جزو ده دانشگاه برتر است. از امکانات این دانشگاه می توان به کتابخانه غنی، مرکز بهداشت، خوابگاه لوکس دانشجویی، امکانات رفاهی و ورزشی، امکان تحصیل دانشجویان نابینا و دیگر موارد اشاره کرد.

دانشگاه آیدین از دانشگاه های برتر ترکیه

این دانشگاه خصوصی در سال ۲۰۰۷ در شهر استانبول آغاز فعالیت نمود. در رنکینگ جهانی امتیاز ۲۵۰ تا ۳۰۹ را از آن خود کرده و به دو زبان ترکی و انگلیسی، رشته های تحصیلی مختلف را آموزش میدهد. این دانشگاه نیز دارای امکاناتی چون کادر آموزشی با کلاس جهانی، روابط بین الملل با چهارصد دانشگاه برتر دنیا، چشم انداز کارآفرینی، مراکز ورزشی و رفاهی، موقعیت شغلی، خوابگاه و غیره می‌باشد. اگر می خواهید بدانید آیا این دانشگاه آیدین ترکیه مورد تایید ایران است و برای کسب اطلاعات دقیق راجع به شهریه دانشگاه آیدین در رشته های مختلف روی آن کلیک کنید.

شرایط ثبت نام دانشگاه آیدین
آیدین از دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه فنی استانبول از دانشگاه های برتر ترکیه

تاسیس این دانشگاه به سال ۱۷۷۳ در شهر استانبول برمیگردد. این دانشگاه قدیمی دارای تاریخچه ای پر افتخار می‌باشد که همچنان ادامه دارد. از ویژگیهای آن داشتن پردیس در مرکز شهر، تیمهای ورزشی، باشگاه موسیقی و سینمایی، خوابگاه با ظرفیت بالای سه هزار نفر، تایید دیپارتمنت ها توسط سازمان ABET و بسیاری موارد دیگر میباشد.

دانشگاه فنی خاورمیانه از دانشگاه های برتر ترکیه

این مرکز تحقیقاتی برجسته در سال ۱۹۵۶ در آنکارا پایه ریزی شد. به عنوان یکی از معدود دانشگاه های مورد تایید آموزشی آمریکا، از جمله پرمتقاضی ترین، موسسه ی آموزشی ترکیه است. رنکینگ جهانی این دانشگاه ۸۵ تا ۱۱۸ می‌باشد و زبان تحصیلی آن نیز غالبا انگلیسی می‌باشد. این دانشگاه نیز دارای ویژگی هایی چون خوابگاه دانشجویی با ظرفیت بالغ بر ذشش هزار نفر، امکانات کامل ورزشی، محل برگزاری جشنواره ها و انجمن های مطرح، کتابخانه ی غنی، سیستم آموزشی و هیئت علمی با کلاس جهانی و موردهای دیگر میباشد.

دانشگاه گالاتا از دانشگاه های برتر ترکیه

این دانشگاه تازه تاسیس اما بسیار موفق خصوصی در شهر استانبول واقع شده است. رشته های تحصیلی فراوانی را در بر میگیرد و با توجه به زبان آموزشی ترکی، شهریه ی بسیار مقرون به‌صرفه ای دارد. از ویژگی اصلی این دانشگاه، دپارتمان های تخصصی در زمینه ی پزشکی می‌باشد.

دانشگاه گلیشیم از دانشگاه های برتر ترکیه

این دانشگاه خصوصی در سال ۲۰۰۸ در قسمت اروپایی شهر استانبول تاسیس شد. با صد دانشگاه برتر جهان، پیمان تبادل دانشجو دارد و به زبان ترکی و انگلیسی آموزش میدهد. کیفیت آموزشی بسیار بالا، خدمات رفاهی، خوابگاه، بورسیه های متخلف و غیره از ویژگیهای این دانشگاه می‌باشد.

دانشگاه قاضی از دانشگاه های برتر ترکیه

این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۲۶ در آنکارا تاسیس و در داشتن آکادمی های مختلف به شهرت فراوان رسیده است. در رتبه بندی جهانی مقام ۸۰۱ را دارد و جزو بیست دانشگاه برتر ترکیه میباشد. هم از طریق آزمون و هم بدون کنکور میتوان به این دانشگاه ورود پیدا کرد.

دانشگاه اژه از دانشگاه های برتر ترکیه

تاسیس این دانشگاه دولتی  به سال ۱۹۵۵ و شهر ازمیر برمیگردد. زبان آموزشی این دانشگاه ترکی- انگلیسی می‌باشد و در رتبه بندی جهانی مقام ۲۵۰ تا سیصد را از آن خود کرده است. از ویژگیهای این دانشگاه میتوان به برتری های آموزشی متناسب به به روز ترین های دنیا، خوابگاه مجزا، برگزاری جشنواره مختلف، امکانات ورزشی و رفاهی، کتابخانه ی چند طبقه و غیره اشاره کرد.

دانشگاه دوکوز ایلول از دانشگاه های برتر ترکیه

این دانشگاه دولتی در شهر ازمیر و در سال ۱۹۸۲ پایه ریزی شد. سابقه ی درخشان این دانشگاه در پرورش افراد برجسته در زمینه های مختلف آموزشی سبب برتری یافتن آن نسبت به بسیاری از دانشگاههای ترکیه شده است. این دانشگاه نیز امکانات بی نظیری برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *