خرید ماشین در ترکیه

خرید ماشین در ترکیه

لازم است بدانید که خرید ماشین در ترکیه مانند خرید وسیله نقلیه یا ملک در هر کشوری دارای شرایط و قوانین خاص خود است و برخلاف تصور عموم باید بدانید که خرید خودرو در این کشور به مراتب آسان تر از خرید ماشین در ایران بوده و در یکی دو سال اخیر با توجه به تورم میتواند به عنوان یک روش سرمایه گذاری به شما سود رسانی کند.

همانطور که می دانید خرید ماشین در داخل کشور ما قوانین جالبی نداشته و باید مراقب افراد سودجو باشید. در ایران می توانید ماشین های مختلف را خریداری کرده و سال های متمادی جهت نگهداری و استفاده، از آن بهره مند شوید. این در حالی است که خرید ماشین در ترکیه مستلزم مالیات و هزینه بیشتری برای مالکین می باشد.

با توجه به اینکه اغلب مهاجرین و افرادی که به طور مرتب و طی پروسه های زمانی بلند مدت بنابر شرایط مختلف شغلی، تحصیلی، تجاری و… در رفت و آمد با ترکیه هستند؛ کسب اطلاعات لازم در زمینه خرید وسیله نقلیه می تواند راهنمای خوبی جهت آگاه سازی مخاطبان در این زمینه محسوب شود.

قیمت ماشین در ترکیه به لیر

هزینه خرید ماشین در ترکیه

همانطور که همگی مطلع هستید در ایران تحریمات مختلف و شدیدی در زمینه واردات خودروهای خارجی به ویژه مدل های لوکس و پیشرفته وجود دارد که همین امر سبب تورم در قیمت و وجود محدودیت های مختلف برای علاقه مندان جهت خریداری و استفاده از این خودروها می باشد. از طرفی تعمیرات ماشین در ایران نیز دستخوش تحریمات بوده و با کمبود بسیاری از قطعات و یا گرانی یدک خودرو مواجه هستیم.

این در حالی است که خرید ماشین در ترکیه تفاوت قابل ملاحظه ای نسبت به قیمت های داخل کشور داشته و می توان گفت در برخی از مدل ها این تفاوت قیمت به ۳ برابر نیز می رسد. مسئله ای که سبب افزایش هزینه خرید ماشین در این کشور می شود مبالغ بالای مالیات و شرایط نگهداری خودرو می باشد.

حتما بخوانید: زندگی در ترکیه یا قبرس

علاوه بر این از هزینه بالای سوخت در ترکیه نیز نمی ‌توان چشم پوشی کرد و این مسئله خود از عوامل مهم در زمینه خرید خودرو محسوب می شود که سبب شده اغلب شهروندان این کشور به استفاده از وسایل نقلیه عمومی روی آورند. همچنین قوانین جاری در این کشور به شما اجازه نمی دهد که سالیان متمادی از یک خودرو استفاده کنید که خود نیز سبب صرف هزینه های بعدی خواهد شد.

قیمت ماشین در ترکیه به دلار

چه چیزهایی بر قیمت یک خودرو در ترکیه تاثیر گذار است؟ در ترکیه نیز مانند ایران رنگ خودرو، تصادف و حتی کیلومتر خودرو موثر است. طوری که یک خودرو رنگ دار یا مثلا گلگیر تعویض شده به نسبت یک خودرو بی رنگ ارزان قیمت تر است. اکثر ماشین ها در ترکیه دیزل هستند و به دلیل گران بودن بنزین خودرو های دیزلی طرفدار بیشتری دارند.

قیمت ماشین در ترکیه برحسب لیر می باشد، به عنوان مثال در سال 2022 یک خودرو اتومات آپشنال سال 2016 برند رنو حدود 320.000 لیر قیمت دارد. این در صورتی است که دقیقا همین مشخصات یک خودرو بی کیفیت چینی با این بودجه در ایران می توانید بخرید.

زمان مناسب خرید ماشین در ترکیه

اگر قصد خرید ماشین در ترکیه را دارید لازم و جالب است که بدانید خرید خودرو در این کشور به طرز ویژه ‌ای تحت تاثیر زمان قرار دارد. لذا شهروندان جهت خرید و فروش یا تعویض خودروی خود زمانی اقدام می ‌کنند که بازار عرضه و تقاضا در آن برهه زمانی مناسب با نیاز آنها باشد.

 • در ماه های فوریه و ژانویه بازار عرضه و تقاضا در خصوص خرید و فروش خودرو رونق بالایی می گیرد.
 • در ماه های آوریل و می بیشترین درصد فروش خودرو در ترکیه انجام می شود‌.
 • ماه های دسامبر و نوامبر نیز کمپین ها و نمایشگاه های مخصوص با آفر ماشین و یا شرایط اقساطی خودروهای مختلف فراهم شده و همچنین می توانید ماشین ارزان تری خریداری کنید‌.
 • شروع فصل پاییز نیز مناسب ترین زمان و اوج معامله ماشین های دست دوم در ترکیه می باشد.

مراحل خرید ماشین در ترکیه

 

ابتدا لازم است بدانید که جهت خرید ماشین در ترکیه داشتن پاسپورت و شهروندی این کشور الزامی می باشد؛ حتی اگر اقامت شما به صورت توریستی و یک ساله باشد کفایت می کند اما بدون اینها مقدور نیست. برای خرید ماشین در ترکیه نیازی به داشتن گواهینامه ندارید صرفا برای رانندگی با خودرو نیاز به داشتن گواهینامه دارید.

 1. اولین اقدام برای خرید خودرو در ترکیه بعد از پسندیدن ماشین، مراجعه به مرکز دولتی به نام اکسپرتیز است، که در این مرکز خودرو کارشناسی می شود.
 2. مراجعه به نوتر در مرحله دوم کار است. مدارک لازم داشتن یک مدرک اقامتی کیملیک توریستی با مدت حداقل یک ساله و پاسپورت ترجمه شده که در همین مرکز ترجمه می شود. با همین دو مدرک انتقال سند انجام می شود.
 3. زمانی که انتقال سند انجام شد، اگر ماشین را از یک فرد خارجی بخرید، چون پلاک خارجی هست نیازی به تعویض پلاک ندارید. اما اگر خودرو را از یک فرد ترک بخرید و خودتان شهروندی ترکیه را ندارید حتما باید پلاک تغییر کند و هزینه زیادی ندارد.
 4. وقتی خودرو را خریدید حتما باید بیمه کنید. چون بیمه به نام فرد صادر می شود.
 5. در پایان این مراحل نیز کافی است ماشین را بیمه کنید تا مالک حقیقی و حقوقی آن باشید.

بیمه خودرو در ترکیه

در ترکیه بیمه نامه خودرو حتما باید به نام فرد باشد. همانند ایران در ترکیه نیز یک خودرو دارای دو نوع بیمه است، یک بیمه شخص ثالث هست که در ترکیه به آن بیمه ترافیک می گویند. بیمه بدنه نیز در ترکیه به نام بیمه کاسکو می گویند.

مزایای خرید ماشین در ترکیه

پیش از اقدام جهت خرید ماشین در ترکیه لازم است که در خصوص شرایط مالی خود، اعضای خانواده، هدف و میزان استفاده از خودرو را بررسی کنید سپس با اطلاعات کافی در مورد خرید ماشین نو یا دست دوم اقدام نمایید. در ادامه شما را با چند مورد از مزایای خرید ماشین در ترکیه آشنا می کنیم.

حتما بخوانید: شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

خرید ماشین در ترکیه با پاسپورت

 • قیمت خرید خودرو حتی نمونه های نو و لوکس نسبت به ایران بسیار ارزانتر است.
 • خرید ماشین در ترکیه برای افراد خارجی هیچ مانعی نداشته و مالیات به آنها تعلق نمی گیرد.
 • برخلاف تحریمات شدید داخلی در ترکیه می توانید بدون محدودیت هر مدل ماشینی اعم از نمونه های لوکس و سطح A جهانی را به قیمت مناسب خریداری کنید.
 • تمامی قطعات یدک و ملزومات خودرو در بهترین مارک های اورجینال در این کشور به راحتی پیدا می شوند.
 • درصد تورم خودرو و نوسانات وسیله نقلیه در ترکیه بسیار محدود بوده و ثبات قیمت خاصی در بازار ماشین وجود دارد.

چه ماشینی برای خرید بهتر است؟

شاید این سوال در دیدگاه اول قدری غیر حرفه ای به نظر بیاید اما سوال بسیاری از افرادی است که قصد خرید ماشین در ترکیه را دارند. در پاسخ به آن نیز باید گفت مانند هر کشوری خرید ماشین در ترکیه نیز در مرحله اول به شرایط شخصی شما بستگی دارد.

حتما بخوانید: تجربه من از زندگی در ترکیه

مهم ترین ملاک بودجه شما است که تعیین می کند چه طیفی از ماشین ها با هزینه شما همخوانی دارد. علاوه بر این تعداد اعضای خانواده و کاربرد هایی که از ماشین انتظار دارید در انتخاب نوع آن موثر می باشند. در خصوص این سوال نیز که ماشین نو مناسب تر است یا ماشین دست دوم باید گفت عوامل مختلفی در این زمینه دخیل هستند.

به طور مثال: اگر بودجه شما کفایت می کند طبیعتاً خریدن خودروی نو از هر نظری بهتر است اما جدا از مسئله بودجه اولیه، خرید خودروی دست دوم سبب می شود که شما مالیات و هزینه های کمتری را پرداخت کنید.

قوانین خرید ماشین در ترکیه

مالکیت ماشین: در ترکیه، خریدار مسئولیت حمل و نقل و تأمین مالکیت خودرو را بر عهده دارد. بنابراین، پس از خرید خودرو، باید ثبت خودرو در نام خود و پرداخت هزینه‌های ثبت و بیمه را برعهده بگیرد.

مالیات: خریدار باید مالیات خرید خودرو را پرداخت کند. مالیات بر ارزش افزوده (VAT) بر اساس قیمت خودرو محاسبه می‌شود و به صورت خودکار در فاکتور خرید قرار می‌گیرد.

معاینه فنی: قبل از خرید خودرو، خریدار باید از معاینه فنی خودرو اطمینان حاصل کند. معاینه فنی شامل بررسی وضعیت فنی خودرو، سطح آلودگی به آلاینده‌ها و سطح صدای تولید شده توسط خودرو است.

بیمه: خریدار باید پس از خرید خودرو بیمه خودرو را برای تأمین خسارات به دیگران و خودروی خود خریداری کند. بیمه شامل بیمه تأمینی، بیمه مسئولیت و بیمه سرقت می‌باشد.

ثبت خودرو: خریدار باید پس از خرید خودرو، آن را در دفتر ثبت خودرو ثبت کند. برای ثبت خودرو، باید مدارک مورد نیاز ارائه شود، از جمله فاکتور خرید، گواهی تأیید معاینه فنی و بیمه.

هزینه‌های مرتبط: هزینه‌هایی مانند هزینه ثبت خودرو، بیمه، مالیات، هزینه تردد و سایر هزینه‌های مرتبط با خودرو بر عهده خریدار است.

محدودیت‌های ترافیکی: در برخی مناطق شهری در ترکیه، محدودیت‌های ترافیک

برند های خودرو در ترکیه

در ترکیه، برندهای خودرویی داخلی و خارجی وجود دارد. برخی از برندهای خودرویی مشهور در ترکیه عبارتند از:

تویوتا
فورد
فیات
رنو
پژو
هیوندای
کیا
داسیا
سیتروئن
نیسان
شورولت
مرسدس بنز
بی ام و
آئودی
ولوو

علاوه بر این، در ترکیه برندهای خودرویی داخلی نیز وجود دارد که عبارتند از:

توفاش
انیکا
کارسان
رینو سامان
تایگر
دوجی
لازم به ذکر است که این لیست تنها شامل برخی از برندهای خودرویی مشهور در ترکیه می‌باشد.

اقتصادی ترین خودرو در ترکیه چیست؟

در حال حاضر، خودروهای الکتریکی به عنوان خودروهای اقتصادی تر و پربازده تر در بازار خودروهای ترکیه محسوب می شوند. در این بین، خودروهایی همچون Renault Zoe، Nissan Leaf و Hyundai Ioniq Electric با قیمت های نسبتاً مقرون به صرفه و همچنین صرفه جویی در سوخت و هزینه های نگهداری بسیار کمتر نسبت به خودروهای با موتور داخل سوز، از جمله خودروهای اقتصادی تر در بازار خودروهای ترکیه محسوب می شوند. با این حال، همچنین لازم به ذکر است که قیمت و اقتصادی بودن یک خودرو، بستگی به میزان مصرف سوخت، هزینه های نگهداری، و هزینه های خرید آن دارد و برای پیدا کردن بهترین گزینه باید بر اساس نیاز و شرایط شخصی خود، تحقیقات لازم را انجام داد.

گرفتن گواهینامه رانندگی در ترکیه

۱. ثبت نام در یک آموزشگاه رانندگی (هشت جلسه تئوری و هشت جلسه رانندگی شهری)
هزینه………

۲. دادن امتحان تئوری و عملی
(امتحان تئوری به زبان فارسی هم هست)

۳. وقت گرفتن از نفوس برای صدور گواهینامه رانندگی

مدارک لازم:
۱. کیملیک
۲. ساعلیک راپور
۳. دو قطعه عکس
۴. عدم سو پیشینه از ا دولت
۵. ترجمه و نوتر مدرک تحصیلی
۶. پرداخت هزینه صدور گواهینامه

در ترکیه خودرو بنزینی بگیریم یا دیزلی؟

تصمیم گیری برای خرید خودرو بنزینی یا دیزلی بستگی به چندین عامل دارد، از جمله نوع رانندگی شما، فاصله‌هایی که برای رانندگی طی می‌کنید و قیمت سوخت در منطقه شما.

اگر شما فاصله‌های زیادی را برای رانندگی طی می‌کنید، خودرو دیزلی ممکن است بهترین گزینه باشد، زیرا خودروهای دیزلی با سوخت کمتری نسبت به خودروهای بنزینی کار می‌کنند. اما اگر شما فاصله‌های کوتاهی را طی می‌کنید، خودرو بنزینی ممکن است گزینه بهتری باشد.

همچنین، قیمت سوخت در منطقه شما نیز باید در نظر گرفته شود. در برخی مناطق، سوخت دیزلی گرانتر از سوخت بنزینی است، در حالی که در برخی دیگر این عکس العمل است. بنابراین، برای تصمیم گیری در مورد خرید خودرو بنزینی یا دیزلی در ترکیه، بهتر است.

آموزشگاه رانندگی در استانبول

یکی از دوستان آموزشگاه رانندگی لاله را معرفی کرده بودند.
در گوگل عبارت زیر را سرچ کنید. شعبات مختلف داره.
lale sürücü kursu

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *