تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی در ترکیه یک فرصت برای رشد و پیشرفت است. اگر علاقه مند هستید تا راجع به آن بیشتر بدانید تا انتها همرامان باشید. امروزه تحصیل در ترکیه برای بسیاری از دانشجویان خارجی به یک گزینه ی ایده آل تبدیل شده و متقاضیان زیادی در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی درصدد دریافت ویزای تحصیلی از این کشور هستند.

ترکیه از جمله کشورهایی است که توانسته سطح آموزشی خود را به حد بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی آمریکایی بالا ببرد و با توجه به موقعیت جغرافیایی و تمدن غنی، به مکان مناسبی برای تحصیل تبدیل گردد.

بررسی شرایط تحصیل کارشناسی در ترکیه

اگر شما هم برای گذراندن دوره ی کارشناسی، کشور ترکیه را انتخاب کرده اید، به بهترین سایت آمدید، زیرا در اینجا هر آنچه نیاز است بدانید را به شما می گوییم.

تحصیل کارشناسی در ترکیه

دلایل تحصیل کارشناسی در ترکیه

دانشجویان خارجی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه هستند، برای این انتخاب دلایل مختلفی را ذکر کرده اند که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

 • هزینه های پایین تحصیل کارشناسی در ترکیه

متوسط هزینه ای که یک دانشجوی خارجی برای تحصیل کارشناسی در ترکیه پرداخت میکند ، نسبت به بسیاری از کشورهای جهان مانند کانادا، استرالیا، آلمان و غیره بسیار مقرون به صرفه تر است و این در حالی می‌باشد که شما علاوه بر دریافت یک آموزش حرفه ای، مدرک کارشناسی بسیار معتبری نیز دریافت خواهید کرد. برای مشاهده برترین دانشگاه های ترکیه حتما مقاله آن را مطالعه کنید.

علاوه بر مخارج دانشگاه، هزینه های زندگی همچون غذا، حمل و نقل، مسکن و بسیاری دیگر نیز چندان گران نیست. در واقع هزینه های پایین تحصیل در کنار مخارج مقرون به صرفه ی زندگی، از ترکیه یک کشور ایده آل برای ادامه ی تحصیل ساخته است.

 •   بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی در ترکیه

از دلایل دیگر افزایش تقاضا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه اعطای بورسیه های مختلف توسط دانشگاه های این کشور است. با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع رشته، موفقیت های تحصیلی گذشته و غیره، میتوانید حتی تا صد در صد نیز از مزیت بورسیه بهره مند گردید.

در واقع برای دوره ی کارشناسی در کشور ترکیه میتوان دو نوع بورسیه معرفی نمود.

بورسیه تحصیلی COHE: دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند از این نوع بورسیه بهره مند گردند. این بورسیه به دانشجویانی که مدرک مهارت در زبان ترکی ندارند به مدت یکسال فرصت آماده سازی میدهد.

بورسیه تحصیلی ترکیه: این بورسیه به متقاضیان مقطع کارشناسی علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های جانبی را نیز تقبل می‌کند. در واقع با توجه به شرایط هر متقاضی درصدی تعلق خواهد گرفت.

 • فرهنگی دو سویه ی آسیایی و اروپایی

در واقع کشور ترکیه پلی میان دو قاره ی آسیا و اروپا میباشد و از همین حیث برای دو فرهنگ اروپایی و آسیایی مکان غریبی نخواهد بود. در واقع بسیاری از دانشجویان با ورود به ترکیه می‌توانند افراد مشابه فرهنگ خود را بسیار بیابند و لازم نیست با یک فرهنگ ناآشنا خو بگیرند.

رشته های مختلف تحصیل کارشناسی در ترکیه

از زمانی که ترکیه به عنوان یکی از کشورهای جاذب برای دانشجویان خارجی قرار گرفته است، همواره سعی نموده تا به تعداد رشته های آموزشی خود بیفزاید. در واقع معمولا دانشجویان با یک جست و جوی ساده ی اینترنتی خواهند دانست که آیا رشته ی مورد علاقه ی آنها در این کشور تدریس میشود.

دریافت مدرک کارشناسی در دو بخش علوم و هنر با رشته های بی شمار در کشور ترکیه امری غیر ممکن نخواهد بود. در این کشور در بخش علوم توجه اصلی بر تحقیق و پژوهش است و در بخش هنر میتوان هدف اصلی را ارتباط صحیح در جامعه، یادگیری تئوری و مفاهیم میباشد.

نکات مهم تحصیل کارشناسی در ترکیه

 • برای دریافت پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه میبایست مدرک دیپلم داشته باشید و آن را برای ارائه، به صورت ترجمه شده، اسکن و ارسال نمایید.

تحصیل کارشناسی در ترکیه

چرا ادامه تحصیل کارشناسی در ترکیه محبوب افراد است؟ امروزه بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور دارند ترکیه را به عنوان مقصدی ایده آل انتخاب می کنند چرا که با توجه به کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های ترکیه هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی پایین تر است.

دانشگاه های ترکیه دو دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی ترکیه تقسیم بندی می شوند. بسیاری از دانشگاه های خصوصی در ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران هستند و از رتبه و رنکینگ بالایی برخوردارند.

به طور مثال یکی از دانشگاه های معروف و پرطرفدار که به تازگی مورد توافق وزارت علوم و وزارت بهداشت قرار گرفته دانشگاه آیدین استانبول می باشد. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری راجع به پذیرش دانشگاه آیدین داشته باشید روی آن کلیک کنید.

دانشجویانی که مشغول به تحصیل کارشناسی در ترکیه هستند می توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمایند که علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه مسکن، بیمه و هزینه های حمل و نقل را نیز شامل می شود. همچنین زبان تدریس برخی از دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی انگلیسی می باشد.

مدارک تحصیلی کارشناسی اخذ شده از دانشگاه های ترکیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی می باشد. از آنجایی که ترکیه از سال 2001 عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا شده است مدارک تحصیلی کارشناسی دانشگاه های ترکیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی می باشد.

از طرفی دانشگاه های ترکیه با بسیاری از دانشگاه های جهان همکاری علمی و پژوهشی زیادی دارند و همین امر سبب شده است تا دانشجویان فرصت مناسبی کسب کنند تا در طرح های تبادل دانشجو بین دانشگاه های همکار با دانشگاه های ترکیه شرکت کرده و چند ترم در این دانشگاه ها طی کنند. مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه معمولاً 4 سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند پزشکی تقریبا 6 سال زمان می برد.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

شناسنامه و اسکن از پاسپورت
رزومه تحصیلی
مدرک دیپلم و ریزنمرات مقطع دبیرستان به صورت معادل سازی شده
شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی
ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی.
هزینه تحصیل کارشناسی در ترکیه
هزینه‌ تحصیل در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه، برنامه و مقطع آموزشی متغیر خواهد بود. هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه که زبان تدریس آن ها انگلیسی می باشد 500 تا 1800 دلار و برای دانشگاه هایی که زبان تدریس آنها ترکی باشد 300 تا 800 دلار در سال می باشد. همچنین شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی از 5000 تا 20000 دلار در سال متغیر است.

شهرهای دانشجویی برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

در ترکیه، دانشگاه ها در شهرهای مختلف پراکنده شده اند اما در برخی شهرهای این کشور، از نظر وجود دانشگاه، بسیار فعال‌تر عمل شده است. از جمله می توان به استانبول، آنکارا و ازمیر اشاره کرد. در این چند شهر بزرگ میتوان شاهد حضور دانشگاه های بسیاری بود که با توجه به رشته، شهریه، و حتی سلیقه دست به انتخاب زد.

 دانشگاه های مقطع کارشناسی در ترکیه

همان گونه که پیش تر ذکر کردیم دانشگاه های معتبر زیادی برای تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه وجود دارند که در ادامه تنها به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

دانشگاه کادیرهاس که در ۱۹۹۷ در استانبول ایجاد شد. تحصیل کارشناسی در این دانشگاه چهار ساله و زبان آموزشی انگلیسی می‌باشد. از نظر هزینه تحصیل در سطح متوسط قرار دارد و از نظر اعتبار در سطح جهانی است.

دانشگاه کوچ در شهر استانبول قرار دارد، تحصیل کارشناسی در آن به مدت چهار سال می‌باشد و زبان آموزشی نیز انگلیسی است.

دانشگاه سابانجی در سال ۱۹۹۴ در شهر استانبول تاسیس شده  است. زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می‌باشد و همانند دیگر دانشگاه ها به مدت چهار سال برای دریافت مدرک کارشناسی می بایست تحصیل نمایید. این دانشگاه از نظر هزینه اندکی سطح بالاتر قرار دارد و قطعا دلیل آن بالاتر بودن سطح امکانات و کیفیت آموزشی است.

دانشگاه آنکارا از جمله برترین دانشگاه های مقطع کارشناسی در کشور ترکیه است و تنوع رشته ای فراوانی دارد. هزینه ی تحصیل در این دانشگاه بسته به رشته ی شما میتواند کمترین یا گرانترین باشد.

دانشگاه اژه این دانشگاه در منطقه ی ازمیر است و بسیار معروف میباشد. به سه زبان انگلیسی، ترکی و آلمانی در مقطع کارشناسی تدریس میشود. بالاترین تعداد دانشکده مربوط به این دانشگاه است و این نشانه ای از تعدد و تنوع بالای رشته هاست.

برای اطلاع از سایر دانشگاه های آموزشی در مقطع کارشناسی میتوانید از مشاوران مجموعه یوس مگ راهنمایی بگیرید.

شرایط پذیرش برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

معمولا دانشگاه های ترکیه از یک سری استانداردها برای پذیرش پیروی میکنند اما وجود اندکی اختلاف در این مورد غیر طبیعی نخواهد بود. برای کسب اطلاعات دقیق از دانشگاه انتخابی، بهتر است وارد سایت رسمی آن شوید.

 • از نظر مدارک مورد نیاز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ترجمه و اسکن مدرک دیپلم و تحصیلات گذشته  به همراه ریز نمرات

 • رزومه ی کامل
 • گذرنامه ی معتبر
 • نمرات کسب شده در آزمون های ورودی
 • اگر بورسیه شده اید ارائه ی مدارک مربوطه
 • توصیه نامه
 • عکس در تعداد تعیین شده
 • مدارک تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی از جمله PTE Academic، TOEFL و C1 Advanced یا C2 Proficiency، تومر یا آیلتس
 • مدارک مربوط به امور مالی و شهریه
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *