پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه

 پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه ترکیه

پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه یکی از جذاب ترین نوع پذیرش برای افرادی است که می خواهتد سریع و آسان جذب دانشگاه در ترکیه شوند، قطعا این راه آسانترین و مطمئن ترین راه است. در کشور ترکیه تعدادی از دانشگاه های دولتی و اکثر دانشگاه های غیردولتی از این راه ثبت نام و  پذیرش دانشجو بدون آزمون دارند.

بیان این نکته حائز اهمیت است که با شرکت در آزمونهای YOS و SAT این امکان وجود دارد که در قسمت کسب حد نصاب نمره شکست بخورید اما با  پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه ترکیه دیگر این نگرانی برای شما وجود نخواهد داشت. با این روش می توانید در ترم جدید دانشگاه و در رشته ی مورد نظرتان آغاز به تحصیل نمایید.

education

سه روش جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه:

 • آزمون ورودی YOS (آزمونی برای جذب دانشجویان بین المللی که مختص کشور ترکیه می باشد)
 • آزمون ورودی SAT (آزمونی آمریکایی که توسط کالج برد برگزار می گردد که برخی از دانشگاه ها در سراسر دنیا از  طریق این آزمون دانشجو می پذیرند)
 •  پذیرش دانشجو بدون آزمون

در این مقاله از سایت یوس مگ به صورت اختصاصی در مورد روش سوم یا همان پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه خواهیم پرداخت.

سوالی که برای بسیاری مطرح است، چرا پذیرش دانشجو بدون آزمون محبوب است؟ این روش چه مزیت‌هایی را در بر دارد؟

برخی دانشگاه های ترکیه که از طریق آزمون دانشجو می پذیرد، برای قبولی حداقل نمره را تعیین کرده اند. پس قطعا برای این که قادر به تحصیل در این دانشگاه باشید باید نمره ای بالاتر از حداقل به دست بیاورید. این تنها مشکلی نیست که با آن روبرو هستید. این احتمال نیز وجود دارد که شما نمره ی قبولی را کسب کرده اید اما با پر شدن ظرفیت دانشگاه روبرو گردید.

این در حالی است که با پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه و ارسال مدارک تان، مورد پذیرش واقع خواهید شد.

مورد بعدی که برای بسیاری مورد توجه میباشد، صرف وقت و هزینه ی بالا برای شرکت و قبولی در آزمون های دانشگاه های ترکیه است. این وقت و هزینه بیشتر برای کسب آمادگی برای شرکت در کنکور ترکیه خواهد بود. همان گونه که مستحضر هستید، دوره های آموزشی با توجه به آموزشگاهی که انتخاب میکنید، هزینه دارد. این هزینه ها قطعا در پذیرش بدون آزمون کمتر خواهد بود.

مشکل بعدی آشنایی کامل دانشجویان متقاضی شرکت در آزمون های YOS و SAT به زبان ترکی و انگلیسی است. پاسخگویی به سوالات آزمون قطعا بدون دانش این دو زبان مقدور نخواهد بود. اما در روش پذیرش بدون آزمون در دانشگاه ترکیه، شما میتوانید زبان ترکی یا انگلیسی را با توجه به دانشگاه و رشته ی انتخابیتان، در خود دانشگاه به صورت دوره های فشرده ی شش ماهه آموزش ببینید.

تا چندی پیش بیشتر کسانی که قصد داشتند بدون آزمون ورودی در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند باید جذب دانشگاه های خصوصی می شدند. موسسه مهاجرتی یوس مگ با چندین سال سابقه مشاوره تخصصی و حرفه ای در زمینه اخذ پذیرش تمامی دانشگاه های دولتی و خصوصی توانسته است سالیانه کمک حال صدها دانشجو در ترکیه باشد .

پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه

برای دریافت پذیرش بدون آزمون در ترکیه بهترین راه، مطمئن ترین راه است. اما اینکه میگوییم بهترین و مطمئن ترین راه است، دلیلش چیست؟ و چه مزیت هایی نسبت به پذیرش از طریق آزمون های ورودی مختلف دارد؟

هر دانشگاهی در ترکیه برای پذیرش دانشجویان از طریق آزمون حداقل نمره ای را تعیین کرده است. دانشجوی متقاضی باید برای پذیرش خود حتما نمره بالاتر از آن را کسب نمایند. حتی ممکن است افراد بسیاری نمره بالا کسب کنند و ظرفیت دانشگاه پر شود؛ و شما حتی با نمره بالاتر از حداقل نمره نتوانید در دانشگاه مورد نظرتان قبول شوید.

دلیل سختی این امر نیز رقابت بسیار فشرده ی دانشجویان بین المللی و قیف باریک قبولی در دانشگاه ها است. در حالی که در پذیرش بدون کنکور ترکیه پس از اقدام شما و ارسال مدارک برگه پذیرش خود را به طور مستقیم دریافت خواهید کرد.

دلیل دیگر این است که شما باید برای پذیرش بدون کنکور دانشگاه های ترکیه و قبولی در آزمون YOS و SAT از هر لحاظ آماده باشید. این آمادگی ممکن است هزینه های بسیاری چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ زمانی برای شما داشته باشد.

به این نکته هم توجه داشته باشید که یک دوره آموزش یوس در کشور ترکیه ۴۵۰۰ دلار و در ایران حدود ۲۰ الی ۴۰ میلیون تومان (بسته به آموزشگاهی که انتخاب می کنید) هزینه دارد. پذیرش بدون آزمون ترکیه آمادگی قبلی نمی خواهد و هزینه پذیرش در برخی از موارد حتی کمتر از هزینه آمادگی برای آزمون یوس یا ست می باشد.

علاوه بر این ها آزمون یوس به زبان ترکی استانبولی و آزمون اس ای تی به زبان انگلیسی است و شما باید برای جواب دان به سوالات به طور کامل به یکی از این زبان ها تسلط کافی داشته باشید. اما در پذیرش بدون کنکور لزومی ندارد به زبان ترکی استانبولی و یا انگلیسی مسلط باشید. چرا که می توانید پس از پذیرش در دوره های 6 ماهه فشرده در خود دانشگاه دوره های زبان ترکی یا انگلیسی (بسته به زبانی که برای تحصیل انتخاب می کنید) را بگذرانید.

تاثیر معدل در پذیرش دانشجو بدون آزمون

در واقع متقاضیانی که به هر دلیل خواهان پذیرش دانشجو بدون آزمون هستند می بایست حداقل شرط معدل را داشته باشند. به عبارت دیگر معدل درسی وی در مقاطع قبل از جمله دیپلم و دبیرستان باید از حداقل تعیین شده بالاتر باشد. علاوه بر نمرات عالی تحصیلی، برخی دانشگاه ها، نمره ی بسیار خوب در زمینه ی زبان انگلیسی درخواست میکنند. پس اگر دانشگاه انتخابی شما به زبان انگلیسی تدریس میکند سعی کنید با کسب معدل خوب در تعیین سطح این زبان، شانس خود را برای پذیرش بالا ببرید.

شرایط پذیرش دانشجو بدون آزمون در رشته پزشکی دانشگاه ترکیه

از جمله رشته های پرطرفدار تحصیلی در ترکیه، رشته ی پزشکی است. با این که سخت گیری های زیادی در پذیرش متقاضیان این رشته وجود دارد اما شرایط پذیرش دانشجو بدون آزمون نیز تا حدودی ممکن خواهد بود. در واقع در دانشگاه های دولتی و خصوصی با حداقل مبلغ به عنوان شهریه و شرط معدل بسیار بالا، به علاوه برخی شرایط خاص که در هر دانشگاه متفاوت است میتوان بدون کنکور درخواست پذیرش نمود.

در واقع شرایط پذیرش دانشجو بدون آزمون دانشگاه های ترکیه در رشته ی پزشکی را میتوان به صورت زیر دسته بندی نمود:

 • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در رشته های ریاضی و تجربی
 • کسب معدل بالای هجده
 • مدرک آیلتس با حداقل نمره ی شش و تافل با حداقل نمره ی هشتاد
 • اگر معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی شما کمتر از هجده باشد باید مدرک کارشناسی علوم طبیعی داشته باشید.
 • متقاضیانی که در المپیک جهانی مدال آور بوده اند نیز می‌توانند بدون کنکور و با توجه به شرایط درخواست  پذیرش دانشجو بدون آزمون در رشته ی پزشکی نمایند.

لازم به ذکر است بدانید که بسیاری از شرایط پذیرش دانشجو بدون آزمون به دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه دارای تبصره و بندهای متفاوتی است که برای اطلاع از آنها می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید و در این زمینه اطلاعات مفیدی دریافت نمایید.

شرایط پذیرش دانشجو بدون آزمون در رشته داروسازی ترکیه

بسیاری از متقاضیان خارجی از جمله ایرانیان ترجیح می‌دهند در ترکیه به تحصیل رشته های معتبری از جمله داروسازی بپردازند. اما به دلیل برخی شرایط یا قبول نشدن در آزمونهای ورودی ترجیح میدهند این پذیرش دانشجو بدون آزمون اتفاق بیفتد. این موقعیت بیشتر به افرادی تعلق میگیرد که نمرات بسیار درخشانی در دوره ی دبیرستان و دیپلم داشته باشند. علاوه بر این نخبه ها و مدال آوران المپیکهای جهانی نیز می‌توانند این امتیاز را داشته باشند.

دانشجویان متقاضی رشته ی داروسازی می توانند در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شوند. بعد از اتمام تحصیلات و دوره های کارآموزی، این امکان وجود دارد که در آزمایشگاه ها، داروخانه ها و حتی به عنوان مدرس فعالیت نمایید. از مهمترین زیر شاخه های این رشته میتوان به داروسازی، شیمی دارویی و تمرین داروسازی اشاره‌ نمود.

شرایط پذیرش دانشجو بدون آزمون ترکیه در رشته مهندسی

علاوه بر متقاضیان رشته های تجربی و ریاضی، تحصیل کردگان در رشته ی انسانی، هنر و مهندسی هم می‌توانند بدون کنکور وارد دانشگاه های ترکیه شوند. از جمله رشته های مهندسی بدون کنکور میتوان به مهندسی کامپیوتر، مهندسی شهرسازی، مهندسی زیست محیطی و دیگر رشته های مهندسی اشاره کرد. برای شاخه های هنر و علوم انسانی هم میتوان رشته های چون علوم سیاسی، روابط بین الملل، علوم اجتماعی، علوم اجتماعی و اقتصاد، هنر ، موسیقی و معماری را نام برد.

بورسیه تحصیلی و  پذیرش دانشجو بدون آزمون در ترکیه

برخی دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان متقاضی بدون کنکور خود نیز سهمیه ی بورسیه در نظر میگیرند. با این بورسیه که میتواند با توجه به شرایط دانشگاه و فرد دانشجو متفاوت باشد، بسیاری از هزینه ها از جمله خوابگاه دانشجویی، بیمه، شهریه و حتی حمل و نقل کاهش می‌یابد.

هزینه پذیرش بدون آزمون دانشگاه های ترکیه در سال ۲۰۲۲

هزینه های پذیرش بدون آزمون در ترکیه در رشته ها و دانشگاه های ترکیه با یکدیگر متفاوت است. همچنین هزینه پذیرش دانشگاه های دولتی با دانشگاه های خصوصی نیز متفاوت می باشد. موسسه یوس مگ با مشاوره دقیق و انتقال به روزترین اطلاعات به شما در مورد شرایط پذیرش و تحصیل در دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه می تواند،شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی همراهی و کمک حالتان برای انتخاب بهترین تصمیم باشد.

برای اطلاع از آخرین هزینه های پذیرش بدون آزمون در ترکیه می توانید با کارشناسان یوس مگ تماس بگیرید و یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

در حالت کلی هزینه های پذیرش دانشگاه های خصوصی بسیار پایین تر از دانشگاه های دولتی می باشد اما هزینه های سالیانه دانشگاه های خصوصی بالاتر از دانشگاه های دولتی است. به این موضوع نیز باید اشاره کرد که امکانات و شرایط دانشگاه های خصوصی در اکثر موارد بسیار بهتر از دانشگاه های دولتی می باشد.

همانطور که گفته شد رشته های مختلف و همچنین نوع دانشگاه، در تعیین هزینه پذیرش بدون آزمون در دانشگاه ترکیه تاثیر گذار هستند. به عنوان نمونه قطعا دانشگاه های دولتی ترکیه نسبت به دانشگاه های خصوصی این کشور هزینه تحصیل کمتری را می طلبد، البته این موضوع به امکانات و شرایط دانشگاه نیز بستگی دارد. برای اطلاع بیشتر از نرخ دقیق رشته و دانشگاه مورد نظرتان میتوانید با مشاوران یوس مگ در ارتباط باشید.

پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه

در مورد دانشگاه های دولتی ترکیه این مورد که بدون آزمون پذیرش گردید تا حد زیادی ممکن به نظر نمی رسد و شاید اگر کمی تحقیق کنید و یا مطلع باشید به این سوال برسید که مگر می شود برای دانشگاه های دولتی پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه گرفت؟  باید این نوید را به شما بدهیم که موسسه یوس مگ به دلیل ارتباط با بسیاری از دانشگاه های ترکیه، مطمئن ترین راه ها را به شما پیشنهاد خواهد داد.

در ادامه ۱۰ مورد از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • دانشگاه استانبول: یکی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه و جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا است. (در رشته های پزشکی و دندان پزشکی پذیرش ندارد)
 • دانشگاه سلیمان دمیرل: دانشگاهی معتبر و زیبا در شهر اسپارتا (در رشته دندان پزشکی پذیرش ندارد)
 • دانشگاه کاتب چلبی: دانشگاهی تازه تاسیس و پیشرفته در شهر زیبا و ساحلی ازمیر (در رشته دندان پزشکی پذیرش ندارد)
 • دانشگاه آتاتورک: یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه و دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران
 • دانشگاه قاضی : از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه که در شهر آنکارا واقع و  رتبه بسیار خوبی دارد،همچنین رشته دندانپزشکی آن نیز مورد تائید ایران است.
 • دانشگاه جمهوریت: دانشگاهی زیبا در شهر سیواس واقع در مرکز ترکیه
 • دانشگاه کارابوک: یکی از دانشگاه های تازه تاسیس و بزرگ کشور ترکیه در شهر کارابوک
 • دانشگاه ساکاریا: دانشگاه شهر ساکاریا در نزدیکی استانبول
 • دانشگاه ارجیس: دانشگاهی در شهر کایسری که در رشته پزشکی رنکینگ بسیار خوبی دارد.
 • دانشگاه آنکارا: از بهترین دانشگاه های سطح جهان و مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران
 • دانشگاه مارمارا: از بهترین دانشگاه های ترکیه که در شهر استانبول قرار دارد
 • دانشگاه اگه:در شهر ازمیر و هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی بسیاری می باشد.
 • و دیگر دانشگاه های دولتی ….

پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی به این دلیل که از دولت هزینه ای برای آموزش به دانشجویان دریافت نمی کنند باید خودشان هزینه های دانشگاه را تامین کنند. این هزینه ها می تواند از طریق انجام پروژه های تحقیقاتی، شهریه سالانه دانشجویان و پذیرش دانشجو بدون کنکور در ازای دریافت هزینه باشد.

باید به این نکته مهم اشاره کرد که هزینه پذیرش در یک دانشگاه خصوصی رده بالا و بسیار معتبر کمتر از هزینه یک ساله دوره آموزشی آزمون یوس در شهر استانبول است. از آنجایی که تمامی دانشگاه های خصوصی پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه دارند ما فقط تعدادی از بهترین و تاپ ترین دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه را به شما معرفی خواهیم کرد:

لیست دانشگاه خصوصی ترکیه

رشته های مورد پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه

تقریبا تمام رشته ها بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه قابل پذیرش هستند اما گاها مشاهده میکنیم که بسیاری از دانشگاه های این کشور در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بدون آزمون، دانشجو نمی‌پذیرند. با این که مانند هر کشور دیگری پذیرفته شدن در این رشته ها به نمره قبولی بالایی نیاز دارد اما در ترکیه تحصیل دراین رشته های بدون آزمون نیز غیر ممکن نیست.

در ادامه به چند رشته ی تحصیلی برتر در ترکیه که بدون آزمون مقدور است اشاره خواهیم کرد:

رشته های مهندسی پزشکی، داروسازی، پرستاری،  ژنتیک، فیزیوتراپی، مهندسی عمران، طراحی داخلی، سینما و تئاتر، مهندسی شهرسازی، فیزیولوژی ورزشی، مکانیکی، تربیت بدنی، موسیقی، هنرهای نمایشی، حقوق، خلبانی، اقتصاد، مهندسی برق، مدیریت، مهندسی کامپیوتر، معماری و بسیاری دیگر.

 مدارک مورد نیاز پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه

برای پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه ابتدا باید از طریق یک موسسه یا دپارتمان تحصیلی اقدام کنید .موسسه یوس مگ با افتخار در کنار شما عزیزان برای ارائه ی هرگونه اطلاعات برای پذیرش های بدون آزمون از دانشگاه های ترکیه  می باشد.

شما می توانید با جستجو در وب سایت ما و یا در دیگر صفحات اینترنتی با دانشگاه های خصوصی و دانشگاه دولتی که معرفی کردیم بیشتر آشنا شوید و پس از آن در رشته ای که علاقه به تحصیل در آن دارید همراه با مدراک مورد نیاز برای ما ارسال کنید تا با توجه به شرایط پذیرش و وضعیت تحصیلی مشاوره دقیق دریافت کنید، یک مشاوره درست و اطلاعات کافی راه رویای حضور شما در اولین روز ترم تحصیلی جدید در آن دانشگاه را هموارتر خواهد کرد.

برای ثبت نام و پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه شرایط سنی خاصی وجود ندارد. و شما در هر سنی می توانید برای پذیرش بدون کنکور اقدام کنید. مدارک مورد نیاز برای اقدام عبارتند از:

 1. پاسپورت
 2. کارنامه و مدرک دیپلم
 3. کارنامه و مدرک پیش دانشگاهی
 4. عکس 3*4
 5. نام مادر (برای تمامی دانشگاه های ترکیه الزامی می باشد)

برای پذیرش بدون آزمون در ترکیه به این نکته توجه کنید که برای رشته های ۴ و ۵ ساله داشتن مدرک دیپلم و برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی نظام قدیم داشتن مدرک پیش دانشگاهی و برای نظام جدید داشتن مدرک سال دوازدهم الزامی است. مدارک گفته شده برای اقدام برای اخذ پذیرش ضروری است و در هنگام ثبت نام اصلی دانشگاه مدارک دیگری نیز مورد نیاز خواهد بود.

سخن آخر

شرایط پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه

برای این که بتوانید از طریق پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه اقدام کنید می بایست برایمان درخواست خود را ارسال کنید و یوس مگ راه ورود را به شما نشان دهد.

تحصیل در کشور ترکیه برای بسیاری جزو آرزوهایشان محسوب میگردد. چرا که فکر آزمون های سخت و شرایط پذیرش دشوار دانشگاه های این کشور همواره مانند سدی جلوی آنها قرار داشته است. اما پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه امروزه این سدها را برداشته و باعث شده بسیاری از دانشجویان خارجی بتوانند در این دانشگاه ها تحصیل نمایند. اگر شما هم این هدف را دنبال می کنید، حتما برای کسب اطلاعات بییشتر از مشاوران یوس مگ کمک بگیرید.

ما در یوس مگ مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را به شما عزیزان ارائه می دهیم، تا انتخابی درست در رشته تحصیلی و انتخاب دانشگاه خود داشته باشید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *