دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه-های-مورد-تایید-وزارت-بهداشت-در-ترکیه

هر ساله شاهد این هستیم که لیستی حاوی نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه به صورت یک بخشنامه اعلام میگردد. با توجه به این که بسیاری از دانشجویان خارجی از جمله ایران تمایل زیادی به مهاجرت تحصیلی به ترکیه دارند اما بیشتر برای دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی این سوال مطرح می گردد که در چه دانشگاه هایی قبول شوند که مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

این دانشجویان میبایست سالانه این بخشنامه را چک کرده و متناسب با آن عمل نمایند. در ادامه به چند دانشگاه دولتی و خصوصی ترکیه که از طرف وزارت بهداشت مورد قبول هستند اشاره خواهیم کرد. پس اگر این موضوع برای شما نیز مهم است، تا انتها با ما در yosmag همراه باشید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه
دانشگاه های معتبر ترکیه

وزارت بهداشت کارشناسی ها و بررسی های لازم را با توجه به شاخص های آموزشی و میزان کیفیت پژوهشی دانشگاه های ترکیه انجام میدهد تا موارد منتخب مشخص گردند.

برای این بررسی ابتدا رتبه ی دانشگاه مورد نظر بر اساس کاملترین فاکتورهای موثر در مواردی مانند Shanghai، Times و QS ارزیابی میگردد.  در نهایت دانشگاه های برتر بر اساس این سیستم انتخاب و در جلسه ی سالانه ی شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان معرفی میگردند.

معرفی لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه در سال2022

همان گونه که ذکر شد هر سال این لیست نسبت به سال گذشته دستخوش تغییرات می گردد. در کشور ترکیه برای تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی حدود صد و هفتاد دانشگاه خصوصی و دانشگاه دولتی وجود دارد که به نوبه ی خود در سطوح بالای آموزشی قرار دارند. از میان آنها میتوان به چند نمونه اشاره کرد که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه قرار دارند. در ادامه به تعدادی از این دانشگاه ها اشاره خواهیم کرد.

 

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه، حاجت تپه است که از جمله دانشگاه های معتبر و پرطرفدار در رشته های مختلف پزشکی می‌باشد. پردیس‌های آموزشی این مرکز در آنکارا و شهرهای اطراف آن قرار دارند. از مزایای این دانشگاه دارا بودن سه بیمارستان مجهز برای انجام، دوره کارآموزی و دوره‌های بالینی دانشجویان پزشکی در کنار سایر فعالیت های بیمارستانی است.

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

دومین دانشگاه معتبر در بین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه، دانشگاه دولتی استانبول است. همان گونه که از نامش پیداست، این دانشگاه در شهر معروف و دیدنی استانبول واقع میباشد. به دلیل امکانات فراوان، روشهای نوین تحصیلی ، دارا بودن تجهیزات به روز پزشکی و قرارگیری در مرتبه های بالای رنکینگ جهانی، این دانشگاه آرزوی بسیاری از دانشجویان خارجی، علی الخصوص ایران است.

دانشگاه آنکارا (Ankara University)

شاید بتوان به جرات از بین اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه به دانشگاه دولتی آنکارا به عنوان یکی از بهترین ها در زمینه ی پزشکی اشاره کرد. هدف این دانشگاه انجام و نگهداری سطح درک جامعه در بالاترین و بهترین سطح ممکن است.

به همین جهت سطح آموزشی خود را در حالت عملی به حدی تحول داده است که دانشجویان در زمینه های مختلف پزشکی برای یادگیری بهتر به چالش کشیده می شوند. سایر امکانات دیگر این دانشگاه کتابخانه غنی و بزرگ، مراکز رفاهی، سالنهای ورزشی، خوابگاه های مدرن و بسیاری موارد دیگر است. این امکانات برای دانشجویان خارجی و داخلی هیچ تفاوتی ندارد.

دانشگاه اژه (Ege University)

این دانشگاه دولتی نیز در شهر ازمیر واقع شده و بسیار مورد علاقه ی دانشجویان داخلی و خارجی قرار دارد. دانشجویان پزشکی در سراسر دنیا همواره در رقابتند تا پذیرش این دانشگاه را بدست بیاورند. دلیل این امر علاوه بر کیفیت تحصیل و برنامه های آموزشی، در ناچیز بودن شهریه و سایر هزینه‌های تحصیل است.

در واقع تحصیل در دانشگاه ازمیر میتواند یک رزومه ی تحصیلی عالی برای شما به همراه داشته باشد

دانشگاه اژه به عنوان ششمین دانشگاه معتبر این کشور، توانسته در بین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه راه یابد. نکته مهم این که دانشگاه اژه در این لیست جزو ارزانترین و در عین حال با کیفیت ترین است.

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

این دانشگاه به سال ۱۹۵۷ در شهر ارزروم ترکیه تأسیس شد و جزو برترین دانشگاه های پزشکی قرار گرفت. این دانشگاه علاوه بر تدریس رشته های پزشکی، بر روی مهارتهای فردی و تقویت آن به بهترین شکل ممکن، توجه ویژه ای دارد و در این راه از اساتید بسیار مجرب و نامدار جهانی و بومی بهره گیری کرده است.

در بین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه در قسمت دولتی میتوان به دانشگاه های دیگری از جمله دانشگاه ایلول، دانشگاه قاضی آنکارا (Gazi University)،  دانشگاه ازمیر کاتیب چلبی (Izmir Katip Celebi University)، دانشگاه 19 مایس (19 Mayis University)  و دانشگاه مرمره (Marmara University) نیز اشاره کرد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه از نوع خصوصی

دانشگاه کوچ (Koc University)

این دانشگاه خصوصی موقعیت بسیار مناسبی برای تحصیل دانشجویان پزشکی دارد که روشهای ثبت نام چندان سختی را برای ورود به آن لازم نیست طی کنید. با قبولی در آزمون ورودی میتوانید علاوه بر دریافت اجازه ی تحصیل از بورسیه های مختلف آن نیز بهره مند گردید. از مزایای آن میتوان به بالا بودن سطح آموزشی، کیفیت امکانات رفاهی و قرارگیری آن در بهترین شهر ترکیه یعنی استانبول نام برد

دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University)

در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه نام دیگری تحت عنوان دانشگاه یدی تپه نیز می‌درخشد که قطعا ورود به آن برای بسیاری از دانشجویان خارجی اولویت است. سطح علمی فوق العاده مطلوب این دانشگاه سبب شده تا سالیانه هزاران دانشجوی متقاضی برای تحصیل در آن اقدام کنند.

این دانشگاه در منطقه ی آسیایی کشور ترکیه واقع شده و در زمینه ی پزشکی در بین بیست و هفت دانشگاه خصوصی معتبر این کشور در رده های نخست قرار دارد.

دانشگاه آجی بادام (Acibadem University)

از جمله دانشگاه های جوان و در عین حال موفق ترکیه که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه قرار گرفته است، آجی بادام است. شما میتوانید در تمامی مقاطع تحصیلی رشته های مختلف پزشکی، در این دانشگاه اقدام به تحصیل نمایید و رزومه ی عالی برای خود کسب کنید. این دانشگاه دارای پیشرفته ترین بیمارستان در سطح جهانی است.

دانشگاه باهچه شهیر (Bahcesehir University)

از بین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه، یکی از بهترین گزینه ها، باغچه یا باغچه شهیر است که در سطح بین الملل در جایگاه مطلوبی قرار دارد.

این دانشگاه نیز دارای بیمارستان بسیار مجهز همراه با استادهایی مجرب و با معلوماتی است.

دانشگاه آیدین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

یکی از دانشگاه های خصوصی در استانبول است که تمامی رشته ها را پوشش می دهد و از بهترین اساتید برخوردار است. تحصیل در دانشگاه آیدین در مقاطع مختلف امکانپذیر بوده اما شرایط پذیرش در هر مقطع متفاوت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله دانشگاه آیدین را مطالعه کنید.

سخن آخر

در بین دانشگاه های که عنوان شد تمامی در تدریس رشته های پزشکی فعال هستند اما از نظر رشته های مانند دندان پزشکی و داروسازی باید تحقیقات بیشتری انجام دهید. امیدواریم مطالب این مقاله مورد توجه شما واقع شده باشد. جهت دریافت مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ترکیه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *