کار دانشجویی در ترکیه

کار دانشجویی در ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه و کار دانشجویی در ترکیه امروزه به یک فرصت مناسب برای افرادی که قصد دریافت اقامت این کشور را دارند یا میخواهند در آینده از آن به عنوان پلی برای مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی استفاده کنند، تبدیل شده است.

در ترکیه، دانشجوها می‌توانند در حین تحصیل خود به صورت پاره وقت یا تمام وقت کار کنند. با این حال، دانشجویان بین المللی که با ویزای دانشجویی به ترکیه آمده‌اند، نیاز به دریافت مجوز کار از دولت ترکیه دارند. برای این منظور، باید به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و پس از تایید، مجوز کار در ترکیه را دریافت کنند.

کار دانشجویی در ترکیه معمولاً در صنایع خدماتی مانند رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگاه‌ها و هتل‌ها انجام می‌شود. علاوه بر این، برخی دانشجویان ممکن است به عنوان تدریس‌کننده در مدارس خصوصی و زبان‌های خارجی کار کنند.

از آنجا که زبان رسمی ترکیه ترکی است، برای دانشجویانی که زبان ترکیه را به صورت مسلط ندارند، پیدا کردن کار مناسب ممکن است دشوار باشد. در این صورت، آن‌ها می‌توانند به شغل‌هایی که نیاز به زبان خاصی ندارند، مثل پاک کردن یا کار در کافه، رستوران و غیره روی آورد.

در کل، کار دانشجویی در ترکیه می‌تواند برای دانشجویان بین المللی فرصت خوبی برای کسب درآمد باشد، اما باید به مقررات و قوانین مربوط به کار دانشجویی در ترکیه توجه کنند.

بهترین کار دانشجویی در ترکیه

برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید شرایط کار را نیز سنجید. یکی از ملزومات کار کردن در کشور ترکیه در زمان دانشجویی داشتن مجوز کار از سوی دولت این کشور است. بنا به آخرین قوانین و آیین نامه های کشور ترکیه هیچ دانشجویی در مقطع کارشناسی نمی تواند کار کند. قانون برای دانشجویان مقطع کارشناسی و دکترا در ترکیه هیچ پیش شرطی تعیین نکرده است. مقاله هزینه های زندگی در ترکیه را حتما مطالعه کنید که برایتان مفید است.

مدت اجازه کار بر اساس اقامت دانشجویی٬ دانشجو صادر میشود. یعنی دانشجویان بعد از اقامت تحصیلی می تواند مجوز کار دانشجویی بگیرد و در این شرایط با پایان تاریخ مجوز کار دانشجویی و یا عدم تمديد آن شرکت با دانشجو ٬ نیاز به ترک خاک ترکیه در ۱۰ روز را نخواهند داشت.

دانشجویانی که به واسطه بورسلاری ترکیه در مقطع لیسانس در این کشور تحصیل می کنند، در زمان تحصیل و بعد از تحصیل برگه مجوز کار به آن ها تعلق نمی گیرد. این قانون برای دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد نیست و می توانند برای اجازه کار در ترکیه اقدام کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه در سال 2023 را در اینجا ببینید.

نکته حائز اهمیت در مهاجرت تحصیلی به ترکیه این است که دانشجویان در ترکیه برای کار در دانشگاه خود و سفارت خانه ها نیاز به اجازه کار ندارند.

حداقل حقوق خارجی ها در ترکیه

در حال حاضر حداقل حقوق سال ۲۰۲۲ برای کارمندان ساده (ELMAN)٬ ۷۵۰۶ لیر (حقوق ناخالص) می باشد.

حق بیمه افرادی که به عنوان کارمند ساده استخدام میشوند ۲۸۱۴ لیر هست که بخشی از این حق بیمه از حقوق کارمند و بخشی توسط کارفرما پرداخت می شود.

در صورتی که یک سازمان یا موسسه به صورت قانونی یک نیروی خارجی را به صورت تمام وقت استخدام کند باید هزینه ۸۸۱۹ لیر ترکیه پرداخت کند. این در صورتی است که حقوق خالص دریافتی کارمند در حساب نزدیک به ۶۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود.

برای شرکت های کوچک که این هزینه قابل پرداخت نیست بهترین راه حل استخدام پاره وقت دانشجویی است.

قرارداد پاره وقت دانشجویی معمولا ۳۰ ساعت در هفته است و بدليل پرداخت حقوق کمتر کارفرما ٬ دانشجویان می توانند نسبت به داوطلبان فول تايم در الویت قرار بگیرند. مقاله پزشکی در ترکیه را از دست ندهید

 

نحوه در خواست اجازه کار دانشجویی در ترکیه

قبل از مهاجرت تحصیلی ترکیه پیشنهاد می کنیم اطلاعات لازم را از مشاوران یوس مگ دریافت کنید. دانشجویان برای در خواست اجازه کار تنها کافی است به سایت www.turkiye.gov.tr مراجعه کنند. تمامی برگه های لازم به طور اینترنتی و غیر حضوری باید تکمیل شود و به همراه مدارک تکمیلی فرد ارسال شود. بعد از مدت یک ماه این مجوز ها جهت کار دانشجویی صادر و ارسال می شود. اکثر دانشجویان جهت یافتن کار مناسب در حین تحصیل از طریق اینترنت اقدام می کنند. دانشجویانی که دارای رزومه قوی٬با تخصص و سابقه کاری بیشتری هستند راحت تر می توانند در زود ترین زمان ممکن کار مورد نظر خود را بیابند.

 

برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه می توانید بسته به نوع مهارت و شغلی که مد نظر دارید٬ از طریق سایت های زیر برای پیدا کردن کار در کنار تحصیل در ترکیه اقدام کنید.

kariyer.net

tr.indeed.com

yenibiris.com

iyibiris.com.tr

isbul.net

secretcv.com

eleman.net

کار دانشجویی در ترکیه هزینه های دانشجو را پوشش می دهد؟

در ترکیه، دانشگاه‌ها معمولاً شهریه دارند و هزینه تحصیلی برای دانشجویان غیرترکیه‌ای بیشتر است. اما برخی دانشگاه‌های دولتی ترکیه، برای دانشجویان داخلی و خارجی تخفیف شهریه ارائه می‌دهند.

همچنین، دولت ترکیه نیز به دانشجویانی که به صورت تمام وقت در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند، کمک‌هایی را ارائه می‌دهد. این کمک‌ها ممکن است شامل کمک به هزینه‌های معیشتی، مثل اجاره و خرید غذا باشد. همچنین دانشگاه‌ها نیز ممکن است از طریق بورس‌ها، وام‌های تحصیلی، کمک‌های مالی و یا کارهای جانبی، به دانشجویان کمک کنند تا هزینه‌های تحصیلی خود را پوشش دهند.

به طور کلی، هزینه‌های دانشجویی در ترکیه به میزان شهریه، محل اقامت، غذا، حمل و نقل، کتاب و لوازم التحریر، بسته به شرایط شخصی هر دانشجو متفاوت است ولی دانشجویان می‌توانند از راه‌های مختلفی برای کاهش هزینه‌های خود استفاده کنند.

کار دانشجویی در ترکیه

 

 

کار دانشجویی در ترکیه برای دانشگاه خصوصی هزینه های دانشجو را پوشش می دهد؟

در ترکیه، دانشگاه‌های خصوصی معمولاً شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دارند و هزینه تحصیلی برای دانشجویان بیشتر است. به علاوه، دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه تحت نظارت وزارت علوم، صنایع و فناوری هستند و باید از طریق سامانه‌های مربوطه مجوز کسب و فعالیت خود را دریافت کنند.

در مورد کار دانشجویی در دانشگاه‌های خصوصی، باید گفت که بسته به شرایط دانشگاه و نوع کار، ممکن است برای دانشجویان یک امتیاز مالی یا کمک هزینه ارائه شود، اما برای پوشش کلیه هزینه‌های دانشجویی، کار دانشجویی برای دانشگاه خصوصی به تنهایی کافی نیست.

در کل، هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های خصوصی بسیار متنوع است و به عواملی مانند شهریه، محل اقامت، غذا، حمل و نقل، کتاب و لوازم التحریر، بسته به شرایط شخصی هر دانشجو و تحت تأثیر قوانین و مقررات مربوط به دانشگاه خصوصی قرار دارد. بنابراین دانشجویان بهتر است برای دریافت اطلاعات دقیقتر و مشاوره در مورد هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه خصوصی خود، با مراجع مربوطه تماس بگیرند.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یک دانشگاه خوب و معتبر خصوصی در ترکیه هستید حتما به صفحه دانشگاه آیدین استانبول سر بزنید.

 

 

کار دانشجویی در ترکیه

کار در ترکیه برای خانم ها

در ترکیه، خانم‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلف شغلی فعالیت کنند و برای کار در بسیاری از حوزه‌ها، دارای حقوق مساوی با آقایان هستند. از جمله شغل‌هایی که خانم‌ها می‌توانند در ترکیه در آن فعالیت کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کار در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی در زمینه‌های مختلف از جمله مهندسی، حقوق، امور مالی، بازرگانی، بازاریابی و غیره.
 • کار در بخش خدماتی، به عنوان مثال در هتل‌ها، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، فروشگاه‌ها و غیره.
 • کار در بخش‌های سلامت و بهداشت، از جمله پرستاری، دندانپزشکی، پزشکی، فیزیوتراپی و غیره.
 • کار در بخش آموزشی، به عنوان معلم، مربی و استاد در مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی.
 • کار در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، به عنوان برنامه‌نویس، طراح وب، متخصص امنیت سایبری و غیره.

در ترکیه، حضور خانم‌ها در بازار کار رو به رشد است و از سال ۲۰۲۱، مصوباتی برای افزایش شرکت خانم‌ها در بازار کار تصویب شده است. همچنین، دولت ترکیه تلاش می‌کند تا از طریق تدابیر مختلفی، از جمله تخصیص تسهیلات مالی و ارائه کمک‌های مالی، امکانات آموزشی و مشاوره شغلی، شرایط مناسبی را برای حضور خانم‌ها در بازار کار فراهم کند.

بهترین شغل در ترکیه برای ایرانیان

در ترکیه، شغل‌های مختلفی وجود دارد که ایرانیان می‌توانند در آن‌ها فعالیت کنند و درآمد کسب کنند. برای پیدا کردن بهترین شغل برای ایرانیان در ترکیه، باید به عوامل مختلفی توجه کرد، مانند تخصص و تجربه کاری، زبان ترکیه، نیاز بازار کار و شرایط اقتصادی و تحصیلات.

با توجه به این عوامل، برخی از شغل‌هایی که می‌تواند برای ایرانیان در ترکیه مناسب باشد، عبارتند از:

 1. مترجم زبان: به دلیل کمبود مترجم‌های ترکیه‌ای، مترجم‌های فارسی به ترکیه می‌توانند در صنعت گردشگری، خدمات بانکی، شرکت‌های خارجی و غیره کار کنند.
 2. کارمند اداری: در شرکت‌های بزرگ، کارمندان اداری به دلیل نیاز به زبان فارسی و تخصص‌های خاص، می‌توانند در بخش‌های اداری فعالیت کنند.
 3. متخصص برق و مکانیک: در صنعت ساخت و ساز، نیاز به متخصصان برق و مکانیک با تجربه بالا و زبان ترکیه وجود دارد.
 4. آشپز: به دلیل شباهت غذاهای ایرانی و ترکیه‌ای، آشپزان ایرانی می‌توانند در رستوران‌های ایرانی و ترکیه‌ای به عنوان آشپز کار کنند.
 5. مشاور مسافرتی: با توجه به افزایش تعداد گردشگران ایرانی در ترکیه، مشاوران مسافرتی با تجربه و دانش لازم، می‌توانند در صنعت گردشگری فعالیت کنند.

لازم به ذکر است که برای کار در ترکیه، نیاز به مدارک و مجوزهای لازم مانند کارت اقامت، مجوز کار و بیمه‌های اجتماعی و حوادث وجود دارد. همچنین، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کاری و قوانین مربوط به کار در ترکیه، بهتر است به سایت‌های مربوط به سفارت ایران در ترکیه و یا سایت‌های مربوط به مراجع مهاجرتی و کاریابی در ترکیه مراجعه کنید.

در کل، بهترین شغل برای ایرانیان در ترکیه، شغلی است که به تخصص، تجربه و زبان ترکیه آن‌ها نیاز داشته باشد و در بازار کار ترکیه، نیاز به آن باشد. با توجه به این نکات و تحلیل بازار کار، می‌توانید بهترین شغل برای خود را در ترکیه پیدا کنید.

Rate this post

2 پاسخ

  1. سلام
   بستگی به خیلی عوامل داره
   اما به طور کلی راهتون بسیار هموار و آسون میشه
   برای اطلاعات بیشتر با از مشاوره های رایگانمون استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *