شرایط و قوانین آزمون DUS ترکیه

آزمون دی یو اس

آزمون DUS ترکیه که مخفف Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı است، آزمونی است که هرساله توسط دانشگاه‌های برتر ترکیه، موسسات خصوصی و دولتی و موسسات OSYM برگزار می‌شود. این آزمون برای دانشجویان بین المللی و داخلی ترکیه است که مایل به ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط با دندانپزشکی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند. هر دانشگاه در ترکیه موظف است این دانشجویان را بر اساس نتایج آزمون DUS ترکیه، بر اساس توانایی آن‌ها در نظر گرفته، بپذیرد.

آزمون دی یو اس ترکیه

پیش نیاز آزمون DUS ترکیه

این آزمون فقط برای کسانی است که آزمون‌های ALES و KPSS را به پایان رسانده‌اند و اکنون می‌توانند در آزمون DUS ترکیه ثبت نام کنند. تا سال ۲۰۱۲، کسانی که در آزمون ALES قبول شده بودند، نیازی به شرکت در آزمون دیگری نداشتند و مستقیماً در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش می‌شدند، اما از سال ۲۰۱۲، آزمون DUS این وضعیت را تغییر داد و ترکیه به طور رسمی دانشجوی بین المللی را براساس نتایج این آزمون می‌پذیرد.

بیشتر بدانید: آزمون یوس

هدف از آزمون DUS

نتایج این آزمون بسته به رشته انتخابی برای دانشگاه‌های مختلف بسیار مهم است و یکی از معتبرترین آزمون‌های داخلی ترکیه برای دانشجویان دندانپزشکی است که قصد دارند اقامت خود را تکمیل کنند و به زبان ترکی تحصیل کنند. اگر شما نیز قصد تحصیل و کسب دانش در زمینه‌های ذکر شده در ترکیه را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید تا با این آزمون بیشتر آشنا شوید.

زبان آزمون DUS ترکیه

زمان آزمون DUS ترکیه و نحوه برنامه ریزی برای مدیریت زمان

سازمان‌ها و کشورهایی که تست DUS را به رسمیت می‌شناسند، مهم است.

آزمون DUS ترکیه بر خلاف برخی از آزمون‌هایی که می‌شناسیم، در سال چند بار برگزار نمی‌شود و در واقع شانس شما برای قبولی در آن کم است. آزمون فوق فقط یک بار در سال توسط موسسات و دانشگاه‌های آزمون برگزار می‌شود. لذا با توجه به تاریخ مقرر آزمون می‌توانید ثبت نام نمایید. توجه داشته باشید که مهلت ثبت نام به هیچ وجه قابل تمدید نیست، پس مدارک و هزینه‌های خود را از قبل آماده کنید تا بتوانید به موقع ثبت نام کنید و در روز آزمون حاضر شوید.

آزمون DUS ترکیه

اگر به دنبال پذیرش در دانشگاه های خوب ترکیه هستید و می خواهید اقامت کشور ترکیه را بگیر از شرایط دانشگاه های زیر  مطلع شوید:

دانشگاه اطلس، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه بیلگی، دانشگاه گالاتا، دانشگاه آیدین، دانشگاه بیکنت، دانشگاه گلیشیم، دانشگاه یدی تپه، دانشگاه مدیپول، دانشگاه ینی یوزییل، دانشگاه ایستینیه

کاربرد و مزایای آزمون DUS ترکیه

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که تست DUS چه کاربرد و مزایایی دارد؟ چرا باید در این آزمون شرکت کنم و چرا مهم است؟ پاسخ کامل به این سوال پیش روی ماست. کاربردها و مزایای آزمون DUS ترکیه به طور کلی به شرح زیر است:

 • اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید، آزمون DUS و نمره قبولی خوب به شما کمک می‌کند در دانشگاه‌های درجه یک تحصیل کنید.
 • این آزمون به شما کمک می‌کند تا به عنوان یک فرد حرفه‌ای شناخته شوید و اعتبار خود را در ترکیه افزایش دهید.
 • حتی اگر اکثر افراد برای تحصیل نقل مکان کنند، باید علاوه بر تحصیل، کار کنند. قبولی در آزمون DUS ترکیه برای یافتن فرصت‌های شغلی بهتر مفید است.
 • قبولی در آزمون DUS به شما این امکان را می‌دهد که به بهترین شرکت‌های ترکیه نشان دهید که سطح و دامنه ارتباط شما حرفه‌ای و پیشرفته است و می‌توانید برای آن شرکت‌ها کار کنید.
 • اگر مایل به مهاجرت و زندگی در ترکیه هستید، قطعا یادگیری زبان ترکی یک امر ضروری است و قبولی در آزمون DUS ترکیه با نمرات بالا، این امر را تضمین می‌کند و به شما کمک خواهد کرد.
 • برای دریافت ویزا باید مدرک زبان معتبری را ارائه دهید که دانش زبان ترکی شما را تایید کند، داشتن مدرک معتبر زبان ترکی در این کشور پشتوانه و قوت بسیار مهمی برای شما محسوب می‌شود، چرا که این موضوع از الزامات DUS است. برای اینکه شما در این آزمون شرکت کنید، ارزیابی قبولی در آزمون زبان ترکی لازم دارید. این ارزیابی به این معنی است که دانش کافی از زبان ترکی دارید.
 • قبولی در آزمون DUS هزینه آموزش دندانپزشکی را کاهش می‌دهد.

آزمون DUS در کدام کشورها و موسسات برگزار می‌شود؟

آزمون DUS ترکیه یکی از آزمون‌هایی است که فقط مختص یک کشور یعنی ترکیه است. هدف از برگزاری این مسابقه سنجش کیفیت علمی دانشجویان بین المللی و داخلی در رشته دندانپزشکی است که قصد ادامه تحصیل، کار و فعالیت در این کشور را دارند. این آزمون یک گزینه ضروری و اجباری برای دانشجویان بین المللی است و تنها توسط دانشگاه‌ها و موسسات ترکیه قابل شناسایی و اثبات سطح علمی شماست.

این آزمون برای دانشجویانی است که قصد دارند در یک آزمون مرتبط در رشته دندانپزشکی شرکت کنند. بنابراین این آزمون توسط دانشگاه‌ها و موسسات ترکیه در آنکارا، استانبول و ازمیر طراحی و اجرا شده است و برای اتباع ترکیه معتبر می‌باشد.

نمره‌­ی قبولی آزمون DUS ترکیه

در آزمون DUS ترکیه ارزیابی و محاسبه‌ی نمرات تماما کامپیوتری است. تعداد جواب‌های صحیح و غلط شمرده شده و تعداد جواب‌های غلط از تعداد جواب‌های صحیح کسر می‌گردد و نمره‌ی خام متقاضی بدست آورده می‌شود. در مرحله‌ی بعدی این نمرات از حالت خام به استاندارد تبدیل می‌گردد که میانگین نمرات خام ۵۰ بوده و انحراف استاندارد نیز ۱۰ خواهد بود در این مرحله، نمره‌ی DUS فرد متقاضی برای پذیرش اعلام می‌گردد.

نمره­‌ی قبولی آزمون DUS بسته به گرایش دندانپزشکی و هر دانشگاه متفاوت است که باید در سایت دانشگاه انتخابی بررسی کنید که هر سال در حال تغییر است.

بیشتر بخوانید: پذیرش دانشجو بدون آزمون

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون DUS

نتایج آزمون DUS ترکیه حدود ۱ ماه پس از برگزاری آزمون مشخص می‌گردد که داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت OSYM و از طریق سیستم AIS نمرات خود را مشاهده کنند. از زمانی که نتایج برای داوطلبان مشخص می‌گردد و به طور رسمی قابل مشاهده است، متقاضیان کسب تخصص در رشته‌ی دندانپزشکی به مدت ۱۰ روز مهلت دارند تا به دانشگاه انتخابی خود مراجعه کنند و باقی مراحل پذیرش خود را که ۴۵ روز طول خواهد کشید پیگیری کنند

همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان گردید، دفترچه‌ی سؤالات آزمون DUS متشکل از دو بخش اصلی است:

بخش اول آزمون DUS

همانطور که عنوان گردید به منظور سنجش تسلط افراد متقاضی نسبت به مباحث عمومی دندانپزشکی است که در خود ۴۰ سؤال را جای داده است و شامل سؤالاتی می‌گردد که از دوره‌ی دبیرستان تا انتهای دوره‌ی دندانپزشکی عمومی را شامل می‌گردد.

بخش دوم آزمون DUS

نیز مربوط به سؤالات تخصصی یا به عبارتی سؤالات دندانپزشکی کلینیکی است که این بخش ۸۰ سؤال را در خود جای می‌دهد. سؤالات هر دو بخش نیز تستی ۴ گزینه‌ای بوده و به ازای هر ۴ پاسخ نادرست، یک گزینه‌ی درست نیز حذف خواهد شد.

شرایط و ضوابط آزمون

آزمون DUS نیز مانند تمامی آزمون‌های داخلی و بین المللی، شرایط و قوانین خاص خود را دارد که همه باید از آن پیروی کنند. شرایط و قوانین آزمون DUS به شرح زیر است:

آزمون DUS برای تمام سنین توصیه می‌شود، مشروط بر اینکه قوانین زیر رعایت شود.

 • هایلایتر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • اصل گذرنامه الزامی است.
 • اسکن و اصل مدارک تحصیلی و پیش دانشگاهی الزامی می‌باشد.
 • کپی پاسپورت اصلا پذیرفته نمی‌شود.
 • درب حوزه امتحانی بعد از زمان مقرر بسته می‌شود و پس از آن شما حق ورود به حوزه امتحانی را ندارید. حتی در این صورت مبلغ پرداختی مسترد نخواهد شد.
 • در طول امتحان نمی‌توانید با فرد کناری خود صحبت کنید.
 • همراه داشتن فرهنگ لغت، وسایل الکترونیکی و فتوکپی اکیداً ممنوع است و در صورت مشاهده با دوربین مدار بسته از حضور در بخش معاینه و حضور در این قسمت محروم خواهید شد.
 • غذا و سیگار اکیدا ممنوع است.
 • حذف برگه امتحانی فقط در صورت هماهنگی مجاز می‌باشد.
 • ترک حوزه امتحانی بدون اجازه سازمان تخلف محسوب می‌شود.
 • نتایج فقط به شخص گزارش می‌شود و عواقب به اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی با دیگران بر عهده خود فرد است.
 • شما باید یک دوره ۴ساله دندانپزشکی عمومی را گذرانده باشید.

بیشتر بدانید: آزمون sat ترکیه

زمان برگزاری آزمون DUS

آزمون DUS کشور ترکیه برخلاف برخی از آزمون‌ها که با آن آشنایی داریم، به دفعات زیاد در سال برگزار نمی‌گردد و در واقع شانس شما برای قبولی از این بابت کم است. آزمون فوق هر سال تنها ۱ بار توسط مراکز برگزاری آزمون و دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. لذا طبق تاریخ تعیین شده برای آزمون، می‌توانید نسبت به ثبت نام آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید که زمان ثبت‌نام به هیچ وجه قابل تمدید نخواهد بود لذا از قبل نسبت به تهیه‌ی مدارک و هزینه‌ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت تعیین شده ثبت‌نام کرده و در روز آزمون حاضر شوید.

افرادی که شرایط شرکت در آزمون DUS را دارند چه کسانی هستند؟

آزمون DUS ترکیه مانند سایر آزمون‌ها دارای شرایطی است که مشخص می‌کند چه کسانی واجد شرایط شرکت در این آزمون هستند. در صورت‌عدم انطباق هر یک از عوامل زیر با شرایط از ادامه مراحل ثبت نام جلوگیری خواهد شد. در این قسمت به افراد واجد شرایط خارجی اشاره می‌کنیم، همچنین لازم به ذکر است که افراد فاقد شرایط امکان شرکت در آزمون DUS را ندارند:

 • هیچ حداقل سنی برای این آزمون وجود ندارد، بنابراین تمامی افرادی که دوره ۴ساله دندانپزشکی عمومی را گذرانده اند، واجد شرایط شرکت در آزمون DUS با شرایط ذکر شده در زیر هستند.
 • متقاضیان باید پاسپورت معتبر با تاریخ انقضا داشته باشند.
 • اگر قصد تحصیل، کار و زندگی در ترکیه را دارید، حق دادن آزمون را دارید.
 • این آزمون مناسب برای متخصصین دندانپزشکی و متخصصانی است که می‌خواهند در ترکیه تحصیل یا کار کنند.
 • متقاضی باید در آزمون‌های KPSS و ALES قبول شده باشد در غیر این صورت در آزمون DUS پذیرفته نمی‌شود.
 • متقاضیانی با معدل ۳.۶ یا بالاتر پذیرفته می‌شوند.
سخن آخر

آزمون DUS ترکیه، آزمونی است که توسط دانشگاه‌های ترکیه برای سنجش متقاضیان ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی انجام می‌شود. این آزمون شرایط و پیش نیازهایی دارد که در این نوشتار به طور کامل به آن‌ها اشاره کردیم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *