دانشگاه اژه ازمیر ترکیه

دانشگاه اژه ازمیر

 شاید برای بسیاری از افراد این سؤال به وجود آید که یکی از مهمترین راز‌های محبوب بودن دانشگاه اژه ازمیر در میان تمامی دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان تحصیل در این دانشگاه و کشور ترکیه در چیست؟

برای تحصیل در این دانشگاه و گرفتن پذیرش رقابت‌های فوق‌العاده زیادی وجود دارد که از دلایل مهم آن می‌توان به شهریه پایین، کیفیت بالای تحصیل، برنامه‌های پژوهشی متعدد، برنامه‌های فوق برنامه و غیر درسی به همراه فرصت‌های ویژه برای تبادل دانشجویان اشاره کرد.

دانشگاه اژه ترکیه

در میان دانشگاه‌های مختلف رده بالای کشور ترکیه میزان خروجی تحقیقات دانشگاه اژه ازمیر را به عنوان بهترین اعلام کرده‌اند، پس به هیچ عنوان جای تعجبی وجود ندارد که اگر شما نیز قصد رفتن به دانشگاه اژه ترکیه در ازمیر را داشته باشید. این دانشگاه هم اکنون به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌آید. در ادامه قصد داریم برای شما مطالب بیشتری در این رابطه بیان کنیم، پس دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نام دانشگاه  اژه- Ege University
نوع دانشگاه  دولتی
شهر  ازمیر
سال تاسیس  ۱۹۵۷میلادی
مورد تایید ایران مورد تایید وزارت علوم و بهداشت
نحوه پذیرش شرط معدل دیپلم یا آزمون های داخلی و بین المللی
رتبه در ترکیه  ۷
تعداد دانشکده ۱۹
رتبه ملی ۴
رتبه جهانی ۶۱۶

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در ترکیه می توانید اینجا را بخوانید.

پیشنهاد می کنیم از برترین دانشگاه های ترکیه باخبر شوید.

آدرس دانشگاه اژه ازمیر

آدرس وب‌سایت دانشگاه: www.ege.edu.tr

 

معرفی دانشگاه اژه ازمیر

باید بیان کنیم دانشگاه اژه ازمیر در یکی از بهترین و زیباترین شهر‌های آن به نام ازمیر قرار دارد که یک شهر فوق‌العاده باصفا و دوست داشتنی به شمار آمده و در صورت تحصیل در این دانشگاه و شهر امکان به دست آوردن تجربیات فوق‌العاده خاصی فراهم می‌شود. پس از شهر‌های آنکارا و استانبول، ازمیر به عنوان بزرگترین شهر ترکیه تلقی می‌شود. دانشگاه اژه نیز در یک منطقه به نام بورنووا واقع شده است.

شهر ازمیر دارای بافت تاریخی فوق‌العاده خاص و منحصر به فردی است که البته در کل دنیا نیز شهرت خاصی دارد. همچنین دارای چهار دانشگاه دولتی و ۵ دانشگاه خصوصی می‌باشد و منطقه نزدیک به ساحل با منظره‌های کاملاً خاص و بی‌نظیر که می‌تواند لذت تحصیل را برای شما چندین برابر کند. با توجه به در نظر گرفتن این موضوع که دانشگاه اژه ترکیه در مسیر‌های اتوبان آنکارا استانبول و ازمیر واقع شده، به همین دلیل دسترسی به آن فوق‌العاده مطلوب و راحت بوده و روبروی دانشگاه‌ایستگاه مترو و‌ایستگاه اتوبوس وجود دارد که البته این مورد یک مزیت فوق‌العاده ویژه و خاص برای دانشگاه به شمار می‌آید.

رنکینگ دانشگاه اژه ازمیر

لازم است این نکته را بیان کنیم که دانشگاه اژه ازمیر به عنوان چهارمین دانشگاه برتر این کشور شناخته شده و در یک نگاه کلی باید توضیح دهیم که رتبه چهارم ملی و ۶۱۶ جهانی را به خود کسب کرده رنک خروجی تحقیقاتی مربوط به این دانشگاه نیز ۴۷۲ است و رنکینگ جهانی QS دانشگاه  ۲۵۱-۳۰۰ که این اعداد از نظر خیلی از افراد جذاب می‌باشد. بیشتر بدانید: بیمه دانشجویی ترکیه

علاوه بر رتبه فوق‌العاده بالای این دانشگاه برنامه‌های پژوهشی و تبادل میان دانشگاه نیز از بالاترین رده برخوردار بوده به صورتی که دانشجویان بین‌المللی نیز به دنبال آن هستند. در ادامه یک لیست کامل در رابطه با برنامه‌های دانشگاه اژه ازمیر را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

در جدول زیر رتبه دانشگاه اژه در سایر رنکینگ‌های جهانی آورده شده است.

QS GTU RANK US NEWS SHANGHAI
۱۰۰۱+ ۷۹۷ ۱۰۳۵ ۷۰۱- ۸۰۰

دانشگاه اژه جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران در ترکیه می باشد.

سیستم آموزشی دانشگاه اژه ازمیر

 • برنامه اراسموس: با توجه به در نظر گرفتن این پیمان و برنامه، دانشگاه اژه ترکیه هر سال با سایر دانشگاه‌های مهم و شناخته شده کشور‌های اروپایی مانند آلمان، بلغارستان، دانمارک، اسپانیا، فرانسه، یونان، لیتوانی، اتریش، جمهوری چک، ایتالیا، رومانی و… تبادل دانشجو دارند. این امکان فراهم است که شما به عنوان یکی از دانشجو‌های خوش شانس دانشگاه اژه انتخاب شوید.
 • اراسموس پلاس: معمولاً کاربرد این برنامه برای گذراندن دوره‌های مخصوصی مانند کارآموزی و فرصت‌های مطالعاتی می‌باشد. بر اساس این طرح تعدادی از دانشجویان مورد نظر امکان اعزام به دانشگاه‌های خارج برای آن‌ها فراهم شده و این اتفاق به صورت برعکس نیز می‌افتد، یعنی برخی از دانشجو‌های دانشگاه‌های خارجی به دانشگاه اژه ترکیه پذیرش خواهند شد.
 • برنامه مولانا: یکی از برنامه‌های مهم و خاصی که برای تبادل دانشجو بین دانشگاه اژه ترکیه با سایر دانشگاه‌های خارجی ارائه می‌شود، برنامه مولانا است. این دانشگاه پرطرفدار که در شهر ازمیر قرار گرفته یکی از دانشگاه‌های طرف قرارداد برنامه نام برده شده می‌باشد.
 • برنامه فارابی: این برنامه نیز به عنوان یک شانس دیگر برای سایر دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده که بر اساس این قرارداد میان دانشگاه ترکیه و ۵۰ دانشگاه خارجی امکان تبادل بین دانشجو‌ها برای مدت دو ترم یا حتی یک سال وجود دارد. دانشگاه اژه ترکیه نیز جزء این برنامه فارابی است.
 • برنامه اورهان: این برنامه به عنوان یک طرح درون کشوری در نظر گرفته شده که بر اساس آن امکان تحصیل در سایر دانشگاه‌های برتر ترکیه نیز به مدت یک تا دو ترم فراهم می‌شود. البته علاوه بر موارد گفته شده یک سال تحصیل نیز در دانشگاه دیگر به دانشجو تعلق خواهد گرفت. این موارد به صورت دو بخش جداگانه است، اما به طور کلی لازم است معادل یک سال تحصیلی باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه برای هر فرد که تصمیم دارد در این کشور زندگی کند مهم است پس مقاله جدید و جامع آن را حتما مطالعه کنید.

سیستم نمره‌دهی این دانشگاه اژه ازمیر براساس سیستم نمره دهی ECTS است. مقیاس نمره‌دهی در این سیستم توسط اتحادیه اروپا به‌هدف یکپارچه‌سازی سیستم نمره‌دهی تعریف‌ شده‌ است. این سیستم نمره‌دهی امکان انتقال نمرات واحدهای درسی دانشجویان را میان موسسات آموزشی مختلف در اروپا فراهم می‌آورد. دانشگاه اژه همچون سایر دانشگاه‌های ترکیه کلیه مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه را پوشش می‌دهد.

 لیست دانشگاه های دولتی ازمیر

دانشگاه دموکراسی ازمیر، دانشگاه دوکوز ایلول ، دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

ظرفیت دانشگاه اژه

ظرفیت دانشجویان در دانشگاه اژه ازمیر در مقطع کاردانی ۱۵۵۰۰ نفر، در مقطع لیسانس ۳۶۰۰۰ نفر، در مقطع ارشد ۴۵۰۰ نفر و در مقطع دکتری ۳۰۰۰ نفر است. در این دانشگاه ۳۲۰۰ استاد علمی و پژوهشی وجود دارد که شامل ۵۵۰ استاد مدعو، ۳۹۰ استادیار، ۹۰۰ دستیار پژوهشی، ۹۵۰ استاد، ۱۵ استاد خارجی و ۳۸۰ عضو دانشکده دکتری می‌شوند.

ثبت نام دانشگاه اژه ازمیر

اگر قصد تحصیل در این دانشگاه معتبر و شناخته شده را دارید در وهله‌ی اول لازم است بیان کنیم که دارای انواع رشته‌های مختلف بوده و لازم است مدارک مورد نیاز را در زمان‌های مشخص شده و خاص که معمولاً در تقویم‌های آموزشی دانشگاه آن را اعلام می‌کنند ارائه دهید.

پیش از هر چیزی در وهله اول لازم است با در نظر گرفتن این موضوع که آموزش‌ها به زبان ترکی و انگلیسی و آلمانی است، باید در یکی از این زبان‌ها مهارت داشته باشید و سپس آزمون داده و مدرک با نمره قبولی مورد نظر را به دانشگاه تحویل دهید.

نمره قبولی دانشگاه اژه

علاوه بر این مورد یکسری مدارک پایه و ضروری نیز لازم است که عبارتند از کپی تمامی مدارک قبلی و ترجمه معتبر به یکی از زبان‌های انگلیسی یا ترکی، ارائه دادن تمامی ریز نمرات و ترجمه معتبر آن‌ها، کپی از پاسپورت معتبر نمره آیلتس یا تافل یا حتی مدارک مشابه آن، به دست آوردن نمره قبولی حداقل ۴۰ در آزمون یوس دانشگاه که البته این آزمون در خود دانشگاه برگزار می‌شود. توجه داشته باشید در صورت تحصیل در رشته‌های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی نمره بیان شده باید حداقل ۹۰ باشد.

دانشکده‌ها و دپارتمان‌های دانشگاه اژه

دانشگاه اژه ازمیر ۱۷ دانشکده دارد که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندان پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده علوم بهداشت
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده علوم
 • دانشکده تربیت معلم
 • دانشکده اقتصاد و علوم اجرایی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده علوم اسلامی
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده گردشگری چشمه (Çeşme)

 

 

تقویم آموزشی دانشگاه اژه

یک سال تحصیلی در دانشگاه اژه ازمیر شامل ترم پاییز و بهار می باشد. هر کدام از این ترم‌ها دارای حداقل ۱۶ هفته تحصیلی هستند، که شامل امتحانات میان‌ترم و امتحانات پایان‌ترم است. دانشگاه اژه در زمینه‌ها و رشته‌های تحصیلی مختلفی فعالیت می‌کند، بنابراین تقویم آموزشی و دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه متفاوت می باشد.

شهریه دانشگاه اژه 2023

شهریه دانشگاه اژه ازمیر در مقاطع و رشته های مختلف متفاوت است، حتی زبان تحصیل شما نیز در هزینه شهریه موثر می باشد. البته به این نکته اشاره کنیم که شهریه این دانشگاه به دلیل دولتی بودن بسیار پایین تر است و شما می توانید در صورت دارا بودن شرایط پذیرش بورسیه از بورسیه استفاده کنید. هزینه تحصیل در رشته هایی که به زبان ترکی تدریس می شود پایین از دیگر زبان ها مانند انگلیسی و آلمانی است. برای استعلام دقیق شهریه رشته انتخابی خود با مشاوران ما در یوس مگ در ارتباط باشید و از مشاوره تحصیلی رایگان مهاجرت تحصیلی ترکیه استفاده کنید.

هزینه خوابگاه دانشگاه اژه

دانشگاه اژه فرصت‌هایی برای توسعه‌ زندگی شخصی، فرهنگی، اجتماعی و حرفه‌ای در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. این فعالیت‌ها در سالن فرهنگی و هنری تازه‌ تاسیس دانشگاه انجام می‌ پذیرد. سالنی با ظرفیت ۳۳۰ تماشگر و آمفی تاتری با ۵۰۰۰ تماشاگر در اختیار دانشجویان دانشگاه اژه قرار دارد.

از سوی دیگر، مرکز فرهنگی آتاتورک با ظرفیت بیش از ۱۲۰۰ نفر، ۴ اتاق سمینار برای ۵۰ نفر، ۸ اتاق وورک‌شاپ هر کدام برای ۸ نفر و گالری با ظرفیت پذیرش بیش از ۸۰۰ مهمان، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در همه‌ آخر هفته‌ها، تعطیلات و پایان سال تحصیلی، مراسم‌ها و جشن‌های مختلفی برای ایجاد فضای مفرح و افزایش روحی دانشجویان و پرسنل تدارک دیده می شود.

همچنین گشت‌و‌گذار در محیط‌های تفریحی و تاریخی از دیگر برنامه‌های دانشگاه اژه است. از جمله دیگر امکانات دانشگاه اژه می‌توان به کتابخانه‌ غنی و مجهز این دانشگاه اشاره نمود.

در مجموع ۲۵۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های این دانشگاه وجود دارد که از این تعداد ۵۰ هزار جلد در کتابخانه‌ مرکزی دانشگاه قرار دارد. همچنین خوابگاه‌های این دانشگاه بیش از ۸۰۰۰ نفر را در خود اسکان می‌دهند و همگی دارای امکاناتی نظیر سرویس کامل خواب، سالن‌های غذاخوری، سرویس‌های بهداشتی و حمام و….نی باشند.

بورسیه‌های دانشگاه اژه ازمیر

دانشجویانی که جهت تحصیل در دانشگاه اژه ازمیر نیاز به حمایت مالی دارند، می‌توانند از طریق موسسه‌های مختلفی که این دانشگاه با آن‌ها قرار داد بسته، اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی نمایند. دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانند پس از اعلام نتایج (ÖSYM) به سایت رسمی بورسیه یور تورک (YURTKUR) مراجعه کنند و به صورت آنلاین ثبت‌نام نمایند.

سایت رسمی دانشگاه اژه ازمیر

موسسه‌های دیگری که هرساله داوطلب صدور بورسیه تحصیلی می‌شوند در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر درخواست خود را در سایت رسمی دانشگاه اژه به نمایش می گذارند. مدارک لازم برای دانشجویانی که قصد ثبت‌نام برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه از دانشگاه اژه ازمیر را دارند به شرح زیر است

 • شناسنامه
 • مدرک دیپلم دبیرستان (نسخه اصلی و کپی)
 • ترجمه ترکی مدرک دیپلم دبیرستان و کپی آن
 • معادل‌سازی مدرک دیپلم
 • نسخه کپی شده پاسپورت که به زبان ترکی ترجمه شده باشد. (تایید‌شده توسط سفارت یا کنسولگری ترکیه)
 • مجوز اقامت معتبر
 • سه قطعه عکس که در ۶ ماه اخیر گرفته شده است.
 • گواهی ثبت هویت برای افراد دارای تابعیت دوگانه
 • گواهی ثبت اقامت برای افراد دارای تابعیت دوگانه
 • ضمانت‌نامه مالی
 • گزارش هیات بهداشت که نشان دهد هیچ مانعی برای کسانی که اقدام به تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی و سایر می‌کنند، ندارد.
 • گزارش تاییدیه تحصیلی برای رشته‌های دانشکده دریانوردی

توجه داشته باشید  از آن‌جایی که زبان آموزشی در دانشگاه اژه، ترکی، انگلیسی و آلمانی است، تسلط بر زبان ترکی امتیاز محسوب می‌شود.

جمع بندی

همانطور که ملاحضه کردید موارد لازم در رابطه با دانشگاه اژه ازمیر ترکیه را در اختیار شما قرار دادیم و در پایان نیز باز هم باید یادآور این موضوع شویم دانشگاه اژه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه شناخته شده که می توانید با کسب نمرات لازم و با بهترین میزان شهریه در این دانشگاه معتبر به تحصیل بپردازید. لازم به ذکر است بیان کنیم که از امکانات فوق‌العاده خاص و بی نظیری شامل کتابخانه، تکنولوژی‌های به روز، خوابگاه، رستوران، سالن‌های ورزشی، استخرهای سرپوشیده و… برخوردار است. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. هر سوالی راجع به دانشگاه اژه ازمیر دارید می توانید زیر همین مقاله از ما بپرسید

Rate this post

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *