تحصیل پزشکی در ترکیه یا روسیه

تحصیل پزشکی در ترکیه یا روسیه

مقایسه تحصیل پزشکی در ترکیه و روسیه

چکیده مطلب:

تحصیل پزشکی در ترکیه به دلیل هزینه کم در بین داوطلبان این رشته طرفداران بسیاری دارد اما ناگفته نماند که تحصیل پزشکی در روسیه نیز مقصد منتخب متقاضیان ایرانی می باشد. هر دو کشور ترکیه و روسیه، شرایط مشابه برای تحصیل پزشکی داشته و دارای دانشگاه های باکیفیت جهانی هستند. به طور مثال در رده‌بندی جهانی QS سال ۲۰۲۳، رنکینگ 17 دانشگاه روسیه زیر 500 و رنکینگ 8 دانشگاه ترکیه زیر 1000 می باشد. اگر قصد تحصیل در ترکیه یا تحصیل در روسیه را دارید در ادامه با موسسه مهاجرت تحصیلی یوس مگ همراه بوده جزئیات دقیق تری از مقایسه این دو کشور ارائه دهیم.

موسسه مهاجرتی یوس مگ با داشتن سال‌ها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌تواند در مسیر پیدا کردن بهترین مقصد مهاجرتی باتوجه به خواسته‌ها و نیاز‌های شما راهگشا باشد. برای ارتباط با کارشناسان متخصص یوس مگ کافی است به رایگان با ما تماس گرفته یا از طریق رزرو وقت مشاوره مهاجرتی اقدام کنید.

اخذ پذیرش رشته پزشکی در ترکیه یا روسیه؟

تحصیل در روسیه و ترکیه به عنوان دو مقصد محبوب برای تحصیل در رشته پزشکی، امکانات و فرصت‌های مختلفی را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. مدت زمان تحصیل در این دو کشور نسبتاً مشابه است، اما با توجه به تفاوت‌هایی که در ساختار آموزشی و زبان وجود دارد، انتخاب مناسب برای هر دانشجوی علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی اهمیت دارد.

در روسیه، دوره عمومی پزشکی به مدت حدود ۶ تا ۷ سال طول می‌کشد. این دوره به زبان‌های انگلیسی و روسی تدریس می‌شود. دانشجویان علاوه بر درس‌های پزشکی، زبان روسی را نیز یاد می‌گیرند تا در آینده بتوانند به‌طور مؤثر با بیماران در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها ارتباط برقرار کنند.

در ترکیه نیز، تحصیل پزشکی به مدت ۶ سال ادامه دارد. این دوره شامل مراحل مختلفی از آموزش پزشکی است. در سال‌های اول و دوم، دانشجویان با مباحث پایه و آموزش‌های تئوری پزشکی آشنا می‌شوند. در سال‌های سوم، آموزش به صورت تئوری و عملی بر روی بیماری‌ها و درمان‌ها تمرکز دارد. سال‌های چهارم و پنجم به‌صورت اصولاً عملی است و دانشجویان به بیمارستان‌ها منتقل می‌شوند تا تجربه‌های عملی بیشتری کسب کنند. در آخرین سال یعنی ششم، دانشجویان در بیمارستان‌های دانشگاهی کار می‌کنند و تجربه‌های کاری شبیه به پزشک‌ها را تجربه می‌کنند.

از این‌رو، انتخاب مقصد تحصیلی باید با توجه به علایق و هدف‌های هر دانشجو انجام شود. روسیه با زبان انگلیسی و روسی درس خواندن فرصتی برای یادگیری زبان و تجربه‌های بین‌المللی فراهم می‌کند، در حالی که ترکیه با زمینه‌های عملی ترکیب شده در طول دوره‌های تحصیلی، دانشجویان را برای ورود به دنیای عمل آماده می‌سازد.

آزمون های ورودی برای تحصیل پزشکی در ترکیه و روسیه

آزمون های ورودی برای تحصیل پزشکی در ترکیه و روسیه

برای تحصیل در روسیه در رشته پزشکی و رشته‌های دیگر، نیاز است که در دوره‌های آموزشی اولیه شرکت کنید که به عنوان دوره پادفک شناخته می‌شوند. این دوره‌ها به زبان روسی یا انگلیسی برگزار می‌شوند و بسته به زبان تحصیل مورد نظر شما می‌توانید انتخاب کنید. دوره پادفک انگلیسی در روسیه برای دانشجویانی که تصمیم دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، ارائه می‌شود. این دوره به شما درک دقیق‌تری از دروس پایه و موضوعات مرتبط با دانشگاه را در کنار تقویت زبان انگلیسی فراهم می‌کند و شما را برای ورود به دانشگاه آماده می‌سازد. پس از اتمام دوره پادفک، شما به یک آزمون ورود به دانشگاه می‌پردازید که معمولاً نسبتاً آسان است و به شما مشکلی برای ورود به دانشگاه ایجاد نخواهد کرد.

در مقابل، برای تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی، متقاضیان باید قبولی در یکی از دو آزمون YÖS یا SAT را کسب کنند. تحصیل در ترکیه نیازمند شرکت در این آزمون‌ها است. برخی دانشگاه‌ها آزمون YÖS را می‌پذیرند و برخی دیگر آزمون SAT را به عنوان معیار قبولی قبول دارند. در نتیجه، از نظر آمادگی و آزمون ورودی، ترکیه نیاز به شرکت در دوره‌های آمادگی مشابه دوره پادفک در روسیه ندارد.

در نهایت، انتخاب شما برای تحصیل در روسیه یا ترکیه باید با توجه به عوامل مختلفی نظیر زبان تحصیل، نیاز به آمادگی آزمون و ساختار دوره‌های تحصیلی انجام شود.

آزمون یوس ترکیه

آزمون YOS، یکی از راه‌هایی که دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه انتخاب کنند. این آزمون توسط دانشگاه‌های مختلف به‌صورت جداگانه در سطوح مختلف علمی برگزار می‌شود و برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه اهمیت ویژه‌ای دارد. برای مثال برای تحصیل پزشکی دانشگاه یدی تپه، متقاضی موظف به شرکت در آزمون یوس دانشگاه یدی تپه است.

آزمون SAT ترکیه

تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون SAT برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه، سالانه در حال افزایش قرار دارد. این آزمون در کلیهٔ ۱۰۰۰ شعبهٔ جهانی به‌طور همزمان برگزار می‌شود. آزمون SAT نوعی ارزیابی است که برای دانشجویان با سن ۱۸ سال به بالا طراحی شده‌است و به عنوان یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های ورود به رشته پزشکی در ترکیه شناخته می‌شود. این آزمون نقش مهمی در انتخاب دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی دارد، به‌ویژه در دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه قاضی و دانشگاه آنکارا.

نمره‌ی آزمون SAT به‌عنوان یک معیار انتخابی برای ورود به این دانشگاه‌ها استفاده می‌شود. قسمت اول این آزمون به سوالات مرتبط با هوش و زبان انگلیسی می‌پردازد، در حالی که قسمت دوم آن به سنجش دانش در زمینه‌های علوم پایه اختصاص دارد. این سنجش‌ها به‌عنوان یک معیار دقیق و موثر برای انتخاب دانشجویان مناسب برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه عمل می‌کند.

دانشگاه های معتبر پزشکی در ترکیه و روسیه

دانشگاه های معتبر پزشکی در ترکیه و روسیه

با مقایسه دوره‌های پزشکی در روسیه و ترکیه، متوجه شدیم که هر دو کشور جزو مقاصد محبوب برای تحصیلات عالی و به ویژه تحصیل در رشته پزشکی به‌شمار می‌آیند. این دو کشور دارای دانشگاه‌های با شهرت جهانی هستند که با توجه به رده‌بندی‌های جهانی QS در سال ۲۰۲۳ نیز این واقعیت را تأیید می‌کنند. در این رده‌بندی، ۱۷ دانشگاه روسیه در رده زیر ۵۰۰ قرار گرفته‌اند و همچنین ۸ دانشگاه ترکیه رتبه زیر ۱۰۰۰ را به‌دست آورده‌اند.

دانشگاه‌های برتر روسیه به عنوان مقاصد مناسبی برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور شناخته می‌شوند. از مزایای تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان: در دانشگاه‌های برتر روسیه، اغلب نیاز به ارائه مدرک زبان برای ورود به دوره‌های تحصیلی وجود ندارد. این امر برای دانشجویان بزرگترین تسهیلاتی را در مسیر تحصیلی به ارمغان می‌آورد.
  • عدم نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی دشوار: برخی از دانشگاه‌های روسیه برای ورود به دوره‌های پزشکی، آزمون‌های ورودی دشواری را اجرا نمی‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که دانشجویان بتوانند با تسهیلات بیشتری به مقاصد تحصیلی خود دست یابند.
  • شهریه‌های پایین نسبت به دیگر کشورها: شهریه در دانشگاه‌های روسیه نسبت به دیگر دانشگاه‌ها و کشورهای اروپایی به‌طور قابل توجهی پایین‌تر است. این امر فرصتی مناسب را برای دانشجویان ایجاد می‌کند تا در دانشگاه‌های با شهرت تحصیل کنند.
  • رتبه‌بندی جهانی برتر: دانشگاه‌های برتر روسیه در رده‌بندی‌های جهانی دارای رتبه‌های خوبی هستند و این نشان از کیفیت آموزش و تحقیقات در این دانشگاه‌ها است.
  • اعتبار مدارک بین‌المللی: مدارک دریافت شده از دانشگاه های برتر روسیه در سراسر جهان

دانشگاه های روسیه امکان تحصیل به دو زبان روسی و انگلیسی را برای متقاضیان فراهم کرده تا بر اساس هدف شخص و شرایط یکی را انتخاب نماید. در جدول زیر اسامی 5 دانشگاه برتر روسیه، که در رده بندی جهانی رتبه زیر 500 را کسب کردند آورده ایم:

ردیفنام دانشگاهرتبه جهانی QSرتبه در پزشکیمورد تایید ایران
1 دانشگاه لومونسوف مسکو ۷۸۲۵۱-۳۰۰مورد تایید است
2 دانشگاه سچینوا۶۵۱-۷۰۰ ۳۰۱-۳۵۰مورد تایید است
3دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی پیروگو۱۰۰۰+ ۴۰۱-۴۵۰مورد تایید است
4دانشگاه سن پترزبورگ۱۰۰۰+ ۴۵۱-۵۰۰مورد تایید است
5 دانشگاه پاولوف۲۴۲ ۴۵۱-۵۰۰مورد تایید است

در ترکیه، دو نوع دانشگاه خصوصی و دولتی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب مختص به خود را دارند. اما در این بین، برخی از دانشگاه‌های ترکیه به لحاظ مرتبه علمی و اعتبار از اهمیت بیشتری برخوردارند و در لیست دانشگاه‌های برتر ترکیه قرار دارند. لازم است دانست که سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه به معاهده و پیمان بولونیا پیوسته است. به همین دلیل، مدارکی که از این دانشگاه‌ها دریافت می‌شود، بین‌المللی بوده و توسط اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی تایید می‌شوند. این امر به افراد اجازه می‌دهد که پس از دریافت مدرک، در هر کجا در جهان کار کنند و زندگی کنند.

دانشگاه‌های برتر ترکیه، به عنوان مقاصد مهم برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور، شناخته می‌شوند. هرکدام از این دانشگاه‌ها شرایط خاص خود را برای تحصیل در این رشته در نظر گرفته‌اند. در ادامه، تعدادی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه ارائه شده است:

  • دانشگاه استانبول: این دانشگاه یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه است که در زمینه تحصیلات پزشکی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.
  • دانشگاه آنکارا: به عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر و با اعتبار در ترکیه شناخته می‌شود و ارائه‌دهنده برنامه‌های تحصیلی پزشکی متنوعی است.
  • دانشگاه قاضی: در لیست دانشگاه‌های برتر ترکیه به خصوص در زمینه پزشکی قرار دارد و دارای برنامه‌های تحصیلی متنوعی در این رشته است.
  • دانشگاه هاکان: دانشگاه هاکان نیز به عنوان یک گزینه مهم برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه شناخته می‌شود و از اعتبار خوبی برخوردار است.

دانشگاه‌های برتر ترکیه با رتبه‌بندی جهانی قوی، امکانات آموزشی و تحقیقاتی برتر، و پرورش دانشجویان با توانمندی‌های برجسته، گزینه‌های مناسبی را برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور ایجاد کرده‌اند.

ردیفنام دانشگاهرتبه جهانی QSرتبه در پزشکی مورد تایید ایران
2دانشگاه استانبول۸۰۱-۱۰۰۰۳۰۱-۳۵۰ مورد تایید است
3دانشگاه آنکارا۱۰۰۱-۱۲۰۰ ۴۰۱-۴۵۰ مورد تایید است
4دانشگاه اژه ۱۲۰۱-۱۴۰۰ ۴۵۱-۵۰۰ مورد تایید است
1حاجت تپه۸۰۱-۱۰۰۰۲۵۱-۳۰۰ مورد تایید است
5دانشگاه قاضی۱۰۰۱-۱۲۰۰ ۴۵۱-۵۰۰ مورد تایید است

مقایسه تخصص پزشکی در ترکیه و روسیه

مقایسه تخصص پزشکی در ترکیه و روسیه

تحصیل تخصص پزشکی، مهم‌ترین قدم پس از گذراندن دوره‌های عمومی در مسیر تحصیل پزشکان در روسیه و ترکیه به‌شمار می‌رود. در این مقاله، به مقایسه مسیر تحصیل تخصص پزشکی در این دو کشور می‌پردازیم و اهمیت موارد مختلف را برجسته می‌کنیم.

تحصیل تخصص پزشکی در روسیه

دوره تخصص پزشکی و شرایط ورود: در روسیه، دوره تخصص پزشکی به طول ۳ تا ۴ سال ادامه دارد. در این دوره، دانشجویان با مطالب تخصصی و عمیق‌تری در زمینه‌های مختلف پزشکی آشنا می‌شوند. تحصیل تخصص پزشکی فقط به زبان روسی ارائه می‌شود و ورود به دوره تخصص پس از قبولی در آزمون ورودی دانشگاه امکان‌پذیر است.

مدارک تخصص پزشکی: در پایان دوره تخصص، فارغ‌التحصیلان مدارک تخصص پزشکی خود را دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده تخصص و تجربه‌ی آن‌ها در زمینه‌های خاص پزشکی است.

مزایا و معایب: تحصیل تخصص پزشکی در روسیه امکانات و زیرساخت‌های مناسبی را فراهم می‌کند. اما باید به دقت وارد دوره تخصص شوید و در زبان روسی مهارت داشته باشید.

تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه

آزمون‌های ورودی: در ترکیه، برای ورود به دوره تخصص پزشکی، دانشجوان باید در آزمون TUS شرکت کنند و نمره قبولی را کسب کنند. این آزمون میزان دانش عمومی و پزشکی متقاضیان را سنجیده و تعیین سطح می‌کند.

استفاده از آزمون‌های دیگر: آزمون STS نیز برای معادل‌سازی مدارک پزشکی عمومی و دندانپزشکی در ترکیه استفاده می‌شود و به‌عنوان یک ابزار سنجش میزان دانش متقاضیان نیز به‌کار می‌رود.

شهرهای برگزاری آزمون: آزمون‌های پذیرش پزشکی عمومی ترکیه در همه شهرها برگزار می‌شود اما آزمون قبولی در دوره‌های تخصص پزشکی در این کشور، فقط در آنکارا برگزار می‌شود. شرایط پذیرش هریک از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه با یکدیگر متفاوت است.

شهریه دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه و روسیه

شهریه دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه و روسیه

شهریه دانشگاه‌ها یکی از اهمیت‌های بالا در مقایسه تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف است، که می‌تواند تصمیم‌گیری افراد را درباره انتخاب کشور مقصد تحصیل تاثیرگذار کند. برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر روسیه، ابتدا دانشجوان باید دوره پادفک را گذرانده و آمادگی زبانی و علمی خود را اثبات کنند. در شرایط خاصی، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های روسیه وجود دارد، اما این امکان بسیار محدود و کمیاب است. علاوه بر این، دانشگاه‌های روسیه انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی را نیز ارائه می‌دهند. اما به دلیل شهریه‌های مناسب و هزینه‌های زندگی کمتر، اکثر دانشجوان به این بورسیه‌ها نیازی نخواهند داشت. در ادامه، به مقایسه شهریه دانشگاه‌های برتر روسیه در رشته پزشکی پرداخته خواهد شد:

ردیفنام دانشگاهرتبه جهانی QSرتبه در پزشکیشهریه
1دانشگاه لومونسوف مسکو۷۸۲۵۱-۳۰۰پادفک : از ۶۰۰۰ الی ۷۹۰۰ دلار
شهریه: ۵۱۰,۹۸۰ روبل
2دانشگاه سچینوا۶۵۱-۷۰۰۳۰۱–۳۵۰پادفک : ۶۰ هزار الی ۸۰ هزار روبل
شهریه: ۴,۷۵۳,۰۰۰ روبل
دوره blended learning: حدود ۴۱۲۱۰۰۰ روبل
3دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی پیروگو۱۰۰۰+۴۰۱-۴۵۰پادفک: ۲۹۰ هزار روبل
شهریه: ۴۶۰ هزار روبل
4دانشگاه پاولو۱۰۰۰+۴۵۱-۵۰۰شهریه : از ۳۰۰ هزار الی ۳۸۳ هزار و ۶۵۰ روبل
5دانشگاه سن پترزبورگ۲۴۲۴۵۱-۵۰۰شهریه: ۳۵۷,۱۰۰ روبل
پادفک: ۲۷۲,۰۰۰ روبل

در فرآیند تحصیل پزشکی در ترکیه، دانشجویان با دو نوع دانشگاه مواجه می‌شوند: دولتی و خصوصی. هر یک از این دو نوع دانشگاه دارای مزایا و معایب خود هستند. دانشگاه‌های پزشکی دولتی در ترکیه اغلب با شهریه مناسبتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی مشخص می‌شوند. با این حال، رقابت برای ورود به دانشگاه‌های دولتی بسیار سخت و چالش‌برانگیز است. نیاز به کسب نمرات بالا و پشتکار در آزمون‌های ورودی از ویژگی‌های اساسی داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است. دانشگاه‌های پزشکی خصوصی در ترکیه، معمولاً شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دارند. با این حال، یکی از مزایای اصلی دانشگاه‌های خصوصی، شرایط ورود آسان‌تر است.

ردیفنام دانشگاهزبان تحصیلشهریهشرایط پذیرش
1دانشگاه آنکاراترکی/ انگلیسیترکی: ۳۰,۰۰۰ لیر ( ۳۸۱۰ دلار)
انگلیسی: ۴۵,۰۰۰ لیر (۵۷۱۵ دلار)
شرکت در آزمون YOS حداقل امتیاز ۵۰
ارائه مدرک دبیرستان
شرکت در دوره آماده‌سازی
2دانشگاه قاضیترکی/ انگلیسیترکی : ۵۱۹۹۳.۲ لیر (۶۲۱۳ دلار)
انگلیسی: ۵۱۹۹۳.۲ لیر (۶۲۱۳ دلار)
شرکت در آزمون SAT : نمره کل : ۱۲۰۰/۱۶۰۰ | ۶۶۰/۸۰۰ ریاضی
معدل دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی
برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی: ۱۸
شرکت در دوره آماده‌سازی زبان انگلیسی
تافل : ۷۲-۷۹
آیلتس : ۶.۵-۶
Tomer: C۱
3دانشگاه اوسکدارترکی/ انگلیسیانگلیسی: ۱۲۵۳۵۶/۷۳ لیر (۱۵,۰۰۰ دلار)
ترکی:۱۱۶۹۹۹/۶۱ لیر (۱۴,۰۰۰ دلار)
شرکت در آزمون ورودی دانشگاه (LYS)
ارائه مدرک دیپلم دبیرستان با حداقل معدل ۱۱ از ۲۰
ارائه مدرک زبان ترکی یا شرکت در دوره آماده سازی
ارائه سوابق تحصیلی

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه و روسیه

با گسترش جهانی شدن و اهمیت زبان انگلیسی در علم و تحصیلات، دانشگاه‌های ترکیه و روسیه نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در برنامه‌های تحصیلی خود جای داده‌اند. این امکان به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های مختلف، فرصتی برای یادگیری و تحصیل در یک محیط بین‌المللی فراهم می‌آورد. با این حال، تعداد دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این برنامه‌ها نسبت به دانشگاه‌های با زبان رسمی کمتر است و به همین دلیل رقابت نیز بیشتر خواهد بود.

از سال ۲۰۲۱ به بعد، تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی در روسیه توسط وزارت بهداشت ایران تایید شده است. این تصمیم برای متقاضیان رشته پزشکی که به زبان انگلیسی تمایل دارند، فرصتی مناسب را فراهم کرده است. دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه کازان، دانشگاه دولتی نووسیببرسک، دانشگاه پزشکی دولتی پاولوف سن پترزبورگ و دانشگاه دوستی ملل روسیه (RUDN)، از جمله دانشگاه‌هایی هستند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی را ارائه می‌دهند.

در ترکیه نیز بسیاری از دانشگاه‌های معتبر امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای رشته‌های مختلف ارائه داده‌اند. این امکانات به دانشجویان ایرانی فرصتی را برای تحصیل در محیطی بین‌المللی و با کیفیت ارائه می‌دهند. برخی از دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در رشته پزشکی به داوطلبان می‌دهند، عبارتند از دانشگاه آنکارا، دانشگاه کوچ، و دانشگاه قاضی.

شرایط کاری پزشکی در ترکیه و روسیه

شرایط کاری پزشکی در ترکیه و روسیه

در راستای توسعه حوزه پزشکی و فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان، افرادی که در روسیه تحصیل می‌کنند، باید به این نکته توجه کنند که تا یک سال پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، امکان حضور در بازار کار برای آن‌ها ایجاد می‌شود. در روسیه برای انجام کار در رشته پزشکی، تسلط بر زبان روسی ضروری است و افرادی که اقامت موقت در این کشور را دریافت می‌کنند، می‌توانند پس از تحصیل به دنبال فرصت‌های شغلی باشند. برای اقامت در روسیه، افراد می‌توانند از طریق دریافت ویزای کار یا ویزاهای دیگر به این موضوع پرداخته و با اخذ مجوز‌های مربوطه در این کشور فعالیت کنند. پزشکان در روسیه از درآمد مناسبی بهره‌مند هستند و میزان درآمد آن‌ها به توانایی‌ها و شرایط شهری مختلف مربوط خواهد شد.

در ترکیه نیز فرصت‌های شغلی زیادی برای فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی وجود دارد. پس از تحصیل در ترکیه و یا اخذ معادل‌سازی مدارک در صورت تحصیل در کشورهای دیگر، افراد قادر به کار در ترکیه خواهند بود. میزان درآمد پزشکان در ترکیه معمولاً متناسب با تخصص، شهر محل کار و توانایی‌های پزشکان تغییر می‌کند. میانگین دستمزد ماهانه یک پزشک در ترکیه حدود ۱۸,۴۰۰ لیر است که از ۶,۷۶۰ لیر به عنوان کمترین میانگین تا ۳۱,۱۰۰ لیر به عنوان بالاترین میانگین متغیر خواهد بود. همچنین، میانگین دستمزد سالانه یک پزشک در ترکیه حدود ۱۷۲,۰۰۰ لیر تعیین شده است.

سخن پایانی

تحصیل پزشکی در ترکیه یا روسیه، از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده و از آنجایی که هر دو کشور دارای دانشگاه های معتبری می باشند بنابراین طرفداران بسیاری دارند. با توجه به اینکه پزشکی یکی از حوزه‌های پردرآمد و ارزشمند در جوامع است، فارغ‌التحصیلان این رشته در هر دو کشور روسیه و ترکیه از فرصت‌های شغلی مناسب و درآمد مناسبی بهره‌مند خواهند شد. انتخاب کشور مقصد و شروع به تحصیل در آن، بسته به تمایلات و اهداف هر فرد متفاوت خواهد بود. ما تلاش کردیم تا در این مطلب مزایا و معایب تحصیل پزشکی در روسیه و ترکیه را بررسی کرده و به طور کامل در اختیار شما عزیزان بگذاریم. برای مشاوره بیشتر می توانید با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاس گزاریم. منتظر خواندن نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *