نظام آموزشی ترکیه

نظام آموزشی ترکیه

نظام آموزشی ترکیه به چه صورت است؟ این شاید سوال خیلی از افرادی باشد که می خواهند در ترکیه تحصیل کنند.با ما در یوس مگ همراه باشید تا راجع به آن همه چیز را برایتان بگوییم.

نظام آموزشی ترکیه از دو قسمت تشکیل می‌شود

آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی.

آموزش رسمی به معنای سیستم مدرسه‌ای است و شامل آموزش عالی می‌شود اما آموزش غیررسمی شامل تمام فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده در خارج و یا در کنار مدرسه است.

آموزش رسمی شامل موارد زیر می‌شود:

 

نظام آموزشی ترکیه

آموزش پیش دبستانی

در نظام آموزشی ترکیه آموزش اختیاری که در مهدکودک و محیط‌های مشابه برای کودکان زیر سن 6 سال ارائه می‌ شود.

تحصیل در ترکیه در مقطع پیش دبستانی و مهدکودک در زمان گذشته برای کاهش بار زحمت و راحتی خانواده ها،مخصوصا برای خانواده های شاغل شکل گرفته بود، اما امروزه این مقطع تحصیلی، به دوره ای حساس و ویژه برای کودکان، برای آغاز دوران تحصیلی آن ها تبدیل شده است.ثبت نام در مقطع پیش دبستانی در ترکیه از سن 1 تا 6 سالگی آغاز میشود.

ثبت نام در آموزش پیش دبستانی در ترکیه از هفته سوم ژوئن آغاز می شود. ثبت نام فقط از طریق سیستم الکترونیکی انجام می شود و برای ثبت نام هیچ اسنادی لازم نیست. اتباع خارجی میتوانند پس از دریافت کیملیک و اقامت ترکیه کودکان خود را در این مقطع تحصیلی ثبت نام کنند. اگر در دوران درخواست اقامت ترکیه هستید میتوانید با ارائه برگه راندوو و فتوکپی پاسپورت به همراه برگه ی ثبت محل اقامتتان برای ثبت نام فرزندان خود اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: تجربه من از زندگی در ترکیه

آموزش ابتدایی و راهنمایی

نظام آموزشی ترکیه

 

این آموزش برای تمامی کودکان اجباری است و در دوره‌ای هشت ساله برای کودکان بین 6 تا 14 سال ارائه می‌شود.

در نظام آموزشی ترکیه کودکانی که 69 ماه تولد خود را کامل کرده اند باید تحصیل در مقطع دبستان را در ترکیه آغاز کنند. مقطع دبستان درترکیه 4 سال میباشد و در مقطغ متوسطه نیز 4 سال میباشد. به طور کلی این دو سطح از تحصیلات در ترکیه 8 سال طول میکشد و به صورت 4+4 تقسیم میشود.

آموزش زبان خارجی در ترکیه در دوران دبستان در مدارس دولتی از مقطع چهارم شروع میشود، اما مدارس خصوصی آموزش زبان های خارجی میتوانند زودتر شروع کنند.تحصیل در ترکیه در این 8 مقطع در موسسات دولتی رایگان میباشد، اما در مدارس خصوصی و یا کالج ها دارای قیمت های متفاوت میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مدرک زبان ترکی استانبولی روی آن کلیک کنید و بخوانید.

بستگی به نوع این مدارس و کالج ها این ارقام در بعضی مدارس به شکل لیر ترک و در مدارس بین المللی به شکل دلار دریافت میشود. اگر می خواهید راجع به هزینه های زندگی در ترکیه بدانید روی آن کلیک کنید.
جالب است بدانید نظام آموزشی ترکیه تحصیل در این مقاطع تحصیلی برای اتباع خارجی نیز امکان پذیر میباشد. اتباع خارجی میتوانند پس از کسب کیملیک و اقامت ترکیه کودکان خود را در این مقطع تحصیلی ثبت نام کنند. در صورت نداشتن کیملیک میتوانید با ارائه برگه راندوو و فتوکپی پاسپورت به همراه برگه محل اقامتتان فرزندتان را در این مقاطع تحصیلی ثبت نام کنید.

هزینه تحصیل در مدارس ترکیه

در نظام آموزشی ترکیه تحصیل در مدارس دولتی به صورت رایگان برای اتباع خارجی نیز مقدور میباشد. اما برای ثبت نام در مدارس دولتی شرط زبان ترکی وجود دارد، اما در مدارس خصوصی این شرط وجود ندارد.
در بعضی از مدارس خصوصی و کالج های ترکیه زبان آموزشی انگلیسی و یا زبان های خارجی دیگر میباشد.

آموزش متوسطه: دبیرستان یا هنرستان برای سنین 15 تا 18/17 سال برگزار می‌شود.

آموزش عالی: این مورد شامل تمام موسسات آموزشی می‌شود که تحصیلات دانشگاهی را برای افراد فراهم می‌سازد.

نتیجه گیری

 تحصیل در مدارس ترکیه و نظام آموزشی ترکیه دو حالت خصوصی و دولتی برای مدارس وجود دارد که در مدارس دولتی دروس به زبان ترکی تدریس می شود و در مدارس خصوصی و بین المللی تدریس دروس به زبان انگلیسی می باشد. از این رو اغلب مهاجرانی که زبان ترکی نمی دانند و به انگلیسی مسلط هستند ترجیح می دهند تا کودکانشن در مدارس بین المللی تحصیل کند. البته شهریه در این مدارس به مراتب بیشتر بوده و اغلب باید به دلار پرداخت شود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *