دانشگاه دموکراسی ازمیر

دانشگاه-دموکراسی-ازمیر

در میان شهرهای مختلف کشور ترکیه ازمیر سومین شهر پر جمعیت است و دانشگاه دموکراسی ازمیر یک نمونه از مراکز دولتی این شهر محسوب می شود که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مختلف دانشجویان داخلی و بین المللی از کشورهای مختلف را جذب می کند.

این دانشگاه در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد و در حال حاضر نیز رشته های مختلف تحصیلی به زبان ترکی و انگلیسی در آن تدریس می شوند. اگر متقاضی تحصیل در رشته های انگلیسی زبان باشید لازم است در آغاز  ترم اول آزمون اعتبار سنجی سطح زبان انگلیسی را انجام داده و در صورت لزوم کلاس های تقویت زبان انگلیسی را نیز پشت سر بگذراید.

 

عنوان توضیحات
نام انگلیسی دانشگاه Izmir Demokrasi universitesi
نام ترکی دانشگاه Izmir Demokrasi üniversitesi
نام فارسی دانشگاه دموکراسی ازمیر
زبان انگلیسی _ فارسی
تعداد دانشگاه ۱۰ مورد
نوع دانشگاه دولتی
وب سایت رسمی    https://idu.edu.tr

 

البته طی شرایط خاصی هم می توانید از طریق مدرک تافل و نمونه های مشابه که خارج از دانشگاه کسب کرده اید وارد رشته های تحصیلی انگلیسی زبان شوید اما در خصوص رشته هایی که مستلزم به زبان ترکی هستند شما می بایست آزمون تومر را پشت سر بگذارید؛ اما اگر به دلایل مختلف موفق به کسب مدرک این آزمون نشوید؛ می توانید طی ترم اول در کلاس های آموزش زبان ترکی شرکت کرده و سطح زبان خود را ارتقا دهید.

پذیرش در دانشگاه دموکراسی ازمیر

لازم است بدانید که جهت پذیرش در دانشگاه دموکراسی ازمیر باید آزمون یوس را با موفقیت پشت سر بگذارید و پس از اعلام نتایج به دست آمده از این آزمون و در صورت قبولی و مشخص شدن رتبه شما، می توانید در رشته مربوطه و در این دانشگاه به تحصیل بپردازید.

دانشگاه دموکراسی ازمیر

پس از مشخص شدن نتایج آزمون دانشجویان بین المللی لازم است که مدارک تحصیلی خود را با ترجمه به زبان ترکی ارائه دهید که در این زمان اگر مدارک تحصیلی شما نظام قدیم باشد باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را هم با ریز نمرات کامل خود ارائه دهید و اگر نظام جدید هستید مدرک دیپلم و ریز نمرات کفایت می کند.

پیش از این هم به شرط ارائه مدرک زبان یا شرکت در آزمون مربوطه و کلاس های یادگیری زبان انگلیسی اشاره کردیم و در خصوص زبان ترکی هم لازم است که حداقل نمره B1 را در آزمون Tömer کسب کنید یا یک دوره یک ساله آموزش زبان ترکی را بگذرانید. پس از کسب شرایط لازم باید مدارک مورد نیاز زیر را ارائه دهید.

 • مدرک دیپلم و در صورت نیاز پیش دانشگاهی با ریز نمرات به صورت ترجمه شده
 • نتایج آزمون های ورودی و آزمون زبان با حداقل نمره قبولی
 • هشت قطعه عکس پرسنلی پشت نویسی شده به همراه فتوکپی پاسپورت
 • ارائه دقیق آدرس محل سکونت و برگه تایید تمکن مالی

اگر می خواهید از دانشگاه دانشگاه های با اعتبار دولتی ترکیه را ببینید روی آن کلیک کنید.

دانشگاه جمهوریت سیواس، دانشگاه ییلدیز تکنیک، دانشگاه علاالدین کیقباد آلانیا، دانشگاه کاتب چلبی ازمیر، دانشگاه دجله ترکیه، دانشگاه مرسین ترکیه، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول ترکیه، دانشگاه اژه ترکیه، دانشگاه بغازیچی ترکیه

شهریه دانشگاه دموکراسی ازمیر

با توجه به اینکه دانشگاه دموکراسی ازمیر یک مرکز دولتی محسوب می شود به تبع هزینه های تحصیل در این دانشگاه کمتر بوده و در پاسخ به سوال بسیاری از مخاطبان در خصوص پذیرش بدون آزمون باید بگوییم: شرط پذیرش در این دانشگاه دولتی کسب حداقل نمره لازم در آزمون ورودی می باشد و ورود بدون آزمون ندارد.

از نظر شهریه نیز با توجه به گستردگی فراوان رشته ها سه نمونه از رشته های برتر را بیان می کنیم که هزینه هایی به این میزان دارند: پزشکی ۵۱ هزار لیر، دندان پزشکی ۲۵ هزار لیر و رشته های مهندسی ۱۱ هزار لیر است. به طور کلی می توان گفت که مانند هر دانشگاه دیگری بنابر رشته تحصیلی شهریه ها نیز متفاوت هستند.

بورسیه دانشگاه دموکراسی ازمیر

از آنجایی که دانشگاه دموکراسی ازمیر یک واحد دولتی است و هزینه ها به نسبت پایین هستند اما باز هم چند نمونه بورسیه تحصیلی، اسکان و غذا برای نفرات برتر دانشگاه یا دانشجویان داری موفقیت تحصیلی در نظر گرفته شده‌.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه دموکراسی ازمیر

دانشگاه دموکراسی ازمیر به عنوان یک دانشگاه جامع در رتبه ۱۵۸ ترکیه و رتبه ۸۲۶۳ جهانی قرار دارد که در خود ۳ مدرسه، ۳ موسسه و ۱۰ دانشکده به شرح زیر جای داده است.

 • دانشکده های پزشکی، دندان پزشکی، علوم بهداشت
 • دانشکده های آموزش، هنر زیبایی، علوم و هنر
 • دانشکده های اقتصاد و علوم اداری، حقوق
 • دانشکده های مهندسی، معماری

رشته های این دانشگاه نیز طیف گسترده از شاخه های آموزشی مختلف را شامل می شوند که در سطح کارشناسی ۳۳ رشته، کارشناسی ارشد ۱۱ رشته و دکتری نیز ۲ رشته را ارائه می دهد که به شرح زیر می باشند.

 • پزشکی، دندان پزشکی، باستان شناسی، جامعه شناسی
 • تدریس خصوصی، تدریس زبان انگلیسی، تدریس ریاضی و آمادگی مدرسه
 • ادبیات انگلیسی، ادبیات زبان ترکیه، حقوق، ریاضی، روانشناسی
 • مدیریت منابع انسانی، علوم سیاسی، مدیریت سیستم های اطلاعاتی
 • اقتصاد، روابط بین المللی، کسب و کار، مالی، شهر سازی، معماری
 • مهندسی صنایع، عمران، پزشکی، مکانیک، الکترونیک
 • فیزیوتراپی، تغذیه، پرستاری، روانشناسی، علوم ورزشی

پذیرش کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه دموکراسی

جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دموکراسی ابتدا باید مدرک کارشناسی و‌ زبان را با حداقل نمره قبولی ارائه دهید و سپس در دو آزمون GRE و GMAT با حداقل نمره یعنی کسب 55 امتیاز قبول شوید. سپس می توانید در یکی از ۱۱ رشته تحصیلی مقطع ارشد ادامه تحصیل دهید. مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه دو گروه از رشته های با پایان نامه و بدون پایان نامه را ارائه می دهد.

جهت قبولی در رشته های اقتصاد یا کسب و کار مقطع دکتری نیز اولویت با افرادی است که بالاترین نمره مدرک ارشد را کسب کرده اند. این داوطلبان اگر در رشته های دارای پایان نامه تحصیل کرده باشند باید پایان نامه و مدرک زبان خود را نیز ارائه دهند.

امکانات و خوابگاه دانشگاه دموکراسی ازمیر

طبیعتاً یکی از ملاک ها بخصوص برای دانشجویان بین المللی دانشگاه دموکراسی ازمیر امکاناتی است که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و خوشبختانه این دانشگاه دولتی از لحاظ موقعیت جغرافیایی به خط ساحلی نزدیک بوده و از نظر دسترسی به ایستگاه های وسایل نقلیه، مراکز خرید، رستوران ها و مراکز پوشاک نیز موقعیت مناسبی دارد.

خود دانشگاه نیز از لحاظ امکانات رفاهی، ورزشی، آموزشی، فرهنگی، تفریحی، کتابخانه، سلف غذا، رستوران، کافه تریا، آزمایشگاه های مجهز و سالن کامپیوتر نیز تمهیدات لازم را برای دانشجویان به عمل آورده است.

از لحاظ اسکان نیز دانشجویان می توانند پس از پذیرش، از خوابگاه های خود دانشگاه و یا آپارتمان های وابسته به دانشگاه که تحت مدیریت موسسه های آموزشی هستند بهره مند شد.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *