تحصیل در ایتالیا یا ترکیه

تحصیل در ایتالیا یا ترکیه

ترکیه یا ایتالیا؟

چکیده مطلب:

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا، به نظر خودتان کدام کشور برای مهاجرت تحصیلی شما بهتر است؟ آیا ایتالیا برای تحصیل خوبه؟ فکر می کنید هزینه زندگی در ایتالیا بیشتر است یا ترکیه؟ باید بگوییم هر دو کشور ترکیه و ایتالیا در دسته کشورهای اروپایی مقرون به صرفه هستند و با ارائه بورسیه های متفاوت امکان تحصیل رایگان را برای متقاضیان فراهم می کنند. در ادامه با یوس مگ همراه باشید تا از میان ترکیه یا ایتالیا بهترین کشور را برای زندگی، تحصیل و کار انتخاب کنید.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یا ترکیه؟

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یا ترکیه؟

از نظر موقعیت جغرافیایی ترکیه بین دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد به همین جهت علاوه بر نزدیکی به ایران به شباهت های فرهنگی نیز برای ایرانیان پل ارتباطی با سایر کشورهای اروپایی محسوب می شود. رشته هایی همچون تحصیل پزشکی در ترکیه، تحصیل پرستاری در ترکیه، تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، تحصیل داروسازی در ترکیه بسیار پرطرفدار می باشند. از طرفی ایرانیان با ثبت شرکت در ترکیه یا سرمایه گذاری در ترکیه می توانند محصولات خود را در سطح بین المللی به فروش برسانند.

کشور ایتالیا آب و هوای بسیار خوبی داشته و هزینه ی زندگی در آن نسبت به کشورهای اروپایی دیگر پایین تر است بنابراین می توان گفت که زندگی و تحصیل در ایتالیا انتخاب مناسبی می باشد. همچنین با داشتن ویزای ایتالیا رفت و آمد به کشورهای اروپایی دیگر بسیار راحت تر بوده و به همین دلیل به یکی از محبوب ترین کشورها برای مهاجرت تبدیل شده است.

تا اینجا دیدیم که ترکیه و ایتالیا هر دو برای مهاجرت تحصیلی و زندگی عالی بوده و شرایط بسیار خوبی دارند در ادامه به بررسی بیشتر این دو کشور و جزئیات نحوه زندگی و هزینه ها پرداخته تا انتخاب را برایتان راحت تر کنیم.

مقایسه اخذ اقامت در ترکیه با ایتالیا

مقایسه اخذ اقامت در ترکیه با ایتالیا

قانون تابعیت در کشورها متفاوت است برخی از کشورها از تابعیت خون (فرزند متولد شده تابعیت کشوری را دریافت می‌کند که والدین و یا یکی از والدین او تابعیت آن کشور را دارند) و برخی دیگر از تابعیت خاک (به فرزندان متولد شده در خاک کشور خود، بدون هیچ‌گونه قید و شرطی تابعیت می‌دهد) پیروی می کنند. دو کشور ترکیه و ایتالیا فقط از تابعیت خون پیروی می کنند. همچنین کشور ترکیه وضعیت تابعیت دوگانه را به رسمیت شناخته، بنابراین افراد می‌توانند با حفظ تابعیت قبلی خود، تابعیت این کشور را کسب کنند.

برای مهاجرت به ایتالیا نیاز به اخذ ویزای شینگن دارید. از طرفی با اخذ ویزای شینگن ایتالیا به مدت حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه اجازه سفر به دیگر کشورهای عضو شینگن را دارید. به دلیل وجود کنسول گری ایتالیا در تهران روند صدور ویزای شینگن کمی راحت تر می باشد. اما برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه نیاز به اخذ ویزا نداشته و کارهای مهاجرت شما به سرعت انجام می شود. موسسه مهاجرت تحصیلی یوس مگ با سابقه درخشان انواع روش های مهاجرتی بدون خطر را در کمترین زمان ممکن برایتان پوشش داده تا شما عزیزان با خیالی آسوده مهاجرت نمایید.

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؟

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؟

در جدول زیر به مقایسه تحصیل در ترکیه و تحصیل در ایتالیا از نظر هزینه زندگی در ایتالیا و ترکیه، اخذ اقامت در ترکیه و ایتالیا، بورسیه در ترکیه و ایتالیا، اعتبار دانشگاه در ترکیه و ایتالیا و… می پردازیم تا تصمیم گیری را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی آسانتر نماییم.

تحصیل در ترکیهتحصیل در ایتالیا
هزینه‌های زندگی در ترکیه برای دانشجویان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است.هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است. تحصیل شما در کشور ایتالیا حتی از آلمان و فرانسه پایینتر خواهد بود.
به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، نیازی به یادگیری زبان ترکی ندارید و اگر مایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستید، می‌توانید تحصیلات خود را به این زبان در ترکیه ادامه دهید.زبان تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های ایتالیا انگلیسی و ایتالیایی است. برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا باید مدرک آیلتس یا تافل ارائه دهید و برای تحصیل به زبان ایتالیایی نیز ارائه مدرک زبان ایتالیایی (معمولا B2) لازم است.
بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در صورت تسلط نسبی به زبان انگلیسی، نمره آیلتس نمی‌خواهند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از: دانشگاه مدیپول استانبول، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه آتلیم و دانشگاه باشکنت.در بعضی از موارد، لازم است دانشجویان جهت دریافت پذیرش از برخی دانشگاه‌های ایتالیا در مصاحبه‌ای که توسط دانشگاه برگزار می‌شود (حضوری یا از طریق اسکایپ)، شرکت نمایند.
مدارک اعطایی توسط دانشگاه‌های برتر ترکیه در سراسر جهان معتبر است.امکان دریافت اقامت در ایتالیا و کار در ایتالیا بعد از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان وجود دارد.
امکان تحصیل رایگان در ترکیه وجود ندارد اما متقاضیان می‌توانند با دریافت بورسیه تحصیلی و کمک هزینه از دانشگاه‌های این کشور تا حد زیادی هزینه‌های تحصیل را کاهش دهند.از طریق بورسیه DSU یا بورسیه استانی ایتالیا در تمامی مقاطع تحصیلی می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود را به صفر برسانید. مهم‌ترین شرط دریافت این بورسیه این است که، اثبات کنید درآمد خانواده‌ شما و ۲۰ درصد مستغلات شما، ارزشی کمتر از ۲۳۰۰۰ هزار یورو دارند.
از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ترکیه می‌توان به بورسیه تورک بورسلاری، بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه، بورسیه دانشگاه سابانچی، بورسیه تحصیلی Tubitak و بورسیه تحصیلی اراسموس اشاره کرد. اکثر دانشگاه‌های ترکیه بورسیه تورک بورسلاری را به دانشجویان ارائه می‌دهند.دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور اجازه دارند به مدت ١٢ ماه در این کشور به دنبال کار مرتبط با مدرک تحصیلی خود بگردند.
جهت معادل‌سازی مدارک تحصیلی خود در ترکیه باید از طریق شورای آموزش عالی ترکیه YOK اقدام کنید. نظام آموزشی ترکیه ۱۲ ساله است. اگر در نظام قدیم تحصیل کرده‌اید، باید مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود را ارائه و اگر مطابق با نظام جدید تحصیل خود را به پایان رسانده‌اید ارائه مدرک و ریز نمرات پایه دوازدهم برای معادل‌سازی کافی است.پس از فارغ‌التحصیلی و ۵ سال زندگی و کار در ایتالیا می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. افرادی که تابعیت ایتالیا را می‌خواهند باید ۵ سال دیگر نیز در این کشور اقامت داشته باشند.
دانشجویان مقاطع کاردانی یا کارشناسی در ترکیه، اجازه کار حین تحصیل را ندارند. اما افرادی که دوره‌های تحصیلات تکمیلی را می‌گذرانند، می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنند.امکان دریافت اقامت در ایتالیا و کار در ایتالیا بعد از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند ۴ ساعت در روز و حداکثر ٢٠ ساعت در هفته کار کنند.
شهریه دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه حداقل از ۱۱۶/۴۷ دلار (۱۰۰۰ لیر) در سال شروع می‌شود و در دانشگاه‌های خصوصی نیز شهریه سالانه آن‌ها می‌تواند نزدیک ۲۳۶۶۳/۹۰ دلار (۲۰۳۰۱۶/۴۰ لیر) باشد.شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا سالانه ۶۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ یورو است.

مقایسه هزینه زندگی در ایتالیا و ترکیه

مقایسه هزینه زندگی در ایتالیا و ترکیه

برای اینکه متوجه شیم هزینه زندگی در ایتالیا یا ترکیه کمتر است بر اساس آمار وب سایت نامبئو درباره شهرهای مهم این دو کشور رجوع می کنیم:

 • قیمت مصرف‌کننده (بدون اجاره) در رم ۸۷.۹۰٪ بالاتر از استانبول است.
 • قیمت مصرف‌کننده با احتساب اجاره بها در رم ۹۸.۱۷ درصد بیشتر از استانبول است.
 • قیمت اجاره در رم ۱۲۴.۴۶ درصد بالاتر از استانبول است.
 • قیمت رستوران‌ها در رم ۱۵۵.۴۶ درصد بیشتر از استانبول است.
 • قیمت مواد غذایی در رم ۹۶.۹۲ درصد بالاتر از استانبول است.
 • قدرت خرید محلی در رم ۹۶.۶۸ درصد بیشتر از استانبول است.

مقایسه هزینه رستوران ترکیه با ایتالیا

رستوران ترکیه ایتالیا
وعده غذایی در رستوران ارزان ۳.۳۱ یورو ۱۵ یورو
کوکاکولا/پپسی (قوطی) ۰.۶۱ یورو ۲.۲۲ یورو
مک‌دونالد ۳.۳۱ یورو ۸ یورو
کاپوچینو ۱.۵۰ یورو ۱.۴۷ یورو
آب ۰.۲۱ یورو ۱.۰۷ یورو

مقایسه هزینه حمل و نقل ایتالیا با ترکیه

حمل‌ونقل ترکیه ایتالیا
بلیت یک‌طرفه (حمل‌ونقل محلی) ۰.۳۹ یورو ۱.۵۰ یورو
تاکسی ۱ کیلومتر (تعرفه معمولی) ۰.۴۱ یورو ۱.۳۰ یورو
بنزین (۱ لیتر) ۱.۲۹ یورو ۲.۰۸ یورو
تاکسی ۱ ساعت انتظار (تعرفه معمولی) ۳.۳۱ یورو ۲۷.۷۰ یورو

مقایسه هزینه موادغذایی ترکیه با ایتالیا

موادغذایی اولیه ترکیه ایتالیا
شیر (بطری ۱ لیتری) ۰.۷۹ یورو ۱.۱۸ یورو
برنج (۱ کیلوگرم) ۱.۲۲ یورو ۱.۹۹ یورو
تخم‌مرغ (۱۲ عدد) ۱.۳۷ یورو ۲.۸۶ یورو
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) ۸.۳۳ یورو ۱۴.۹۷ یورو
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) ۰.۴۲ یورو ۱.۶۲ یورو

مقایسه هزینه پوشاک ایتالیا با ترکیه

لباس ترکیه ایتالیا
شلوار جین ۳۴.۱۱ یورو ۷۵.۱۶ یورو
لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره‌ای ۲۶.۱۴ یورو ۳۱.۸۵ یورو
یک جفت کفش ورزشی ۶۲.۸۲ یورو ۸۲.۶۱ یورو
یک جفت کفش چرم مردانه ۴۴.۹۷ یورو ۱۰۷.۶۱ یورو

مقایسه هزینه اجاره خانه در ترکیه با ایتالیا

اجاره ماهانه ترکیه ایتالیا
آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۲۴۶.۸۸ یورو ۶۶۲.۲۱ یورو
آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۱۵۵.۳۷ یورو ۵۱۱.۷۴ یورو
آپارتمان (۳ خوابه) در مرکز شهر ۴۴۰.۳۲ یورو ۱,۲۸۱.۳۶ یورو
آپارتمان (۳ خوابه) خارج از مرکز ۲۹۹.۲۷ یورو ۹۰۳.۷۲ یورو

شرایط کار و حقوق در ترکیه و ایتالیا

شما فکر می کنید درآمد کارکنان در کدام یک از کشورهای ایتالیا و ترکیه بیشتر است؟ پاسخ این سوال را می توانید به وضوح در جدول زیر ببینید:

حقوق و تامین مالی ترکیه ایتالیا
میانگین حقوق ماهانه خالص
(بعد از مالیات)
۵,۸۶۳.۲۶ لیر
۳۲۳.۷۹ یورو
۲۶,۵۱۳.۰۶ لیر
۱,۴۶۴.۱۴ یورو
نرخ سالانه بهره وام مسکن (برای ۲۰ سال با نرخ ثابت) ۲۰.۲۵ درصد ۱.۷۵ درصد

مقایسه کار و حقوق کارکنان در ایتالیا و ترکیه

کار در ترکیهکار در ایتالیا
برای کار در ترکیه همه شهروندان جهان، به‌غیر از اتباع جمهوری ترک قبرس شمالی، به ویزای کار و مجوز کار نیاز دارند.افرادی که قصد کار در ایتالیا را دارند، در ابتدا نیاز هست تا از یک کارفرما در ایتالیا نامه پیشنهاد شغلی یا جاب افر دریافت کنند.
مجوز کار در ابتدا یک ساله صادر می‌شود و سپس به مدت ۲ سال قابل تمدید است. همچنین پس از اتمام این دو سال، متقاضی می‌تواند به مدت ۳ سال دیگر آن را تمدید کند.در ایتالیا بین بخش شمال و جنوب تضادی آشکار وجود دارد. شمال ایتالیا به دلیل فراوانی شرکت‌های خصوصی، صنعتی‌تر و توسعه یافته‌تر است، درحالی که جنوب به شدت به کشاورزی و مشاغل سنتی متکی است.
مجوز کاری که به مدت ۸ سال باشد نامحدود بوده و نیازی به تمدید ندارد.یافتن کار معمولی و قراردادهای موقت در صنعت گردشگری بسیار راحت‌تر از استخدام دائمی در سایر بخش‌ها به دلیل صنعت توریستی قوی در این کشور است.
افراد با کار در ترکیه نه‌تنها می‌توانند کسب درآمد کنند، بلکه می‌توانند تابعیت و پاسپورت این کشور را نیز دریافت کرده و از مزایای اقامت در ترکیه لذت ببرند.اگر مایل هستید در صنعت، بازاریابی، مد، IT، فناوری و غیره کار کنید، احتمالاً شانس بیشتری برای یافتن مشاغل خوب در میلان و به‌طورکلی در شمال ایتالیا خواهید داشت.
طبق قانون کار در ترکیه، حداکثر ساعت کار در طول هفته ۴۵ ساعت است و این مدت زمان باید به طور مساوی در بین ایام هفته تقسیم شود.تعداد ساعات مجاز جهت کار در ایتالیا، همراه با اضافه کاری ۴٨ ساعت در هفته است. به عبارتی میزان اضافه کاری نباید بیشتر از ٢۵٠ ساعت در سال باشد.
بیش از ۴۵ ساعت کار در هفته اضافه کاری محسوب می‌شود و افراد طبق قانون نمی‌توانند بیش از ۲۷۰ ساعت اضافه کاری داشته باشند.نرخ بیکاری در ایتالیا در سال ۲۰۲۲، ۷.۷۹ درصد است.

سرمایه گذاری در ترکیه یا ایتالیا؟

سرمایه گذاری در ترکیه یا ایتالیا؟

اگر می خواهید بدانید که سرمایه گذاری در ترکیه بهتر است یا ایتالیا در ادامه با یوس مگ همراه باشید.

مزایا سرمایه گذاری در ترکیه

 • خرید ملک در ترکیه بهترین گزینه برای یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک در خارج از کشور است.
 • با خرید ملکی به ارزش ۴۰۰ هزار دلار آمریکا در ترکیه به سرعت برای خود، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت ترکیه و ویزای ترکیه بگیرید و از امکانات آموزشی و رفاهی این کشور به صورت رایگان بهره‌مند شوید و در نهایت برای اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه اقدام کنید.
 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه (حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا)
 • سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در ترکیه (۵۰ الی ۱۰۰ هزار لیر)
 • سرمایه‌گذاری از طریق سپرده بانکی (حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا)
 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید سهام (حداقل ۵۰۰ هزار دلار)
 • پس از ۵ الی ۸ سال افراد موفق به دریافت اقامت دائم ترکیه می‌شوند.

مزایا سرمایه گذاری در ایتالیا

 • سرمایه‌گذاری در ایتالیا منجر به اخذ ویزای طلایی می‌شود که این برای سرمایه‌گذار مزایایی به دنبال دارد.
 • سرمایه‌گذاری در ایتالیا بعد از ۵ سال منجر به اقامت دائم و بعد از ۱۰ سال منجر به دریافت شهروندی ایتالیا می‌شود.
 • سرمایه‌گذاری در ایتالیا از طریق ورود سرمایه به این کشور و استارت آپ انجام می‌شود.
 • شخصی که در ایتالیا سرمایه‌گذاری می‌کند، اجازه دارد اعضای خانواده خود را به ایتالیا ببرد.
 • حداقل میزان سرمایه‌گذاری در ایتالیا یک میلیون دلار است که در مقایسه با روسیه بیشتر است.

ازدواج در ترکیه یا ایتالیا

ازدواج در ترکیه یا ایتالیا

اگر با یک ایتالیایی ازدواج کنید طبق قانون ازدواج در ایتالیا، می توانید تابعیت این کشور را گرفته و پس از دو سال از زمان ازدواج برای شهروندی ایتالیا اقدام کنید. همچنین اگر با یک شهروند ترکیه ای ازدواج کنید که حداقل سه سال از ازدواج شما گذشته و همچنان ادامه دار است می توانید برای دریافت تابعیت ترکیه نیز اقدام نمایید.

مقایسه آب و هوا در ترکیه و ایتالیا

مقایسه آب و هوا در ترکیه و ایتالیا

زمستان های سرد و مرطوب، تابستان های گرم و خشک و آب و هوای مدیترانه ای از شرایط آب و هوا در ایتالیاست. معمولا در جنوب ایتالیا تابستان هایی بسیار گرم را تجربه میکنید دمای هوا از 33 تا 40 درجه متغیر می باشد. اگر قصد مهاجرت به شهر رم را دارید جولای گرم ترین، ژانویه سردترین و دسامبر مرطوب ترین ماه سال است.

ترکیه در منطقه نیمه گرمسیر و معتدل قرار دارد و دارای آب و هوای مدیترانه ای است اگر بخواهیم آب و هوای ترکیه را به یکی از شهرهای ایران شباه ت بدیم قطعا شمال ایران است. زمستان ترکیه معتدل و بارانی و تابستان های مرطوب و گرم دارد اما آب و هوای اطراف دریای سیاه در ترکیه، تابستان خنک و زمستان معتدل می باشد. با این وجود ارتفاعات ترکیه دارای آب و هوای سرد و برفی است.

مقایسه جاذبه گردشگری در ایتالیا و ترکیه

جاذبه‌ های گردشگری معروف ترکیهجاذبه‌ های گردشگری معروف ایتالیا
مسجد ایا صوفیه کولوسئوم (Colosseum)، یک تماشاخانه باستانی در شهر رم ایتالیا
اِفِسوس (Ephesus)، اِفِسوس یکی از شهرهای ایونیا در آناتولی باستان بودکه در ازمیر می باشد.کلیسای جامع فلورانس
کاپادوکیهکانال بزرگ ونیز
کاخ توپ‌قاپیبرج کج پیزا
پاموک‌کالهشهر واتیکان
آنتالیاموزه‌های واتیکان
کوه نمرودکلیسای سن پیترو
اولو دنیزکلیسای سیستین
آسپندوس (Aspendos)، شهری باستانی یونانی-رومی در استان آنتالیای ترکیه است.چینکو تره (Cinque Terre)، یک منطقه ساحلی در لیگوریا، در شمال غربی ایتالیا است.
ساحل پاتاراگالری اوفیتزی در شهر فلورانس
پرگامون (Pergamum)، شهری از یونان باستان بود که در شمال باختری آناتولی قرار داشت.دریاچه کومو (Lake Como)، که با نام لاریو نیز شناخته می‌شود؛ دریاچه‌ای در لمباردی در شمال ایتالیا و در ۲۵ کیلومتری میلان است.
مسجد سلطان احمدمعبد پانتئون
تروآ (Troy)، شهری باستانی در ترکیهساحل آمالفی
آنی (Ani)، شهری باستانی در ترکیهکلیسای جامع سینت مارکو
شهر سافران‌بولوشهر پمپئی و کوه آتشفشانی وزوو یا وزوویوس
تنگه بسفرکلیسای جامع میلان
موزه موزاییک زئوگما در شهر غازیانتپپل ریالتو
صومعه سومولاجزیره کاپری

سخن پایانی

درنهایت تحصیل در ایتالیا یا ترکیه با در نظر گرفتن تمام نکاتی که بیان شد با خودتان است. مقایسه این دو کشور از نظر آب و هوا، هزینه زندگی و تحصیل، اخذ بورسیه، فرهنگ، کار و حقوق و… در انتخاب مسیر مهاجرتی شما کمک بسیاری می کند. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاس گزاریم. اگر تجربه مهاجرت به ایتالیا یا ترکیه را دارید حتما نظرات و پیشنهادات خودتان را بنویسید. 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *