دیپلم آبی ترکیه چیست؟

اخذ دیپلم آبی ترکیه

قطعا افرادی که تصمیم دارند در کشور ترکیه به ادامه ی تحصیل بپردازند نام دیپلم آبی را شنیده اند. اما شاید اطلاعات کاملی از دیپلم آبی ترکیه، موارد اعتبار و کارایی آن نداشته باشید. پس با ما در یوس مگ همراه باشید تا به جواب بسیاری از سوال هایتان دست یابید.

چه کسانی دیپلم آبی ترکیه را دریافت میکنند؟

Mavi Diploma یا دیپلم آبی در واقع نوعی از دیپلم های اعطایی تعدادی از دانشگاه ها است که در واقع داشتن آن به دانشجو این نوید را میدهد که میتواند در صورت تمایل در دانشگاه های کشورهایی که عضو اتحادیه ی اروپا هستن، ادامه تحصیل دهد. علاوه بر این زمانی که جویای کار هستید با کمک دیپلم آبی ترکیه قطعا شانستان نیز برای یافتن شغل مورد نظرتان بیشتر خواهد شد.

نحوه ی دریافت دیپلم آبی

برای تحصیل در ترکیه در ظاهر نمی توان با یک تحصیل عادی به دیپلم آبی ترکیه دست یافت. در ادامه نحوه ی اعطای دیپلم آبی توسط موسسه های آموزشی ترکیه را بیان خواهیم کرد.

همان گونه که گفتیم دستیابی به دیپلم آبی ترکیه به کسب یک سری استاندارد های آموزشی خاصی احتیاج دارد. در قدم اول باید دانشگاه از سیستم آموزشی چند ملیتی تبعیت کند. یعنی آموزش باید به چند زبان مورد انجام قرار گیرد.

در صورت پیروی از ضوابط و تایید قوانین میتوانید صاحب یک دیپلم آبی معتبر گردید.

 همه چیز راجع به دیپلم آبی ترکیه

اگر در یک دانشگاه چند ملیتی مشغول تحصیل هستید، و ترجیح میدهید از دارندگان دیپلم آبی ترکیه باشید لازم است دروس مربوط به رشته ی تحصیلی خود را با نمرات درخشان پشت سر بگذارید. در واقع برنامه ی تحصیلی مربوط به یکسال شما از جمله تمرین، امتحان، خود آموزی، تکلیفها، سمینار و غیره را باید کامل کرده باشید.

نحوه ی تعیین اصول طی کردن این سلسله مراتب در سازمان YÖK بر عهده دارد.

به یاد داشته باشید که باید سال تحصیلی خود را به پایان برسانید بدون این که حتی یک ترم اضافه تر گردد.

دانشگاه های که دیپلم آبی ارائه میدهند

در کشور ترکیه حدود هفتاد دانشگاه وجود دارد که میتوانند به شما دیپلم آبی اعطا کنند. در ادامه تنها به سی مورد که درجه اعتبار بیشتری دارند اشاره خواهیم کرد. برای اطلاع از سایر دانشگاه های این چنینی میتوانید با مشاوران مجموعه ی ما گفت و گو نمایید.

دانشگاه آتاتورک، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه باشکنت، دانشگاه بیکنت، دانشگاه دوکوز ایلول، دانشگاه اژه، دانشگاه سابانجی، دانشگاه قاضی، دانشگاه قاضی عثمان پاشا، دانشگاه ارجیس، دانشگاه آدیامان، دانشگاه عدنان مندرس، دانشگاه کوجاتپه، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فرات، دانشگاه قاضی آنتپ، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه فنی کارادنیز، دانشگاه کوچ، دانشگاه مرمره، دانشگاه نوشهیر، دانشگاه اردو، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه پاموکاله، دانشگاه نیشانتاشی، دانشگاه ساکاریا، دانشگاه سلیمان دمیرل، دانشگاه تراکیا، دانشگاه اولوداغ

اعتبار دیپلم آبی ترکیه در سایر کشورها

زمانی که تاییدیه ی فارغ التحصیلی خود را از دانشگاه های ترکیه دریافت نمودید میتوانید برای ادامه ی تحصیل یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را برگزینید. در برخی کشورها ارائه ی مدرک فارغ التحصیلی کفایت میکند اما در برخی دیگر نیاز است که در کنار آن، یک مدرک مکمل نیز ارائه دهید.

از جمله کشور‌های عضو اتحادیه ی اروپا که دیپلم آبی ترکیه را مورد پذیرش دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آلمان، ایرلند، اتریش، اسپانیا، بلغارستان، لوکزامبورگ، بلژیک، مالت، سوئد، فنلاند،  لهستان، پرتغال، کرواسی، استونی، هلند، ایتالیا، مجارستان، لتونی، رومانی، جمهوری چک، دانمارک و فرانسه

اعتبار دیپلم آبی در ترکیه

ممکن است این سوال هم برای شما به وجود بیاید که آیا دیپلم آبی در خود کشور ترکیه هم از اعتبار لازم برخوردار است؟

همان گونه که گفته شد این نوع دیپلم به عنوان یک مدرک بین المللی طبقه بندی میشود و برای این که در ترکیه مورد استفاده قرار بگیرد باید معادل سازی گردد. دانشجویانی که در رشته های زیر مجموعه ی پزشکی تحصیل کرده اند باید با مراجعه به سازمان YÖK مدرک دیپلم آبی خود را معادل سازی نموده و برای انجام نیز می بایست در آزمون ÖSYM شرکت نمایند تا اطلاعات آموزشی آنها ارزیابی گردد. کسب امتیاز حداقل چهل از صد در این آزمون الزامی بوده و در صورت کسب نمره ی پایین تر رد خواهند شد.

در نتیجه این سازمان با بررسی تحصیلات پایه ی این دانشجویان و تایید آنها، معادل سازی را انجام خواهد داد.

کاردانی و کسب دیپلم آبی

فارغ التحصیلان مقطع کاردانی نیز می‌توانند دیپلم آبی دریافت نمایند اما جالب توجه است که این مدرک اعتبار چندان بالایی ندارد. دلیل این امر پایین بودن سطح دیپلم آبی کاردانی ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است. برای این منظور دانشجویان باید مقطع کارشناسی خود را در دانشگاه هایی که ارائه دهنده ی مدرک دیپلم آبی هستند بگذرانند و سپس برای ادامه ی تحصیل به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بروند.

وضعیت دانشگاه های ارائه دهنده دیپلم آبی ترکیه

دانشگاه های ترکیه که مدرک دیپلم آبی ارائه میدهند موضوعات مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را با برنامه های بین المللی هماهنگ میکنند و در یک سیستم انتقال اعتبار اروپایی تخت عنوان ECTS ارائه میدهند. برای افزایش سطح دوره ها در سطح بین الملل، مکمل های دیپلم با زبان انگلیسی تهیه میگردند. به این ترتیب فرصت های تحصیلی و شغلی فارغ ‌التحصیلان در خارج از مرزهای کشور ترکیه بیشتر خواهد شد.

وضعیت کاری در خارج از ترکیه با دیپلم آبی

دانشجویانی که در کشور ترکیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد موفق شده اند دیپلم آبی دریافت کنند، در کشورهای اروپایی هم پیمان با اعتبار بیشتری می‌توانند تحصیل کنند یا شغل بیابند. دلیل این امر نیز بالا بودن ارزش این مدرک بین المللی از سوی کشورهاست.

سخن آخر

قطعا داشتن مدرک دیپلم آبی ترکیه برای بسیاری از دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند به عنوان هدف دنبال می‌شود. همان طور که در مطالب پیشتر اشاره شد علاوه بر اعتبار این مدرک، اعتبار شما نزد سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز بالاتر خواهد رفت. برای افرادی که قصد مهاجرت و اقامت در کشورهای برتر اروپایی دارند، این یک فرصت محسوب میگردد. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با مشاوران ما در یوس مگ در  ارتباط باشید.

Rate this post

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *