۰۰۹۰۵۳۵۷۴۸۸۱۳۰

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه با اطلاع باشید. دارا بودن استانداردهای آموزشی سطح بالا و مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه، دو دلیل مهم استقبال دانشجویان بین‌المللی از تحصیل در ترکیه می باشد. مدارک تحصیلی فارغ‌التحصیلان کشور ترکیه در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز اعتبار دارد. این کشور برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی چندین آزمون متفاوت را برگزار می‌کند. به‌منظور اطلاع از شرایط آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ترکیه در مقاطع مختلف، تا انتهای مقاله ما را در سایت yosmag همراهی بفرمایید.

 

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون زبان

یکی از اصلی ترین شرایط ورود به دانشگاه‌های خارج از کشور، داشتن دانش مناسب زبان تحصیل،در آن کشور است. امکان تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد. به همین جهت، ارائه مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه یا شرکت در آزمون ورودی دانشگاه برای سنجش دانش زبان داوطلبان لازم است. درصورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی ملزم به ارائه مدرک تافل یا آیلتس هستید و در صورت تمایل برای تحصیل به زبان ترکی، نیاز به شرکت در آزمون تومر دارید.

اگر تمایل دارید مهاجرت به ترکیه داشته باشید کلیک کنید و از آخرین اخبار ما در پایین صفحه مطلع شود.

آزمون تومر (TOMER)

یکی از مهم‌ترین آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، آزمون TOMER است. قبولی در این آزمون از شرط‌های اصلی پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، محسوب می‌ گردد. البته قایل ذکر است که نه تنها دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، بلکه همه افرادی که قصد کار و زندگی در ترکیه را دارند نیز باید مدرک زبان تومر را اخد نمایند.

آزمون TOMER دارای ۶ سطح است که عبارتند از:

سطح A۱: توانایی ارتباط برقرار کردن
سطح A۲: دانش ابتدایی از زبان‌ترکی
سطح B۱: دانش متوسط از زبان‌ترکی
سطح B۲: دانش خوب از زبان‌ترکی
سطح C۱: دانش و تسلط بسیارخوب از زبان‌ترکی
سطح C۲: تسلط و آگاهی از زبان‌ترکی در سطح علمی
مدرک تومر در دو نوع دیپلم و گواهی‌نامه ارائه می‌شود. با قبولی و کسب مدرک دیپلم (diploma) آزمون TOMER تسلط افراد به زبان ترکی تا همیشه مورد تأیید است. متقاضیان برای تحصیل در ترکیه به نمره C۱ آزمون تومر نیاز دارند. افرادی که برای کار در ترکیه به این کشور مهاجرت می‌کنند، باید در این آزمون نمره C۲ را کسب نمایند. گواهی‌نامه این آزمون (sertifika) دارای محدودیت اعتبار از ۶ ماه الی ۲ سال است.

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه
آزمون یوس ترکیه

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی

دانشگاه‌های ترکیه در مقاطع مختلف با برگزاری آزمون‌ها اقدام به جذب دانشجویان بین المللی می‌کنند. به‌منظور پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه موظف به شرکت و کسب نمره قبولی براساس رشته موردنظر، سطح آزمون و میزان رقابت در این آزمون‌ها هستید.

در زیر تعدادی از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه را برایتان بیان میکنیم در سایت yosmag همراهمان باشید.

آزمون YOS در ترکیه

آزمون یوس (YOS)، یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی است. متقاضیان بین‌المللی و غیربومی که قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشند، می‌توانند با قبولی در آزمون یوس، که از ۲ بخش: هوش، هندسه، ریاضی و مهارت زبان ترکی تشکیل شده، به دانشگاه‌های ترکیه وارد شوند.

این آزمون بطور مجزا توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌شود یا به عبارتی هر دانشگاه آزمون مختص خود را برگزار می کند. از این‌رو تعداد سؤالات در بخش‌های هوش، هندسه و ریاضی بصورت متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند. برخی از دانشگاه‌ها در این آزمون سؤالات اطلاعات عمومی نیز اضافه می‌کنند.

تمام رشته‌هایی که در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارند، از طریق آزمون یوس داوطلبان را پذیرش می‌کنند. لازم‌به‌ذکر است تحصیل در رشته خلبانی ترکیه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان غیربومی با آزمون یوس امکان‌پذیر نیست. بنابراین برای ورود به این رشته باید در مدارس خلبانی ثبت‌نام کنید.

متقاضیانی که حداقل نمره ۴۰ از ۱۰۰ را کسب نمایند، قادر به انتخاب‌رشته خواهند بود. اما برای پذیرش در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه، داوطلبان موظف به کسب نمره ۸۰ به بالا هستند. داوطلبانی که نمره بالا را در این آزمون اخذ نمایند، می‌توانند از بورسیه های تحصیلی ترکیه نیز بهره‌مند شوند.

هزینه ثبت‌نام، زمان برگزاری آزمون یوس و نمره مورد قبول، به دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد.

زبان آزمون یوس ترکی است اما برخی دانشگاه‌ها به زبان‌های انگلیسی، عربی، روسی و فارسی نیز این آزمون را برگزار می‌کنند. اعتبار آزمون YOS معمولا بین ۱ الی ۲ سال است. بطور مثال در دانشگاه‌های آنکارا و آتاتورک ۲ سال اعتبار دارد در حالی‌که در دانشگاه استانبول دارای ۱ سال اعتبار است. برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه استانبول، تنها با آزمون یوس دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌ کنند. اما باید اضافه کرد که همه دانشگاه‌های ترکیه، برای پذیرش دانشجو در مقطع لیسانس به آزمون یوس نیاز ندارند. به منظور قبولی در آزمون یوس می‌توانید در کلاس‌های آمادگی برای آزمون یوس که در ایران نیز برگزار می‌شوند، شرکت نمایید.

آزمون SAT در ترکیه

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه که بسیار معروف است، آزمون ست (SAT) یا همان آزمون ارزیابی علمی، آزمونی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیسی زبان ترکیه است که ۷ بار در سال برگزار می‌شود. این آزمون که به زبان‌انگلیسی برگزار می‌شود، یکی دیگر از آزمون های ورود به دانشگاه های ترکیه در دوره لیسانس است. آزمون SAT دونوع است: آزمون ست عمومی (SAT General) و آزمون ست موضوعی (SAT Subject) که در ترکیه فقط نوع اول یعنی SAT General برگزار می گردد. داوطلبانی که موفق به اخذ نمره‌قبولی در این آزمون شوند، می‌توانند در هر دانشگاهی که از طریق این آزمون دانشجویان را جذب می‌کند، درخواست پذیرش خود را ارسال نمایند.

این آزمون شامل ۳ قسمت ریاضی، درک مطلب و نگارش است که اعتباری دو ساله دارد. آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه میانگین نمره برای بخش ریاضی ۵۲۸ است. بخش درک مطلب شامل سؤالات تستی و تشریحی می‌شود و میانگین نمره این بخش ۵۳۱ است. بخش نگارش مقاله به ۳ روش درک مطلب، تحلیل متن و نگارش صورت می‌گیرد. باید اضافه کرد که پاسخگویی به بخش سوم از آزمون SAT اختیاری است، اما نمره آن برای بسیاری از دانشگاه‌ها اهمیت فراوانی دارد. حداقل نمره کل قبولی بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ است که برای پذیرش در دانشگاه‌ها دارای سطح علمی بالا متقاضیان موظف به کسب نمره ۱۳۰۰ هستند.

ثبت‌نام آزمون SAT از طریق سایت College Board انجام می‌شود.

دانشگاه های معتبری که با آزمون SAT پذیرش میکنند عبارتند از:

دانشگاه فنی خاورمیانه
دانشگاه مدیپول استانبول
دانشگاه سابانجی
دانشگاه بغازیچی
دانشگاه کوچ
دانشگاه آنکارا
دانشگاه بیلکنت
دانشگاه حاجت تپه

آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی

در سال‌های اخیر، باتوجه به کیفیت بالای آموزش و همچنین فرصت‌های شغلی فراوان در ترکیه، تعداد متقاضیان برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا در این کشور افزایش یافته است. متقاضیان برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی باید در آزمون‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم نمود، شرکت نمایند. درنظر داشته باشید که شرایط و مدارک موردنیاز برای این دوره‌ها در هر دانشگاه و رشته متفاوت است.

آزمون ALES در ترکیه

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه برای افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد برای ارائه پایان‌نامه برنامه‌ریزی کرده اند و همچنین متقاضیان ورود به مقطع دکترا در دانشگاه‌های ترکیه با شرکت در آزمون ALES می‌توانند شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه امتحان کنند. البته باید اضافه کرد که آزمون ALES تنها برای پذیرش افراد در دوره‌تحصیلات تکمیلی نیست. این آزمون برای استخدام اساتید و مدرسین، معاونان پژوهشی، کارشناسان و برنامه‌ریزان آموزشی در مؤسسات نیز برگزار می‌شود.

آزمون ALES در سال ۴ بار برگزار می‌شود که ۲ بار بصورت حضوری و ۲ بار بصورت آنلاین می باشد. در سال اخیر و درپی شیوع ویروس کرونا، آزمون آلس فقط بصورت آنلاین برگزار شد. آزمون ALES تنها در کشور ترکیه برگزار می‌شود و دارای اعتبار ۳ ساله است. تعداد کل سؤالات آزمون ۲۰۰ سوال است و شامل دو بخش ریاضی و محاسبات و مهارت‌های زبان‌ترکی است.

نمره کامل آزمون ALES از 100 درنظر گرفته شده و داوطلبانی که نمره کمتر از ۵۰ را کسب کنند، قادر به انتخاب‌رشته نخواهند بود. نمره قبولی در آزمون ALES در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. برای ارشد و دکترا در دانشگاه فنی خاورمیانه به نمره بالاتر از ۷۵ نیاز است. اما برای پذیرش افراد در دیگر دانشگاه‌ها و رشته‌های فنی‌مهندسی، کسب حداقل نمره ۵۵ توصیه می‌شود. پس آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه را جدی بگیرید.

دانشگاه‌ها علاوه‌بر توجه به نمره‌کلی، نمره هر قسمت را بطور جداگانه برسی می‌کنند. در رشته‌های فنی و مهندسی، نمره بخش ریاضی و محاسبات (sayisal) دارای اهمیت بیشتری است. این در‌حالی‌ است که برای برخی رشته‌های انسانی مانند حقوق و تاریخ، نمره بخش مهارت‌های زبانی (sozel) مهم‌تر است.

آزمون ALES تنها در ترکیه برگزار می‌شود و در این کشور دارای اعتبار است. متقاضیانی که قصد تحصیل در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا را دارند، می‌توانند در آزمون‌های GRE و GMAT شرکت نمایند. این آزمون‌ها به زبان انگلیسی، برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی برگزار می‌شوند و دارای اعتبار جهانی می باشند.

آزمون GRE در ترکیه

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون GRE است که داوطلبان برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب‌وکار موظف به شرکت در آن هستند. رشته‌هایی مانند فنی‌ومهندسی برای ادامه تحصیل در آمریکا و کانادا باید نمرات آزمون GRE را ارسال نمایند. از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، آزمون GRE به دو صورت کامپیوتری و کاغذی برگزار است که نوع کامپیوتری آن در ایران نیز برگزار می‌شود. این آزمون نیز به زبان‌انگلیسی و دارای دونوع عمومی و موضوعی می باشد.

آزمون جی‌آر‌ای عمومی (GRE GENERAL)

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، آزمون GRE عمومی در ایران، ۳ مرتبه در سال برگزار می‌شود. این نوع آزمون دارای ۳ بخش استدلال کیفی و زبانی، ریاضیات و بخش نوشتاری تحلیلی است. بخش استدلال کمی‌ و ریاضیات شامل ۲۵ سؤال است که نمره آن از ۱۳۰ تا ۱۷۰ در نظر گرفته شده است.

بخش کیفی و زبانی متشکل از سؤالات گزینه‌ای و درک‌مطلب است. در این بخش، مهارت زبانی داوطلبان سنجیده خواهد شد. بخش نوشتاری‌-تحلیلی شامل دو قسمت Issue و Argument می‌شود. در قسمت Issue که ۶ نمره دارد، داوطلبان موظف به انتخاب موضوع و نوشتن درباره آن هستند. در بخش Argument متنی وجود دارد که باید خوانده و اشکال‌یابی شود.

آزمون جی‌آر‌ای موضوعی (GRE SUBJECT)

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، آزمون GRE بصورت موضوعی برای رشته‌هایی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، روان‌شناسی و ادبیات‌انگلیسی برگزار می‌شود. متقاضیان در این رشته‌ها می‌توانند جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌هایی که آزمون GRE را قبول دارند، شرکت نمایند. آزمون GRE موضوعی شامل ۱۰۰ سؤال چندگزینه‌ای است که برخلاف GRE عمومی دارای نمره منفی نیز هست.

آزمون GMAT در ترکیه

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، آزمون GMAT از دیگر آزمون‌های استاندارد علمی در جهان است که برای پذیرش داوطلبان در دوره‎‌های تحصیلات تکمیلی برگزار می‌شود. آزمون GMAT همانند آزمون GRE به دو صورت کامپیوتری و ورقه‌ای برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است آزمون GMAT در ایران برگزار نمی‌شود، بنابراین متقاضیان می‌توانند در کشورهای ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و یا امارات در این آزمون شرکت نمایند.

آزمون های رشته های پزشکی و پیراپزشکی

شرایط ورود به رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی ترکیه با دیگر رشته‌ها متفاوت است. آزمون‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هستند، که می توان گفت از مهم ترین آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون دی یو اس است.

آزمون TUS در ترکیه

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه برای افرادی که دوره ۶ ساله‌ پزشکی را گذرانده و مدرک پزشکی عمومی را اخذ نموده‌اند، می‌توانند در آزمون TUS شرکت نمایند. آزمون TUS جهت دریافت تخصص در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی (به جز زیست‌شناسی) است. آزمون TUS به زبان ترکی است و دوبار در سال در ازمیر، آنکارا و استانبول برگزار می‌شود. از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون TUS در دو نوبت برگزار می‌شود. نوبت‌اول آزمون زبان ترکی است که از ۱۰۰ تا ۱۲۰ سؤال دارد و داوطلبان موظف به کسب حداقل نمره ۶۰ هستند. نوبت‌دوم آزمون علمی است که روز بعد از آزمون‌ اول برگزار می‌شود.

آزمون زبان‌ ترکی دارای ۲ سال اعتبار است، بدین معنا که در صورت قبولی در این آزمون‌، تا ۲ سال فرصت دارید در آزمون‌ علمی شرکت نمایید. آزمون‌ علمی به دو بخش علوم‌ پایه (سؤالات از ۳ سال اول تحصیل پزشکی) و علوم‌ بالینی (سؤالات از ۳ سال‌آخر تحصیل‌پزشکی) تقسیم می‌شود که هر بخش دارای ۱۲۰ سؤال است. این آزمون برای رشته‌دندانپزشکی با نام آزمون DUS و برای رشته‌پزشکی با نام TUS شناخته می‌شود.

آزمون DUS در ترکیه

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه برای افرادی که دوره ۴ ساله دندانپزشکی عمومی را طی کرده باشند، اجازه شرکت در این آزمون را دارند. نمره‌قبولی آزمون DUS براساس گرایش و دانشگاه متفاوت است. این آزمون یکبار در سال آن هم درشهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر برگزار می‌شود. لازم به ذکر است پاسخ‌های غلط در آزمون DUS دارای نمره منفی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آزمون DUS که یکی از مهم ترین آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد روی آزمون DUS کلیک کنید.

آزمون STS در ترکیه

و در نهایت آخرین آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه یعنی آزمون STS ترکیه برای معادل‌سازی مدارک تحصیلی پزشکان و دندان‌پزشکان عمومی است. آزمون STS لازمه تحصیل و کار در ترکیه است. این آزمون در دو مرحله پایه و تخصصی برگزار می‌شود که هر مرحله دارای ۱۲۰ سؤال است.

موارد آزمون STS در مرحله پایه: آناتومی، بافت‌شناسی و جنین‌شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی‌پزشکی، میکروبیولوژی‌پزشکی، آسیب‌شناسی پزشکی و داروسازی پزشکی.
موارد آزمون STS در مرحله تخصصی: گروه داخلی، اطفال، گروه جراحی و زنان و زایمان.

نتیجه گیری:

در این مقاله از سایت یوس مگ سعی کردیم همه چیز را راجع به آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه برایتان بیان کنیم.امیدورام که برایتان مفید بوده باشه. اگر می خواهید می توانید از مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ترکیه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا دانشگاه آیدین استانبول محبوب ترین دانشگاه ایرانیان است؟