همه چیز راجع به استانبول کارت (کارت مترو و اتوبوس استانبول)

کارت مترو ترکیه

در این مقاله قصد داریم که نحوه خرید و استفاده از استانبول کارت را برای شما عزیزان شرح دهیم. پس تا پایان مقاله ما را همراهی نمایید که مطالب جالب و مفیدی را متوجه می شود. اگر قصد مسافرت یا مهاجرت به ترکیه را دارید این مقاله را حتما بخوانید. زیرا یکی از دغدغه افراد در این کشور بالا بودن هزینه حمل و نقل است. بخصوص کرایه های تاکسی ها بیداد می کند، تنها راه حل کاهش هزینه استفاده از حمل و نقل عمومی است.

استفاده از استانبول کارت

 

استانبول کارت چیست؟

طبیعی است که اگر اهل گشت و گذار و مسافرت هستید، باید روش‌های کاهش دهنده‌ی هزینه‌ها را بشناسید. در کل کم شدن هزینه‌ها در سفر به دلیل نوسان قیمت‌ها موضوع بسیار مهمی به حساب می‌آید. در استانبول قیمت هر ژتون 15 لیر است و فقط یکبار می‌توانید از آن استفاده کنید، در هر بار استفاده از ژتون باید 15لیر آن را شارژ کنید. ژتون‌ها تک سفر بوده و با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شوید که باید هزینه زیادی بابت آن بدهید. یکی از راه‌های دیگر آن استفاده از استانبول کارت است.

استانبول کارت چیست

خرید استانبول کارت چطوری امکان پذیر است؟

همانطور که گفته شد برای سفر به استانبول و کاهش هزینه‌ها این کارت به شما کمک می‌کند. برای کاهش هزینه‌های حمل و نقل می‌توانید از آن استفاده نماید. لازم است که بدانید برای تهیه این کارت می‌توانید به باجه‌های بلیط فروشی در نزدیکی ایستگاه‌هایی چون تکسیم، بشیتکاش و امینونو مراجعه کنید. همچنین می توانید از فروشگاه های مختلف مانند فروشگاه میگروس نیز این کارت را تهیه کنید و آن را در همان جا شارژ کنید. قیمت آن در سال 2023 حدود 50 لیر است که بعد از خرید مبلغ حداقل 50 لیر نیز بهتر است آن را شارژ کنید.

بیشتر بدانید: شرایط مهاجرت به ترکیه

چطور استانبول کارت را شارژ کنیم؟

برای خرید کارت مترو استانبول شما می‌توانید از باجه‌های بلیط فروشی استفاده نماید. این دستگاه را می‌توان در اکثر ایستگاه‌های اتوبوس رانی و مترو پیدا کرد. همچنین در فروشگاه بعد از خرید آن می توانید به شارژ کردن آن اقدام کنید.

نحوه شارژ نیز بسیار ساده است. در نمایشگر دستگاه ابتدا گزینه استانبول را انتخاب نماید. سپس کارت خود را در قسمت مربوطه قرار دهید و از قسمت ورودی اسکناس پول خود را وارد دستگاه کرده و در پایان دستگاه به شما می گوید که شارژ انجام شده و مبلغ شارژ را در نمایشگر میبینید.

برای استفاده کردن نیز کافی است بلیط را در جایگاه مخصوص دستگاه قرار دهید، سپس بوق قبول همراه با نور سبز رنگ بر روی گیت ظاهر می شود و می توانید رد شوید و به ایستگاه اتوبوس و مترو و … بروید و استفاده کنید.

بیشتر بدانید: ارزانترین شهر ترکیه

شارژ استانبول کارت

تاریخ انقضای استانبول کارت

نکته خیلی مهم کارت مترو استانبول این است که تاریخ انقضا ندارد. هر زمانی که شارژ این کارت تمام شد می‌توانید از دستگاه‌های موجود آن را شارژ نماید و بارها و بارها این کار را به راحتی انجام دهید. برای شارژ کردن آن پس از پایان انقضا و تمدید مجدد آن نیازی به دردسر زیادی نیست. این کارت به راحتی شارژ  می‌شود. پس نکته مهم اگر سفر کوتاه مدت دارید و سپس به کشور خود برمیگردید کارت مترو استانبول را نگه دارید تا در سفر بعدی خود به ترکیه هم بتوانید از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تجربه من از زندگی در ترکیه

متروبوس استانبول
استانبول کارت

چگونه استانبول کارت را شخصی سازی کنیم؟

قبلا نیازی به شخصی کردن کارت مترو استانبول نبود. اما پس از افزایش هزینه ها و نرخ تورم، تمهیداتی برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه افراد به وسیله حمل و نقل در نظر گرفته شد. شخصی سازی کارت مترو استانبول به وسیله شغل و جنسیت افراد و نوع اقامت افراد در کشور تعیین هویت می شود.

به عنوان مثال یک دانشجو از طریق دانشگاه خود می تواند درخواست دهد تا برای مدیریت هزینه ها و کاهش هزینه هایش استانبول کارت خود را شخصی سازی کند. در این شرایط هزینه 15 لیر به 5 لیر در هر سفر کاهش می یابد.

بیشتر بدانید: خرید خانه در ترکیه

نحوه شارژ کردن استانبول کارت

برای اینکه استانبول کارت خود را شارژ کنید ابتدا باید به مراکزی مانند ایستگاه های اتوبوس یا ایستگاه مترو که دستگاه های زیر را دارند مراجعه کنید، کارت خود را در جایگاه مخصوص بگذارید، سپس با پرداخت پول به دستگاه و انتخاب گزینه شارژ کارت مبلغ را پرداخت کنید، در این زمان دستگاه به شما اعلام میکند که شارژ شما با موفقیت انجام شد و می توانید کارت خود را از جایگاه بردارید و استفاده کنید.

استفاده از استانبول کارت

قیمت استانبول کارت 1402

قیمت هر استانبول کارت 50 لیر است. در ابتدای خرید موجودی کارت صفر است و باید آن را شارژ نماید. هر فرد در حین خرید به میزان مورد نیاز خود کارت را شارژ می‌نماید.

استفاده از این کار بسیار باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل در استانبول می‌شود و بسیار به صرفه است و جز مزایای بسیار خوب این شهر می باشد. هزینه های زندگی در ترکیه

شارژکردن استانبول کارت

استانبول کارت برای چند نفر است؟

هر استانبول کارت در هر بار استفاده برای پنج نفر قابل استفاده است. در این حین فقط کافی است که کارت را به گیت بزنید تا افراد مورد نظر به راحتی عبور کنند. این کارت جز کارت‌های بنام استانبول است و مشابه کارت‌های مترو ایران است.

در استفاده از این کارت می‌توانید تمامی هزینه‌های سفر حمل و نقلی همراهان خود را حساب کنید. استفاده از این کارت مخارج شهروندان را کاهش می‌دهد و بسیار به صرفه است. اگر استانبول کارت خود را شخصی سازی کنید بعد از هر بار استفاده از استانبول کارت می توانید به اندازه ایستگاه های استفاده کرده پرداخت کنید و مابقی اعتبار را به استانبول کارت خود عودت دهید. فقط کاغیست بعد از پیاده شدن کارت را در دستگاه های مربوط بزنید.

 

اپلیکیشن استانبول کارت

اپلیکیشن استانبول کارت با تبدیل کارت فیزیکی به کارت دیجیتال، این امکان را فراهم می‌کند تا استانبول کارت خود را در هر جایی همراه داشته باشید.

با اپلیکیشن استانبول کارت دیگر نیازی به حمل فیزیکی کارت نیست. با استفاده از این کارت می‌توانید هزینه‌های حمل و نقل را پرداخت نماید.

با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید کارت مجازی خود را به میزان مورد نیاز از طریق اتصال به کارت بانکی خود شارژ نماید.

رنگ استانبول کارت برای همه افراد یکسان نیست، برای مسافران قرمز رنگ است و برای دانشجو ها دانش آموزان، وکلا و…. رنگ های متفاوتی دارد.

بیشتر بدانید: زندگی در ترکیه یا قبرس

موارد استفاده از استانبول کارت

با توجه به اینکه این کارت متعلق به شهرداری است و تمامی هزینه‌های رفت و آمد را با هزینه‌ای بسیار خوب تامین می‌کند. البته در برخی موارد شرکت‌های دیگری نیز هستند که با استانبول کارت قرار داد امضا می‌نماید و در برخی موارد قرار داد آن‌ها تمدید نخواهد شد و ممکن است که کارت‌ها به درستی عمل نکنند.

استانبول کارت موارد دیگری نیز تامین می‌کنند

مانند حمل و نقل هوایی، دریایی، ورود به برخی پارک‌ها استفاده از مترو و حتی دستشویی‌های داخل شهر را تامین می‌کند.

سخن پایانی

برای افرادی که به ترکیه مهاجرت می‌نمایند و از قوانین و مزایای این شهر خبر دار نیستند بهتر است قبل از مهاجرت با این ویژگی‌ها آشنا شوند. استفاده از استانبول کارت یکی از مزایای بسیار خوب شهر استانبول است که حمل و نقل را می‌توانید با کمترین هزینه انجام دهید. اگر سوالی دارید می توانید زیر همین مقاله بپرسید و نظرات خود را برایمان بنویسید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *