آزمون تافل

آزمون تافل ایران

اگر با زبان انگلیسی سروکار دارید حتما نام آزمون تافل را بارها شنیده اید. در واقع آزمون تافل مخفف واژه‌های انگلیسی  Test of English as a Foreign Language می‌باشد. این آزمون به قدری اعتبار دارد که کمتر کشور یا دانشگاهی در سرتاسر جهان آن را به رسمیت نشناسد. هدف از انجام این آزمون سنجش توانایی در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاهی میباشد. این امتحان بین المللی توسط موسسه ای‌تی‌اس ETS به دو شکل کاغذی و آنلاین برگزار میگردد. اگر موفق شوید در این آزمون نمره قبولی کسب کنید میتوانید در بسیاری از اهداف خارج مرزی مانند مهاجرت شغلی یا تحصیلی از آن بهره ببرید.

در نظر داشته باشید که این نمره قبولی تنها برای دو سال دارای اعتبار است. پس از گذشت این مدت برای کسب مجدد مدرک تافل باید مراحل آزمون را بگذرانید.

آزمون تافل آنلاین 

مسیر آزمون تافل از نوع کاغذی آنکه چیزی شبیه به کنکور بود آغاز شد (PBT). در سال ۱۹۹۸ با پیشرفت  کامپیوترها، انجام این آزمون نیز به کمک کامپیوتر انجام می‌گرفت (CBT). از سال ۲۰۰۶ تا به امروز موسسه ETS این آزمون را به شیوه  اینترنتی و آنلاین برگزار میکند (iBT). آزمون تافل آنلاین از چهار قسمت Reading، Listening، Speaking و Writing تشکیل شده که هر قسمت سی نمره را از آن خود کرده تا مجموع نمره ی آزمون ۱۲۰ باشد.

حتما بخوانید: دوره تومر

ساختار کلی تافل برای آزمون آنلاین به شرح زیر است:

آزمون تافل

قسمت Reading: این قسمت مشتمل بر ۳۶ تا ۵۶ سوال می‌باشد که باید در مدت زمان شصت تا هشتاد دقیقه پاسخ داده شوند.

قسمت Listening: این قسمت مشتمل بر ۳۴ تا ۵۱ سوال می‌باشد که باید در مدت زمان شصت تا نود دقیقه پاسخ داده شوند.

زمان استراحت کوتاه: ۱۰ دقیقه

بخش Speaking: این قسمت شامل ۴ تا شش قسمت با مدت زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه میباشد.

بخش Writing: این بخش شامل ۲ قسمت تکلیف تلفیقی (Integrated) و تکلیف مستقل (independent) با مدت زمان پاسخگویی ۵۰ دقیقه میباشد.

راهنمای آزمون تافل

در بخش خواندن Reading، پاسخگویی به سوالات چهارگزینه ای، هر کدام دارای یک امتیاز است. در قسمت درج جمله، با قرار دادن جمله در جای خالی مناسب که بیشترین معنی را ایجاد کند، یک نمره دریافت خواهید کرد.

در بخش شنیداری Listening، پاسخ به سوالات چهارگزینه ای یک امتیاز دارد و برای یافتن پاسخ مربوط باید به سخنرانی کوتاه یا بحث در کلاس درس گوش دهید. میتوانید حین گوش دادن یادداشت برداری نمایید.

در بخش Speaking می بایست در مدت بیست دقیقه در مورد یک موضوع آشنا و یا مطالبی که خوانده و شنیده اید صحبت کنید.

در بخش اول Writing به شما سه دقیقه فرصت میدهند تا یک متن سیصد کلمه ای را مطالعه نمایید. پس از آن می بایست دو دقیقه به یک کلیپ سخنرانی گوش کنید. دو مرحله که به اتمام رسید، بیست دقیقه زمان  دارد تا در ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه، هر آنچه خوانده و شنیده‌اید را با سوال پرسیده شده مرتبط  کنید.

در بخش دوم Writing، به مدت سی دقیقه وقت دارید تا در مورد موضوع خواسته شده حدود سیصد کلمه، نظر شخصیتان را مانند یک مقاله ارائه دهید.

بیشتر بدانید: دیپلم آبی ترکیه

ثبت نام آزمون تافل

برای ثبت نام در آزمون تافل می بایست به صورت آنلاین و از طریق سایت ets.sanjesh.org اقدام کنید. پس از ورود به سایت باید یک اکانت ایجاد کنید. از مهمترین نکات در زمان ثبت نام وارد کردن نام و اطلاعات فردی به صورت کاملا دقیق و واقعی است. در مرحله بعد تاریخ و مرکز برگزاری آزمون را به انتخاب خودتان علامت‌گذاری کنید. برای مکان برگزاری بهتر است نزدیک‌ترین موسسه را انتخاب کنید.

محدودیتی در زمان ثبت نام آزمون موجود نمیباشد. در تمام ایام هفته و ساعت شبانه روز، شما میتوانید مراحل ثبت نام را به انجام برسانید. این امکان وجود دارد که پروسه نام نویسی را تا هفت روز قبل از امتحان به پایان برسانید. اگر تا چهار روز قبل آزمون هم ثبت نام کنید، منوط به پرداخت جریمه تعیین شده از شما پذیرفته میشود.

آزمون تافل در ایران

در گذشته ایران مجوز شرکت در آزمون تافل را نداشت. ضمن پیگیری های سازمان سنجش و آموزش کشور با سازمان ETS بالاخره ایران هم به جمع کشورهای برگزار کننده پیوست.

آزمون تافل در ایران با نظارت کامل سازمان سنجش کشور انجام می گردد. با انتشار اطلاعات کامل زمان برگزاری و شرایط ثبت نام در این سایت میتوانید برای انجام فرایند لازم اقدام نمایید. ضمنا در سایت ETS میتوانید عملیات ثبت نام، پرداخت هزینه، تعیین شهر و مرکز آزمون را به انجام برسانید.

حتما بخوانید: اقامت تحصیلی ترکیه

هزینه آزمون تافل و آیلتس

هزینه آزمون تافل و آیلتس در هر کشور با تعرفه ای متفاوت پرداخت میگردد. مبنای محاسبه ی هزینه، دلار می‌باشد که در صورت دارا بودن کارت اعتباری بین المللی، پرداخت هزینه در زمان ثبت نام قابل انجام است. اگر فاقد کارت اعتباری بین المللی هستید میتوانید هزینه ثبت نام را به وسیله درگاه پرداخت آنلاین یا مراجعه حضوری به موسسات معتبر ثبت نام و آزمون پرداخت کنید. یک راه دیگر خرید ووچر از موسسات معتبر می‌باشد که با توجه به تغییرات نرخ ارز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این روش با پرداخت مبلغ آزمون حتی قبل از موعد، کدی دریافت میکنید که میتوانید تا زمان ثبت نام نگه داشته و در قسمت مربوطه وارد نمایید.

از مواردی که میتواند هزینه های شما را افزایش دهد:

  • تاخیر در زمان ثبت نام آزمون تافل و آیلتس

( ثبت نام دیر هنگام, در چهار روز پایانی اتمام ثبت نام آزمون قطعا جریمه‌هایی در پی دارد)

  • تغییر در زمان آزمون تافل (Rescheduling)

اگر به هر دلیلی قادر نبودید در زمان آزمون حضور یابید می بایست تا سه روز قبل امتحان، مجدد وارد سایت شده و آزمون خود را به تاریخ دیگری موکول نمایید. هزینه این تغییر از شما دریافت خواهد شد.

  • هزینه کنسل کردن آزمون تافل

(اگر میخواهید از انجام آزمون تافل انصراف دهید, وارد پروفایل خود در سایت ETS شوید و دکمه کنسل را تایید کنید. در این شرایط نصف هزینه پس از سه تا چهار ماه به حساب موسسه ای که از طریق آن پرداخت انجام شده عودت میگردد. مابقی به عنوان جریمه پرداخت نخواهد شد.)

  • ریپورت نمره آزمون TOEFL به هر یک دانشگاه

(هزینه پرداختی در هنگام ثبت نام تنها چهار دانشگاه را در برمی‌گیرد ، در صورتی که میخواهید نمره قبولی خود را به دانشگاه‌های بیشتری ارسال نمایید باید هزینه پرداخت کنید.)

  • اعتراض به نتایج آزمون که برای هر بخش مجزا میباشد

( اگر پس از اعلام نتایج به نتیجه ی دریافتی‌تان مشکوک هستید میتوانید اعلام بررسی مجدد نمایید. لازم است بدانید هر کدام از چهار جز آزمون تافل مبلغی مجزا جهت بررسی دارند.)

نمونه آزمون تافل

 آماده شدن برای چنین آزمون مهمی قطعا برای داوطلبان از جمله دغدغه‌های مهم محسوب میگردد. اگر شما هم قصد دارید در آزمون تافل شرکت کنید، برای آشنایی با نمونه سوالات مختلف، تمرین و سنجش مهارت‌ میتوانید از نمونه آزمون تافل بهره ببرید. برای این منظور کتابهای الکترونیکی مفیدی موجود می‌باشند که شما را به بهترین نحو ممکن برای این منظور آماده میکنند. علاوه بر این میتوانید در نمونه آزمون آزمایشی تافل که در موسسه برگزار میشود نیز شرکت نمایید.

حداقل نمره آزمون تافل

آزمون تافل بر مبنای چهار قسمت خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن نمره دهی میشود. با احتساب سی نمره به هر بخش، بازه نمره بین صفر تا ۱۲۰ قرار میگیرد. هر دانشگاهی با توجه به استانداردهای که از آن پیروی میکند ، برای آزمون تافل، حداقل نمره را تعیین میکند. حداقل نمره ای از تافل که در بسیاری مورد پذیرش است، بین هفتاد تا صد می‌باشد.

البته اگر آزمون تافل را برای مهاجرت انجام میدهید باید در نظر داشته باشید که ممکن است حداکثرهای نمرات آزمون تافل، گوی شانس را از شما بربایند. در واقع دانشگاههای خارجی به نمرات بالاتر توجه ویژه تری دارند.

جواب آزمون تافل

با گذشت ده تا دوازده روز از زمان برگزاری آزمون تافل، نتیجه آزمون از طرف سازمان ETS برای داوطلبان فرستاده میشود. علاوه بر این فایل پی دی اف نتایج نیز در خود سایت ETS قابل دسترسی می‌باشد. در شب قبل از آزمون با مشخص کردن دانشگاه هایی که قرار است کارنامه‌ی شما برای آنها فرستاده شود، میتوانید این مسئولیت را به سایت ETS واگذار کنید. اگر دانشگاه مورد نظر شما در خاک آمریکا باشد کارنامه ظرف مدت یک هفته به مقصد خواهد رسید. اما در صورتی که مکان دیگر به غیر از آمریکا باشد، ناچار باید بین چهار تا شش هفته منتظر بمانید. کارنامه کتبی پس از دوماه به آدرس اعلام شده، ارسال میشود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *