طراحی لباس در ترکیه

طراحی لباس در ترکیه

سر فصل های این مطلب :

رشته طراحی لباس در ترکیه

 

چکیده مطلب:

تحصیل در ترکیه برای رشته طراحی لباس در ترکیه در سال‌های اخیر مقصد دانشجویان بین المللی بسیاری بوده است و سیستم آموزشی این کشور علاوه بر آنکه از کیفیت بالایی برخوردار است. مبتنی بر اراسموس و از معاهده بولونیا نیز پیروی می‌کند . بنابراین افراد زیادی رشته طراحی لباس در ترکیه را انتخاب کرده و به دنبال بورسیه طراحی لباس و به خصوص در بهترین دانشگاه های ترکیه برای طراحی لباس هستند. در ادامه با یوس مگ همراه باشید تا شغل طراحی لباس در ترکیه را معرفی کنیم.

یکی از رشته های پر طرفدار ترکیه که مورد استقبال ایرانی‌ها نیز واقع شده است تحصیل در رشته طراحی لباس است. بنابراین یوس مگ در این مقاله قصد داشته تا بهترین دانشگاه های ترکیه برای طراحی لباس را مورد بررسی قرار دهد.

تاریخچه رشته طراحی لباس در ترکیه

رشته طراحی لباس در ترکیه

اولین کسی که برای اولین بار برند سازی در زمینه طراحی لباس را آغاز کرد چارلز فردریک ورث بود که در قرن نوزدهم میلادی اقدام به دوختن برچسب نام خود بر روی لباس ها کرد. موفقیت ورث قبل از برپایی مزون ها بوده او تنها به عنوان یک خیاط منفعل رفتار نمی‌کرده بلکه به مشتری های خود نیز پیشنهاد می‌داده که چه لباس هایی بپوشند. واژه مد و طراحی لباس برای اولین برای توسط او به کار رفته است.

اما اگر بخواهیم قدمت طراحی لباس در ترکیه را  مورد بررسی قرار دهیم باید گفت که این رشته در کشور ترکیه سابقه تاریخی ۴۰۰۰ ساله دارد. در تاریخ این طور آمده است که در دوره‌ عثمانی به لباس اهمیت خاصی داده می‌شده است. یکی دیگر از علل های ایجاد تنوع در طراحی لباس در ترکیه وجود مسلمانان و مسیحیان در کنار همدیگر است.

آن ها همیشه سعی داشتند در پوشش از یکدیگر متمایز باشند. در حال حاضر رشته طراحی لباس در ترکیه همچون رشته طراحی جواهرات به شکل یک رشته دانشگاهی پرطرفدار در آمده و در دانشگاه‌های این کشور تدریس می‌شود. جالب است بدانید بیشتر متقاضیان تحصیل در رشته طراحی لباس خانم‌ها می باشند.

 

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مقاطع تحصیلی رشته طراحی لباس در ترکیه

اغلب دانشگاه‌های ترکیه رشته طراحی لباس را تحت عنوان (fashion design) یا (apparel design) به علاقه مندان ارائه می دهند. مدت زمان تحصیل در این رشته با توجه به دانشگاه انتخابی شما می‌تواند مدت زمانی بین ۳ تا ۷ سال به طول بیانجامد.

دانشجویان رشته طراحی لباس در ترکیه در رابطه با طراحی انواع مختلف لباس و اکسسوری آموزش های لازم را می‌بینند. افرادی که قصد تحصیل در دوره های تکمیلی در رشته طراحی لباس را دارند پس از گذراندن دوره کارشناسی به مدت ۲ تا ۴ سال به تحصیل در مقاطع بالاتر خواهند پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در سایت یوس مگ در ارتباط باشید.

دروس عمومی و تخصصی رشته طراحی لباس در ترکیه

 • تبدیل طرح های پوشاک به صورت دیجیتالی
 • طرح تولید یک مجموعه مد
 • یادگیری نحوه شناسایی، انتخاب و دستکاری پارچه های مختلف اصول کاربردی طراحی پوشاک
 • شناخت نیازهای صنعت و شرایط بازار کار
 • ارزیابی امکان سنجی مفهوم طراحی
 • ساخت نمونه کارها

آزمون های وردی رشته طراحی لباس در ترکیه

شرط ورود به دانشگاه ها و کالج های دولتی و خصوصی در رشته طراحی لباس در ترکیه در مقطع کارشناسی، قبولی در آزمون های YOS و SAT می باشد. اگر می‌خواهید در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازید باید در آزمون ALES شرکت کنید.

البته اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه هستید می‌توانید بدون آزمون ورودی نیز به تحصیل بپردازید. همچنین یکی دیگر از شرایط پذیرش در دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه شرکت در مصاحبه حضوری است. علاوه بر آن باید مدرک زبان انگلیسی را نیز ارائه کنید.

دوره های کوتاه مدت طراحی لباس در ترکیه

دوره های کوتاه مدت طراحی لباس در ترکیه

دوره‌های کوتاه مدت طراحی لباس در ترکیه ۶ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد که به شما آموزش می‌دهد، چگونه یک برند جدید ایجاد کنید؛ بنابراین، اگر ایده‌ای در سر می‌پرورانید و می‌خواهید برند خود را در آینده بسازید، با ایجاد یک برنامه‌ریزی شغلی مناسب که این مدارس در اختیار شما قرار می‌دهند، می‌توانید ایده‌های خود را به واقعیت تبدیل کنید.

بورسیه رشته طراحی لباس در ترکیه

بورسیه رشته طراحی لباس در ترکیه

اگر در مورد تحصیل رایگان در ترکیه یا بورسیه‌های مختلف دانشگاه‌های ترکیه شنیده باشید، حتما می‌دانید شما با درخواست بورسیه و فاند دولتی می‌توانید دررشته‌های مختلف مشغول به تحصیل شوید. دولت ترکیه در سال‌های اخیر از جذب دانشجویان مستعد خارجی بسیار استقبال کرده است. از جمله اینکه دانشجو می‌تواند به دو طریق درخواست بورسیه تحصیلی طراحی لباس در ترکیه داشته باشد

 1. مراجعه به سایت دولتی ترکیه بورسلاری و ثبت درخواست بورسیه به صورت رسمی در این وبسایت .سازمان TURKIYE BURSLARI به طور کامل درخواست‌های مختلف را مورد بررسی قرار خواهد داد و از میان آن‌ها هرساله تعدادی دانشجوی مستعد برای بورسیه کامل 100 درصدی در دانشگاه‌های مختلف معرفی می‌کند.
 2. راه دوم مراجعه به سایت رسمی هر دانشگاه و ثبت نام در برنامه بورسیه هر کدام از آن‌ها می باشد. تقریبا تمام دانشگاه‌ها در جهت تسهیل پرداخت شهریه و تحصیل در ترکیه، ظرفیت بورسیه‌های بین‌المللی هر رشته را هر ساله به طور جداگانه اعلام می‌کنند. بورسیه‌های 25درصدی، 50 درصدی و 100 درصدی، کمک‌هزینه‌های تحصیلی و … از جمله بورسیه‌های مختلف دانشگاه‌های ترکیه می باشد.

نکات اخذ بورسیه تحصیلی رشته طراحی لباس در ترکیه

 • داشتن رزومه خوب، نمونه کار طراحی مد، فشن و لباس به شما در اخذ امتیاز بورسیه کمک زیادی خواهد کرد.
 • توانایی ترسیم، داشتن سابقه کار، شرکت در همایش‌ها و کارگاه‌های مختلف نیز امتیاز دارد.
 • آزمون OSS یک آزمون بسیار مهم برای گرفتن بورسیه دانشگاه‌های ترکیه می باشد.
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی یا مدرک تومر نیز در جذب شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
 • سعی کنید انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه قوی و تخصصی از خود ارائه دهید، اغلب داوران به از روی انگیزه نامه های صحیح و حرفه‌ای داوطلبان به آن‌ها بورسیه اعطا می‌کنند.

زبان تحصیل رشته طراحی لباس در ترکیه

بیشتر دانشگاه‌های ترکیه در رشته مد و طراحی لباس دروس تحصیلی خود را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند بنابراین رشته طراحی لباس به انگلیسی تدریس می شود به همین علت است که دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور به مدرک زبان انگلیسی تافل و یا آیلتس احتیاج دارند. هرچند تحصیل در برخی از دانشگاه‌های ترکیه به ویژه دانشگاه‌های دولتی این کشور به زبان ترکی است.

مدرک زبان ترکی

مدرک تومر

شغل طراحی لباس در ترکیه

رشته طراحی مد و فشن در ترکیه برای فارغ التحصیلان این رشته دارای بازار کار خوبی می باشد. از آن جا که رشته طراحی لباس و طراحی مد بسیار به هم نزدیک است فارغ التحصیلان و دانشجویان این دو رشته تقریبا می‌توانند به مشاغلی شبیه به هم یا مشترک بپردازند در زیر قصد داریم چند نمونه از این مشاغل را به شما معرفی کنیم.

 • طراح  لباس
 • طراح نساجی
 • تصویرگر مد
 • الگو ساز
 • طراح مد
 • مشاور مد و لباس
 • مدرس دوره طراحی لباس
 • طراح لباس سینما و تلویزیون
 • روزنامه نگار مد
 • Trendsetter مد

رشته طراحی لباس در ترکیه

استخدام طراح لباس در ترکیه

در دنیای امروز رشته طراحی لباس در ترکیه و حتی در سراسر دنیا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می باشد. متوسط درآمد سالانه یک طراح لباس که در ترکیه مشغول به کار است در سال ۲۰۲۲ مبلغی بیش از ۱۲۰ هزار لیر است که بر اساس آن هر طراح لباس حرفه‌ای می‌تواند در هر ساعت ۵۰ لیر دستمزد داشته باشد. البته دقت داشته باشید که دستمزد ها براساس تحصیلات و مهارت و تخصص و همچنین جنسیت و موقعیت های دیگر متفاوت هستند.

اما در کل رشته طراحی لباس و طراحی مد جزو مشاغل پرطرفدار در سال‌های اخیر بوده است. برخی از طراحان لباس در دنیا از درآمدهای هنگفتی برخوردار هستند و این مدیون طراحی لباس برای افراد مشهور و سلبریتی است. جای تعجب ندارد که در سال های گذشته شغل طراحی لباس و طراحی مد از مشاغل پردرآمد در جهان به شمار می رود. افراد می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در دفترهای طراحی لباس و سایر کمپانی‌ها  مشغول به کار شوند و یا می‌توانند به شکل مستقل عمل کرده و برند شخصی خود را تولید نمایند.

درامد طراح لباس در ترکیه

حقیقتا درآمد رشته طراحی لباس در ترکیه می‌تواند خیلی نجومی باشد. اما در کل بر طبق آمار سایت salaryexplorer درآمد یک طراح لباس تازه‌ فارغ‌التحصیل در ترکیه به طور متوسط 7540 لیر در ماه است. پایین‌ترین سطح درآمد طراحی مد و لباس در ترکیه 2730 لیر در ماه و بیشترین آن 16400 لیر در ماه برآورد شده است. یک مدیر طراحی مد به طور متوسط 13300 لیر در ماه حقوق می‌گیرد. حتی طراحان مد استایل فریلنسر 13700 لیر در ماه در ترکیه درآمد دارند.

شرکت های معروف طراحی لباس در ترکیه

در این بخش به معرفی معروف‌ترین طراحان لباس کشور ترکیه خواهیم پرداخت:

 • جمیل ایپکچی
 • بنیامین آیدین
 • ییلدیریم مایروک
 • بورا آکسو

بهترین دانشگاه های ترکیه برای طراحی لباس

بهترین دانشگاه های ترکیه برای طراحی لباس

بله! بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل رشته طراحی لباس در استانبول واقع شده‌اند. از جمله دانشگاه‌های استانبول ، دانشگاه بیلگی، دانشگاه اوکان، مدرسه مد استانبول، دانشگاه یدی تپه و دانشگاه مال تپه است. اما ما در اینجا تعدادی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در شهرهای مختلف را به شما معرفی می کنیم. شما پذیرش هر کدام از این دانشگاه ها را اگر بدست بیاورید، برنده رقابت آکادمیک خود خواهید بود.

دانشگاه صنعتی استانبول

یکی از معروف ترین و معتبر ترین دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه دانشگاه صنعتی استانبول است. شاید مهم‌ترین ویژگی این دانشگاه این باشد که تحت نظر فشن سانی نیویورک است. آموزش رشته طراحی لباس در این دانشگاه با عنوان طراحی فشن تدریس می‌شود. دانشجویان به شکل کلی به آموزش طراحی لباس و مد می‌پردازند. از سال ۲۰۰۴ تاکنون این رشته تحت نظر نیویورک بوده و دانشجویان ۵ ترم را دانشگاه استانبول می‌گذرانند و ۴ ترم باقی مانده را در موسسه سانی خواهند گذراند.

تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می‌شود و دانشجویان ملزم به ارائه ی مدرک زبان تافل با نمره ۸۰ هستند.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه صنعتی استانبول با لیر ترکیه محاسبه می‌شود و هزینه‌های گذراندن دوره در موسسه سانی به دلار محاسبه می‌شود. دانشجویان می‌توانند در مدت زمانی که در امریکا حضور دارند به فعالیت کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود بپردازند و جذب بازار کار شوند.

دانشجویان قادر خواهند بود در دفاتر طراحی کمپانی‌هایی نظیر بینمن، ماوی، مودو، جاج به کار بپردازند و خدماتی مانند طراحی لباس را ارائه بدهند.

هزینه تحصیل در این دانشگاه به دو بخش تقسیم می‌شود که برای سه سال تحصیل در ترکیه ۱۲۰۰۰ لیر، و برای تحصیلات در آمریکا هم هزینه‌ای ۱۵۰۰۰ دلاری خواهد داشت.

دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی یکی از دانشگاه های مهم در زمینه مد و فشن و طراحی لباس است. اگر به تحصیل در رشته طراحی لباس علاقه مند هستید ترکیه یک مقصد رویایی برای این رشته تحصیلی به شمار می رود.

به فارغ التحصیلان دانشگاه دو مدرک NABA و BILGI اعطا می‌ گردد. این مدارک از بهترین مدارک جهان به شمار می‌روند. دانشجویانی که موفق شوند دوره های اول، دوم و سوم را در دانشگاه بیلگی با موفقیت بگذرانند می‌توانند برای دوره‌های NABA که شامل دروس مشترک بین ایتالیا و ترکیه است آماده شوند.

نکته قابل توجه این است که دانشجویان این دانشگاه می‌توانند برای کارآموزی به میلان ایتالیا بروند و امکان کار برای آن ها در ترکیه و سایر نقاط اروپا نیز فراهم می شود.

دانشگاه بچلر استانبول

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر در زمینه مد و طراحی لباس در ترکیه دانشگاه بچلر استانبول است که بازهم در استانبول قرار دارد. دانشجویان این دانشگاه پس از فارغ التحصیل شدن براساس چشم اندازها و استاندارد های اروپایی مدرک I.F.A فرانسه را دریافت می‌کنند.

دانشگاه IED

این دانشگاه در حدود ۵۰ سال است که در زمینه مد و طراحی لباس در ترکیه فعالیت دارد. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره‌های مستر به تحصیل بپردازند و در پایان مدرک بین‌المللی دریافت کنند.

دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه یک دانشگاه خصوصی در شهر استانبول است که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد.این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد. رشته طراحی لباس در دانشکده هنرهای زیبای آن ارائه می‌شود و شهریه آن ۴۰۰۰ دلار است.

دانشگاه آیدین استانبول

انواع رشته‌های هنری از جمله طراحی لباس، کارگردان هنری، طراحی گرافیک، کارتون و انیمیشن و بازیگری در دانشگاه آیدین استانبول ارائه می‌شود.این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد.

دانشگاه مال تپه

یک دانشگاه بین‌المللی خصوصی سطح بالا در شهر استانبول که بسیاری از رشته‌های پرطرفدار هنری از جمله طراحی لباس در آن ارائه می‌شود. دوره‌های کارآموزی رایگان این دانشگاه نیز در میان دانشجویان محبوبیت زیادی دارد.

مدرسه مد استانبول

یکی از مشهورترین مدارس در حوزه طراحی لباس در ترکیه، مدرسه مد استانبول است. برای قبولی در این مدرسه، باید در آزمون تعیین سطح شرکت کنید. دیگر اینکه بالای ۱۸ سال سن داشته باشید، مدرک دیپلم معتبر داشته باشید و در آزمون SAT برگزار شده توسط مدرسه نیز شرکت کنید.

دانشگاه اوکان استانبول

یک دانشگاه جوان خصوصی در شهر زیبای استانبول که در سال ۱۹۹۹ تاسیس شده است. یکی از ۶۳ برنامه کارشناسی این دانشگاه، طراحی لباس و مد است. کسب حداقل نمره ۸۰ آزمون آلس نیز برای پذیرش لازم است.

دانشگاه آتیلیم

دور‌ه‌های مختلف نظری و عملی رشته طراحی لباس در ترکیه در این دانشگاه برگزار می‌شود. اگر به گرایش‌های مختلف طراحی فشن و لباس علاقه دارید، دانشگاه آتیلیم را انتخاب کنید.

دانشگاه مارمارا

یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه که در شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه از بزرگترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود و به تنهایی ۱۷ دانشكده، ۹ مدرسه فنی و حرفه‌ای و ۱۱ موسسه دارد.

دانشگاه فنی استانبول

دپارتمان طراحی لباس دانشگاه فنی استانبول تحت نظارت برند سونی نیویورک است. برای تحصیل فشن و مد، یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود.

دانشگاه باشکنت

یک دانشگاه خصوصی فوق‌العاده در پایتخت ترکیه که دوره کارشناسی طراحی لباس را ارائه می‌دهد.

دانشگاه‌های مورد تایید ایران برای تحصیل رشته طراحی لباس  در ترکیه

با تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه، به راحتی می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی به داخل کشور برگردید و مشغول به کار شوید. تنها شما در صورت نیاز باید در یک دوره خاص شرکت نمایید. اگر هم دانشگاه شما مورد تایید وزارت علوم ایران نباشد، باز هم جای نگرانی نیست، یا یک آزمون استاندارد خاص مدرک شما معادل‌سازی خواهد شد. و اما دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران برای تحصیل رشته طراحی لباس به شرح زیر است

 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه یدی تپه

طراح لباس ایرانی در ترکیه

طراحی مد و لباس در ایران از زمان قاجار شروع شده است. نقطه‌ی شروع مدگرایی در ایران توسط بانوی اول دربار فتحعلی شاه و آشنایی او با الیزابت مک نیل همسر جان مک نیل بوده است.

آیا می دانید اولین طراح لباس ایرانی کیست؟  زینت جهانشاه دختر یکی از سرهنگ های وزارت جنگ بود که برای تحصیل به آلمان رفته و در آنجا با یک افسر آلمانی ازدواج می‌کند و به سوئیس می‌رود. وی در آن جا هنر خیاطی و برش روی مانکن را فراگرفت.
سپس به پاریس رفت و تحت آموزش توسط یکی از طراحان معروف آن زمان به نام پیربالمن قرار گرفت که رموز طراحی و خیاطی مدرن و بوتیک داری را فراگرفت.

سخن پایانی

طراحی لباس در ترکیه مثل رشته های پزشکی در ترکیه به شدت پرطرفدار بوده و افرادی که رشته طراحی لباس در ترکیه را خوانده اند حال حاضر درآمد نسبتا خوبی دارند چه بسا افرادی هستند که با طراحی لباس برای افراد مشهور هم درآمد بالا و هم شهرت پیدا می کنند. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاس گزاریم. مثل همیشه منتظر شنیدن سوالات و پیشنهادات شما هستیم کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *