تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته ی چشم پزشکی در ترکیه

 

چکیده مطلب:

تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان ایرانی علاوه بر مقرون به صرفه بودن امکان تحصیل در دانشگاه های برتر ترکیه را فراهم می کند. به دلیل سختی های قبولی در کنکور ایران می توانید با مهاجرت تحصیلی به ترکیه، آرزوی تحصیل در رشته ی چشم پزشکی ترکیه، دندانپزشکی در ترکیه، فیزیوتراپی در ترکیه و… به راحتی محقق کنید. از طرفی هزینه تحصیل در ترکیه بخصوص در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار مناسب تر از کشورهای اروپایی است. در ادامه با یوس مگ همراه باشید تا به صفر تا صد تحصیل چشم پزشکی در ترکیه بپردازیم.

رشته ی چشم پزشکی در ترکیه

رشته ی چشم پزشکی در ترکیه

تحصیل چشم پزشکی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین رشته‌ها است که باعث بهبود کیفیت بینایی و حفظ سلامت چشم‌ها می‌شود. چشم پزشکان به طور مستقیم با بیماران برای درمان بیماری‌ها یا مشکلاتی که مربوط به بینایی خود تجربه می‌کنند، سروکار دارند. ترکیه یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه‌ی تحصیل پزشکی است و ارائه‌دهنده‌ی برنامه‌های آموزشی با کیفیت بالا در رشته‌ی چشم پزشکی می‌باشد. دانشجویان می‌توانند به زبان انگلیسی یا ترکی در دانشگاه‌های برجسته‌ی واقع در استانبول، آنکارا یا ازمیر تحصیل در رشته چشم پزشکی در ترکیه کنند. این گزینه‌های آموزشی به دانشجویان امکان می‌دهند تا محیط دانشگاهی را در کشوری پویا و پیشرو تجربه کنند.

معرفی رشته ی چشم پزشکی

معرفی رشته ی چشم پزشکی

چشم پزشک ها باید در تشخیص و درمان بیماری های مختلف چشم و بینایی تخصص داشته باشند و با تحقیقات منظم نسبت به بیماری های چشم به روز باشند. البته که وظایف فوق تخصصان چشم پزشکی به مراتب بیشتر می باشد. در زیر برخی از بیماری ها و درمان هایی که یک چشم پزشک به صورت مداوم با آنها روبه رو می شود عبارت اند از:

 • جراحی آب مروارید چشم
 • تشخیص و درمان گلوکوم، ماکولا و آستیگماتیسم چشمی
 • انجام جراحی های ترمیمی چشم
 • دادن تمرینات چشمی مناسب به افرادی که دارای مشکل چشم ضربدری
 • معاینات پیچیده چشم
 • مطالعه و تحقیق درباره بیماری های عصبی مربوط به چشم
 • نصب لنزهای تماسی

محیط کاری چشم پزشکان مختلف بوده برخی از آن ها ترجیح داده که در یک محیط کار عمومی با دیگر پزشکان متخصص در رشته های دیگر کار کنند. برخی دیگر تنها به محیط های گروهی متخصصان چشم پزشکی اکتفا کرده و مابقی فارغ التحصیلان چشم پزشکی در ترکیه در بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب های انفرادی خود مشغول به کار می شوند. علاقه مندان به کارهای پژوهشی نیز در محیط های دانشگاهی به تحقیق درباره بیماری و درمان های مختلف چشمی می پردازند. به طور میانگین چشم پزشکان در ترکیه در هفته 100 بیمار چشمی را ویزیت می کنند.

تحصیل چشم پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

تحصیل چشم پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

امکان تحصیل در رشته چشم پزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه علاقه‌مند به جذب دانشجویان خارجی هستند و برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های چشم پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این امکان به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا در محیط آموزشی ترکیه فعالیت کنند و تجربه‌ای بین‌المللی در زمینه پزشکی پیدا کنند.

در مراحل بالاتر تحصیلی، شامل سال‌های سوم به بعد، دانشجویان موظف هستند با بیماران در تماس باشند و ارتباط برقرار کنند. در این مراحل، زبان ترکی به عنوان زبان اصلی ارتباط با بیماران به کار می‌رود. این نیاز به زبان ترکی ممکن است ابتدا چالش‌برانگیز به نظر برسد، اما با گذراندن 3 سال زمان در ترکیه و زندگی در این محیط، دانشجویان توانایی ارتباط با بیماران را به خوبی پیدا می‌کنند و این به عنوان یک امتیاز محسوب می‌شود.

حصیل در رشته چشم پزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه چندین چالش و فرصت را به همراه دارد. دانشکده‌های پزشکی ترکیه بر اساس دستورالعمل‌های آموزشی آمریکایی و اروپایی فعالیت می‌کنند. این مراحل تحصیلی باعث می‌شود فارغ‌التحصیلان این دانشکده‌ها بتوانند در بازارهای انگلیسی‌زبان مثل آمریکا یا کانادا نیز فعالیت کنند. به این ترتیب، دانشجویانی که در ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند، از این امکان بهره‌مند می‌شوند که در کشورهای دیگر نیز مهارت‌های خود را به کار بگیرند.

لیست بورسیه های چشم پزشکی در ترکیه

لیست بورسیه های چشم پزشکی در ترکیه

بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه، فرصتی عالی برای دانشجویان پزشکی به ویژه پزشکان عمومی، روانپزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، فیزیوتراپیست‌ها، داروسازان، و چشم پزشکان را به ارمغان می‌آورد. این بورسیه‌ها به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهند تا در بهترین دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند و از بینش، مهارت‌ها و دیدگاه‌های مفیدی بهره‌مند شوند. در زیر می توانید اطلاعات مربوط به بورسیه های تحصیلی چشم پزشکی از دانشگاه های برتر ترکیه را بررسی کنید.

 • بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه خاور نزدیک، ترکیه
 • برنامه بورسیه علوم پزشکی ابن سینا در ترکیه
 • کمک هزینه‌های تحقیقاتی STRC برای بازدید دانشمندان در ترکیه
 • بورسیه‌های دانشگاه یدیتپه برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه
 • بورسیه تحصیلی دولت ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی
 • جوایز بورسیه تحصیلی NEN برای دانشجویان بین‌المللی
 • موفقیت و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه
 • بورسیه بین‌المللی مقطع کارشناسی دانشگاه سهیر
 • برنامه بورسیه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای اخذ پذیرش تحصیل در رشته چشم پزشکی در ترکیه، لازم است اطلاعات مربوط به مدارک تحصیلی خود را به دقت آماده کنید. این مدارک شامل موارد زیر می شود:

 • مقطع دیپلم و ترجمه آن به دو زبان انگلیسی و ترکی
 • ریز نمرات دوره تحصیلی پیشین به همراه ترجمه آن به دو زبان ترکی و انگلیسی
 • ارائه مدرک قبولی در آزمون بین المللی SAT یا YOS
 • مدارک معتبر از جمله تافل با نمره ۵۵، آیلتس با نمره ۶، یا تومر با کسب دیپلم در سطح B2
 • پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد
 • رسید هزینهای پذیرش چشم پزشکی در ترکیه
 • ارائه فرم های اپلای تکمیل شده

شرایط ثبت نام در دانشگاه های چشم پزشکی ترکیه

دریافت آموزش‌های عملی و یادگیری بیشتر در زمینه‌ی پزشکی برای شما پس از پذیرش در دانشکده پزشکی آغاز می‌شود. در طول سال اول دانشکده پزشکی، شما با موضوعات مبتنی بر علم و دقیق آشنا خواهید شد. این موضوعات به صورت نزدیک مورد مطالعه قرار خواهند گرفت و شما ممکن است در آزمایشگاه‌ها و کلاس‌های درس وقت بگذرانید.

موضوعات دیگر مورد مطالعه در سال اول چشم پزشکی شامل آشنایی با اخلاق در پزشکی، مفاهیم مراقبت بالینی پایه، قوانین قابل اجرا و در نهایت آماده‌شدن برای رشته‌ی چشم پزشکی تا شما به عنوان یک دانشجوی پزشکی، پایه‌های قوی‌تری برای ادامه تحصیل در رشته‌ی چشم پزشکی خواهید داشت.

دانشگاه های برتر برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

دانشگاه های برتر برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

کیفیت و اعتبار دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های اروپایی برابری کرده و هرساله رو به افزایش است. مدارک دانشگاهی ترکیه بسیار معتبر بوده و برای بورسیه های تحصیلی و گرنت ها استفاده می شود.

نام دانشگاه رنکینگ جهانی شهر
حاجت تپه510آنکارا
استانبول 712استانبول
آنکارا689آنکارا
جراح پاشا1286استانبول
دوکوز ایلول 1132ازمیر

انواع تخصص های چشم پزشکی در ترکیه

انواع تخصص های چشم پزشکی در ترکیه

تخصص‌های چشم‌پزشکی گسترده‌ای زمینه‌ها و بخش‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. این تخصص‌ها به تشخیص، پیشگیری و درمان اختلالات و بیماری‌های مرتبط با چشم می‌پردازند. اولین تخصص معمول در این زمینه عمومی یا “چشم‌پزشکی عمومی” است که شامل بررسی‌های اولیه، تشخیص بیماری‌ها و مشاوره‌های اولیه است. تخصص های چشم پزشکی دیگر شامل موارد زیر می شوند:

 • تخصص های بیماری های شبکیه و قرنیه
 • تخصص بینایی کودکان
 • تخصص چشم پزشکی عصبی
 • تخصص اپتومتریست ها
 • تخصص آنکولوژی چشم
 • تخصص جراحی پلاستیک چشم
 • تخصص جراحی عیوب انکساری

کاراموزی رشته چشم پزشکی در ترکیه

پس از قبولی در این رشته‌ی چشم پزشکی، شما در دوره‌ی کارآموزی نیز فعالیت خواهید کرد. دوره کارآموزی به عنوان یکی از مراحل آخر رشته‌های تخصصی مختلف پزشکی محسوب می‌شود. این فرصت برای شما فراهم می‌شود تا تجربه‌ای مستقیم با بیماران و سرپرست خود داشته باشید. این تجربه می‌تواند شامل تشخیص، درمان و معاینه‌ی منظم بیماران باشد که به شما کمک می‌کند تا دانش و تجربه‌ی خود را در این زمینه بهبود بخشید.

آینده شغلی چشم پزشکی در ترکیه

آینده شغلی چشم پزشکی در ترکیه

پس از اتمام تحصیلات و آموزش‌های فوق تخصصی در رشته چشم پزشکی، در دنیای شغلی وارد می‌شوید که امکانات بسیاری را برای شما فراهم می‌آورد. فرصت‌های شغلی زیادی در این حوزه وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها رقابت کنید و در موقعیت‌های مختلف کاری خود را پیش ببرید.

بعد از اتمام تحصیلات فوق تخصصی، می‌توانید جستجوی شغل خود را آغاز کنید و در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های مختلف درخواست استخدام کنید. بسیاری از چشم پزشکان پس از اتمام تحصیلات خود در بیمارستان یا کلینیک فعلی خود استخدام می‌شوند و تخصص‌های خود را به خدمت می‌گذارند.

همچنین، برخی از چشم پزشکان انتخاب می‌کنند که محیط کاری متفاوتی را دنبال کنند و به بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های دیگر منتقل شوند. این تغییر محیط کاری ممکن است به شما فرصتی برای تجربه‌ی متنوع‌تر و کسب اطلاعات جدید در حوزه چشم پزشکی بدهد.

بعضی از چشم پزشکان پس از اتمام تحصیلات فوق تخصصی، توصیه سرپرستان قبلی خود را در نظر می‌گیرند. این سرپرستان می‌توانند شما را به بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های دیگر که به جستجوی چشم پزشکان می‌پردازند، معرفی کنند و به شما راهنمایی کنند. در این مرحله، سرپرستان قبلی می‌توانند منابعی برای کمک به شما در یافتن دفاتر یا بیمارستان‌هایی که استخدام می‌کنند، فراهم کنند. این منابع می‌تواند شامل وب‌سایت‌ها یا منابع دیگری باشد که به شما در جستجوی شغل مناسب کمک کنند.

سخن پایانی

تحصیل چشم پزشکی در ترکیه، رقبای بسیاری در کشورهایی همانند ایران که شرایط قبولی سختی در دانشگاه دارد، وجود دارند. اگر تمایل به تحصیل در رشته ی چشم پزشکی در ترکیه دارید و می خواهید شانس پذیرش خود را بالا ببرید یا از طریق بورسیه های تحصیلی اقدام نمایید، می توانید با مشاوران تحصیلی یوس مگ در ارتباط باشید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاس گزاریم. منتظر خواندن نظرات و سوالات شما هستیم.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *