تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

Physiotherapy-studies-in-Türkiye

فیزیوتراپی در ترکیه

 

چکیده مطلب:

هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به امکانات و سطح بالای علمی دانشگاه ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. پس اگر با این هزینه مناسب به دنبال رشته تحصیلی پرتقاضا با درآمد عالی در خارج از کشور هستید، ما تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه را پیشنهاد می دهیم. در واقع ارزانترین کشور برای تحصیل فیزیوتراپی، ترکیه می باشد. از آنجایی که قبولی در رشته فیزیوتراپی در کنکور ایران کار راحتی نیست، دانشجویان ایرانی کشورهای دیگر را برای تحصیل فیزیوتراپی انتخاب می کنند. از طرفی درآمد فیزیوتراپی در ترکیه بالاست بنابراین بازار کار فیزیوتراپی در ترکیه بسیار داغ است. در ادامه با یوس مگ همراه باشید تا به مزایا و هزینه تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بپردازیم.

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

در چند سال اخیر به دلیل رقابت بالا برای قبولی در کنکور ایران مهاجرت تحصیلی به ترکیه افزایش چشمگیری داشته است. در حوزهٔ علوم بهداشتی، فیزیوتراپی به عنوان یک زیرشاخهٔ مهم شناخته می‌شود. این رشته‌ی دانشگاهی در ترکیه، شرایطی همچون سایر رشته‌ها دارد. فیزیوتراپیست‌ها مسئولیت حفظ بیشینهٔ توانایی‌های حرکتی افراد در طول عمر و بهبود آن‌ها در صورت از دست دادن این توانایی را بر عهده دارند. به همین دلیل، اهمیت بالای این رشته‌ی تحصیلی، تعداد زیادی از افراد را به سمت تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه جلب کرده است.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه، علاوه بر بهره‌مندی از امکانات آموزشی و رفاهی فوق‌العادهٔ دانشگاه‌ها، فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را نیز برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. برنامه‌های تبادل دانشجویی همچون اراسموس و اراسموس پلاس از مزایایی هستند که از آن‌ها می‌توان بهره‌مند شد. کشورهای اروپایی با اکثر دانشگاه‌های برتر ترکیه، توافق‌نامه‌های همکاری برای اجرای این برنامه‌ها دارند و این اتفاق مزایای بسیاری را برای متقاضیان تحصیل در این رشته به همراه خواهد داشت.

شرایط پذیرش رشته فیزیوتراپی در ترکیه

ظرفیت پذیرش تحصیلی در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های ترکیه محدود است، با این حال اغلب دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بدون آزمون و تنها با داشتن مدرک دیپلم دانشجو می‌پذیرند ولی برای قبولی در دانشگاه های دولتی باید نمره ی قبولی در یکی از آزمون های ورودی SAT یا YOS به دست آورید. آزمون یوس برای آن دسته از دانشجویانی است که قصد تحصیل به زبان ترکی را دارند و آزمون SAT برای افرادی که به زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب نمودند. برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه باید مدارک زیر را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید:

 • برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک کارشناسی رشته فیزیوتراپی
 • برای متقاضیان مقطع دکترا ارائه مدرک کارشناسی ارشد در رشته فیزیوتراپی
 • ارائه مدرک اثبات تسلط شما به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ارائه نمره قبولی در آزمون SAT یا YOS

مواردی که در بالا نام برده شد مدارک الزامی و پایه ای می باشد که هر دانشگاه از شما درخواست می کند اما ممکن است برخی از دانشگاه های ترکیه مدارک دیگری مانند انگیزه نامه تحصیلی، توصیه نامه از مدرسه و… بخواهند. نمره مورد نیاز SAT یا YOS و پذیرش، توسط دانشگاه مورد نظرتان انجام می شود ولی به طور معمول کسب حداقل نمره 92 در آزمون YOS و نمره 1200 در آزمون SAT تضمین قبولی شما در رشته فیزیوتراپی می باشد.

 

 

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

دندانپزشکی در ترکیه

 

فیزیوتراپی در ترکیه چند سال است

برای تحصیل در دوره‌ی کارشناسی فیزیوتراپی باید 180 واحد درسی که شامل درد درمانی، روانشناسی، تمرین درمانی، الکتروتراپی و… را بگذرانید که این مقطع 4 سال زمان می‌برد.

تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد فیزیوتراپی 2 سال بوده و برای فارغ التحصیل شدن در آن باید از پایان نامه خود دفاع کنید. اما تحصیل در دوره ی دکترا فیزیوتراپی 4 ساله بوده و هزینه کمتری نسبت به دوره ی کارشناسی دارد.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به زبان انگلیسی

نگران یادگیری زبان ترکی نباشید! زیرا رشته فیزیوتراپی در بیشتر دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود. البته اگر به زبان ترکی مسلط باشید هزینه تحصیل تان در دانشگاه های ترکیه نسبت به زبان انگلیسی کمتر خواهد بود. برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک نیست و معمولا از طریق مصاحبه میزان تسلط شما سنجیده می شود ولی برای اثبات مهارت در زبان ترکی باید در آزمون Tomer شرکت کنید.

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به عوامل مختلفی از جمله مقطع تحصیلی، دانشگاه مورد نظر، شهر محل زندگی و… بستگی دارد. از طرفی هزینه تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه های خصوصی ترکیه به مراتب بیشتر از دانشگاه های دولتی می باشد. همچنین کیفیت و امکانات آموزشی ارائه شده توسط دانشگاه ها بر میزان شهریه پرداختی تاثیرگذار می باشد. در ادامه شهریه رشته فیزیوتراپی دانشگاه حاجت تپه، شهریه فیزیوتراپی دانشگاه استانبول و… میزان شهریه سالانه رشته‌ی فیزیوتراپی در 10 تا از برترین دانشگاه‌های ترکیه را بیان میکنیم.

نام دانشگاه شهریه دوره دو سالهشهریه دوره چهار ساله
حاجت تپه3700074500
دوکوزایلول_6000
حسن کالیونجو_34000
موغلا_5100
استانبول_14000
آجی بادام_130000
پاموک کاله40005000
هالیچ3700074500
مارمارا_6000
باهچه شیر73500147000

بورسیه فیزیوتراپی در ترکیه

با اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه می توانید هزینه تحصیل در ترکیه را کاهش دهید. دولت ترکیه همیشه بورسیه های تحصیلی متنوعی را ارائه داده که دانشجویان ایرانی به خوبی می توانند از آن استفاده کنند. موارد زیر از جمله بورسیه تحصیلی رشته فیزیوتراپی ارائه شده است:

 • بورسیه تحصیلی پژوهشی تحقیقی STRC
 • بورسیه تحصیلی پیشرفت و حمایت از دانشجویان بین المللی

همچنین برخی از دانشگاه ها از جمله دانشگاه مدیترانه شرقی EMU دانشجویان رشته فیزیوتراپی را بورسیه می کنند. در واقع با گرفتن بورسیه در این رشته 20 تا 50 درصد از هزینه های تحصیل خود صرفه جویی می کنند.

بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل فیزیوتراپی

بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل فیزیوتراپی

دانشگاه های مختلفی رشته فیزیوتراپی را ارائه داده که با توجه به زبان آموزشی، شهریه، رنکینگ دانشگاه بهترین گزینه را انتخاب کنید. در زیر بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی که در بهترین شهرهای ترکیه یعنی استانبول، ازمیر و آنکارا قرار دارند را جمع آوری کردیم:

 • حاجت تپه
 • قاضی
 • آیدین
 • یدی تپه
 • اوکان
 • باهچه شهیر
 • مدیپول
 • آجی بادام

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل فیزیوتراپی

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل فیزیوتراپی

دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز رشته فیزیوتراپی را ارائه می دهند یا این تفاوت که اکثر آن ها نیازی به آزمون ورودی ندارند و هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی دارند. هزینه سالانه فیزیوتراپی در دانشگاه های خصوصی ترکیه حدود 6 تا 12 هزار دلار در سال است که با اخذ بورسیه این مبلغ را تا 50% می توان کاهش داد. در زیر نام برخی از بهترین دانشگاه های خصوصی فیزیوتراپی در ترکیه را نام برده ایم:

 • آیدین استانبول
 • آتیلیم آنکارا
 • گدیک استانبول
 • بیگلی استانبول
 • آجی بادام استانبول
 • فنرباغچه استانبول
 • باهچه شهیر استانبول

کار فیزیوتراپی در ترکیه

مدارک دانشگاهی ترکیه از اعتبار تایید شده در کشورهای مختلف برخوردار است با این حال بازار کار برای فارغ التحصیلان فیزیوتراپی ترکیه بستگی به کشوری که مدرک خود را در آن گرفته اید دارد. اما بازار کار فیزیوتراپی در کشور ترکیه شرایط بسیار خوبی را دارد حتی با گرفتن مدرک کارشناسی می توانید در مراکز درمانی و توانبحشی ترکیه مشغول به کار شوید.

استخدام فیزیوتراپیست در ترکیه اغلب در مراکز درمانی، تیم های ورزشی، بیمارستان ها، کلینیک های درمانی، خانه سالمندان بوده و درآمد فیزیوتراپیست در ترکیه به ازای هر ساعت حدود 50 لیر است.

درآمد فیزیوتراپی در ترکیه

درآمد فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپی از شغل های پردرآمد در تمام دنیاست با اخذ مدرک کارشناسی فیزیوتراپی در ترکیه می توانید به عنوان یک فیزیوتراپیست کسب و کارتان را شروع کرده و در ترکیه به طور میانگین 40 تا 50 لیر در ساعت به دست آورید. یک فیزیوتراپیست در دوران بازنشستگی به ازای هر ساعت 35 لیر حقوق می گیرد. در مجموع فرصت های شغلی زیادی برای رشته فیزیوتراپی در ترکیه وجود دارد در زیر به حداقل و حداکثر درآمد می پردازیم:

 • میانگین درآمد فیزیوتراپی ترکیه: 16448 لیر ترکیه
 • حداقل درآمد: 6908 لیر ترکیه
 • حداکثر درآمد: 25165 لیر ترکیه

سخن پایانی

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه محبوبیت زیادی دارد از آنجایی که این رشته درامد خوبی دارد و در گروه رشته های پزشکی است، افراد بسیاری به دنبال قبولی در این رشته هستند.  ما تلاش کردیم تا مزایا و هزینه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه را به طور کامل شرح دهیم. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با همکاران ما در موسسه مهاجرت تحصیلی به ترکیه یوس مگ تماس بگیرید. منتظر خواندن پیشنهادات و سوالات شما عزیزان هستیم.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *