مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

سر فصل های این مطلب :

شرایط اقامت تحصیلی در ترکیه

 

چکیده مطلب:

تحصیل در ترکیه به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان جوان ایرانی شناخته شده، ترکیه با داشتن دانشگاه‌های برتر و استانداردهای بالای آموزشی، به عنوان یک گزینه مناسب برای ادامه تحصیل برای ایرانیان به شمار می آید. مهاجرت تحصیلی به ترکیه شرایط بسیار مناسبی دارد زیرا امکان دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل را پس از گذشت ۱ ماه دارند. در ادامه با یوس مگ همراه باشید تا به بررسی فرصت‌ها، مزایا و مراحل مهاجرت تحصیلی به ترکیه بپردازیم.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای دانشجویان به دلیل مناسب بودن و هزینه‌های کمتر، گزینه‌ی بسیار جذابی است. در این کشور بیش از ۱۶۶ دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که نزدیک به ۶۵ هزار دانشجو بین‌المللی در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند. محیط دانشگاهی پویا و امکانات به‌روز از مزایای تحصیل در ترکیه هستند. دانشجویان می‌توانند در دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی تحصیل کنند. هر یک از این دو دسته‌ دانشگاهی دارای مزایا و معایبی بوده که در ادامه به طور کامل بیان خواهیم کرد.

موسسه مهاجرت تحصیلی به ترکیه یوس مگ یکی از معتبرترین موسسات مهاجرت و اخذ اقامت در ترکیه است که با هزینه‌های مناسب و معقول، به شما کمک می‌کند تا ویزای تحصیلی و اقامت ترکیه را به دست آورید. با چندین سال سابقه در این حوزه، این موسسه تا انتهای مراحل مهاجرت و اخذ اقامت، همواره پشتیبان شما خواهد بود.

شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه و اقامت از طریق تحصیل

برای شروع، لازم است قبل از تحصیل در ترکیه، پذیرش از دانشگاه‌ها و موسسات عالی این کشور را کسب کنید. مهاجرت و اقامت در ترکیه از طریق تحصیل یکی از راه‌های معتبر است که متقاضیان ساکن ایران می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. ترکیه اجازه می‌دهد که دانش‌آموزان و دانشجویان از مقاطع پیش‌دبستانی تا دانشگاه در کشور خود تحصیل کنند. زبان رسمی آموزش در ترکیه استانبولی است، اما دانشجویان خارجی نیز می‌توانند در مدارس بین‌المللی به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. همچنین سیستم آموزشی در ترکیه تحت نظارت دولت است و سال تحصیلی از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر شروع شده و تا ماه مه ادامه می‌یابد.

هزینه مهاجرت تحصیلی در مدارس ترکیه

هزینه مهاجرت تحصیلی در مدارس ترکیه

نوع مدارس مقدار شهریه سالانه
ایرانی 500 تا 1000 دلار
بین المللی حدود سالانه 27 هزار دلار
خصوصی حداقل سالانه 4000 دلار
دولتیرایگان

مدارس ترکیه به چهار دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

1. مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مدارس ایرانی 

مدارس ایرانی در ترکیه برای افرادی ایجاد شده‌اند که به فکر برگشت به ایران هستند. دانش‌آموزان این مدارس پس از فارغ‌التحصیلی مدرک مورد تایید وزارت علوم ایران را دریافت می‌کنند. هزینه‌های تحصیل در این مدارس سالانه نزدیک به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار می‌باشد. لازم به ذکر است که تعداد مدارس ایرانی در ترکیه محدود است.

2. مهاجرت تحصیلی به ترکیه مدارس خصوصی 

مدارس خصوصی ترکیه امکان تحصیل را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کنند. این مدارس کیفیت آموزشی بالاتری نسبت به مدارس دولتی دارند اما هزینه‌ی تحصیل در آن‌ها بالا است. در واقع اقامت ترکیه از طریق تحصیل در مدارس خصوصی رایگان نیست! متقاضیان برای تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه باید سالانه حداقل ۴۰۰۰ هزار دلار را به عنوان شهریه پرداخت نمایند.

3. مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مدارس بین‌المللی

مدارس بین‌المللی در ترکیه به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند و دارای مدارک معتبر جهانی هستند. هزینه‌ی تحصیل در این مدارس نزدیک به ۲۷ هزار دلار سالانه می‌باشد.

4. مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مدارس دولتی

مدارس دولتی در ترکیه آموزش به زبان ترکی ارائه می‌دهند. تحصیل در این مدارس برای شهروندان ترکیه رایگان است و اتباعی که کارت اقامت بلندمدت در ترکیه دارند نیز می‌توانند فرزندان خود را برای تحصیل رایگان به این مدارس ارسال کنند.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع کارشناسی

به دلیل هزینه‌های پایین و شرایط آموزشی مناسب، تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه برای متقاضیان زیادی جذابیت دارد. بسیاری از دانشجویان ایرانی این کشور را به عنوان مقصد تحصیل انتخاب کرده، به‌ویژه در رشته‌ی پزشکی به دلیل هزینه‌های کمتر تقاضای بیشتری دارد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی تقریباً ۴ سال است. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور بر اساس معدل دیپلم متقاضیان است. قبل از ورود به این مقطع، متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت کنند و با کسب نمره‌ی قبولی، پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه را به‌دست آورند. آزمون های ورودی دانشگاه‌های این کشور آزمون YÖS می باشد البته برای تحصیل در برخی از رشته‌های تحصیلی دانشجو باید در آزمون SAT نیز شرکت کند. اطلاع داشته باشید که دانشگاه‌های خصوصی اکثراً بر اساس رزومه‌ی تحصیلی دانشجویان، پذیرش صورت می‌گیرند و آزمون ورودی معمولاً برای دانشگاه‌های دولتی انجام می‌شود. شما باید با ارائه مدارک موردنیاز، اقدام نمایید. از جمله:

 1. ارائه مدرک دیپلم
 2. ارائه مدرک زبان (آیلتس 5 به بالا)
 3. معدل بالا
 4. اخذ ویزای تحصیلی
 5. قبولی در آزمون SAT (برای برخی از رشته ها)
 6. قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

 

مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و اخذ اقامت در ترکیه از طریق تحصیل، کاری زمینه‌ساده است. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی وجود دارد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، شما باید با ارائه مدارک موردنیاز، از جمله:

 1. تکمیل و ارائه فرم پذیرش
 2. مدارک هویتی
 3. مدرک کارشناسی به‌همراه ریزنمرات
 4. نمرات آزمون‌های GRE و GMAT
 5. توصیه‌نامه
 6. انگیزه‌نامه
 7. مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس با نمره ۶ تا ۶.۵
 8. رزومه‌ی تحصیلی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ترکیه، بسته به رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه متفاوت است، اما به‌طور کلی، حداقل ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد. شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه بر اساس رشته متقاضیان متفاوت است، بنابراین قبل از اخذ پذیرش، حتماً شرایط دقیق دانشگاه موردنظر را بررسی کنید. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد راحت‌تر از مقطع کارشناسی می‌توانند بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کنند

مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه، یک فرآیند نظام‌مند و پیچیده است. با اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها یا موسسات عالی، می‌توانید در این مقطع تحصیل کنید. مدت زمان تحصیل در دکترا معمولاً نزدیک به ۴ تا ۵ سال است، اما این مدت به نوع رشته و دانشگاه متقاضی بستگی دارد. لازم به ذکر است که پذیرش در مقطع دکترا برای هر رشته، شرایط مخصوص خود را دارد و متقاضیان باید به موارد خاص هر رشته توجه کنند. همچنین برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا، حداقل باید مدرک آیلتس با نمره‌ای بین ۶ تا ۷.۵ را داشته باشید.

اخذ پذیرش برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع دکترا شامل مراحل زیر است:

آزمون مهارتی: در این مرحله، شما باید در یک آزمون مهارت شرکت کنید تا توانایی‌ها و مهارت‌های شما بررسی و ارزیابی شود.

پروپوزال دانشجو: پروپوزال تحصیلی شما در این مرحله مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این پروپوزال به‌عنوان بخش مهمی از تحقیقات دکتری شما محسوب می‌شود.

ارزیابی دوره‌ها: مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع دکترا، هر ۶ ماه یک بار توسط کمیته‌ی پیگیری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این ارزیابی‌ها برای مدت زمان تحصیلی شما بسیار مهم هستند.

با رعایت این مراحل و توانمندی‌های لازم، و ارائه مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع دکترا می‌توانید به راحتی پژوهش‌های علمی خود را به انجام برسانید.

 1. ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ترکی
 2. توصیه نامه از طرف اساتید
 3. پاسپورت
 4. ترجمه مدارک تحصیلی قبلی
 5. رزومه تحصیلی و کاری متقاضی
 6. مشخص بودن پروژه پایانی دکترا
 7. انگیزه نامه
 8. قبولی در یکی از آزمون های GRE یا ALES

 

 

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه

هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه

هنگام مهاجرت تحصیلی به ترکیه، هزینه‌های دانشجویان نسبت به دوران پیشین افزایش می‌یابد؛ زیرا هزینه‌های شهریه و هزینه‌های زندگی به مخارج آن‌ها اضافه می‌شود. اگر در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل شوید، می‌توانید شهریه کمتری را پرداخت کنید و همچنین از بورسیه‌های تحصیلی نیز بهره‌مند شوید. دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای دانش‌آموزان خارجی و داخلی به طور کامل رایگان است و نیازی به پرداخت شهریه ندارد.

هزینه زندگی در کشور ترکیه برای هر ماه به طور معمول حدود 400 دلار است که شامل هزینه‌های خوراک، پوشاک، حمل و نقل، و اینترنت می‌شود. ترکیه از جمله کشورهایی است که هزینه تحصیل در آن زیاد نیست و همه طبقات اجتماعی می‌توانند از فرصت تحصیل در آن بهره‌مند شوند.

به این ترتیب، با در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی دانشجویی، ترکیه به‌عنوان یک مقصد مناسب برای تحصیل، انتخاب‌های بسیار موثری را برای دانش‌آموزان و دانشجویان ارائه می‌دهد.

عنوان هزینه زندگی در ترکیه
برنج(1 کیلوگرم)حداقل 61 لیر
بلیط وسایل نقلیه عمومی3 لیر
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرحدود 1300 لیر در ماه
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از شهرحدود 1000 لیر در ماه
هزینه آب برق گاز حداقل 74 لیر در ماه
اینترنت حدود 28 لیر
شهریه دانشگاه دولتی ترکیه سالانه 200 تا 900 دلار
شهریه دانشگاه خصوصی ترکیه سالانه حداقل 20 هزار دلار

لیست دانشگاه های برتر ترکیه

لیست دانشگاه های برتر ترکیه

ترکیه با دارا بودن 200 مرکز دانشگاهی که توسط دولت اداره می‌شوند، یکی از کشورهای پیشرو در حوزه آموزش و پرورش و منتخب برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌باشد. اکثر این موسسات نوپا و تازه تاسیس هستند. تعداد دانشگاه‌های دولتی تا سال 1970 بیش از 8 مورد نبود، اما پس از آن به تعداد قابل توجهی افزوده شدند.

دانشگاه بین‌المللی آنتالیا به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه شناخته می‌شود. این دانشگاه بیش از نصف کارکنان خود را از بین دانشجویان فارغ‌‌التحصیل خود انتخاب می‌کند و این امر نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالای آموزشی این موسسه است.

همچنین دانشگاه‌های ترکیه از برنامه آراسموس حمایت می‌کنند و دانشجویان می‌توانند از طریق این برنامه به دانشگاه‌ها و کشورهای اروپایی راه یابند. این امکان به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در محیط‌های آموزشی بین‌المللی تجربه‌های بیشتری کسب کنند و به ارتقاء سطح دانش خود بپردازند.

نام دانشگاه نام دانشگاه به لاتین رتبه جهانی QS
دانشگاه کوچ Koc University448
دانشگاه بیلکنت Bilimkent University456
دانشگاه سابانچی Sabancı University501-510
دانشگاه فنی خاورمیانهMiddle East Technical University560-551
دانشگاه بوغازیچیBogazici University580-571
دانشگاه فنی استانبول İstanbul Teknik Üniversitesi700-651

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا تحصیلی ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا تحصیلی ترکیه

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند، باید ویزای تحصیلی از سفارت یا کنسولگری ترکیه دریافت کنند. شما می‌توانید به دو روش، از طریق موسسه مهاجرت تحصیلی به ترکیه یا به صورت فردی و بدون کمک شخص دیگری، مدارک مورد نیاز را تهیه و ارائه کنید. اما حتماً باید توجه داشته باشید که هر گونه نقصی در مدارک یا ترجمه‌های نادرست می‌تواند باعث ممانعت از دریافت ویزای تحصیلی ترکیه شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا تحصیلی ترکیه شامل موارد زیر است:

 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه اخذ ویزا
 • ارائه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ها
 • اثبات توان مالی
 • ارائه عکس
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • ارائه بیمه سفر برای طول اقامت در ترکیه
 • ارائه نامه‌ای از دانشگاه ترکیه که پذیرش شما را تایید کند
 • ارائه بلیط‌های رفت و برگشت
 • ارائه مدرک سکونت در ترکیه

با ارائه مدارک مذکور به سفارت یا کنسولگری ترکیه، پس از گذشت ۱۵ روز کاری، ویزای تحصیلی شما آماده می‌شود و شما می‌توانید به ترکیه برای تحصیل بروید.

شرایط کار پس از مهاجرت تحصیلی به ترکیه

دانشجویانی که از دانشگاه‌های ترکیه فارغ‌التحصیل می‌شوند، باید این نکته را در نظر بگیرند که با نرخ بالای بیکاری در ترکیه، فرصت‌های شغلی زیادی پیش روی آن‌ها نخواهد بود. همچنین حقوق و درآمد بالایی هم به آسانی قابل دستیابی نیست. بنابراین پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان باید رزومه کاری خود را تهیه کنند و در جستجوی کار در اینترنت و سایت‌های استخدامی باشند. با پیدا کردن شرکت‌های مورد نظر، باید رزومه خود را برای آن‌ها ارسال کنند و پس از تایید رزومه، به مصاحبه مراجعه کنند. در صورت قبول شدن در مصاحبه، می‌توانند در آن شرکت مشغول به کار شوند.

علاوه بر این، دانشجویانی که زبان انگلیسی یا فرانسوی و … خوبی دارند، می‌توانند در آموزشگاه‌های زبان به صورت خصوصی تدریس زبان داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه، می‌توانید با شماره‌های تماس موجود در سایت تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی یوس مگ گفتگو کنید.

سوالات متداول درباره مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای چه مقاطع تحصیلی می باشد؟

تحصیل در ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی از مدرسه، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا انجام می پذیرد.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه چه مقدار هزینه دارد؟

تحصیل در ترکیه بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما دارد.

برای تحصیل پزشکی در ترکیه آزمون‌های مورد نیاز کدام‌ها هستند؟

برای پذیرش در رشته پزشکی آزمون‌های YOS و SAT؛ برای اخذ تخصص پزشکی آزمون‌های TUS و STS

برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید در چه آزمون هایی نمره قبولی کسب کرد؟

نیاز به ارائه نمره قبولی در یکی از آزمون‌های SAT, GMAT, GRE, ALES است.

از طریق تحصیل در ترکیه امکان اخذ اقامت دائم وجود دارد؟

تحصیل در ترکیه به صورت مستقیم منجر به اخذ اقامت دائم نمی شود. پس از فارغ التحصیلی می توان کار پیدا کرده و در این کشور ماند.

سخن پایانی

مهاجرت تحصیلی به ترکیه، یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت است. ترکیه دارای دانشگاه‌هایی با رتبه جهانی زیر 1000 است که نشان‌دهنده سطح بالای کیفیت آموزش در این کشور است. این کشور امکان تحصیل در همه سنین و مقاطع را فراهم می‌کند و تحصیل در مدارس دولتی ترکیه رایگان است. هزینه زندگی در ترکیه نیز پایین‌تر از کشورهای اروپایی است و با درآمد اندکی می‌توان به راحتی هزینه‌های زندگی در این کشور را تامین کرد. برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، متقاضی باید شرایط و مدارک لازم برای رفتن به این کشور را داشته باشد. در این مقاله، سعی کردیم شما را با یکی دیگر از راه‌های مهاجرتی به کشور ترکیه آشنا کنیم تا آسان‌تر به این کشور سفر کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *