پزشکی در ترکیه

اجازه کار پزشکان در ترکیه

در این مقاله می خواهیم راجع به پزشکی در ترکیه بگوییم پس در ادامه همراهمان باشید. همانطور که می دانید کشور ترکیه یکی از بیشترین آمار مهاجرت ایرانیان را به خود اختصاص داده است و این امر نیز دلایل مختلفی داشته و هر یک از مهاجران بنابر شرایط شخصی خود خواستار مهاجرت به این کشور همسایه هستند که می توان نزدیکی مسافت و شباهت های مختلف فرهنگی و اجتماعی به ایران را دلیل این حجم از درخواست اقامت در ترکیه دانست. البته حقوق بالای پزشکان در ترکیه نیز یک دلیل ترغیب کننده می باشد.

اجازه کار پزشکان در ترکیه

همانطور که می دانید در ایران نه تمامی پزشکان، اما اکثر آنها شرایط کاری و درآمد بالایی داشته و می توان گفت که از اقشار مرفه کشور محسوب می‌شوند؛ اما می خواهیم دلیل استقبال بالای این گروه از شاغلان ایرانی جهت مهاجرت به ترکیه را بررسی کنیم. در مرحله اول هم می توان گفت برای چنین افرادی غالباً ترکیه رابطی بین کشورهای آسیایی و اروپایی محسوب می ‌شود و نوعی سکوی پرتاب و زمینه ساز موقعیت های بهتر می باشد.

بیشتر بدانید: شرایط مهاجرت به ترکیه

روش مهاجرت پزشکان به کشور ترکیه

اگر بخواهید پس از مهاجرت شرایط شغلی دیگری را در پیش بگیرید که موضوع فرق می کند اما اگر بخواهید حرفه پزشکی خود را در ترکیه دنبال کنید در قدم اول لازم است که در آزمون sts شرکت کنید و مدرک پزشکی خود را با مدرک پزشکی این کشور معادل سازی کنید.

در این معادل سازی به نوعی علم و تخصص پزشکی شما از دیدگاه سطح پزشکی در ترکیه اعتبار سنجی می شود و زبان ترکی شما در غالب پزشکی آزموده می شود. پس از قبولی در این آزمون لازم است که علم پزشکی خود را به زبان ترکیه اثبات کنید چرا که شغل حساس پزشکی به انتقال درست، سریع و صحیح اطلاعات بیماران به زبان رایج در هر کشوری نیازمند است.

بیشتر بخوانید: تجربه من از زندگی در ترکیه

در صورت موفقیت در این مراحل می توانید جهت سایر اقدامات مهاجرت، به سفارت ترکیه در محل زندگی خود مراجعه کنید. البته میزان موفقیت در طی کردن این پروسه نیازمند استخدام و موفقیت درخواست همکاری با شما در یکی از بیمارستان ها و مراکز درمانی ترکیه می باشد.

میزان اعتبار مدرک پزشکان ایرانی در ترکیه

اگر چه علوم پزشکی در سراسر جهان ارتباط پیوسته و دقیقی با هم دارند اما طبیعتاً میزان تحصیلات و محل تحصیل هر پزشکی بر تخصص و تجربه پزشکی او موثر است؛ لذا پیش از هر اقدامی بهتر است تحقیق کنید که مدرک پزشکی شما از لحاظ کادر درمان ترکیه چه میزان اعتبار دارد.

حوزه درمان و پزشکی از حساسیت های هر کشور برای اقامت افراد شاغل در این عرصه می باشد؛ لذا مدرک پزشکی شما در ایران باید توسط مراحل و ضوابط قانونی هر کشوری من جمله ترکیه معادل سازی شود و شما با نحوه کار، محیط و قانون های شغل خود در ترکیه آشنا شوید.

هر چند که این مسئله بسیار حائز اهمیت است اما اگر شما مدرک تحصیلی خود را با موفقیت کسب کرده اید، دوره طرح را نیز پشت سر گذرانده و اکنون عضوی از سازمان پزشکی ایران محسوب می شوید؛ لذا می توانید با اطمینان خاطر بیشتری مراحل معادل سازی مدرک خود را برای مهاجرت به ترکیه انجام دهید.

بیشتر بدانید: ارزانترین شهر ترکیه برای زندگی

مهاجرت کادر درمان به ترکیه

برای این که مراکز خصوصی سلامت بتوانند با پزشکان خارجی در ترکیه همکاری داشته باشند در ابتدا کار باید درخواست از سوی وزارت مربوطه که وزارت بهداشت است صورت گیرد. شغل پزشکی که در گذشته جزو مشاغل غیرمجاز برای افراد خارجی در ترکیه بود، اکنون مجاز و پزشکان اجازه ی طبابت دارند. پزشکان می توانند برای اخذ مجوز، علاوه بر مدارک درخواستی از سوی شرکت ها، مدرک معادل سازی شده از تحصیلات تکمیلی ترکیه (YÖK) و حداقل نمره ۸ اخذ شده از آزمون زبان ترکی را ارائه و درخواست اجازه کار نماید . مجوز ابتدایی از اداره بهداشت محلی که ساکن آن هستید صادر می گردد.
بیشتر بخوانید: تحصیل مقطع دکترا در ترکیه

درآمد پزشکان ترکیه
مهاجرت پزشکان به ترکیه
یوس مگ

مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه کار پزشکان در ترکیه

اگر پزشکان خارجی در ترکیه فارغ التحصیل شده باشند

 

 •  تقاضای مدیر مسئول (نوشته ای که درخواست مجوز اولیه را نشان می دهد )
 • داشتن یک تفاهم نامه امضا شده بین پزشک و موسسه که می خواهید مشغول به کار شوید.این قرارداد باید شامل نکاتی مانند ساعت کار و حقوق و مزایا باشد.
 •  تقاضانامه پزشک متقاضی اخذ مجوز
 •  اصل و کپی مدرک فرد خارجی باید کپی برابر اصل شود
 • اصل و کپی گذرنامه
 •  کپی کارت مجوز اقامت
 • ۲ قطعه عکس
 •  آدرس محل سکونت

 

اجازه کار پزشکان در ترکیه اگر پزشکان خارجی در ترکیه فارغ التحصیل نشده باشد

 • دریافت یک گواهی از مراجع معتبر و مورد تایید ترکیه
 • دریافت یک گواهی معتبر از سوی وزارت بهداشت کشور مبدا و یا سفارت آن کشور مبنی بر عدم منع قانونی فرد
 • قرارداد کاری بین شخص و موسسه ای که در آن کار قصد فعالیت با مدت مشخص که در آن میزان حقوق نیز معین شده باشد
 • مدرک زبان نمره B و یا بالاتر در آزمون زبان ترکی که از سوی مراکز تحقیق و آموزش زبان ترکی صادر می شود.
 • مجوز کار در هفت روز اول به فرد داده می شود اما این به صورت آزمایشی و متفاوت است
 • دارا بودن کپی از مجوز کار قبلی برای ادامه کار لازم است

با وجود این که استخدام پرسنل حوزه سلامت تحت نظارت وزارت بهداشت می باشد همچنین با در نظر گرفتن تدوین قوانین گفته شده در بالا ، مجوز کار از سوی وزارت کار صادر می شود . برای دریافت اطلات بیشتر می توانید با مشاوران ما در یوس مگ در ارتباط باشید. جهت تحصیل در ترکیه بهتر است از تمامی شرایط آن باخبر شوید.

مطابق قوانین وزارت بهداشت ترکیه تنها کسانی می توانند مجوز های لازم برای فعالیت دریافت کنند که تاییدیه های لازم را از سوی مراجع مربوطه دریافت کرده باشند. در این راستا هم ، قبل از دریافت مجور کار، به پزشکان و پرستارانی که می خواهند کار کنند شرط دریافت مجوز اولیه از سوی وزارت بهداشت تعیین شده است . مجوز اولیه سندی مبنی بر کفایت پرسنل پزشکی و نظر مثبت و تایید نهایی وزارت بهداشت را نشان می دهد .
پیشنهاد می کنیم مطالب زندگی در ترکیه را مطالعه کنید اطلاعات ارزشمندی برای شما در این صفحه یوس مگ نوشته ایم که می تواند برایتان مفید باشد.

حقوق رزیدنت در ترکیه

در مهاجرت پزشکان به ترکیه دانستن هزینها و حقوق فرد بسیار حائز اهمیت است. پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه همانند دیگر کشورها یکی از رشته‌های پرطرفدار و محبوب به شمار می‌روند. درواقع افراد بسیار زیادی وجود دارند که از سراسر دنیا برای تحصیلات و کار خود به ترکیه وارد می‌شوند. یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید حقوق و درآمدی است که در این کشور خواهید داشت. هر فردی که قصد مهاجرت و یا تحصیل در کشور ترکیه را دارد باید از میزان دستمزدها و حقوقی که پزشکان و کارکنان دیگر دریافت می‌کنند اطلاع داشته باشد.

نکته مهم در این رابطه شرایط حقوقی افراد است که به مؤلفه‌های متعددی بستگی دارد. ازجمله این شرایط تأثیرگذار می‌توان به شغلی که فرد به آن مشغول است، سن، شاخه کاری و تجربه افراد و… اشاره کرد. به‌عنوان‌مثال حقوق رزیدنت در شهرهای ترکیه قطعاً با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

درآمد پزشکان در ترکیه

قبل از این‌که برای کار و تحصیل به ترکیه مهاجرت کنید لازم است در رابطه با هزینه‌ها و زندگی در ترکیه اطلاعاتی داشته باشید تا فرایند زندگی، کار و تحصیل در این کشور راحت‌تر باشد. لازم به ذکر است پزشکان در ترکیه برای شروع کار می‌بایست از مراکز ذی‌صلاح اقدام به اخذ مجوزهای لازم کنند. در صورت دریافت این مجوزها، فرد می‌تواند اقدام به کار کند.

البته نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که فرد در آزمون زبان ترکی باید حداقل نمره را دریافت کند تا بتواند به اهداف شغلی خود نزدیک‌تر شود. درواقع بیشترین تحقیقی که پزشکان قبل از مهاجرت خود به ترکیه انجام می‌دهند، میزان درآمد و مخارج زندگی در ترکیه است. برای مهاجرت پزشکان به ترکیه نیاز است بدانید که درآمدتان در شهر های مختلف ترکیه چقدر است. از همین جهت زمانی که پزشک قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارد ابتدا درامد کادر پزشکی ترکیه را بررسی می‌کند. طی بررسی‌های به‌دست‌آمده، پزشکی یکی از تخصص‌های پردرآمد در ترکیه محسوب می‌شود و متوسط حقوق پزشکان تقریباً 22849 یورو در سال می‌باشد.

ترکیه به عنوان یک پل اتصال میان آسیا و اروپا در طول قرن ها همواره تحولات فراوانی را پشت سر گذاشته و با یک تمدن عمیق از تاریخ، فرهنگ و مذهب، امروزه در مرکز توجه دانشجویان از سراسر جهان قرار گرفته است. از جمله ی این دانشجویان خارجی میتوان به رشته های پزشکی اشاره کنیم.

بیشتر بدانید: دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه چه مزایایی دارد؟

علت تقاضای دانشجویان پزشکی برای تحصیل در ترکیه به عوامل بسیاری تکیه دارد که از جمله می توان به حضور دانشگاه های معتبر و شناخته شده، وجود بازار کار پس از فارغ التحصیلی، موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی مناسب، سطح علمی بالا و با کیفیت، برخورداری از اساتید توانمند، میزان بالای بودجه تخصیص داده شده برای تحقیقات در حیطه پزشکی، فناوری های بسیار پیشرفته در پزشکی، آخرین پیشرفت‌‌های تکنولوژیکی در حیطه ی پزشکی، شرایط مناسب برای دسترسی به آزمایشگاه‌‌هایی در سطح جهانی، امکان دریافت آسان ویزای تحصیلی و در نهایت فضایی مساعد برای تحصیل، مطالعه و زندگی اشاره کرد.

اگر می خواهید از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت باخبر شوید روی آن کلیک کنید.

از میان همه ی این ویژگی ها، به دلیل همسایگی کشور ترکیه با ایران، محبوبیت مهاجرت تحصیلی در بین دانشجویان پزشکی ایرانی، بیش از سایر کشورها است.

در واقع کشور ترکیه برای دانشجویان بین المللی می تواند زمینه ساز آینده ای روشن باشد. قطعا جذابیت های بصری ترکیه و وجود سرگرمی های متنوع آن در کنار فرایند ادامه ی تحصیل، بر ترغیب متقاضیان تحصیل در این کشور نیز تاثیر گذار می‌باشد.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

در دانشکده های پزشکی ترکیه، اساس تحصیل بر پایه ی دستورالعمل های آموزشی آمریکا و اروپا میباشد. این موضوع باعث شده که دانشجویان پزشکی پس از فارغ التحصیل این امکان را داشته باشند که از سمت بازارهای خارجی در سراسر دنیا مورد پذیرش کاری واقع شوند.

وضعیت تحصیل پزشکی در ترکیه

در کشور ترکیه با حضور کادر پزشکی ماهر و حرفه ای، شاهد انجام خدمات مراقبتی به بهترین نحو هستیم. وجود تجهیزات پزشکی فوق حرفه ای در کنار قیمت مناسب استفاده از آنها و در کنار همه ی اینها، مهمان پذیری بومیان ترکیه، سبب شده است که از جمله کشورهای گردشی سلامت یا health tourism قرار بگیرد. درآمد این کشور از صنعت پزشکی بسیار بالا می‌باشد.

برترین دانشگاه‌های تحصیل پزشکی در ترکیه

در ترکیه بر اساس رتبه بندی رسمی که در سایت USNEWS انجام میشود، دانشگاه های معتبر زیادی برای تحصیل در رشته ی پزشکی وجود دارد. در ادامه به چند مورد آن به همراه ارقام مربوط به رنکینگ پزشکی آنها در سطح جهان اشاره خواهیم کرد:

دانشگاه  University در شهر آنکارا با رتبه ی ۱۶۵

دانشگاه university در شهر استانبول با رتبه ی ۲۵۰

دانشگاه iversity در شهر آنکارا با رتبه ی ۳۳۴

دانشگاه Istanbul University – Cerrahpasa در شهر استانبول با رتبه ی ۳۳۹

دانشگاه دوکوز ایلول در شهر ازمیر با رتبه ی ۴۷۰

چارت کلی تحصیل پزشکی در ترکیه

شاید بتوان روند آموزشی پزشکی در کشور ترکیه را به صورت زیر مشخص کرد:

دو ساله ی اول: در این مدت زمان به دانشجویان، علوم پایه آموزش داده میشود. در واقع به این مرحله پیش پزشکی اطلاق میگردد.

سال سوم: در این سال دانشجویان مقدمه های نظری و علمی پیرامون کلیات بیماری ها را آموزش می‌بینند.

دو ساله ی بعد: در واقع سال چهارم و پنجم نیز مشمول کارآموزی های بالینی در مراجع پزشکی و درمانی میشود.

سال آخر: در این سال تحت عنوان پزشک معمولی یا کارورز  می توانید وقت خود را در بیمارستان سپری کنید.

نکته: رشته های پزشکی مختلف ممکن است از نظر مدت زمان تحصیل یا شرایط آموزشی با یکدیگر متفاوت باشند. در بالا چارت کلی بیان شده است.

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه های ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه همانند سایر رشته های دیگر میباشد. به عبارت دیگر در هر مقطعی هستید برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر، مدارک مورد نیاز همه ی دانشجویان یکسان است. از جمله مدارکی که باید ارائه دهید میتوان به مدارک هویتی از جمله شناسنامه و پاسپورت،  سوابق تحصیلی، گواهی سوء پیشینه، مدارک مربوط به فرم ثبت نام، گواهی قبولی در آزمون ورودی، ویزای تحصیلی، گواهی تمکن مالی اشاره کرد.

دانشجویان انتقالی که قصد دارند در ترکیه، تحصیل پزشکی کنند، باید برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی آزمون SAT و برای تحصیل در دانشگاه های دولتی آزمون YOS را بگذرانند.

حتما بخوانید: دانشگاه ارجیس

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در ترکیه

اگر از یک موسسه یا کشور غیر انگلیسی زبان اقدام میکنید باید برای تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه دولتی مدرک قبولی در آزمون بین المللی مهارت زبان انگلیسی ارائه دهید.

 • حداقل مدرک دیپلم یا کارشناسی
 • کارنامه یا ریز نمرات دوره های تحصیلی قبل
 • مدرک زبان با نمره ی شش آیلتس با پنجاه و پنج تافل
 • دیپلم زبان ترکی یا TOMER در صورت شرکت در دوره های زبان ترکی
 • مدارک مربوط به افتخارات تحصیلی
 • فرم مربوط به پرداخت هزینه های دانشگاه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

اگر بخواهیم هزینه های کلی تحصیل پزشکی در ترکیه را بیان کنیم، شامل شهریه ی ثابت و متغیر دانشگاه، هزینه های مربوط به خوابگاه یا مسکن، هزینه ها حمل و نقل، هزینه ی خوراک و در مجموع هزینه های زندگی میشود. لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه بر اساس عمومی یا خصوصی بودن و هزینه های زندگی بر اساس انتخاب فردی متغیر میباشد.برای مشاهده دقیق هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه روی نام دانشگاه مورد نظر خود کلیک کنید و سپس شهریه های به روز و دقیق را مشاهده کنید.

انتخاب کنید: دانشگاه دولتی ترکیه

انتخاب کنید: دانشگاه خصوصی ترکیه

حتما بخوانید: دانشگاه مرسین

پر درآمدترین کار در ترکیه

از جمله پرطرفدارترین و پردرآمدترین کار در ترکیه، پزشکی است. علاوه بر حقوق، دولت ترکیه برای پزشکان مزایای زیادی از جمله حق مسکن، کمک هزینه ی حمل و نقل و غیره نیز قائل میباشد. همین امکانات و توجهات ویژه به پزشکی سبب شده تا متقاضی برای تحصیل این رشته در ترکیه بسیار زیاد باشند.

حقوق پزشکان ایرانی در ترکیه

حقوق پزشکان ایرانی در ترکیه میزان قابل‌توجهی است و اغلب افراد به دلیل درآمد خوب این رشته گرایش زیادی به پزشکی پیدا می‌کنند؛ اما همیشه این‌طور نیست و برخی از پزشکان حتی کمتر از میزان متوسط حقوق دریافت می‌کنند که این حقوق دریافتی حداقل معادل 8385 یورو در سال می‌باشد. دقت داشته باشید که رشته پزشکی در کشور ترکیه زیرشاخه‌های بسیار زیادی دارند و گرایش‌های مختلفی را شامل می‌شوند. پس درنهایت حقوق رزیدنت در ترکیه به عوامل مختلفی که گفته شد بستگی دارد و طبق شرایط مختلف حقوق افراد پرداخت می‌شود.

مدرک پزشکی ترکیه در ایران

امروزه اغلب دانشگاه‌های کشور ترکیه ازلحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند و امکانات متعددی را در اختیار افراد قرار می‌دهند. علاوه بر این مدارکی که فرد از این دانشگاه‌ها دریافت می‌کند هم در کشور ایران و هم در کشورهای اروپایی اعتبار زیادی دارد. به‌طورکلی اغلب افرادی که بعد از فارغ‌التحصیلی می‌خواهند به ایران برگردند، سؤالی که برایشان پیش می‌آید این است که آیا مدارک دانشگاهی کشور ترکیه در ایران معتبر هستند یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال با صراحت باید بگوییم بله نه‌تنها در ایران بلکه در اغلب کشورها این مدرک معتبر است.

برای این امر لازم است در دانشگاه‌هایی به تحصیل بپردازید که مورد تائید وزارت علوم ایران باشند. پزشکانی که در کشور دیگر فارغ‌التحصیل شده و برای کار به ترکیه می‌آیند یا این‌که قصد ورود به دانشگاه‌های ترکیه را دارند، کار و تحصیلاتشان همواره تحت نظارت سیستم بهداشت و درمان ترکیه قرار می‌گیرد و برای مواجه با بیماران باید صلاحیت لازم را داشته باشند.

شغل های پر درآمد در ترکیه

کشور ترکیه در سال‌های اخیر شرایط مطلوبی را برای مهاجرت سرمایه‌داران و متخصصان فراهم کرده و از همین رو اغلب هم‌وطنانمان برای زندگی و کار ترکیه را انتخاب می‌کنند. البته برخی از مشاغل ازجمله پزشکی برای مهاجرت به ترکیه ابتدا باید به اخذ مجوز در این کشور بپردازند که فرایندی پیچیده دارد تا بتوانند در این کشور به مار و فعالیت مشغول شوند. در واقع پزشکانی که در کشورهای دیگر تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند برای این‌ که از این طریق مهاجرت پزشکان به ترکیه است و در این کشور به کار مشغول شوند لازم است معادل‌سازی مدرک پزشکی در ترکیه را با موفقیت طی کنند.

داروسازی در ترکیه

داروسازی در ترکیه هم یکی دیگر از شغل های پردرآمد در این کشور است که اگر متخصص آن باشد می توانید به آسانی درآمد بالایی از آن کسب کنید. بعد از پزشکی و داروسازی شغل ها و تخصص های دیگر مانند دندانپزشکی در ترکیه و فیزیوتراپی در ترکیه رشته های پر دآمد هستند.

معادل‌سازی مدرک پزشکی در ترکیه

در کشور ترکیه دلیل اصلی این موضوع که معادل‌سازی مدرک پزشکی بسیار سخت گرفته می‌شود این است که برخلاف سایر رشته این رشته مستقیماً باجان انسان‌ها در ارتباط است و چیزی جز سلامت جان انسان‌ها در این دنیا مهم نیست. به‌طورکلی وارد شدن به رشته پزشکی و تحصیل در این رشته در ترکیه بسیار سخت گرفته می‌شود و شرایط سختی دارد. فردی که فارغ‌التحصیل رشته پزشکی است باید صلاحیت لازم برای کار طبابت را داشته باشد، در غیر این صورت نمی‌تواند مشغول به کارشده و به مداوای بیماران بپردازد.

پزشک خانواده در ترکیه

خیلی از افراد در ترکیه هستند که تحت نظر پزشک خانواده در ترکیه هستند و اگر مجوز کار و پزشکی در ترکیه دارید می توانید شما پزشک خانواده در ترکیه شوید و از درآمد بالایی بهره مند شوید. مهاجرت پزشکان به ترکیه از طریق کسب مجوز کار برای پزشک خانواده یکی از گزینه های کسب اقامت در ترکیه است.

سخن آخر

امروزه تحصیل پزشکی در ترکیه از طرف بسیاری از دانشجویان بین الملل، علی الخصوص ایرانیان، مورد توجه قرار گرفته است. دلیل توجه ویژه ی دولت این کشور به دانشجویان، فارغ التحصیلان پزشکی و همین طور پزشکان مهاجر، روند رو به رشدی است که در صنعت گردشگری سلامت دارد. امروزه بیماران زیادی از جهان از جمله کشورهای همسایه ی ترکیه، برای بررسی سلامت و درمان به این کشور رجوع میکنند و همین امر سبب تقاضای بالای پزشک در ترکیه است. اگر شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه را دارا هستید می توانید با مشاوران متخصص ما مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ترکیه در یوس مگ داشته باشید و با خیال راحت برای مهاجرت تحصیلی مطمئن اقدام کنید.‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا دانشگاه آیدین استانبول محبوب ترین دانشگاه ایرانیان است؟