شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

کار در ترکیه

بررسی کیفیت درآمد و کار در ترکیه برای ایرانیان طبق نظریه ای که  Expat Explore منتشر کرده، ترکیه را کشوری با کیفیت برای زندگی افراد خارجی معرفی نموده است. در واقع این کشور جزو چند کشور برتر از لحاظ درآمد و شرایط زندگی می‌باشد.

یک فرد ایرانی میتواند از طریق دریافت ویزای کار در ترکیه به مزایای بسیاری دست پیدا کند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترسی رایگان به بسیاری امکانات بهداشتی و درمانی
 • دریافت تابعیت این کشور پس از پنج سال فعالیت موفق و قانونمند
 • دریافت حقوق بازنشستگی پس از سن شصت سالگی
 • دریافت اجازه ی کار برای فرزندان تحت سرپرستی متقاضی اصلیاگر فرصت خواندن این مقاله را ندارید برای کسب اطلاع از محتوای این مقاله می توانید فایل صوتی زیر را گوش کنید.
کار در ترکیه برای ایرانیان
کار در ترکیه

کار در ترکیه برای ایرانیان

در کشور ترکیه برای افرادی که کار میکنند علی الخصوص متقاضیان خارجی، قوانین مشخصی وجود دارد. به عنوان نمونه متقاضی خارجی میتواند به مدت دو ماه در مورد شغلی مورد نظرش فعالیت نماید. اگر رضایت داشت که ادامه میدهد اما اگر رضایت نداشته باشد میتواند بدون پرداخت غرامت به کارفرما، به دنبال فرصت جدید دیگری باشد. کار در ترکیه برای ایرانیان در واقع در بسیاری مواقع به عنوان یک سکوی پرتاب به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی عمل کرده است.

مشاغل مورد نیاز در ترکیه برای ایرانیان

کار در ترکیه همانند سایر کشورهای جهان شرایط شغلی متفاوتی وجود دارد. اما در این میان تعدادی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و یا فرصت شغلی برای افراد زیادی ایجاد میکنند. از جمله می توان به مشاغل مربوط به مهندسی، مشاغل مربوط به امور مالی و حسابداری، مهندسان IT، مشاغل مربوط به بخش فروش و مارکتینگ و مدیریت زنجیره تأمین اشاره کرد.

در این میان مشاغلی نیز وجود دارند که علاوه بر محبوبیت از درآمد بالاتری نیز برخوردارند. از جمله:

 • پزشکان با تخصص های متفاوت و جراحان
 • در قسمت حقوقی، وکلا و قاضی
 • مدیران بانک
 • مدیران ارشد اجرایی
 • شغل دندانپزشکی و ارتودنسی
 • استادان موسسه های آموزش عالی
 • خلبان ها
 • مدیران مارکتینگ

اجازه کار در ترکیه برای ایرانیان وجود دارد مخصوصا اینکه مدرک پزشکی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله اجازه کار برای پزشکان خارجی در ترکیه را مطالعه کنید تا از جدیدترین قوانین کار ترکیه باخبر شوید.

توجه داشته باشید که برخی مشاغل به هیچ عنوان به اتباع خارجی داده نمیشود. از جمله موارد امنیتی

چند نکته در مورد کار در ترکیه برای ایرانیان

 • نکته ی اول این که از کجا میتوان به دنبال شغل مورد نظرمان بگردیم؟ در ترکیه برای جستجوی کار میتوان به آگهی های استخدامی اینترنتی و روزنامه ای، شرکتهای مشاوره کاریابی، سازمان کار ترکیه İŞKUR و مراجعه ی مستقیم مراجعه کرد.

ایشکور یا سازمان کار ترکیه در ایران مشابه اداره کار و سازمان فنی و حرفه ای فعالیت میکند. این سازمان تا به امروز به مهاجران زیادی برای دریافت کار کمک نموده است. برای دریافت خدمات این نهاد می بایست در سایت رسمی آن ثبت نام نمایید.

 • قرارداد کاری در ترکیه برای مشاغل زیر یک سال لازم نیست اما برای بالاتر از یکسال الزامی می‌باشد. حتما نوع کار، محل کار و دستمزد را با دقت در قرارداد لحاظ کنید و بدون خواندن متن کامل امضا نکنید. در نهایت هم یک برگه از قرارداد دریافت کنید.

ساعت کاری و مالیات بر درآمد در ترکیه

تمام مشاغلی که غیر خصوصی هستند از جمله کارگران و کارمندان می بایست بر اساس قانون چهل و پنج ساعت در هفته کار نمایند. این قانون کار در ترکیه برای ایرانیان نیز صدق می کند. بیش از این ساعت به عنوان اضافه کاری ثبت میگردد. یک فرد شاغل می تواند بابت اضافه کاری پنجاه درصد بیش از حقوق اصلی دریافت کند. البته با توجه به نوع شغل نمیتوان از ساعات تعیین شده بیشتر اضافه کار کرد.

در ترکیه با توجه به درآمدی که کسب می کنید مالیات تعیین می شود. مالیات بر درآمد در این کشور به صورت تصاعدی می‌باشد. به عبارت دیگر حقوق بر حسب لیر در دسته بندی درآمدی ارزیابی می گردد و با توجه به جایگاهش، مشمول نرخ مالیاتی قرار میشود.

شرایط مورد نیاز برای کار در ترکیه برای ایرانیان

شرط سنی کار در ترکیه : یکی از شرایط سنی کار در ترکیه برای ایرانیان محدودیت سنی مطرح نیست اما قطعا افراد کم سن یا بالاتر از چهل و پنج سال، نمی‌توانند شغل مطلوبی بیابند.

مدرک تحصیلی: کمترین مدرک مورد قبول در ترکیه دیپلم است. البته شغل های وجود دارند که میتوان بدون مدرک تحصیلی به دست آورد اما در بیشتر موارد، شغلهای مطلوبی نیستند.

سطح زبان: در ترکیه اقلیت کمی بر زبانهای خارجی مسلط هستند و از همین رو برای یافتن شغل مناسب تان بهتر است بر زبان ترکی مسلط باشید. البته از شما آزمون مهارت زبان گرفته نمیشود. در صورتی زبانهای دیگر از شما درخواست می شود که عرف فعالیت شرکت در این زمینه باشد.

شرایط بازنشستگی و بیمه کار در  ترکیه برای ایرانیان

مهاجرین ایرانی بعد از یافتن کار در کشور ترکیه، با عضویت در SGK (بیمه تامین اجتماعی ترکیه) میتوانید از مزایای درمانی مانند دندان پزشکی، نازایی، جراحی های مهم درمان زیبایی و غیره استفاده نمایید. بیمه از شما با توجه به نوع شغلی که دارید، از ۹ تا چهارده درصد و کارفرمای شما یازده تا ۲۵ درصد به عنوان حق بیمه دریافت میشود. تمام شاغلین می بایست بیمه شوند.

حتی در صورت نداشتن کار باید حق بیمه ی مشخصی پرداخت نمایید. قانون بازنشستگی بعد از کار در ترکیه برای ایرانیان نیز به همین صورت می باشد.

در نهایت آقایان با شصت سال و خانمها با ۵۸ سال می‌توانند بازنشسته شده و حقوقی پس از کسر مالیات دریافت کنند.

بهترین شغل در ترکیه برای ایرانیان چیست؟ با توجه به تفاوت های فردی که در بین افراد وجود دارد تعریف بهترین شغل برای هر فرد متفاوت است.

معرفی بهترین شغل ممکن از برای هر فرد تعاریف متفاوتی داشته باشد. به عبارت دیگر تنوع سلایق، ویژگی ها و توانایی‌های شخصی سبب میشود که برای هر فرد نشود نسخه‌ی ثابتی پیچید. تجربه و مهارت شما زمانی بهترین است که در طرف مقابل برای آن تقاضا وجود داشته باشد. به هر حال اگر در ترکیه به دنبال کار هستید ادامه ی مقاله را برای راهنمایی بیشتر مطالعه کنید.

نقش مهارت در یافتن بهترین شغل در ترکیه برای ایرانیان

اگر میخواهید در ترکیه به دنبال کار مناسبی باشید ابتدا باید مهارتهایی که دارید را در بین مشاغل مورد نیاز ترکیه جستجو کنید. اگر مهارت شما موجود بود که میتوانید اقدامات بعد را انجام دهید اما اگر هیچ یک از مهارتهای موجود را نداشتید، می توانید اقدام دیگری کنید. میتوانید از بین یکی از مشاغل ذکر شده در لیست مورد نظر، مورد متناسب با دیگر ویژگی‌های خود انتخاب کنید.

سپس اقدام به کسب مهارت در آن نموده تا به شرایط مطلوبی برسید. پس از آن برای کسب کار انتخابی در کشور ترکیه اقدام نمایید. هرچند این روش زمان بر خواهد بود اما بدون مهارت داشتن بهترین کار، ممکن نیست. اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید، احتمالا مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه یکی از موضوعاتی است که خواندن آن برایتان مفید است.

قوانین پیدا کردن کار در ترکیه برای افراد غیر بومی

اخذ ویزای کار و مهاجرت کاری به ترکیه با توجه به وضعیت رو به پیشرفت این کشور، همسایگی با ایران، هزینه‌های مناسب زندگی و بسیاری دلایل دیگر، روز به روز در حال افزایش است. یکی از مواردی که برای کاریابی افراد غیر بومی بسیار اهمیت دارد تسلط به زبان ترکی استانبولی در ترکیه است. در این خصوص فرد باید برای دریافت مدرک زبان ترکی استانبولی اقدام کند. می توانید روی آن کلیک کنید و راجع به آن بیشتر بدانید.

هر کشور برای ایجاد شرایط شغلی دارای قوانین خاصی می‌باشد. حتی این قوانین ممکن است برای افراد بومی و مهاجران یکسان نباشد. آگاه بودن به این قوانین جهت یافتن بهترین شغل در ترکیه برای ایرانیان و جلوگیری از سوء استفاده برخی کارفرمایان در این کشور لازم و ضروری خواهد بود. البته با توجه به نرخ بالای بیکاری که در حال حاضر کشور ترکیه با آن درگیر است مقامهای مربوط به امور مهاجرین، بسیار سختگیرانه تر مسائل مربوط به استخدام اتباع خارجی را بررسی میکنند.

پیشنهاد می کنیم تجربه من از زندگی در ترکیه را حتما مطالعه کنید تا از تجارب مفید زندگی در ترکیه استفاده کنید.

شغل های با درخواست بالا در کشور ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه بدون اطلاعات کافی نه تنها سبب رسیدن شما به اهدافتان نمی‌گردد بلکه شکست بزرگی نیز برای شما خواهد بود. برای این نوع مهاجرت، داشتن اطلاعات کافی درباره‌ی بازار تجارت و اقتصاد این کشور، مهم است. یعنی بررسی کنید که با وضعیت کنونی این کشور، به مهارت شما نیاز دارد؟ لیست زیر به مشاغلی اشاره دارد که بیشترین میزان درخواست را توسط کارفرمایان ترکیه در سالهای اخیر داشته است:

نجاری، آشپزی حرفه ای، مشاور و مسئول فروش بیمه، جوشکاری، مدیریت فروشگاه زنجیره فروش، گارسونی، مهماندار، تور لیدر، آرایشگری حرفه ای، حسابرسی و حسابداری،  فروشندگی، بسته بندی، نقاشی ساختمان، کاشی‌کاری، فناوری اطلاعات، مشاغل ساختمانی، نگهداری از کودکان

 

بیشترین حقوق برای بهترین شغل در ترکیه برای ایرانیان

برخی شغل‌ها در ترکیه دارای درآمد خوبی هستند و مهاجران خیلی دوست دارند بدانند این مشاغل چه هستند. اگر بخواهیم مشهورترین شغل در دنیا که درآمد بسیار عالی دارند را در ترکیه هم بررسی کنیم قطعا به این نتیجه میرسیم که پزشکی در این کشور هم ارزش بالای خود را دارد. پزشکی و مشاغل دیگری که در حوزه‌ی سلامت و بهداشت هستند را نیز میتوان از جمله بهترین شغل در ترکیه برای ایرانیان دانست.

از جمله دیگر مشاغل بهداشت و درمان میتوان به اورولوژیست، متخصص داخلی، پزشک طب سوزنی، جراح مغز و اعصاب، پزشک زنان و زایمان و غیره اشاره کرد. بیشترین حقوق در این لیست متعلق به متخصص جراحی مغز و اعصاب و کمترین حقوق متعلق به متخصص زنان و زایمان است. افرادی که تحصیلات پزشکی را در دانشگاه های ترکیه فرا گرفته باشد، بیشترین شانس را در داشتن شغل در این کشور دارند. البته این را هم بدانید که بیشتر مراکز درمانی، افراد غیر بومی را در شرایطی می پذیرند که یک رزومه ی عالی داشته باشند.

در مشاغل غیر پزشکی می توان پردرآمدترین را شغل مدیران ارشد مالی و اجرایی معرفی نمود. از جمله شغل‌های پرطرفدار و تخصصی دیگر میتوان به خلبانی، جوشکاری زیر دریا و برنامه نویس حرفه ای اشاره کرد.

چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟

خب تا اینجا با بهترین کار در ترکیه برای ایرانیان آشنا شدید. حال سوال این است که چگونه کار یا کارفرما را در این کشور بیابیم؟

برای رسیدن به این منظور از دو طریق می توانید اقدام کنید:

روش اول کار در ترکیه: در ترکیه موسساتی وجود دارند که مسئول کاریابی برای افراد بومی و اتباع خارجی هستند. برای ثبت تقاضای شغل میتوانید با این موسسات کاریابی تماس بگیرید. قطعا باید اطلاع دقیقی از هویت، مهارت، رزومه‌ی کاری و تحصیلی خود در اختیار آنها قرار دهید. پس از آن منتظر بمانید تا به شما خبر داده شود و شما را برای صحبت‌های بیشتر به کارفرمای مربوطه معرفی نمایند.

از جمله موسسات کاریابی معتبر در ترکیه که میتوانید با جستجو در گوگل راه ارتباطی با آن ها را پیدا کنید.

Nunu

onster

Mento

HRM Danışmanlık

Profil International

Arbeitsvermittlung

Manpower Genel Müdürlük

LDS Danışmanlık İş Geliştirme

Michael Page International Turkey

روش دوم کار در ترکیه : در سایتهای استخدامی معتبر ترکیه که به صورت آنلاین ثبت نام میکنند، نام نویسی کنید و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار دهید. در صورت پیدا کردن شغل متناسب با اطلاعات شما، حتما به شما اطلاع داده میشود.

سایت های کاریابی ترکیه

کار در ترکیه برای ایرانیان در سایت های زیر می توان پیدا کرد.
در بخش پایانی این مقاله تعدادی از سایتهای استخدامی در ترکیه را معرفی می کنیم. نام این سایت‌ها را نیز میتوانید در موتور جستجوگر گوگل سرچ نمایید:

iSKUR

secretcv

yenibiris

com

Learn4Good

Jobs In Turkey

Jobs In Istanbul

Marmaris Recruitment

Totaljobs – Jobs In Turkey

سخن آخر

یافتن شغل در یک کشور بیگانه قطعا آسانی نخواهد بود. اما با کسب اطلاعات لازم از قوانین کار و داشتن مهارت کافی در مشاغل پرتقاضا در کشوری مانند ترکیه، در کنار کسب راهنمایی از مجموعه‌های مهاجرتی معتبر، قطعا نتیجه ی دلخواهتان را خواهید گرفت. از اینکه تا انتهای مقاله بهترین شغل در ترکیه برای ایرانیان با ما همراه بودید، سپاسگزارم.

در صورتی که سؤال یا ابهامی در مورد این مقاله داشتید میتوانید با مشاوران متخصص ما در ارتباط باشید. اگر تجربه ای در این زمینه دارید حتما در پایین مقاله برای ما کامنت کنید تا از تجربیات شما بقیه کاربران استفاده کنند.

فرصت های کار در ترکیه برای ایرانیان وجود دارد و بنا به مهارت و تخصص فردی باید به دنبال شغل مناسب بود. برای مشغول به کار شدن حتما نیاز است تا به زبان ترکی مسلط باشید، برای یادگیری زبان ترکی از صفر تا صد و دریافت مدرک تومر می توانید مقاله اخذ مدرک تومر را مطالعه کنید تا با شرایط اخذ مدرک تومر آشنا شوید.

داشتن مدرک تحصیلی به داشتن شغلی با جایگاه مناسب به شما کمک می کند. پیشنهاد ما به شما این است که جهت مهاجرت به ترکیه کار در ترکیه از مشاوران ما کسب اطلاعات دقیق کنید سپس برای مهاجرتاقدام کنید تا با شرایط بهتری بتوانید مراحل مهاجرت و کار در ترکیه را تجربه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *