بورسیه TUBITAK یا تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه از طریق دریافت بورسیه TUBITAK امکان‌پذیر می باشد. کشور ترکیه یکی از فعالان و حامیان تکنولوژی و علم است به خصوص در سال های اخیر که در این راستا فعالیت های چشم گیری داشته است. عطای بورسیه های مختلف به پژوهش‌گران یکی از این حمایت‌ها می باشد.

توبیتاک، شاید راجع به این نهاد در ترکیه شنیده باشید، بله درست است این مرکز شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه می باشد، که در زمینه مدیریت، پژوهش‌ و تامین اعتبار برای آن، فعالیت می‌کند. بورسیه TUBITAK، درجهت پیشرفت علم و فناوری و کاهش وابستگی این کشور، به کشور‌های خارجی دیگر، به پژوهشگران تعلق می‌گیرد. اگر قصد تحصیل در ترکیه و استفاده از بورسیه‌های تحصیلی این کشور را دارید، این مقاله را مطالعه نمایید، تا با شرایط بورسیه TUBITAK در سال ۲۰۲۲ آشنا شده و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

تحصیل رایگان در ترکیه یا بورسیه TUBITAK

برای دریافت بورسیه توبیتاک، فرد باید به سایت شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه مراجعه کند. از میان برنامه‌های پژوهشی، برنامه‌ای را که مناسب شرایط و زمینه پژوهشی اوست، انتخاب کند. سپس درخواست خود را برای دریافت بورسیه TUBITAK ارائه دهد. بدین صورت که رزومه و بقیه مدارک لازم را در یک ایمیل ارسال کند. سازمان توبیتاک، پس از بررسی مدارک ارسالی فرد، در صورت پذیرفته شدن از طریق ایمیل، به وی اطلاع‌رسانی می‌کند.

نهاد بورسیه TUBITAK

TUBITAK، مخفف عبارت Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu به معنی شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه می باشد. این شورا در سال ۱۹۶۳ میلادی، به جهت تولید علم، پژوهش و حمایت از پژوهشگران ترکیه بنا شده است. شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه، یک نهاد مستقل محسوب می شود. هیئت‌علمی آن،از استادان دانشگاه و دانشمندان پژوهشکده‌ها می باشند.

توبیتاک از بالاترین نهاد‌های سیاست‌گذاری علم و تکنولوژی در این کشور محسوب می شود. بیش از 3000 محقق در پانزده بخش تحقیقاتی مختلف این موسسه فعالیت می کنند. به‌علاوه این نهاد، پژوهش‌های قراردادی و تحقیقات هدفمند و گسترده‌ای در سراسر کشور ترکیه انجام می‌دهد.

بورسیه TUBITAK
بورسیه TUBITAK

 

اهداف و وظایف نهاد توبیتاک و اعطای بورسیه TUBITAK

نوآوری، راهنمایی، مشارکت و همکاری در زمینه‌های علوم و فناوری، اهداف نهاد علمی و تحقیقاتی ترکیه هستند. این سازمان برای بهبود استانداردهای زندگی و توسعه پایدار ترکیه تلاش می‌کند. همچنین توسعه سیاست‌های علمی و فناوری، براساس اولویت‌های ملی ترکیه از وظایف این موسسه است. یکی دیگر از وظایف توبیتاک توسعه و مدیریت بودجه پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های خصوصی و دولتی و دیگر ادارات مربوط می باشد.

افزون بر این فعالیت هایی که به آن اشاره شد، این اداره، در زمینه‌های استراتژیک و تحقیق و گسترش بخش‌های دولتی و خصوصی را نیز بر عهداه دارد. توبیتاک مجلات علمی و کتاب منتشر کرده و برای پژوهش‌ها برنامه‌ریزی می‌کند. اعطای بورسیه تحصیلی TUBITAK به دانشجویان دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از دیگر فعالیت‌های این نهاد است.

 

بورسیه توبیتاک چیست؟

بورسیه TUBITAK، مانند بورسیه‌های معمولی نیست که دانشجویان بتوانند با فراهم کردن شرایط، برای دریافت آن اقدام کنند. توبیتاک، شامل پروژه‌هایی است که برای پژوهشگران، دانشجویان، محققان و استادانی که شرایط تحقیق روی آن‌ها را دارند.

اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه خوب ترکیه و معتبر همراه پذیرش آسان هستید، حتما شرایط پذیرش دانشگاه آیدین را مطالعه کنید.

پژوهشگران با انتخاب این پروژه‌های تحقیقاتی، می‌توانند از بورسیه توبیتاک بهره‌مند شوند. این پروژه‌ها، مدام در سایت به‌روزرسانی می‌شوند. در سایت توبیتاک شرایط پروژه مطرح می‌شود و افراد برای آن پروژه، (با توجه به شرایط لازم مطرح شده در پروژه) اقدام می‌کنند.

اغلب بورسیه های توبیتاک به صورت پروژه ای می باشند و نیاز به تاییده اساتید نیست. باتوجه به این موضوع، پژوهشگران رشته‌های فنی، شانس بیشتری نسبت به محققان علوم انسانی دارند. همان‌طور که گفته شد، تعداد این بورسیه‌ها زیاد بوده و هریک شرایط به‌خصوصی برای اقدام داشته و برای گروه هدف خاصی (دانشجویان، محققان یا استادان) طراحی شده‌اند. دانشگاه گالاتا ترکیه نیز دانشگاه پیشنهادی ما به شماست که جهت اخذ اپلای دانشگاه روی آن کلیک کنید تا شرایط دقیق پذیرش را بدانید.

 

مزایای بورسیه TUBITAK

امکان اقدام برای این بورسیه، توسط تمام موسسات و دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد. برخی از مزایای این بورسیه عبارتند از:

 • معافیت از پرداخت شهریه تا سقف 2100 لیر (در برخی مواقع معافیت کامل از پرداخت شهریه)
 • پرداخت دستمزد ماهانه ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ لیر (بسته به مقطع تحصیلی)
 • بیمه سلامت
 • هزینه اسکان
 • هزینه سفر

شرایط بورسیه TUBITAK

بورسیه TUBITAK یا تحصیل رایگان در ترکیه، معمولا برای مقاطع بالا‌تر از لیسانس، به محققان و پژوهش‌گران اعطا می‌شود. دریافت بورسیه توبیتاک به آسانی دریافت ترکیه بورسلاری نیست. برای اخذ این بورسیه شرایط علمی تا حدودی سخت می باشد.

همکاری توبیتاک با ایران

در سال‌ ۲۰۱۹، اولین فراخوان برای همکاری انجام شد. این همکاری از طرف شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TUBITAK) با وزارت علوم و فناوری ایران (MSRT) صورت گرفت. در طی آن، ۲۲ طرح پس از تایید نهایی از طرف داوران هر دو نهاد، تعریف پروپوزال شدند. سپس با محقق قرارداد مبنی بر آغاز فعالیت او بسته می شود.

به دنبال موفقیت‌آمیز بودن این فراخوان و استقبال پژوهشگران هر دو کشور، همکاری‌ها ادامه یافت. با رضایت این سازمان فراخوان اول و دوم در سال ۲۰۲۰ انجام شد.

در فراخوان دوم، موسسه ملی توسعه تحقیفات پزشکی (NIMAD) به نمایندگی از وزارت بهداشت‌ و‌ آموزش پزشکی حضور داشت. موسسه ملی توسعه تحقیفات پزشکی (NIMAD) برای حمایت از طرح‌های منتخب پزشکی به همکاری با توبیتاک پیوسته است. این همکاری سه‌جانبه امکان همکاری پژوهشگران دو کشور در زمینه علوم پزشکی، درمان و بهداشت را امکان‌پذیر کرده است.

این همکاری برای محققان و اعضای هیئت‌علمی شاغل در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی یا تحقیقاتی وابسته به وزارت علوم بود. همچنین پژوهشگران و اعضای هیئت‌علمی شاغل در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی یا تحقیقاتی وابسته به وزارت بهداشت و درمان و آموزش علوم پزشکی (که دارای عضویت در توبیتاک هستند) می‌توانستند در این فراخوان شرکت کنند.

افراد بعد از توافق همکاری با یکی از محققان و اعضای هیئت‌علمی مراکز تحقیقاتی یا دانشگاه‌­های ترکیه‌ای، و تهیه پروپوزال مشترک، نسبت به بارگذاری این طرح‌ها در وبگاه­‌های ویژه (به‌عنوان مجریان اصلی) اقدام کردند.

امیدواریم همکاری‌های چندجانبه بین دو کشور ایران و ترکیه در پژوهش‌های علمی موسسه‌های پژوهشی ایران و توبیتاک افزایش یابد. با این وجود، می‌توان شاهد افزایش امکان اقدام برای دریافت بورسیه TUBITAK برای پژوهشگران ایرانی، در آینده‌ای نه‌چندان دور، بود.

 

مدارک لازم برای دریافت بورسیه

 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • ریزنمرات مقاطع قبلی
 • معرفی نامه از بخش مربوطه مانند دانشگاه، شرکت یا کارخانه
 • برخورداری از شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر، مثل: مدرک زبان، GRE یا GMAT
 • محدودیت سنی بین تا ۴۰ سال برای مدرک فوق دکتری
 • در برخی موارد متقاضی نباید قبلا این بورسیه را دریافت کرده باشد.

برای آگاهی از شرایط آزمون یوس کلیک کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر  راجع به تحصیل در ترکیه با مشاوران ما در سایت یوس مگ در ارتباط باشید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *