تحصیل در مدارس ترکیه

کشور اروپایی- آسیایی ترکیه، محل زندگی بسیاری از ایرانیان است. فرزندان خانواده‌های خارجی که در این کشور همسایه اقامت دارند، می‌توانند در مدارس ترکیه تحصیل کنند. مدارس ترکیه شرایط خوبی برای تحصیل ایرانیان فراهم کرده است. همچنین مدارس ایرانی در ترکیه رشد خوبی داشته‌اند. آموزش درس‌ها در مدارس ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی انجام می‌شود.

مدارس در ترکیه به سه نوع مدارس خصوصی، دولتی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. برای تحصیل در مدارس ترکیه ، باید وضعیت اقامت دانش آموز در ترکیه مشخص‌شده باشد.

تحصیل در مدارس بین‌المللی در ترکیه

مدارس بین المللی موجود در ترکیه، تحت نظارت کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلستان، کانادا و غیره قرار دارد که از سیستم آموزشی این کشورها پیروی می‌کنند. بیشتر مهاجران علاقه‌مند هستند که فرزندان آن‌ها در مدارس بین المللی، آموزش ببینند. زبان آموزش بیشتر مدارس بین‌المللی ترکیه، انگلیسی است. با این وجود در برخی مدارس زبان آلمانی، فرانسوی و غیره نیز تدریس می‌شود. در این مدارس، زبان ترکی نیز به‌عنوان زبان دوم در مدارس بین‌المللی آموزش داده می‌شود.

چنانچه قصد اقامت دائم در ترکیه را داشته باشید، ثبت‌نام در مدارس خصوصی ترکیه و یا مدارس دولتی گزینه های بسیار مناسبی خواهند بود. اگر می خواهید در ترکیه زندگی کنید پیشنهاد میکنیم حتما مقاله جامع زندگی در ترکیه را مطالعه کنید که قطعا برای شما مفید خواهد بود.

اما اگر می‌خواهید بعد از ترکیه به کشور دیگری مهاجرت کنید، ثبت‌نام در مدارس بین‌المللی می‌تواند بهترین گزینه باشد. همچنین لازم است بدانید که برای ایرانی‌ها برخی از مدارس ایرانی در ترکیه وجود دارند که همه مقاطع را دارا هستند و سیستم تحصیل در این مدارس همچون سیستم آموزشی موجود در ایران است. دو نمونه از معروف‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • مدرسه بهمن؛ این مدرسه در شهر آنکارا ترکیه قرار دارد.
 • مدرسه فجر؛ این مدرسه در شهر استانبول قرار دارد و دارای دو شعبه است. شعبه اصلی آن در محله ی سلطان احمد و شعبه دیگر آن نیز در محله ی توپکاپی قرار دارد.

در این بخش در مورد این مباحث صحبت خواهد شد:

 • مدارس خصوصی ترکیه
 • قوانین موجود در مدارس ترکیه
 • چگونگی ثبت نام در مدارس ترکیه
 • معادل سازی مدارک
 • تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه

  قوانین موجود در مدارس ترکیه

  • لباس فرم در تمامی مدارس ترکیه اجباری است. این لباس در مدارس دولتی اغلب به رنگ آبی تیره است اما در مدارس غیر دولتی لباس‌ها رنگ‌های متفاوتی را دارند.
  • آموزش زبان ترکی در همه مدارس ترکیه اجباری می باشد. علاوه‌بر زبان ترکی، زبان‌های دیگری غالباً با پرداخت هزینه جداگانه آموزش داده می‌شود و این امر از سال چهارم دبستان شروع می‌شود. قابل ذکر است  که اگر مدرسه بین المللی باشد، زبان ترکی زبان دوم آموزش محسوب می شود.
  • هر سال تحصیلی در مدارس ترکیه شامل یک دوره ۱۸۰ روزه ی  تحصیلی است که به دو ترم تقسیم می‌شود. یک ترم از سپتامبر شروع می‌شود و در ژانویه پایان می یابد. سپس ترم بعدی از ژانویه شروع و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می کند.
  • ساعات و روزهای مدرسه ها  اغلب با یکدیگر متفاوت می باشد. اما به‌طور معمول مدارس ۵ روز در هفته، یعنی از دوشنبه تا جمعه فعالیت می‌کنند. همچنین کلاس‌ها از ساعت ۸ صبح شروع و در ساعت ۴ بعد از ظهر به پایان می‌رسد.در اغلب مدارس ناهار در محل مدرسه صرف می شود که هزینه آن را از والدین دریافت می‌کنند.
  • تعطیلات در مدارس ترکیه از ژوئن آغاز و تا ۳ ماه ادامه می‌یابد. همچنین در ماه فوریه دو هفته تعطیلات زمستانی وجود دارد. علاوه‌بر آن، مدارس در سایر تعطیلات رسمی مانند اعیاد و روز حاکمیت ملی ترکیه نیز تعطیل می باشند

  مدارس خصوصی ترکیه

  مدارس خصوصی ترکیه شباهت زیادی به مدارس غیر انتفاعی در ایران دارند. شرایط ثبت نام مدارس خصوصی ترکیه نیز، شبیه به شرایط ثبت نام مدارس غیر انتفاعی در ایران است. مدارس خصوصی نسبت به مدارس دولتی، از امکانات آموزشی بهتری برخوردار هستند. برای مثال، کودکان در بسیاری از مدارس خصوصی با دو یا سه زبان مسلط دنیا آشنا می‌شوند.

  علاوه بر این، موسیقی، هنر و ورزش، جزئی جدانشدنی از مدارس خصوصی محسوب می‌شوند. لازم به ذکر است که ساعات حضور دانش‌آموزان در مدارس خصوصی بیشتر از ساعات حضور در مدارس دولتی است. مقاطع مدارس خصوصی شامل مقطع پیش دبستانی تا مقطع دبیرستان است. در بیشتر مدارس خصوصی، امکانات بسیار خوبی مثل آزمایشگاه، استخر شنا و تجهیزات پیشرفته فراهم است.

  از مزایای دیگر آن دسته از مدارس ترکیه که خصوصی هستند، برگزاری اردوهای مفصل و تشکیل کلاس‌های فوق برنامه هنری و علمی است. در ادامه به معرفی چند نمونه از بهترین مدارس خصوصی در ترکیه می‌پردازیم:

  • کالج آتا

  کالج آتا، به عنوان یک مرکز آموزش عالی در ترکیه، دارای کادر آموزشی و کارکنان قابل اعتماد و محیط مجهز به تکنولوژی نوین است. این کالج، مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان را شامل می‌شود.

  • مدارس بیلفن

  مدرسه بیلفن محیط آموزشی استثنایی دارد. این مدرسه دارای کلاس‌ها و آزمایشگاه‌های پیشرفته‌ای است. شعبه‌های مختلف این مدرسه در شهرهای مختلف ترکیه مانند آنکارا، آنتالیا، بورسا، ازمیر و… قرار دارد. این مدرسه کلیه مقاطع مهدکودک، دبستان، راهنمایی و دبیرستان را شامل می‌شود.

  • کالج باهچه شهیر
 • این مدرسه برای آموزش و پرورش دانش‌‌آموزان از پیشرفته‌ترین تکنولوژی استفاده می‌کند. آموزش در کالج باهچه شهیر به صورت دو زبانه انجام می‌شود. شعبه‌های مختلف این مدرسه در مراکز و شهرهای مختلف ترکیه قرار دارند. هزینه تحصیل در مراکز مختلف این مدرسه با توجه به شهری که در آن است، تفاوت دارد.

  اغلب برای مهاجرت سوال افراد این است که کشورترکیه بهتر است یا قبرس؟ برای یافتن پاسخ این سوال حتما مقاله شرایط زندگی ترکیه یا قبرس کدام بهتر است؟ مطالعه کنید.

  چگونگی ثبت نام در مدارس ترکیه

  برای تحصیل در مدارس ترکیه،متقاضی باید اجازه اقامت را داشته باشد و فرزندان وی زیر ۱۸ سال سن داشته باشند. همچنین برای ثبت‌نام فرزند خود در کلاس اول، باید با استفاده از کارت اقامت خود به نزدیک‌ترین مدرسه محل سکونت خود بروید و نامه‌ای از شهرداری داشته باشید که آدرس محل زندگی شما را تایید کرده باشد. چنانچه فرزند خود را در مدارس خصوصی ترکیه ثبت‌نام می‌کنید، باید شهریه تعیین‌شده را پرداخت کنید. برخی از مدارس خصوصی شهریه موردنظر را در اقساط نیز دریافت می‌کنند.

  اگر به تازگی مهاجرت کرده‌اید و می‌خواهید فرزند شما در ترکیه ادامه تحصیل دهد، ارائه آخرین سوابق تحصیلی وی برای ثبت‌نام الزامی است. این اسناد باید به همراه نسخه اصلی گذرنامه، ترجمه نوتری(محضری) شوند.

  تحصیل در مدارس ترکیه،دارای سطح بالایی می باشد.

  همچنین برخی از مدارس خصوصی نیز دارای آزمون ورودی هستند که در آنها فرزند شما باید برای اخذ پذیرش، حد نصاب لازم را کسب کند.

  معادل سازی مدرک در ترکیه

  به برگه معادل سازی مدارک اخذ شده در خارج از کشور، دنکلیک می‌گویند. دنکلیک برای دوره ابتدایی تا دبیرستان، توسط وزارت آموزش و پرورش و برای مدارک دانشگاهی توسط سازمان آموزش عالی صادر می‌شود. کاربرد برگه معادل سازی دنکلیک این است که نشان می‌دهد مدرک دریافتی از مراکز آموزشی خارج از ترکیه با مدرک صادره از مدارس ترکیه در همان مقطع، معادل است.

  معادل سازی مدارک برای کار کردن یا ادامه تحصیل در ترکیه لازم است. دنکلیک مدارک مقاطع ابتدایی تا دبیرستان توسط وزارت آموزش و پرورش کشور ترکیه صادر می‌گردد. دریافت این معادل سازی کاملاً رایگان است. لازم است بدانید که تحصیلات در مدارس ترکیه به مدت ۱۲ سال است.

  افراد برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق دیپلم و لیسانس، طبق سیستم قدیم باید مدرک پیش دانشگاهی داشته باشند. کسانی که طبق سیستم جدید آموزش ایران تحصیلات دبیرستان را تمام کرده‌اند، با ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات کل، دنکلیک را دریافت می‌کنند.

  مراجعه در برخی از مراکز دنکلیک، فقط با داشتن وقت قبلی مقدور است.  هنگام اپلای باید مدارک زیر را به آموزش و پرورش محل اقامت خود تحویل دهید:

  • فرم دنکلیک تکمیل شده(این فرم از واحد دنکلیک آموزش و پرورش محل اقامت، قابل دریافت است)
  • اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
  • اصل و ترجمه مدرک پیش دانشگاهی(برای فارغ التحصیلان سیستم قدیم در مقطع دبیرستان)
  • اصل و ترجمه ریز نمرات مقاطع پیشین(ارائه ریز نمرات مقطع پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان مقطع دبیرستان الزامی است- سیستم قدیم)
  • اصل نامه پذیرش صادره از مدرسه‌ای که می‌خواهید در آن ثبت نام کنید یا ارائه کارت اقامت یا برگه‌‌ای که نشان دهنده اقدام شما برای دریافت اقامت باشد.
  • اصل پاسپورت
  • فتوکپی تمام مدارک فوق

   تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه

   مدارس ایرانی در ترکیه، مورد استقبال شهروندان ایرانی زیادی که خواهان تحصیل در مدارس ترکیه هستند، قرار گرفته‌اند. مدارس ایرانی ترکیه در شهرهای آنکارا، استانبول، آنتالیا و ترابزون قرار دارند. در این مدارس چنانچه کودکان به زبان ترکی و انگلیسی آشنا نباشند، به زبان فارسی به آنها آموزش داده می‌شود. هزینه ثبت نام این مدارس نسبت به مدارس بین المللی و خصوصی ترکیه بسیار کمتر است.

   سیستم آموزش مدارس ایرانی ترکیه، کاملاً منطبق با سیستم آموزش و پرورش داخل ایران است. داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران، یکی از ملزومات تحصیل در این مدارس است. دریافت دیپلم ایرانی، امکانات آموزشی مناسب نسبت به ایران و هزینه پایین ثبت نام، از مزایای تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه است. اسامی مدارس ایرانی در ترکیه عبارت‌اند از:

   استانبول:

   • مجتمع آموزشی فجر ایرانیان
   • مجتمع آموزش نور معرفت

   آنکارا:

   • مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن

   آنتالیا:

   • مجتمع آموزشی فرهنگ ارس

   ترابزون:

   موسسه بین المللی طبا علم

سوالات متداول

ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه چه زمانی انجام می‌شود؟

ثبت نام در این مدارس از اوایل ماه تیر شروع می‌شود.

روزهای حضور در مدارس ایرانی ترکیه کدام‌اند؟

روزهای دوشنبه تا جمعه، روزهای حضور در این مدارس هستند.

آیا ایرانیان می‌توانند در مدارس ترکیه تحصیل کنند؟

بله. افراد با هر ملیتی می‌توانند در مدارس ترکیه تحصیل کنند.

شهریه مدارس ایرانی ترکیه چقدر است؟

شهریه این مدارس، حدود ۴۷۰ تا ۸۰۰ دلار در هر سال است.

شهریه مدارس خصوصی ترکیه چقدر است؟

شهریه این مدارس ترکیه با توجه به عواملی مانند مقطع تحصیلی، خدمات ارائه شده، سرویس رفت و آمد، امکانات آموزشی و… تعیین می‌گردد.

جمع‌بندی

مدارس ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. شهرهای آنکارا، استانبول، آنتالیا و ترابزون در ترکیه، دارای مدارس ایرانی هستند که این مدارس، مورد استقبال شهروندان ایرانی زیادی قرار گرفته‌اند. در این بخش از سایت یوس مگ سعی کردیم توضیحات مفیدی در مورد مدارس ترکیه و معادل سازی مدارک‌ به شما عزیزان ارائه دهیم. امیدواریم در بخش سوالات متداول، پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

چرا دانشگاه آیدین استانبول محبوب ترین دانشگاه ایرانیان است؟