آزمون sat ترکیه

آزمون sat ترکیه

آزمون SAT ترکیه که در واقع مخفف عبارت scholastic Aptitude Test می‌باشد به آزمونی اشاره دارد که استعداد و مهارت علمی شرکت کننده را ارزیابی می‌کند. آزمون سَت از ابتدای ایجاد تا امروز تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است که از جمله می توان به تغییر نام  Scholastic Aptitude Test  یا آزمون استعداد علمی به  Scholastic Assessment Test یا آزمون ارزیابی علمی اشاره کرد.

دانش آموزانی که موفق به دریافت گواهی پایان تحصیلات دوازده ساله شده اند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. در واقع این آزمون با هدف ارزیابی آمادگی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه برگزار میگردد. طراحی سوالها و شرایط برگزاری آزمون SAT بر عهده هیئت علمی دانشگاه خواهد بود و توسط ETS یا انجمن خدمات ارزیابی تحصیلی مدیریت میگردد.

آزمون SAT ترکیه

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در خصوص این آزمون کسب نمایید ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

آزمون SAT برای تحصیل در ترکیه

سالانه متقاضیان زیادی برای ورود به دانشگاه های ترکیه و دیگر دانشگاه های جهان با یکدیگر رقابت می‌کنند و یکی از این آزمونهای رقابتی، آزمون SAT  می‌باشد. در واقع یکی از شرایط لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه، کسب نمره قبولی در این آزمون است. برگزاری این آزمون به زبان انگلیسی می‌باشد و در بسیاری از دانشگاه‌های فنی و انگلیسی زبان ترکیه باید مدرک قبولی در آزمون SAT ترکیه را ارائه نمایید.

آزمون سات ترکیه را میتوان پیش نیازی برای ورود به دانشگاه‌های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی این کشور معرفی نمود. مدرکی که در ازای قبولی در این آزمون دریافت میکنید دارای اعتبار پنج ساله خواهد بود.

بیشتر بدانید: پذیرش دانشگاه بدون آزمون در ترکیه

انواع آزمون SAT در ترکیه

آزمون SAT ترکیه دارای دو نوع است:

۱- آزمون SAT General – جهت ارزیابی داوطلبان با هدف اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

۲- آزمون SAT Subject – آزمونی تخصصی تر جهت ارزیابی داوطلبان با هدف اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر انگلیسی زبان

شرکت در یک یا هر دو آزمون میتواند برای داوطلبان اخذ پذیرش دانشگاه در ترکیه الزامی باشد. ثبت نام در این آزمون به گونه ای است که باید در ابتدا به صورت آنلاین به سایت www.collegeboard.com مراجعه نمایید. سپس با انتخاب گزینه‌ی Register برای خودتان حساب کاربری ایجاد نموده و دیگر مراحل ثبت نام را دنبال کنید. از آن جایی که ایران جزو برگزار کنندگان این آزمون نیست برای شرکت باید به دیگر کشورها مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید: آزمون یوس

مراحل آزمون SAT در ترکیه

آزمون SAT ترکیه از سه قسمت، آزمون ریاضی، درک مطلب و انشاء تشکیل میشود. از آن جایی که کسب اطلاعات لازم در خصوص نحوه‌ی برگزاری آزمون، منابع سوالات و شیوه‌ی پاسخگویی به سوالات میتواند در دستیابی به نمره قبولی به شما شانس بیشتری بدهد، در ادامه‌ی مطلب شما را با قسمت‌های مختلف این ازمون آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: آزمون DUS

۱- قسمت درک مطلب (Sat Reading Test)

در این بخش با هدف ارزیابی نحوه‌ی درک مطلب، به شما متنی داده میشود و از شما خواسته شده که درک مفاهیم و اطلاعات خودتان را بررسی نمایید. در آزمون SAT ترکیه همه سوالات به صورت چهار گزینه‌ای هستند و بر اساس متن مورد نظر طراحی شده اند. شما می بایست در زمان ۶۵ دقیقه به ۵۲ سوال پاسخ دهید. این قسمت آزمون میتواند شامل داده های چون جدول، نمودار، یا گراف نیز شود و همچنین ممکن است  قسمت‌هایی از متن‌های داده شده با دیگر قسمت‌ها ارتباط موضوعی داشته باشند.

متون داده شده میتواند بخشی از ادبیات کلاسیک یا معاصر انگلیسی، در خصوص اقتصاد، مسایل روانشناسی و جامعه شناسی، شیمی، فیزیک، زیست یا زمین شناسی باشد.

نکته مهم این که پاسخ های نادرست امتیاز منفی در پی نخواهند داشت.

۲- قسمت ریاضی آزمون SAT ترکیه

در قسمت ارزیابی ریاضی سوالات در حوزه حل مسائل ریاضی، هندسه، آمار و احتمال، جبر و استفاده از فرمول‌های ریاضی مطرح شده‌اند. در این بخش از آزمون SAT ترکیه سوالات هم بصورت چهار گزینه و هم به صورت تشریحی می‌باشد که داوطلبان می بایست با انجام محاسبات ریاضی پاسخ صحیح را به دست بیاورد.

این قسمت آزمون سایت دارای دو بخش است که بخش اول از بیست سوال با زمان ۲۵ دقیقه تشکیل شده و در آن مجاز به استفاده از ماشین حساب نخواهید بود. در بخش دوم با ۳۸ سوال رو به رو میشوید که زمینی ۵۵ دقیقه دارند و استفاده از ماشین حساب در آن بلامانع است.  به صورت کلی موضوعات قسمت ریاضی  از سه شاخه‌ی دانش ریاضی، جبر و احتمال، حل مسائل و آنالیز و ریاضیات پیشرفته تشکیل شده اند.

سوالات شاخه اول در خصوص معاملات خطی، شاخه دوم در حوزه دانش حساب و توانایی حل مسائل و شاخه سوم نیز حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی را در بر میگیرد.

این بخش نیز برای پاسخ های نادرست امتیاز منفی لحاظ نخواهد کرد.

۳- قسمت انشایی آزمون SAT

در این قسمت از آزمون سات، قدرت تجزیه، تحلیل و نوشتاری شما بررسی میشود. جواب دادن به قسمت نگارش و نوشتاری فقط برای پذیرش در برخی دانشگاه ها اجباری است. برای بخش انشاء پنجاه دقیقه در نظر گرفته شده است.

نمره‌ی آزمون SAT در ترکیه

برای هر دو قسمت آزمون سات یعنی درک مطلب و ریاضی، نمراتی بین دویست تا هشتصد در نظر گرفته شده است. بر همین اساس نمره نهایی داوطلب می بایست بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ باشد. در قسمت انشاء نیز نمره ی بین یک تا شش مد نظر می‌باشد. دانشگاهی که قصد اخذ پذیرش آن را دارید، می تواند امتیاز شما در آزمون SAT ترکیه را از هیئت برگزاری آزمون SAT تقاضا و دریافت نماید.

بیشتر بخوانید: آزمون تافل

شرایط و مدارک لازم شرکت در آزمون SAT ترکیه

  • داشتن کارت شناسایی معتبر در زمان ورود به جلسه آزمون
  • کارت شناسایی عکس دار مانند پاسپورت یا کارت دانش آموزی معتبر
  • اصل مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات به همراه قید کامل و صحیح نام و نام خانوادگی داوطلب بر روی هر یک
  • عکس ارائه شده برای مدارک شرکت در آزمون باید کاملا جدید باشد
  • مدارک ارائه شده باید به زبان انگلیسی باشند.
  • داوطلب می بایست در هنگام برگزاری آزمون از شرایط مناسب جسمی و ذهنی برخوردار باشد.

هزینه‌ی شرکت آزمون SAT ترکیه

سالانه هزینه ی شرکت در آزمون SAT ترکیه اعلام میگردد که معمولا برای متقاضیان بین المللی اندکی متفاوت‌تر است. در ضمن بخش انشاء دارای هزینه ی جداگانه ای است که به صورت مجزا پرداخت میگردد.

زمان و مکان برگزاری آزمون SAT

این آزمون بیش از هفت مرتبه در طول سال برگزار میگردد که تاریخ های متفاوتی دارند. برای کسب آگاهی از زمان برگزاری آزمون میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید. لازم به ذکر است که این آزمون در ایران برگزار نمی گردد و داوطلبان ایرانی می‌توانند برای شرکت در آزمون SAT ترکیه به این کشور سفر کنند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *