دانشگاه دجله ترکیه

پذیرش دانشگاه دجله ترکیه

در این مقاله از سایت یوس مگ می خواهیم هر آنچه که راجع به دانشگاه دجله ترکیه است را برایتان بگوییم پس تا انتها همراهمان باشید.

به علت فاصله کم و نزدیکی فرهنگ ها، هر ساله تعداد زیادی ایرانی برای تحصیل به کشور ترکیه مراجعه می کنند. به علت امکانات و شرایط مناسب ترکیه هر ساله به تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور افزوده می شود. در ترکیه دانشگاه های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها دانشگاه دجله است. این دانشگاه 27 هزار هکتار بوده و توسط رود  دجله از شهر دیاربکر ترکیه جدا می شود.

اخذ پذیرش دانشگاه دجله ترکیه

اما پذیرش دانشگاه دجله ترکیه به چه صورت است؟ این دانشگاه چه امکانات و رشته هایی دارد؟ برای اخذ پذیرش آن به چه مدارکی نیاز داریم؟ برای پاسخ به این سوال ها تا آخر این مقاله از سایت یوس مگ همراه ما باشید.

معرفی دانشگاه دجله دیاربکر

دانشگاه دجله یا به زبان ترکی “Dicle Üniversitesi”، یک دانشگاه دولتی در شهر دیاربکر در شرق ترکیه است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۴ تأسیس شده و در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار دانشجو دارد.

دانشگاه دجله با داشتن بیش از ۲۰ دانشکده و مرکز تحقیقاتی مختلف، بزرگترین دانشگاه در منطقه شرق ترکیه است. این دانشگاه در رشته های مختلف از جمله مهندسی، پزشکی، علوم پایه، علوم اجتماعی و انسانی و… دوره های تحصیلی ارائه می دهد.

از جمله برنامه های دانشگاه دجله می توان به ارائه بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی، ارتباطات بین المللی و همکاری با دانشگاه های بین المللی اشاره کرد. همچنین، این دانشگاه در حوزه های تحقیقاتی مختلفی مانند علوم کشاورزی، زیست شناسی، فیزیک، مهندسی شیمی و… فعالیت دارد.

دانشگاه دجله با داشتن تجهیزات پیشرفته، اساتید با تجربه و با کیفیت و همچنین تعهد به تحقیقات و پژوهش، یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی می باشد.

بیشتر بدانید: بیمه دانشجویی ترکیه

تاریخچه دانشگاه دجله

هسته اصلی دانشگاه دجله یعنی دانشکده پزشکی آن، در سال 1966 افتتاح شده است. مدتی بعد و در سال 1974 دانشکده هنر و علوم افتتاح شد. پس از آن دانشگاه دجله ترکیه کار خود را به طور رسمی و با دو دانشکده آغاز کرد. این دانشگاه در ابتدای تاسیس با نام دانشگاه دیاربکر در بین مردم شناخته می شد. در سال 1976 دانشکده دندان پزشکی و پس از آن در سال 1981 دانشکده کشاورزی آماده به کار شدند. در سال 1982 نام این دانشگاه به دجله تغییر یافت. هم اکنون در این دانشگاه 11 دانشکده مشغول به فعالیت هستند.

بیشتر بخوانید: دانشگاه بیلگی ترکیه

جایگاه و رتبه دانشگاه دجله ترکیه

دانشگاه دجله ترکیه در سال 2023 رتبه 1937 را در بین بهترین دانشگاه های دنیا به دست آورد. هم چنین رتبه آن در میان دانشگاه های کشور ترکیه 54 است. البته این دانشگاه معتبر توسط وزارت علوم تایید نمی شود، اما در سطح بین الملل دارای رتبه است. دانشگاه دجله به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های شرق ترکیه شناخته می شود.

زبان تدریس در این دانشگاه ترکی است، به همین علت دانشجویان خارجی باید به این زبان مسلط باشند. در این دانشگاه تقریبا  1500 استاد مشغول به تدریس و 15 هزار دانشجو مشغول به تحصیل وجود دارد. این دانشگاه هر ساله به تبادل دانشجو با بهترین دانشگاه های دنیا می پردازد.

برای پذیرش دانشگاه دجله ترکیه باید با دانشکده های آن آشنا شویم: دانشکده آموزش و پرورش Ziya Gökalp، دانشکده علوم، دانشکده ادبیات، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده دامپزشکی، دانشکده کشاورزی،دانشکده مهندسی، دانشکده معماری، دانشکده الهیات و دانشکده اقتصاد وعلوم اداری.

بیشتر بدانید: کار دانشجویی در ترکیه

رنکینگ دانشگاه دجله ترکیه

با توجه به منابع مختلف، رتبه بندی دقیق دانشگاه دجله در رده بندی جهانی دانشگاه‌ها مشخص نیست. اما بر اساس رتبه بندی QS در سال 2022، دانشگاه دجله در رده 801-1000 دنیا قرار دارد. همچنین، در رده بندی THE در سال 2022، این دانشگاه در رده ۸۰۱-۹۰۰ قرار دارد.

به علاوه، دانشگاه دجله در بین دانشگاه‌های ترکیه نیز رتبه خوبی دارد. در رتبه بندی “یوکسکال” ترکیه در سال ۲۰۲۱، دانشگاه دجله در رده ۲۰ از بین ۱۲۵ دانشگاه قرار داشته است. همچنین، در رتبه بندی “آر‌اس‌آندرانکینگ” ترکیه در سال ۲۰۲۱، دانشگاه دجله در رده ۱۷ از بین ۱۴۴ دانشگاه قرار داشته است.

در هر صورت، برای اطلاعات دقیق تر در مورد رتبه بندی دانشگاه دجله می توانید به سایت های رتبه بندی جهانی دانشگاه ها مراجعه کنید.
دانشگاه دجله یا به زبان ترکی “Dicle Üniversitesi”، یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین دانشگاه های شرق ترکیه است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۴ تأسیس شده و در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار دانشجو دارد.

دانشگاه دجله در شهر دیاربکر در شرق ترکیه قرار دارد و در بیش از ۲۰ دانشکده و مرکز تحقیقاتی فعالیت می کند. این دانشگاه دوره های تحصیلی در رشته های مختلف از جمله مهندسی، پزشکی، علوم پایه، علوم اجتماعی و انسانی و… را ارائه می دهد.

موسسات دانشگاه دجله ترکیه

این دانشگاه 4 مدرسه و 11 مدرسه فنی حرفه ای و 3 مدرسه تحصیلات تکمیلی دارد. نام برخی از موسسات و مدارس تحصیلات تکمیلی عبارت است از: مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم انسانی، مدرسه تحصیلات علوم پایه، مدرسه تحصیلات علوم بهداشت، مرکز تحقیقات اجتماعی، مرکز تحقیقات محیط زیست و برنامه های کاربردی، مرکز تحقیقات کاربردی انرژی خورشیدی، مرکز تحقیقاتی بیماری های کبد، مرکز تحقیقاتی روانشناسی و مشاوره اجتماعی، مرکز تحقیقاتی علوم پزشکی، مرکز تحقیقاتی بلایای طبیعی.

بیشتر بخوانید: دانشگاه آرل باشن ترکیه

پذیرش دانشگاه دجله ترکیه

برای پذیرش دانشگاه در مقطع کارشناسی باید در آزمون یوس و در مقاطع تحصیلات تکمیلی در آزمون آیلتس و یا gre شرکت کنید. برای تحصیل در این دانشگاه باید از مشاورین کمک بگیرید تا مراحل اخذ پذیرش را به خوبی انجام دهید. می توانید با متخصصین ما مشاوره رایگاه تحصیلی داشته باشید تا بهترین راه را انتخاب کنید.

اطلاعات بیشتر: بورسیه تحصیلی ترکیه

امکانات دانشگاه دجله

یکی از بهترین ویژگی های دانشگاه دجله امکانات رفاهی آن است. این دانشگاه  دارای 2 خوابگاه خودگردان در مرکز شهر دیاربکر است و 5 خوابگاه با ظرفیت های 4200 نفر در داخل خود دارد. از دانشگاه دجله تا مرکز شهر دیاربکر 10 کیلومتر است و به علت فاصله کم دانشجویان می توانند در صورت تمایل در داخل شهر آپارتمان اجاره کنند. هزینه حمل و نقل در این دانشگاه برای پرسنل و دانشجویان رایگان است.

حمل و نقل از مرکز شهر به دانشگاه دجله به راحتی انجام می شود زیرا اتوبوس ها و تاکسی های زیادی دانشجویان را میان دانشگاه و شهر جا به جا می کنند. در این دانشگاه غذاها کیفیت بالا و در عین حال قیمت کمی دارند. در سراسر این دانشگاه ها فروشگاه هایی وجود دارند که بهترین غذا ها و نوشیدنی ها را به مشتری ها می فروشند.

بیشتر بدانید: هزینه‌ تحصیل در ترکیه

امکانات پزشکی دانشگاه دجله

به منظور رسیدگی به مشکلات پزشکی اولیه دانشجویان یک مرکز درمانی در دانشگاه دجله ساخته شده است که خدمات خود را رایگان ارائه می دهد. در صورت بروز مشکلات شدید تر، دانشجویان به مراکز درمانی مجهز داخل شهر فرستاده می شوند. در این دانشگاه امکانات فرهنگی اجتماعی زیادی مانند موسیقی، تئاتر، نقاشی، باشگاه های دانشجویی، هنر های نمایشی و برنامه های تبادل فرهنگی وجود دارد.

کتابخانه دانشگاه دجله

کتابخانه مرکزی این دانشگاه مرکزی به وسعت 5000 متر مربع ساخته و در سال 1985 بازگشایی شده است. انواع نشریات و کتابخانه ها درون آن پیدا می شود و دانشجویان می توانند از امکاناتی مانند کامپیوتر و اینترنت رایگان درون آن استفاده کنند. علاوه بر این کتابخانه، هر دانشکده کتاب های مخصوص به خود را داخل ساختمان دارد. کتابخانه مرکزی در داخل ساختمان مرکزی دانشگاه قرار دارد و از ساعت 8 صبح تا 12 شب باز است.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه

با تحصیل در این دانشگاه، بهترین فرصت های شغلی به شما پیشنهاد می شود. به همین علت متقاضیان زیادی برای پذیرش در این دانشگاه وجود دارند. برای پذیرش دانشگاه دجله ترکیه باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشید.

 • چند قطعه عکس پرسنلی که با عکس گذرنامه تطابق دارد.
 • مدرک تومر. در صورت نداشتن این مدرک باید در آزمون تعیین سطح شرکت کنید.
 • ترجمه ریز نمرات و مدرک پیش دانشگاهی همراه با مهر نوتریا سفارت ترجمه ریز نمرات و مدرک دیپلم همراه با مهر نوتر یا سفارت ترکیه

برای تحصیل در مقاطع بالاتر بهتر است علاوه بر مدارک گفته شده گواهینامه مدرک زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس را داشته باشید. داشتن انگیزه نامه و توصیه نامه نیز کمک زیادی به پذیرش شما می کند.

 

برای پذیرش این دانشگاه در رشته های مختلفی انجام می شود. برخی از آن ها عبارت اند از:

 • پزشکی
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • سلامت دهان و دندان
 • مهندسی عمران
 • معماری
 • مهندسی الکترونیک
 • ماشین آلات
 • زبان و ادبیات عرب
 • بیولوژی
 • فیزیک
 • شیمی
 • باستان شناسی
 • ریاضیات
 • پرستاری
 • فلسفه
 • حقوق
 • مدیریت کسب و کار
 • اقتصاد
 • دامپزشکی
 • الهیات

 

سخن آخر:

این دانشگاه قصد دارد یکی از بهترین دانشگاه ها در منطقه باشد به همین علت پذیرش دانشگاه دجله ترکیه کمی سخت تر شده است. این دانشگاه در سال های اخیر ارتباط تنگاتنگی با صنعت برقرار کرده است. این رابطه به ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای دانشجویان کمک می کند. دانشگاه دجله بر اساس استاندارد های جهانی، فعالیت های خود را ادامه می دهد و از نیرو های متخصص و خلاق بهره می برد.

از دیگر ویژگی های دانشگاه دجله می توان به برگزاری بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی، همکاری با دانشگاه های بین المللی، ارتباطات بین المللی و فعالیت های تحقیقاتی در حوزه های مختلف اشاره کرد. این دانشگاه همچنین با داشتن تجهیزات پیشرفته و اساتید با تجربه، یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی می باشد.

در کل، این دانشگاه با بیش از ۴۰ سال سابقه در عرصه آموزش، تحقیق و همکاری بین المللی، یکی از موسسات برجسته و معتبر در شرق ترکیه است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *