چطور مدرک زبان ترکی استانبولی بگیریم؟

آموزش زبان ترکی استانبولی

آموزش زبان ترکی استانبولی

تحصیل در ترکیه به دلیل همسایگی با کشور ترکیه و علاقه ای که در بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت به آن ایجاد شده است، استقبال از دریافت مدرک زبان ترکی استانبولی نیز روز به روز در حال افزایش میباشد. دلیل این بالا رفتن تقاضا را میتوان شرایط را به رشد ترکیه، فرصتهای تحصیلی و کاری، امنیت در زندگی و سرمایه گذاری و بسیاری موارد دیگر دانست.

مدرک زبان ترکی استانبولی

از همین جهت با یادگیری زبان ترکی استانبولی میتوان تا حد بسیار زیادی زندگی، کار یا تحصیل در این کشور را برای خود راحت‌تر نمود. لازم به ذکر است که بسیاری ترکی استانبولی را با ترکی آذربایجانی یکسان می دانند اما با توجه به شباهت‌های موجود در این دو زبان، تفاوتهای زیادی نیز دارند. اما طبیعتاً بحث یادگیری زبان ترکی استانبولی که به میان می‌آید، آنهایی که به زبان ترکی آذربایجانی مسلط هستند، مسیر، راحت‌تری در پیش دارند.

آیا دریافت مدرک زبان ترکی استانبولی دشوار است؟

زبان ترکی استانبولی از جمله آسان ترین زبان هایی است که می توان آموزش دید. مخصوصا برای ایرانیان چرا که علاوه بر فرهنگ و شرایط اقلیمی مشترک، تا حدودی  درباره‌ی زبان ترکی نیز دارای اشتراکاتی هستند. علاوه بر این زبان استانبولی روان است یعنی آن چه نوشته می شود، خوانده می شود. جالب است بدانید که زبان فارسی با ترکی دارای واژگان و قوانین دستوری مشترک زیادی هست که قطعا برای ایرانیانی که قصد آموزش دارند یک امتیاز عالی محسوب میگردد.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و نمی دانید که هزینه های زندگی در ترکیه چطور است پیشنهاد می کنیم مقاله جامع آن را مطالعه کنید.

این که یک زبان آموز چقدر سختی و آسانی برای دریافت مدرک زبان ترکی استانبولی در پیش دارد، بیش از هر موضوعی، به خود او بستگی دارد. عدم برقراری ارتباط، نداشتن شرایط مناسب یادگیری و مواردی این چنین میتواند کار او را سخت‌تر نماید. پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام به دریافت مدرک زبان ترکی استانبولی حتما یک دیدگاه و تصور مناسبی از آن پیدا نمایید و سعی کنید از یک مجموعه ی معتبر با کلاسها و اساتید نمونه اقدام کنید. در این مورد نیز می توانید با مشاوران مجرب یوس مگ مشاوره رایگان مهاجرتی بگیرید.

ویژگیهای زبان ترکی استانبولی

این زبان، که در حال حاضر زبان هشتاد میلیون جمعیت در جهان است، نه تنها در ترکیه بلکه در سایر کشورهای جهان نیز کاربرد دارد.  به عنوان نمونه شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر ترکی زبان بسیاری در سایر کشورها از جمله آلمان فعالیت میکنند. این زبان در لیست زبانهای برتر جهان رتبه‌ی پانزدهم را دارد. همان گونه که گفتیم این زبان در جمله سازی، حروف نگارشی و شباهت کلمات بسیار به زبان فارسی و عربی نزدیک است.

آموزش زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی ساده، روان و خوانا می‌باشد. همانند فارسی ضمایر و اسم‌ها جنسیت ندارند و دارای ۲۹ حرف الفبای است. شاید تعجب کنید اما زبان ترکی بر دیگر زبانهای دنیا از جمله انگلیسی، اسپانیایی، آلمانی و ایتالیایی بی تاثیر نبوده است.

اگر می خواهید به ترکیه سفر کنید می توانید تجربه من از زندگی در ترکیه را مطالعه کنید. استانبول کارت هم بخوانید که به شدت به آن نیاز خواهید داشت.

تفاوت زبان ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی

شاید به عنوان فردی که زبان ترکی را آموزش ندیده است تصور شود ترکی آذربایجانی و استانبولی یکسان است. اما در ادامه موارد تفاوت این دو زبان را بیان خواهیم کرد. گویش زبان ترکی استانبولی به شهر آناتولی میرسد، تعداد حروف الفبای آن ۲۹ حرف است در حالی که مبدا زبان ترکی آذربایجانی به کشور آذربایجان میباشد که از نظر حروف الفبا دارای ۳۲ حرف است.

نوع نوشتار و گویش این دو زبان نیز متفاوتند، زبان آذربایجانی در طول سالیان تحت زبان فارسی و ترکی استانبولی تحت تاثیر زبان انگلیسی و عربی رشد کرده اند.

از لحاظ نژادی این دو زبان و زبان ترکمنی ریشه مشترکی داشته و این موضوع باعث شده که افرادی که به این دو زبان صحبت می کنند بتواند با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار کرده و زبان یکدیگر را بهتر متوجه شوند. در گویش این دو زبان در طول تاریخ تفاوت ها بیشتر مشهود بوده به طوری که زبان فارسی تاثیر بسیاری بر زبان ترکی آذری داشته و زبان ترکی استانبولی از زبان های عربی و انگلیسی بیشتر تاثیر گرفته است.

با اخذ پذیرش در دانشگاه های زیر نیز می توانید مدرک زبان ترکی استانبولی بگیرید و سپس به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازید. در این صورت شما اقامت تحصیلی کشور ترکیه را نیز دریافت می کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

دانشگاه های خوب و معتبر ترکیه را بشناسید:

آزمونهای مدرک زبان ترکی استانبولی

برای دریافت مدرک زبان ترکی استانبولی همانند تمام زبانهای دنیا، زبان ترکی هم دارای استانداردها و آزمون‌هایی برای سنجش سطح و ارزیابی توانایی فرد دارد. از جمله آزمونها می توان به تومر، TYS/TPE و موارد دیگر اشاره کرد که بر اساس هر هدفی از جمله تحصیل و اقامت تقاضا می گردد.

آزمون تومر از جمله شناخته‌شده و معتبرترین آزمونهای زبان ترکی استانبولی است که برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشور ترکیه، برگزار میگردد. دو صورت دیپلما و سرتیفیکا است و یک اعتمار دائمی دارد. اگر بخواهید در این آزمون موفق باشید باید از سطح بالای زبان ترکی استانبولی برخوردار باشید. شما اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ترکیه را دارید مدرک زبان را در دوره حاضرلیک در دانشگاهی که می خواهید تحصیل کنید بگذرانید، یا از دوره تومر استفاده کنید که هم آکادمیک تر هست و هم از لحاظ اقتصادی برایتان به صرفه است.

مدرک زبان ترکی استانبولی برای تدریس

در اکثر کشورها، برای تدریس زبان ترکی استانبولی، نیاز به داشتن مدرک رسمی معتبر است. در ترکیه، مرکز آزمون های رسمی زبان ترکی استانبولی، “آموزش و پرورش” است. برای دریافت مدرک آموزش و پرورش، باید در آزمون های آن شرکت کرده و نمره قابل قبولی بگیرید.

همچنین، سایر مراکز آزمون مانند “آیلتس” و “تافل” نیز ممکن است مدرک زبان ترکی استانبولی را توسط خود قبول کنند. با این حال، برای استفاده از مدرک های مختلف در تدریس، بهتر است با سازمان و یا مؤسسه مربوطه تماس بگیرید و در مورد الزامات و شرایط لازم برای استفاده از هر مدرک، مشاوره بگیرید.

مدرک زبان ترکی استانبولی برای تدریس در ایران

برای تدریس زبان ترکی استانبولی در ایران، باید دارای مدرک رسمی معتبر باشید. این مدرک می‌تواند یک مدرک دانشگاهی از یک دانشگاه معتبر در ترکیه یا دیگر کشورهایی که زبان ترکی استانبولی به عنوان زبان رسمی دارند باشد، یا می‌توانید مدرک‌های معتبری مانند CELTA، DELTA، TESOL و یا TEFL را دریافت کنید.

همچنین، برای تدریس در مدارس و دانشگاه‌های ایران، باید مدرک تحصیلی مرتبط با زبان‌شناسی و آموزش زبان داشته باشید، مثلاً مدرک لیسانس زبان‌شناسی یا مدرک مرتبط با آموزش زبان.

در هر صورت، برای تدریس در ایران، بهتر است با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا سازمان سنجش آموزش کشور در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیقتری در این خصوص بدست آورید.

برای گرفتن مدرک زبان ترکی استانبولی چه باید کرد؟

برای گرفتن مدرک زبان ترکی استانبولی، شما می‌توانید به یکی از مراکز آزمون معتبر در کشور خود مراجعه کنید. البته بهترین جا برای یادگیری زبان ترکی استانبولی گذراندن دوره زبان در دانشگاه های ترکیه می باشد.

یکی از مراکز معتبر در این زمینه، سازمان آزمون‌های بین‌المللی (ETS) است. این سازمان آزمون‌های توفل و آیلتس را برگزار می‌کند. در صورتی که شما به تسلط بر زبان ترکی استانبولی دارید و می‌خواهید در آزمون مربوط به این زبان شرکت کنید، می‌توانید به مراکز آزمون توفل یا آیلتس مراجعه کرده و آزمون زبان ترکی استانبولی را در قالب آن‌ها انجام دهید.

علاوه بر این، در برخی کشورها و شهرها، مراکز آموزش زبان به صورت خصوصی و یا در دانشگاه‌ها نیز دوره‌های آموزش زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شود که می‌توانید در آنها شرکت کنید. در پایان دوره، معمولاً آزمونی برگزار می‌شود و در صورت قبولی، مدرک مربوط به زبان ترکی استانبولی به شما اعطا می‌شود.

اعتبار مدرک زبان ترکی استانبولی

مدارک زبان ترکی استانبولی که توسط موسسات آموزشی یا مراکز آزمون معتبر صادر شده باشند، اعتبار قابل قبولی دارند. برای مثال، گواهینامه‌های تولید شده توسط آزمون‌های تعیین سطح زبان مانند TOEFL و IELTS، اعتبار بین‌المللی دارند و مورد قبول بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در سراسر جهان هستند.

به علاوه، مراکز آموزشی معتبری در ترکیه وجود دارند که در زمینه‌ی آموزش زبان ترکی استانبولی فعالیت می‌کنند و مدارک صادر شده توسط آنها نیز معتبر هستند. همچنین، مراکز آزمون معتبری مانند TÖMER نیز در ترکیه فعالیت می‌کنند و مدارک صادر شده توسط آنها نیز قابل قبول هستند.

بیشتر بدانید: اخذ مدرک تومر

کلاس‌های کسب مدرک زبان ترکی استانبولی

برای این که بتوانید در زبان ترکی به مهارت لازم دست پیدا کنید، بهترین قدم شرکت در کلاسهای مربوطه است. اما این که در نوع گروهی کلاسها شرکت کنید یا خصوصی، به ویژگیهای شخصی خودتان بستگی دارد. علاوه بر شما، شرایط شما هم میتواند تعیین کننده‌ی نوع کلاس باشد. به عنوان نمونه وقتی زمان کمی در اختیار دارید، بهتر است در یک گروه خصوصی و متمرکز شرکت کنید.

اگر برای انتخاب بهترین کلاس مشکل دارید حتما با مشاورین آگاه ما در این زمینه مشورت کنید و سپس با بررسی شرایط خود بهترین کلاس ارائه مدرک زبان ترکی استانبولی را انتخاب نمایید.

آموزش آنلاین برای کسب مدرک زبان ترکی استانبولی

آموزشگاههای زیادی هستند که برای زبان‌آموزان خود، کلاسهای آنلاین و مدرک زبان ترکی استانبولی برگزار میکنند. معمولا برای برگزاری هرچه کاربردی تر این کلاسها، از منابع آموزشی معتبر، کمک آموزشی‌ها به صورت نرم افزار و سخت افزار، اساتید مجرب و امکانات آموزشی دیگر بهره گرفته میشود. برای کسب اطلاعات کامل درباره کلاسهای آنلاین آموزش زبان ترکی استانبولی حتما با مشاوران ما تماس بگیرید.

سخن آخر

اگر بخواهید به هر دلیلی قدم به خاک ترکیه بزارید، اولین موردی که در پیشبرد هدف شما کمک بسزایی میکند، داشتن مدرک زبان ترکی استانبولی می‌باشد. سعی کنید این مدرک را از مجموعه هایی دریافت کنید که از اعتبار و تجربه‌ی آموزشی بالایی برخوردار باشند.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *