تحصیل در ایران یا ترکیه

تحصیل در ایران یا ترکیه

تحصیل در ایران بهتر است یا ترکیه

چکیده مطلب:

تحصیل در ترکیه یا ایران از سوالات پرتکرار متقاضیان عزیز از مجموعه یوس مگ است بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا در این مطلب از مزایا ومعایب تحصیل در ایران یا ترکیه گفته تا بتوانید با توجه به شرایط، کاملا هوشمندانه انتخاب نمایید. در ادامه برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند به مقایسه رنکینگ های دانشگاه ایران و ترکیه می پردازیم تا شما را در تصمیم گیری و انتخاب یاری رسانیم.

اینکه تحصیل در ایران بهتره یا ترکیه، تنها به شرایط فرد بستگی دارد زیرا بسیاری از متقاضیان تحصیل در یک کشور بیگانه به دور از خانواده و دلتنگی های آن را پذیرفته تا بتوانند از امکانات رفاهی بالا در کنار سطح بالای آموزشی در دانشگاه ها و آینده ی شغلی بهتر بهره ببرند. بنابراین در این مورد نمی توان نظر قطعی داد با این حال اگر در تصمیم خود مردد هستید می توانید با مشاورین مجموعه یوس مگ مشورت کرده تا آن ها با توجه به تجربه های بالا در زمینه مهاجرت تحصیلی و هزینه تحصیل در ترکیه شما را راهنمایی کنند.

مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه

مقایسه تحصیل در ایران و ترکیه

تفاوت تحصیل در ترکیه یا ایران بسیار بارز است که به راحتی می توانید بین این دو کشور یکی را انتخاب کنید. تفاوت هایی مانند هزینه تحصیل، رنکینگ دانشگاه، سختی کنکور ایران نسبت به ترکیه، بازار کار و بسیاری موارد دیگر تصمیم گیری و انتخاب را برایتان راحت می کند. در ادامه شما را با تفاوت های کلیدی و مهم بین این دو کشور بیشتر آشنا می نماییم.

ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی

ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی

یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در ترکیه نسبت به ایران این است که برخی از دانشگاه ها مانند حاجت تپه یا کوچ بعد از یک یا سه ترم تحصیل با توجه به شرایط تحصیلی دانشجو و در صورت تایید او را به یکی از دانشگاه های اروپا یا آمریکا انتقال داده تا از امکانات بیشتری بهره ببرند. بیشتر دانشجویان دوست دارند در کشوری تقریبا پیشرفته با سطح بالای آموزشی و استاندارد تحصیل کنند و ترکیه پلی برای ورود به دانشگاه های امریکا و اروپا می باشد. با این حال تمام انسان ها حق انتخاب و تصمیم گیری با خودشان است که در کدام کشور تحصیل کنند.

بورسیه دانشگاه های ترکیه و ایران

بورسیه دانشگاه های ترکیه و ایران

بورسیه تحصیلی اهمیت زیادی برای دانشجویان دارد زیرا حدود 50% از هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه را کاهش می دهد. ترکیه با درنظر گرفتن معدل و شرایط دانشجو بورسیه های متفاوتی را ارائه می دهد که خوابگاه دانشجو، هزینه رفت و آمد، شهریه دانشگاه و خدمات درمانی را پوشش می دهد اما در حقیقت برای تحصیل در ایران بورسیه های قدرتمند با این شرایط را نمی توانید پیدا کنید. برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می توانید با مشاورین حرفه ای یوس مگ در ارتباط باشید.

مقایسه رنکینگ دانشگاه های ایران و ترکیه

مقایسه رنکینگ دانشگاه های ایران و ترکیه

چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است! همین الان با یک جستجو ساده در گوگل به وضوح به تفاوت رنکینگ دانشگاه های ترکیه نسبت به ایان ی می برید. بسیاری از دانشگاه های ترکیه در سطح علمی بالاترین استانداردها را داشته و از معروفیت و محبوبیت زیادی برخوردارند به همین دلیل امکان انتقال دانشجو با دانشگاه های اروپا و امریکا داشته و علاوه بر این دانشجویان ترکیه امکان انجام پروژه های علمی بسیاری با دانشجویان اروپایی و امریکایی دارند. بنابراین صددرصد برای انتخاب تحصیل در ترکیه یا ایران به صورت منطقی دانشگاه های ترکیه حرف‌های بیشتری برای گفتن دارند با این حال کارشناسان موسسه مهاجرت تحصیلی یوس مگ می توانند معتبرترین دانشگاه های ترکیه را برای اخذ بورسیه معرفی کنند. به عنوان مثال در زیر نام برخی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه را بیان کرده ایم:

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه بغازچی
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آتاتورک

معرفی برخی از معتبرترین دانشگاه های ایران :

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شریف
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه امیرکبیر
 • دانشگاه تربیت مدرس

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه و ایران

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه و ایران

اگر بپرسید کنکور ایران سخت است یا ترکیه؟ قطعا کنکور ایران زیرا پذیرش در دانشگاه های ایران اغلب با سوابق تحصیلی و یا قبولی در کنکور است اما شرط پذیرش در دانشگاه های ترکیه با توجه به نمره قبولی در آزمون YOS یا SAT می باشد. در حقیقت سختی کنکور ایران در سطح بسیار بالاتری نسبت به این دو آزمون دانشگاه های ترکیه است و با توجه به استرس و زمینه ذهنی بد داوطلبان کنکور ایران، آنچنان که باید و شاید بازدهی خوبی ندارند. در نهایت همچنان حق انتخاب با خودتان است که در مورد این تفاوت ها کمی فکر کنید از مشاورین ما در یوس مگ کمک گرفته و در آخر تصمیم نهایی را بگیرید.

مزایا و معایب تحصیل در ایران

مزایا و معایب تحصیل در ایران

ایران از جمله کشورهایی است که به دلیل امنیت بالا و سطح علمی قابل قبول می تواند گزینه مناسبی برای تحصیل باشد و با وجود آزمون سختی به اسم کنکور تضمین 100% برای قبولی در رشته ی دلخواه و مناسب شما نیست در واقع باید در سطح بالای علمی باشید تا در رشته های پرطرفدار با آینده ی شغلی خوب قبول شوید. یکی از مزیت های تحصیل در ایران هزینه های مقرون به صرفه نسبت به سایر کشورهاست که نمی توان این موضوع را نادیده گرفت. همچنین اگر در شهرهای بزرگ دانشگاه دولتی قبول شوید می توانید با حمل و نقل عمومی مانند مترو یا بی آر تی رفت و آمد کنید تا هزینه زندگی شما کمتر شود.

اما از معایب تحصیل در ایران نسبت به ترکیه این است که در ایران شما نمی توانید دانشگاهی با رنکینگ جهانی بالا پیدا کنید که همچون ترکیه امکانات رفاهی و سطح کیفی آموزش قابل قبولی را ارائه دهد. در واقع همین موضوع برای بسیاری از داوطلبان علاقمند به پیشرفت نکته منفی بوده و آن ها را از تحصیل در ایران منصرف خواهد کرد.

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه به ابن معنی است که شما هزینه کمتری نسبت به کشورهای اروپایی و امریکایی پرداخت می کنید ولی در همان سطح بالای علمی تحصیل خواهید کرد. ترکیه دانشگاه های معتبر بسیاری دارد که هرکدام با امکانات رفاهی بالایی پذیرای دانشجویان بین المللی هستند و با بورسیه های متفاوتی که ارائه می دهد هزینه های تحصیل و زندگی شما را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. علاوه بر این موارد امکان انتقال دانشجو و همچنین عدم داشتن ویزا برای تحصیل از دیگر مزایای مهم و مثبت تحصیل در ترکیه نسبت به ایران می باشد.

تنها موردی که می توان برای معایب تحصیل در ترکیه نام برد دوری از خانواده و دلتنگی در کشوری غریب است. البته که نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی ترکیه به ایران در این مورد بسیار به دانشجویان ایرانی کمک خواهد کرد.

سخن پایانی

در نهایت تحصیل در ایران بهتره یا ترکیه بستگی به شرایط خودتان دارد ما تلاش کردیم تا تمامی نکات مثبت و منفی به همراه مزایا و معایب تصیل در ایران و ترکیه را بازگو کرده تا بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده خود بگیرید.  در آخر اگر دوری از خانواده و مستقل شدن برایتان سخت است ما پیشنهاد می کنیم در ایران تحصیل کنید ولی اگر با این شرایط کنار آمده و انگیزه بالایی برای تحصیل در دانشگاه های رنکینگ بالا با سطح علمی بالا در دنیا دارید ما به شما تحصیل در ترکیه را پیشنهاد می دهیم و از الان برای آینده ی درخشان پیش رویتان به شما تبریک می گوییم. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاس گزاریم و منتظر شنیدن تجربه و نظرات و سوالات شما همراهان عزیز هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *