تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

 

چکیده مطلب:

تحصیل پزشکی در ترکیه رویای بسیاری از دانشجویان ایرانی است که امکان قبولی در رشته ی پزشکی را به دلیل شرایط سخت کنکور ایران ندارند. به همین دلیل تحصیل در رشته ی پزشکی بدون کنکور برای آنها به دور از واقعیت می باشد! اما کشور ترکیه برای متقاضیانی که آرزوی پوشیدن لباس سفید پزشکی را دارند امکان پذیرش برای تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون را ارائه داده است. در ادامه با یوس مگ همراه باشید تا روش های صفر تا صد پزشکی بدون کنکور در ترکیه را بیان کنیم.

شرایط تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

برای ورود به رشته پزشکی در ترکیه، دو گزینه اصلی برای متقاضیان وجود دارد: پذیرش در دانشگاه‌های دولتی و یا پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی.

دانشگاه‌های دولتی ترکیه به دلیل اعتبار و شهرت بالا، همواره جذابیت خود را برای داوطلبان افزایش داده‌اند. با این حال، باید توجه داشت که فقط تعداد محدودی از دانشگاه‌های دولتی امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور را به متقاضیان می‌دهند. در مقابل دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به صورت عمده و بدون آزمون ورود، دانشجو می‌پذیرند. این امر به ویژه برای متقاضیانی که به دنبال راهی سریع‌تر و کم هزینه‌تر برای ورود به دانشگاه هستند، جذابیت دارد. اما در انتخاب دانشگاه‌های خصوصی نیز باید دقت کرده و معیارهای کیفیت را در نظر داشت.

برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه، باید مدارک زیر را فراهم کنید:

 • دیپلم دبیرستان با معدل حداقلی که توسط دانشگاه مورد نظر خواسته می‌شود.
 • معدل دیپلم برابر با ۱۶ برای دانشگاه‌های برتر دولتی و خصوصی.
 • معدل دیپلم برابر با ۱۴ برای دانشگاه‌های متوسط دولتی و خصوصی.
 • مدرک مهارت زبان ترکی یا انگلیسی بسته به زبان تدریس دانشگاه. در صورت عدم داشتن مدرک زبان، شما باید در کلاس‌های آمادگی زبان شرکت کنید.
 • برای ورود به دوره‌های عملی و کلینیکی، سطح B2 از آزمون زبان ترکی تومر الزامی است، و برای دوره‌های پیشرفته، سطح C1 نیاز است.

حداقل امتیاز زبان انگلیسی برای تحصیل پزشکی در ترکیه به شرح زیر است:

آزمون‌های زبان مورد تایید رشته پزشکیحداقل نمره
آزمون مهارت زبان انگلیسی خود دانشگاه70 از 100
TOEFL IBT85 از 120
YDS80 از 100
CPEB
CAEB
PTE70 از 90

مدارک ثبت نام تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

مدارک ثبت نام تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

شاید این سوال برای بسیاری از افراد مطرح شده باشد: “آیا من بدون شرکت در آزمون سراسری می‌توانم در رشته پزشکی در ترکیه تحصیل کنم؟” در واقع ادعای قبولی در رشته پزشکی ترکیه بدون کنکور، به هیچ وجه صحت ندارد. تعدادی از افراد با ارائه اینگونه اطلاعات، سعی در جذب دانش‌آموزان و از آن‌ها استفاده مالی می‌کنند.به همین دلیل، کارشناسان یوس مگ با سابقه و تجربه معتبر در زمینه تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه، از اعتماد به اینگونه دست‌ها دوری کرده و به دانش‌آموزان توصیه می‌کنیم که منابع اطلاعاتی را با دقت انتخاب کنند.

برای ورود به دوره‌های پزشکی در ترکیه بدون نیاز به کنکور، شما تنها باید مدارک مورد نیاز خود را تهیه کرده و به دانشگاه مربوطه ارائه نمایید. مراحل اصلی به شرح زیر است:

 • اصل مدرک ویزا و ترجمه رسمی آن که توسط سفارت تأیید شده باشد.
 • دیپلم معادل سازی شده.
 • مدرک مهارت زبان در صورت وجود.
 • کپی پاسپورت.
 • کپی اجازه اقامت.
 • نامه پذیرش

با تهیه این مدارک و انجام مراحل ثبت نامی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود، می‌توانید به سرعت و بدون دخالت آزمون‌های سراسری، به رشته پزشکی در ترکیه مشغول به تحصیل شوید.

هزینه پزشکی بدون کنکور ترکیه

هزینه پزشکی بدون کنکور ترکیه

دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، هزینه تحصیلی مناسبی دارند. اگرچه رایگان نیستند، اما هزینه‌های نسبتاً کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارند.از طرفی تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه به طور کلی ارزان‌تر از تحصیل به زبان انگلیسی است. اگرچه انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی نیز تدریس می‌شود، اما هزینه تحصیل به زبان ترکی به‌طور معمول کمی کمتر است. یکی از راه‌های معقول برای کاهش هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه، استفاده از بورسیه‌هاست. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های مختلفی که در این کشور فراهم شده‌اند، بهره‌برداری کنند. در ادامه شهریه پزشکی بدون آزمون ترکیه را اطلاع شما می‌رسانیم:

نام دانشگاهنوع دانشگاهزبان آموزشیشهریه
دانشگاه ارجیسدولتیترکی76,000 لیر
دانشگاه موغلادولتیترکی38,000 لیر
دانشگاه موغلادولتیانگلیسی57,000 لیر
دانشگاه مرسیندولتیترکی87,500 لیر
دانشگاه علاالدین کیقباد آلانیادولتیترکی70,800 لیر
دانشگاه سلجوقدولتیترکی60,000 لیر
دانشگاه نجم الدین اربکاندولتیترکی38,000 لیر
دانشگاه آکدنیزدولتیترکی125,000 لیر
دانشگاه مدیپول استانبولخصوصیانگلیسی43,000 دلار
دانشگاه آجی بادامخصوصیانگلیسی30,000 دلار
دانشگاه یدی تپهخصوصیانگلیسی30,000 دلار
دانشگاه باهچه شهیرخصوصیانگلیسی25,000 دلار
دانشگاه ایستینیهخصوصیترکی0 19,44 دلار
دانشگاه ایستینیهخصوصیانگلیسی23,760 دلار
دانشگاه نیشانتاشیخصوصیترکی13,000 دلار
دانشگاه بیرونیخصوصیترکی20,000 دلار
دانشگاه بیرونیخصوصیانگلیسی23,000 دلار
دانشگاه آیدینخصوصیترکی16,000 دلار
دانشگاه آیدینخصوصیانگلیسی19,500 دلار

بورسیه پزشکی بدون کنکور ترکیه

بورسیه پزشکی بدون کنکور ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون کنکور، امکانی واقعی است که توسط دانشجویان بین‌المللی مد نظر قرار می‌گیرد. یکی از فواید این راه، دسترسی به بورسیه‌های مختلفی است که به دانشجویان پزشکی بدون کنکور ارائه می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان پزشکی بدون کنکور در دانشگاه‌های ترکیه به شکل‌های مختلفی ارائه می‌شود. این بورسیه‌ها به دانشجویان کمک می‌کنند تا هزینه‌های تحصیلی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. برخی از انواع بورسیه‌های پزشکی عبارتند از:

 • بورسیه موفقیت: بورسیه موفقیت به دانشجویان عالی‌رتبه و با توانمندی‌های ویژه ارائه می‌شود. این بورسیه‌ها به عنوان تشویق به تحصیل و پیشرفت در رشته‌های پزشکی اهدا می‌شوند.
 • بورسیه‌های مؤسسه اعتبار و امور خوابگاه‌ها: این بورسیه‌ها به منظور ایجاد شرایط بهتر برای زندگی دانشجویی و تحصیل ارائه می‌شوند.
 • بورسیه‌های بنیادهای مختلف: این بورسیه‌ها معمولاً به دانشجویان با استعداد و علاقه به تحصیل در رشته پزشکی تعلق می‌گیرد و می‌تواند به شدت هزینه‌های تحصیلی را کاهش دهد.
 • فرصت کار پاره وقت: بعضی از دانشگاه‌ها به دانشجویان خود فرصت کار پاره وقت را می‌دهند. این فرصت به دانشجویان این امکان را می‌دهد که هم‌زمان با تحصیل، تجربه‌ی کاری کسب کرده و به کاهش هزینه‌های تحصیلی بپردازند.
 • بورسیه‌های دانشگاه‌های دولتی: در دانشگاه‌های دولتی ترکیه نیز انواع بورسیه‌هایی ارائه می‌شود که به دانشجویان بین‌المللی کمک مالی می‌کند. مانند “ترکیه بورسلاری” و “بورسیه‌های سازمان اوقاف” که می‌تواند هزینه‌های تحصیلی را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

دانشگاه برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

دانشگاه برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

در جدول زیر لیستی از دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی بدون آزمون را معرفی می کنیم:

نام دانشگاهزبان آموزشیشهرنوع دانشگاهرتبه دانشگاه
دانشگاه مدیپول استانبولانگلیسیاستانبولخصوصی13
دانشگاه باهچه شهیرانگلیسیاستانبولخصوصی19
دانشگاه آکدنیزترکیآنتالیادولتی20
دانشگاه ارجیسترکیقیصریهدولتی21
دانشگاه نیشانتاشی انگلیسی و ترکیاستانبولخصوصی23
دانشگاه بیکنتترکیاستانبولخصوصی24
دانشگاه یدی تپهانگلیسیاستانبولخصوصی25
دانشگاه اوکانانگلیسی و ترکیاستانبولخصوصی27
دانشگاه ایستینیه انگلیسی و ترکیاستانبولخصوصی30
دانشگاه بیرونیانگلیسی و ترکیاستانبولخصوصی34
دانشگاه آیدینانگلیسی و ترکیاستانبولخصوصی35
دانشگاه اطلسانگلیسی و ترکیاستانبولخصوصی37
دانشگاه موغلاترکیموغلادولتی40
دانشگاه کنت انگلیسی و ترکیاستانبولخصوصی69

دانشگاه پزشکی بدون کنکور در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

تصمیم‌گیری برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه، انتخابی حیاتی است که تأثیر بزرگی بر آینده شغلی و تحصیلی شما خواهد داشت. اگر قصد بازگشت به ایران دارید، مهم است که دانشگاهی را برای تحصیل انتخاب کنید که مدرک آن در ایران معتبر باشد. به همین دلیل، انتخاب دانشگاه از فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ترکیه اهمیت دارد. این دانشگاه‌ها دارای استانداردهای بالا و برنامه‌های آموزشی کاملاً معتبر برای رشته پزشکی هستند.

نام دانشگاهشهرنوع دانشگاهرتبه دانشگاهرتبه در پزشکی
دانشگاه مدیپول استانبولاستانبولخصوصی131
دانشگاه یدی تپهاستانبولخصوصی257
دانشگاه باهچه شهیراستانبولخصوصی1910
دانشگاه باشکنتاستانبولخصوصی106
دانشگاه آجی باداماستانبولخصوصی173

مشاوره قبولی تحصیل پزشکی بدون آزمون در ترکیه

مشاوره قبولی تحصیل پزشکی بدون آزمون در ترکیه

تصمیم به تحصیل پزشکی بدون آزمون در ترکیه می‌گیرید؟ در این مسیر پر از چالش‌ها و مسائل مختلف، موسسه مهاجرت تحصیلی یوس مگ آماده‌ایم تا شما را همراهی کنیم. داشتن یک مشاور کارآزموده و با تجربه، به شما اطمینان می‌بخشد که در این مسیر بهترین تصمیم‌ها را می‌گیرید. مشاوران ما با دانش گسترده خود، به شما کمک می‌کنند تا جزئیات پیچیده و مراحل مهاجرت تحصیلی به ترکیه بدون کنکور را به راحتی پشت سر بگذارید. یک مشاور متخصص می‌تواند از شما در این مسیر یاری رساند. انتخاب درست دانشگاه و رشته، تدارک مدارک مورد نیاز، و آشنایی با فرآیند ثبت نام، تنها بخشی از کارهایی هستند که مشاوران یوس مگ با آنها آشنا هستند. این مشاوره‌ها به شما اطمینان می‌دهند که در تمام مراحل با قدم‌های صحیح پیش می‌روید.

ارزان ترین دانشگاه خصوصی ترکیه برای تحصیل پزشکی کدام است؟

ارزانترین دانشگاه خصوصی ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی، دانشگاه مالتپه استانبول می باشد، این دانشگاه بیمارستان ندارد و رشته پزشکی را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد که هزینه آن سالانه معادل 10.000 دلار است.

 چه آزمون هایی برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه گرفته می شود؟

آزمون های YOS و SAT تحت عنوان آزمون ورودی و پذیرش دانشگاه ها در ترکیه است.

هزینه تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه در دانشگاه های خصوصی و دولتی چقدر است؟

هزینه تحصیل دردانشگاه های سراسری 240 الی 1،500 دلار در سال است و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی 10 تا 25 هزار دلار در سال تحصیلی است.

سخن پایانی

تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه برخلاف کشور ایران وجود دارد و متقاضیان تنها باید شرط معدل را داشته باشند. هزینه پزشکی بدون کنکور در دانشگاه های دولتی به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی بوده ولی با مواردی مانند تحصیل به زبان ترکی یا اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه می توان این هزینه را کاهش داد. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاس گزاریم. منتظر نظرات و سوالات شما درباره تحصیل پزشکی بدون آزمون در ترکیه هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *